sheylka sheylka komentáře u knih

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Opět velmi zdařilá Keplerovka, začíná to u mě hraničit s posedlostí, od Vánoc jsem je zvládla všechny a nyní čekám jen na "králíčka". Trošku Déjà vu - podobně jsem to měla s Larssonem, Kingem, G.R.R.M a Sapkowskim. A teď k věčnému srovnávání - za mě - lepší než Hypnotizér i než Paganiniho smlouva, srovnatelné se Stalkerem, ale Písečný muž - na toho nic nemá. Líbilo se mi to prostředí, začátek byl super, první polovina naprostá spokojenost, konec malinko zklamal, čekala jsem možná více překvapení, ale nenechala jsem si zkazit zážitek a užila si to do poslední stránky. Doporučuji.

02.02.2017 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Kniha v mých očích srovnatelná s Hypnotizérem, i když se každá ubírá trochu jiným směrem. Tipovala bych, že každou knihu napsal jiný člověk, někdy se toho pocitu nemohu zbavit i po pár po sobě jdoucích kapitolách, ovšem na kvalitě příběhu to nic nemění. :) První polovina mě moc nebavila a knihu jsem neustále odkládala a opětovně se k ní vracela, nicméně si troufám říct, že závěr knihy byl, ač předvídatelný, velmi uspokojivý. Dokonce jsem byla i trošku zklamaná, že nepřidal pár stránek o Paganiniho smlouvě. 4* a hurá na Svědkyni ohně..!

13.01.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Od knihy jsem paradoxně nic závratného nečekala, vždy ke knihám s jakoukoliv společenskou nálepkou přistupuji laxně a s notnou dávkou skepse. Lépe se tak vyhnete zklamání, které se u této knihy ovšem nekonalo. Dívka ve vlaku je velice čtivá, líbí se mi, že autorka se nesnaží svoje postavy vykreslovat pouze v růžovém světle a děj není předvídatelný. Ve svém pomyslném žebříčku ji však řadím mezi oddechovky.

03.01.2017 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Za mě pět hvězd. V komentářích tu spousta lidí autorům vytýká mnohdy přemrštěné situace s velkým množstvím náhod, avšak já se obávám, že to k tomu prostě patří. Chcete realitu bez přikrášlení a klišé? Čtěte literaturu faktu.
Líbí se mi, že tam jsou informace odborné, praktické a celé je to protkané situacemi s problémy z běžného života. Konec možná malinko zklamal, ale jistě byl nečekaný.

03.01.2017 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Námět mě oslovil, četlo se mi to jedním dechem - přibližně do poloviny knihy. To, co se zpočátku jevilo jako priorita, bylo odsunuto na vedlejší kolej, což mě trochu mrzí. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že má autor rozdvojenou osobnost, ze zvědavosti jsem si jej vyhledala a zjistila, že autoři jsou dva - manželé, teď mi to dává smysl. Na druhou stranu musím autorům přičíst k dobru, že člověk tápe a neví do posledních stran. Občas malinko překombinované, ale miluji konspirační teorie a ráda jsem nahlédla pod pokličku hypnózy. Doporučuji :)

03.01.2017 4 z 5

Mozek Mozek Robin Cook

Pro mě je důležité začít číst knihu s čistou hlavou a nic od ní neočekávat - tahle mi byla doporučena od dvou různých lidí v tom smyslu, že je absolutní TOP od Cooka. Po přečtení musím konstatovat, že TOP to rozhodně není, nicméně četla se mi dobře. Téma mě nadchlo, bylo to trochu zdlouhavé a s tím překombinovaným závěrem si mohl dát víc práce, přišlo mi to poněkud nedokončené a ráda bych se dozvěděla víc. :) Znovu ji nejspíš číst nebudu, ale nelituji toho, že jsem se do toho pustila. Pokud by podle knihy někdo natočil film, ráda na něj mrknu :)

07.03.2016 3 z 5

Osud jménem Pertinax Osud jménem Pertinax Jiří Vondráček

Příběh ze starověkého Říma vypráví o jeho úpadku v době vlády císaře Commoda, syna Marka Aurelia.

