Shindo Shindo komentáře u knih

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

"Ať tě stíhaj ty nejstrašlivější kletby, a to od rána do večera, zítra, pozítří i do roka a do dne, ty komouši, fašoune, nácku, ateisto, zrzavej Antikriste, žejdlíku zkažený krve, připečenej shnilej zbytku, vřede morovej, muší mrdko, ponravi pšouku a žížalí lejno, zpotvořenej ksichte, pro kterýho i smrt v hrůze musela poslat zákeřnou chorobu, ty topornej tlustoprde, burane blbá, zrzavče zasraná!"

Uf. Tak toto teda bola fakt hlína. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na štýl, akým bola kniha písaná (celá v priamej reči) a občas som si vravel, že by mohla byť kratšia. Výsledok ale stál za to.

Hřbitovní hlína je v podstate obrazom života "tam hore" se vším všudy, vrátane volieb alebo zakladania klubu rotariánov. Jadrná írčina (teda tu skôr čeština); jeden veľký chaos, v ktorom hovorí jeden cez druhého a dej sa posúva v podstate len príchodmi nových nebožtíkov informujúcich miestne osadenstvo o živote "tam hore."

Veľmi pomohla hromada užitočných poznámok, slovník výslovnosti írskych mien a názvov a rozsiahly doslov. Poklona prekladateľovi.

P.S.: "Kurva kapradní" je odteraz jednou z mojich obľúbených nadávok.

06.06.2022 4 z 5

Pac & Pussy 3 Pac & Pussy 3 Albrecht Smuten

Čakal som, dočkal som sa a nebol som sklamaný. Poriadna dávka sarkastického ("občas" nihilistického) humoru, na aký som u autora zvyknutý a k tomu kritika masmédií reprezentovaná napr. upútavkami TV Nula. V porovnaní s predošlými dielmi mi tento príde opäť o niečo lepší a zrelší.

21.12.2021 5 z 5

Cesta Cesta Brandon Bays

Ďalšia z tých kníh, v ktorej autorovi niečo zázrakom pomohlo a automaticky to musí fungovať na všetkých ostatných. Bez výnimky. Čo na tom, že jediný dôkaz "funkčnosti" metódy autorky je osobná skúsenosť. Fakt, že jej knihu odobril šarlatán a podnikavec Deepak Chopra by mal v čitateľovi vzbudiť ešte väčšiu ostražitosť.

Kniha nie je vedecká, nie je nijak podložená a praktikovanie metódy pri snahe o vyliečenie vážnych chorôb je podľa mňa hazard s vlastným životom. Samozrejme, topiaci sa aj slamky chytá a v takýchto prípadoch sa môže v dobrej viere chytiť aj tejto knihy.

05.10.2021 odpad!

Léčba smyslem Léčba smyslem Viktor Emil Frankl

Logoterapia v kocke. V podstate sa jedná o "staronovú" knihu vydanú pod iným názvom, to však na jej prínose nič nemení. Franklove knihy sú navyše podľa mňa jedny z tých, ktoré človek chápe opakovaným čítaním a dozrieva spolu s nimi.

Samotná kniha je súborom prednášok doplnených niekoľkými prípadmi z praxe. Potešilo konfrontovanie psychoanalýzy, ktorá v 60. rokoch vyzerala svojimi teóriami zjavne totálne odtrhnutá od reality a pritiahnutá za vlasy (ako je to teraz si tvrdiť netrúfam).
Autor taktiež síce v textoch spomína náboženstvo a boha, vyslovene však tvrdí, že logoterapia v žiadnom prípade nie je "náboženská psychoterapia"; ak má však jedinec nejaký náboženský svetonázor, nevidí to ako negatívum.

20.08.2021 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Krátke a zrozumiteľné, podložené príkladmi z praxe.

Viacero veci mi však vadilo.
Kniha bola pôvodne napísaná v 90. rokoch a hoci sa odvtedy vydalo viacero nových vydaní, tento fakt proste nepustí.

Bola písaná Američanom pre americkú mentalitu, čo bolo dosť cítiť.

Ďalšia vec bolo miešanie kresťanskej viery a terapeutickej praxe (opäť, Amerika?), viera a veda sú veci, ktoré by sa podľa mňa nemali miešať dohromady. To by mal autor, ktorý vyštudoval univerzitu, snáď vedieť. Okrem univerzitného vzdelania má však absolvovaný aj seminár a biblický inštitút. Kniha teda vo výsledku aj napriek určitej odbornosti pôsobí silne kresťansky.

Občas to zachádzalo do absurdných situácií, napr. keď v kapitole Milovat nepřítele radil klientke aby v záujme šťastného manželstva bola sexuálne povoľná svojmu manželovi (pretože jeho jazyk lásky bol fyzický kontakt) v podstate aj proti vlastnej vôli, čo odargumentoval niekoľkými veršíkmi z biblie. Chcel by som vidieť, či by v terapeutickej praxi radil aj tými omnoho brutálnejšími veršíkmi (a bral bibliu ako celok) alebo sa naďalej držal pokryteckého cherrypickingu tak typického pre mnohých jeho bratov vo viere.

Taktiež zamrzelo, že kniha bola primárne o jazykoch lásky v manželstve, o vzťahy pred manželstvom sa iba obtrela. Opäť predpokladám, že tu zohral úlohu kresťanský background autora, ktorý pravdepodobne vnímal manželstvo ako cieľ a najvyššiu métu. Aj keď je pravda, že za tie roky vzniklo niekoľko verzií "piatich jazykov" (niekoľko z nich aj v preklade), čo ale považujem za prachsprostý biznis.
Aj tu sa ukazuje americká mentalita.

10.03.2021 1 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Wim Hofovu metódu už nejaký čas úspešne praktikujem. Knihu som teda bral ako povinný informačný zdroj. Pristupoval som k nej ale so zdravou skepsou.

Ide o základnú knihu WHM (ak sa tak dá nazvať). Popisuje teoretické základy metódy, tipy k praktikovaniu a osobné svedectvá niekoľkých praktikujúcich.
Druhá rovina knihy je osobné svedectvo Wima od jeho narodenia cez obdobie, kedy si WHM budovala meno až po súčasný stav. Nevyhol sa ani nepríjemným témam, otvorene píše o temnotách a problémoch, ktorými prechádzal. Samostatná kapitola v knihe je venovaná jeho bývalej manželke, ktorú miloval.

Osobne veľmi oceňujem spoluprácu Wima s výskumníkmi a odborníkmi. Sám v knihe opakovane tvrdí, že nie je a nechce byť guru a to, čo dokázal on sa môže naučiť ktokoľvek iný. Naopak, uvádza konkrétne mená a konkrétne výskumy, ktoré sa dajú dohľadať. Tvrdé dáta, ktoré účinnosť metódy podporujú a dokazujú, hovoria samy za seba. Wim sám nepovažuje WHM za všeliek a riešenie všetkého, skôr za nástroj, ktorý dokáže zlepšiť zdravie človeka a pomôcť maximalizovať jeho potenciál.

Nevyhýba sa ani konfrontácii s kritikou, pripúšťa, že vždy bude niekto, kto bude pochybovať. Je to pochopiteľné. Spomínam si však, ako Wim v knihe píše o novinárovi, ktorého za ním poslali s jasným cieľom - zdiskreditovať a spochybniť jeho a jeho metódu. Dotyčný novinár nielenže prešiel kurzom WHM, ale dnes je jej zapáleným podporovateľom a inštruktorom.

Kniha však mala aj negatíva. Preklad bol miestami kostrbatý a nie úplne v poriadku. Rozvrhnutie textu v štýle "WHM protokol v rámčeku uprostred kapitoly" tiež nepôsobilo pekne, lepšie by to vyzeralo na konci. Taktiež som sa pozeral s istou skepsou aj na prepájanie vedy, ezopojmov a hinduizmu. Trocha to knihu zdiskreditovalo.

Ďalšia vec je, že Wim a jeho metóda v mojich očiach klesli, keď sa jeho milovaná rodinka rozhodla urobiť si z WHM biznis a Wima pasovať do role odborníka a spasiteľa.

09.02.2021 2 z 5

Metoda RUŠ aneb Já to mám jinak Metoda RUŠ aneb Já to mám jinak Karel Nejedlý

To, že to má autor inak je v poriadku. To, že to ale učí ostatných a prehlasuje svoje nápady za serióznu terapiu je obrovský problém. Aj napriek tomu, že propagátori tejto metódy pri konfrontácii v internetových diskusiách odrazu menia rétoriku a tvrdia, že ide o "metódu osobnostného rozvoja".