11.02.2014 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Velice zajímavá knížka. Po přečtení jsem byla zklamaná, že moje seznamování s Žítkovskými bohyněmi už končí a také, že nebyl jejich příběh (když opomenu články z archivů a novin) mnohem obsáhlejší. Zrovna včera jsem při brouzdání internetem ovšem zjistila, že ještě existují dvě knihy, kde se s nimi mohu setkat - Žítkovské bohyně od Jiřího Jilíka z roku 2005 a Žítkovské čarování od téhož autora z roku 2013 :-) Jsem nadšená a moc zvědavá... ;-)

06.02.2014 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

1922 - Troufám si říct, že na tuhle povídku (stejně asi jako kdysi "Řbitov zviřátek" a "To") nikdy nezapomenu... Kingovsky super syrový a mrazivý příběh jedné šílené rodinky, kde žádný "dobrý" skutek nezůstane po zásluze nepotrestán.

Velký řidič - Jedna z těch TOP povídek od mistra hororu. Člověku i mráz běhá po zádech, když se nad tím zamyslí a uvědomí si, že taková zvěrstva se dějí každý den, každou hodinu, každou minutu... Příběh plný bolesti, ale i nesmírné odvahy a odhlodlání, kde se Tess stane hrdinkou své vlastní detektivky.

Prodlužování času - Tahle povídka mi hodně připomíná nedávno dočtené "Nezbytné věci". Příběh o tom, jak mnozí staví své štěstí na neštěstí druhých a co hůř - svých "nejlepších" přátel. Nemůžu si pomoct, ale ostatní povídky se mi líbily víc, přišlo mi to nedokončené, ani námět mě neoslovil. Ani nevím, co jiného bych k tomu dodala, snad jen, že lidská závist nezná hranic.

Dobré manželství - Povídka přesně o tom, jak i zdánlivě perfektní manželství může ukrývat děsivá tajemství aneb není všechno zlato, co se třpytí... Staví to přede mne řadu otázek. Neznám také někoho takového, aniž bych si to uvědomovala? Jak bych se asi zachovala v téhle situaci? Nebo třeba... Mám se vůbec vdávat? :)

06.02.2014 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

U mě klasicky, jako u většiny Kingovek, převládá spokojenost. Konec mírně překombinovaný, ale nějak se s tím poperu. Naopak mi dělá velkou radost, jak snad v každé své knize Stephen napíše zmínku o nějakém svém předešlém díle, jeho postavách či událostech. Mohu jen doporučit.

04.01.2014 5 z 5

Anglický špión Anglický špión Alan Winnington

Zase z trošku jiného soudku než jsem zvyklá... Přesto musím poznamenat, že je to velmi zajímavé čtení, kde se člověk dozví dost o Tibetu, jeho obyvatelích, Dalajlámovi nebo způsobech mučení a smýšlení tehdejších lidí.

18.11.2013 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Tento díl se mi líbil víc, než díl předchozí, přestože jsem ho paradoxně četla delší dobu. Nicméně té všudypřítomné vanilky bylo na mě až přespříliš. Taky je těžké číst knihu, když nemáte rádi hlavní představitelku, spousta věcí si tam protiřečí a nesedí mi. Nemohu se zbavit pocitu, že sama autorka neví, o čem chce psát.

..................................SPOILER.........................................
Plus za Leilu, Elenu a toho úchyla Jacka. Celou knížku jsem se těšila na odkrytí temného tajemství, ale to, že je Christian zvrhlý sadista normálního člověka napadlo už v prvním díle, takže zase zklamání... Mohlo to být celkově promyšlenější a těch pár zajímavých scén, které skončily dříve než vlastně začaly - čekala jsem víc.