Metóda, ktorú v tejto knihe autor popisuje je opakovane kritizovaná odbornou verejnosťou, dôvodov je viacero.

Autor nemá adekvátne vzdelanie na prácu terapeuta (nie je lekár ani psychológ ale absolvent elektrotechnického učňáku a nemá ani psychoterapeutický výcvik).

Neexistuje jediný vedecky výskumne podložený dôkaz o účinnosti jeho terapie a už vôbec nie v karentovaných časopisoch ("ale na mňa to fungovalo" nie je dôkaz).

Aj napriek chýbajúcim dôkazom o funkčnosti autor sľubuje nesplniteľné a na hranici etiky ("metóda vyrieši všetky problémy za rekordne krátky čas").

Tým, že sa (a absolventov svojich kurzov) považuje za terapeuta a nemá na to patričnú kvalifikáciu porušuje zákon.

Aj samotná metóda je zjednodušená - nie je možné, aby si človek "odstránil bloky" len tým, že danú situáciu príjme, zvlášť pri naozaj závažných udalostiach ako trauma alebo znásilnenie a tvrdenie, že "všetko súvisí s detstvom" je silne zjednodušujúce. Uzdravenie z traumy vyžaduje dlhodobú prácu pod vedením skúseného empatického odborníka, nie jedno-dve sedenia.

Nejedlého metóda sa nám snaží dokázať, že "vyrušením" negatívnych emócií a presvedčením samého seba o tom, že nám je problém ľahostajný tento problém vyriešime. Takto to ale ani náhodou nefunguje. Aj negatívne emócie sú emócie a je potrebné s nimi pracovať, nie ich potláčať.

Navyše som mal možnosť vidieť na internete ukážku "terapie" RUŠ. Takto sa terapia rozhodne nerobí a v horšom prípade môže človeka poškodiť na roky.

Bohužiaľ, niektorí ľudia v dnešnej dobe nemajú čas ani vôľu na dlhodobú prácu so sebou. Radšej siahnu po rýchlokvaškách tvariacich sa seriózne a slubujúcich zázraky. Aj za cenu, že sa vystavujú poškodeniu. O to horšie, že autor a jeho metóda nekriticky dostávajú priestor v médiách.

16.12.2020 odpad!

Dětská ilustrovaná bible Dětská ilustrovaná bible Josef Koukl

Moja úplne prvá biblia (čítaná v slovenskom vydaní). Hoci som už dal kresťanstvu dávno zbohom, na túto knihu mám dobré spomienky. Krásne ilustrácie, zrozumiteľná forma textu a fajn spracovanie. Ideál ako darček k prvému svätému prijímaniu.

20.10.2020 3 z 5

Když ne nyní, kdy? Když ne nyní, kdy? Primo Levi

Príjemná zmena po kvantách kníh á la "happy holocaust". Ukazuje židov ako bojovníkov, ľudí odhodlaných zmeniť svoj osud aj napriek nepriazni.

Kniha bola napísaná naozaj čtivo, človek si postavy časom obľúbil. Bonusom sú literárne pramene na konci knihy, z ktorých autor čerpal.
K Leviho knihám sa ešte určite vrátim.

17.08.2020 5 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Škandinávsky humor je špecifický. Pochopil som to, keď som po dvoch hodinách sledovania filmu, v ktorom sa nebolo na čom zasmiať zistil, že som videl komédiu od jedného zo známych severských režisérov. Naproti tomu si trebárs celkom užívam videá od Kollektivet.

Napriek tomu som dal knihe šancu. Už len preto, že ma zaujala názvom slovenského prekladu (Antiturista), hory som mal na skok od domu a občasné túry do hôr mám rád.

V prvom rade nesúhlasím s anotáciou na zadnej strane knihy. Kniha jednoznačne nebola "k popukání" (možno to bude tým, že nie som Nór). Aj tak ma ale zaujal autorov suchý sarkastický štýl písania. Nechytal som sa za brucho od smiechu, no viackrát som sa schuti uchechtol alebo mal na tvári spokojný úsmev.. Druhá časť knihy mi ale prišla o dosť slabšia než prvá.
Napriek všetkému mám chuť sa po prečítaní knihy zbaliť a vyraziť do hôr. Bez vzpínania rúk k nebu, premúdrelých rečí a heštegov.

06.08.2020 4 z 5

Němé zpovědi Němé zpovědi Peter A. Levine

Sú knihy, ktoré len preletíte. Potom sú také, ktoré zatnú do živého, niečo vo vás otvoria a zanechajú. Začnete sa na veci pozerať inak Táto je práve ten druhý prípad.

Sám som mal dlhú dobu z liečenia traumy a traumatizovaných pacientov strach, až "posvätnú bázeň". Ku knihe som prichádzal s istou skepsou, hlavne z dôvodu vydavateľa a istého predpokladaného ezozávanu". Mýlil som sa.

Peterova kniha vychádza nielen z desaťročí praxe ale aj z osobnej skúsenosti s traumou a z toho, akým spôsobom sa s ňou rozhodol pracovať. Ukazuje, že telo žije a pamätá si. Chápe, že telo s trauma majú obrovský liečebný potenciál, rozlišuje medzi znovuprežitím traumy (ktoré môže človeka ešte viac traumatizovať) a znovuvyjednaním (ktoré môže uzdraviť). Dôležitá je citlivá terapeutická práca. Nejde o to aby sme priepasť zasypali ale aby sme sa do nej pozreli a pochopili, že s ňou môžeme pracovať.

Som skeptik a skeptikom aj ostanem, táto kniha mi však pomohla chápať. O to viac, že mi ju odporučil človek, ktorý si sám zažil traumu.

16.06.2020 4 z 5

Jemné umenie mať veci v p**i Jemné umenie mať veci v p**i Mark Manson

Kniha ma zaujala názvom, dlho som po nej pokukoval. Nakoniec som si ju nekúpil ale stiahol. Našťastie.

Názov ,pár dobrých myšlienok á la "nerobte si z ničoho ťažkú hlavu" a zmienka o Bukowskom v úvode sú asi jediné pozitíva tejto knihy. Zvyšok je zúfalá snaha autora byť nasilu vtipný a nadmerné, úplne zbytočné používanie vulgarizmov (akoby nimi chcel ukázať, ako veľmi má v piči).

Hoci je kniha krátka, musel som sa nútiť aby som ju prečítal, nakoniec som to vzdal. Ak budem chcieť mať v piči, radšej si prečítam Parkina. Ten sa aspoň na nič nehrá a nie je silený. Dokonca som mal chvíľu pocit, že autor ho vykráda.

Autorovi okrem tejto knihy vyšli ešte ďalšie dve - jedna o balení žien (takých tu už bolo), druhá o nádeji s podobne sileným názvom ako táto. Nepochybujem ale, že v jeho domovine jeho knihy napriek svojej "úrovni" lámu rekordy. Pre mňa osobne bola táto kniha jedna z tých, ktoré som si prečítal raz a už sa k nim rozhodne nehodlám vrátiť.

31.03.2020 1 z 5

Misionárska poloha Misionárska poloha Christopher Hitchens

Čítaná ako v origináli, tak v preklade.
Tereza z Kalkaty je pre mnohých stelesnením svätosti, k tomuto obrazu hojne prispeli aj médiá a samotná katolícka cirkev (ako počas jej života, tak po smrti).

Málokto z jej fanúšikov však vie o jej odvrátenej stránke. Hitch ju v tejto útlej knižke približuje čitateľovi štýlom sebe vlastným a núti ho rozmýšľať.

27.12.2019 4 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Neviem, či je možné knihu nazvať "doplnkom" k Silmarilionu, no určite je to dielik do skladačky Tolkienovho obrovského sveta. Editor ukazuje prepojenie s ostatnými knihami a samotnú (relatívne krátku) povesť o páde Gondolinu dopĺňa niekoľkými krátkymi prácami.

Ak ste u Tolkiena zvyknutí len na Pána prsteňov (alebo prinajhoršom Hobita), Pád Gondolinu môže byť ťažký, ba až nudný oriešok. Ak od neho máte čo-to prečítané, Pád vás môže obohatiť.

Veru, škoda Gondolinu...

26.11.2019 5 z 5

Zpověď masky Zpověď masky Jukio Mišima

Moje prvé stretnutie s autorom. Dozvedel som sa o ňom z Límanovych literárnych esejí, kde sa mi spojil hlavne s neúspešným pokusom o prevrat a následnou samovraždou (dokonca ani tá nevyšla ako mala).