Mám ráda věci dokončené, takže třetí díl si taky přečtu, jen by mě opravdu zajímalo, o čem bude - a to tak, že dost. :o)

07.07.2013 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Podlehla jsem mediálnímu nátlaku a tuhle knihu si vypůjčila. Po delším rozmýšlení dávám dvě hvězdičky a důvodů je hned několik. Tohle se opravdu nedá brát jinak, než jako oddechové čtení a nedovedu pochopit, jak to v někom může vyvolávat senzaci - při jazykových schopnostech autorky a tak úsměvném překladu. Možná jsem jen náročný a zhýčkaný čtenář a má to pro mne příliš "nulovou" zápletku. Čte se to jedním dechem, to uznávám, čas od času se tam objeví i povedený vtip, myšlenka či hláška. A teď k věci.
Naivní hlavní hrdinka Anastasia bez špetky sebeúcty je zamilovaná již na straně 13 do arogantního, nechutně bohatého a překrásného, supermoderního pana Greye - přidáme k tomu nové Audi, notebook, mobil, lety vrtulníkem, spoustu nového, skvěle padnoucího oblečení a nějaký ten stále opakující se sex a ouha! Recenze je na světě...
Našlo se zde ovšem mnohem víc věcí, co mě absolutně iritovaly, ať už to byly kalhoty visící "tím způsobem", nekonečné prohrabování vlasů a kousání spodních rtů, slovní spojení "udělej se pro mě bejby", neustálé Anino červenání a slova jako "božínku", "panečku" nebo "do háje zelenýho" (trošku kontrastující s tím, že "tvrdě šukaj").
Co se týče sexuálních scén - rozhodně si nemyslím, že tohle je kniha o BDSM... Sice pan Grey vlastní mučírnu s různými nástroji a pomůckami, ale vyjma jednoho výprasku tam nic takhle zaměřeného nebylo - až na tu jejich slavnou smlouvu o které se stejně pouze mluví.
A to, jak Ana neustále "vrcholí", ať už ji pan Dokonalý plácne třikrát po zadku nebo se jí jinak dotkne - šťastná to žena.
Jinak absolutně nereálná kniha - možná je na pováženou, zařadit ji mezi fantasy.
Toť můj skromný názor.

23.06.2013 2 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Jedna z mála z knížek povinné četby, která opravdu stála za to a kterou si kdykoliv dobrovolně přečtu znovu. Moc hezký, dojemný příběh a vždycky mě mrzelo, že se na konci nedozvím ještě o maličko víc...

23.05.2013 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Tahle kniha se jistě nestane mojí nejoblíbenější Kingovkou (potažmo Bachmanovkou), ale nelituji toho, že jsem si ji přečetla. Smutný příběh Blazeho, který opravdu neměl v životě štěstí, ukazující na to, jak ohromný vliv na člověka má prostředí ve kterém vyrůstá a okruh lidí se kterými se stýká... Blaze je tu sice popisovaný jako negativní osoba, ale každému čtenáři přiroste k srdci jeho životní příběh. Na pět hvězdiček to ovšem nevidím, jelikož jsem vytušila jak to dopadne a doufala v jiný (možná komplikovanější) konec.

11.04.2013 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Neuvěřitelná kniha. Je fakt, že jsem ji četla o něco déle, než u mě bývá - co se týče čtení Kingovek - zvykem, ale stálo to za to. Už na začátku knihy, kdy mi došlo, že Ralf je důchodce jsem si říkala, že mě kniha nejspíš moc nechytne - trošku jiná generace. Ale opak byl pravdou. Začátek malinko zdlouhavý, ale později, kdy si člověk dosadil souvislosti, začala "zábava".
...SPOILER...
Moc se mi líbilo, jak se v této knize (a nejen v ní) nepatrně (nebo snad zásadně?) prolíná víc Kingových děl - Susan Dayová (mluvilo se o ní i v Rose Madder), a teď má oblíbená pasáž o malém Patrikovi, malujícím si na zadní stranu omalovánek od McDonalds ...
........"Uprostřed se tyčila k modrému nebi s buclatými bílými obláčky tmavá věž, postavená z černých kamenů. Obklopovalo ji pole sytě rudých růží. Kousek stranou stál nějaký muž ve vyšisovaných modrých džínsách. Kolem pasu měl dva nábojové pásy a u boků dvě pouzdra na pistole. Úplně na vrcholku té věže stál muž v červeném plášti a díval se na pistolníka dole s výrazem, v němž se mísila nenávist se strachem. Ruce měl na parapetu věže a zdálo se, že je má také červené. ... "Kdo je tohleto?" zeptala se (Sonia, Patrikova matka) a ukázala na malou postavu, shlížející žárlivě z vrcholu tmavé věže. "To je Červený král," řekl Patrik. "Aha, Červený král. A kdo je ten muž s pistolemi?" ... "Ten se jmenuje Roland, mami. Někdy se mi o něm zdá. Je to král." ♥