K samotnej knihe. Rozbiehalo sa to pomaly. Detstvo a dospievanie hlavného hrdinu vo mne vyvolávalo zmiešané pocity. Na jednej strane mal hlboký obdiv k silným mužom, on sám bol chatrný a neduživý. Do toho bojoval s vlastnou homosexualitou, čo by mi až tak nevadilo, no čítať jeho homosexuálne masturbačné fantázie a ódy na spolužiakovo chlpaté podpažie som teda vážne nechcel.
Kniha pre mňa nabrala spád v čase, kedy opisoval svoje študentské časy, pôsobenie v zbrojovke a snahu o zblíženie so Sonoko. Hoci to mohla byť iba maska, ktorú si nasadil aby sa prispôsobil, pripadalo mi to iné. Na konci som aj tak mal pocit istej nedokončenosti, nespokojnosti hrdinu so sebou samým. Kniha sa ale až na pár výkyvov čítala dobre a postupne ma vtiahla do deja.

04.06.2019 4 z 5

Měsíc mysli úplně kulatý Měsíc mysli úplně kulatý Kjongho Songu

Zenové básne majú tú výhodu, že hoci sú krátke (túto zbierku zvládnete vo vlaku cestou do práce), bývajú úderné a dojem z nich vo vás zostane ešte pekne dlho.

Ani táto nebola výnimkou. Hoci život pustovníka určite nebol a stále nie je idylka, pri čítaní básní som mal často pocit akoby som sa s autorom ocitol niekde v horách a počúval šum vetra medzi borovicami. Okrem strastí a slastí mníšskeho života autor píše aj o prírode, buddhovskej prirodzenosti a lúčení sa s priateľmi.

Měsíc sa dá prečítať v buse, no aj v prírode s miskou čaju v ruke. A ako už býva pri takýchto knihách z DharmaGaie zvykom, formát knihy je naozaj maličký, takže je ideálnym spoločníkom na cesty. Predslov od prekladateľky a vysvetlívky na konci knihy sú už len príjemné plus.

25.04.2019 5 z 5

108 nevydaných haiku 108 nevydaných haiku Issa Kobajaši

Nádhera. Kniha, ktorá poteší oko aj ducha.
Issovu tvorbu mám naozaj rád, bol to jeden z prvých autorov haiku, s ktorými som sa stretol. Svena taktiež poznám (doma mi visí jedna z jeho kaligrafií) a preto som bol z knihy naozaj nadšený. Zaujal aj spôsob spracovania - haiku "tri v jednom" na každej strane (japonský prepis, český preklad a kaligrafia), tradičná väzba a jednoduché, no silné ilustrácie.

11.03.2019 5 z 5

Příběh samurajů Příběh samurajů Roman Kodet

Krásne spracovaná kniha. Hromada poznámok pod čiarou, ešte väčšia hromada informácií, nejaká tá obrazová príloha, pár rodokmeňov, všetko písané zrozumiteľne.

10.02.2019 5 z 5

Bolo to milé, hrejivé, úprimné, no po tom, akú chválu som na autora počul som aj ja čakal omnoho viac.

08.01.2019 3 z 5

Rok pod horou Boha štěstí Rok pod horou Boha štěstí Eva Límanová

Rok života herečky, spisovateľky a ženy známeho českého japanológa v Japonsku, na mieste, ktoré, ako píše autorka v závere knihy "bývalo ale už nie je a nikdy nebude".

Celá kniha je písaná formou denníka, takže často býva veľmi osobná. Radosti, starosti, sťažnosti na manžela, stres, no aj istý pocit nostalgie a pár zmienok o Slovensku. Spoľahlivo vám pomôže zbaviť sa ilúzií o Japonsku, ak ešte nejakými trpíte. Nečakajte sladučké cestopisy plné básní o tom, aké je Japonsko úžasné, zem rezancami a saké oplývajúca. Skôr ide o úprimný pohľad človeka, ktorý bol priamo v centre diania.
Chvíľku mi ale trvalo, kým mi došlo, že Myšič je syn autorky. V knihe ho totiž nespomína menom, iba prezývkou.

25.10.2018 5 z 5