...A hodiny smrti tikají...

08.11.2012 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Zdařilá pohádka od mistra hororu, zní to nepředstavitelně, ale myslím, že to zvládl bravurně :) 4 hvězdičky dávám proto, abych dokázala ohodnotit i jeho TOP tituly... Škoda jen, že je knížečka tak tenká, bylo mi líto ji dočíst. Moc hezký příběh... A mám takový dojem, že s Flaggem se ještě někdy "setkám".

15.09.2012 4 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Musím říct, že tato kniha je poněkud zvláštní, nejspíš si nezíská každého Kingova čtenáře, maličko mi připomíná "Lisey a její příběh" - taktéž od Kinga. Hodně psychologicky laděný příběh, spíš takové zamyšlení a možná i návod, pro ženy, jako je Rose... Je obdivuhodné, jak mistrně dokázal popsat myšlenkové pochody všech zúčastněných. SPOILER...
A co se týče tajemna, byla jsem spokojená - tím se to právě odlišuje od ostatních knih tohoto námětu - obraz Rose brala jako posvátný, nějaký její vzor, útěchu, útěk od děsivé reality... Pomáhalo jí to překonat strach. Každý si musí najít důvod proč žít, Rose ho měla díky přítelkyním, obrazu a nakonec i kvůli své nové lásce. Bylo to obtížné, ale ona to vyhrála...

04.09.2012 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Třetí knížka od Agathy a stále ještě u mne neproběhlo pražádné zklamání. Říkala jsem si, že mě ta knížka snad ani nemůže bavit, když byla vydána 19 let před mým narozením, ale opak byl pravdou. Poutavý příběh, kde opět do posledních stran netušíte, kdo je vrahem... Skvělý Hercule, řešící záhadu tajemného ABC. Přečteno za jediný den.

20.07.2012 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Už moc dlouho jsem plánovala si tuhle knížku přečíst, možná jsem očekávala, že bude trošku víc děsivá - u knížky "To" jsem se asi bála víc, ale možná je to tím, že už jsem prostě jen "velká holka"... :-)

.............SPOILER..................... Nečtěte dále, pokud nechcete prozradit stěžejní informace z této knihy.....
Každopádně kniha vůbec nezklamala. Noční sen o návštěvě zemřelého Victora Pascowa a jeho varování na Řbitově zviřátek - následné probuzení s nohama od bláta a jehličí... Smrt kocoura Churche a jeho návrat do života (který nedopadl podle očekávání) a všudypřítomné myšlenky o tom, co by se stalo, kdyby se oživil člověk... Nejsmutnější a depresivní část knihy o smrti hodné sousedky Normy a následně maličkého Gaga, mikmacké pohřebiště, děsivé sny malé Ellie, Zelda a její Oz veuiký a stuašuivý, chudák Jud a Rachel, kteří to nezvládli včas zastavit... A děsivý Wendigo, něco za hranicí lidského chápání... Jen mě mrzí, že nebyla kniha o pár stránek delší, abychom zjistili, jak to dopadlo s Rachel a Louisem, případně malou Ellie a Rachelinými rodiči, ale asi to tak má být... Nikdy na tuto knihu nezapomenu.

14.07.2012 5 z 5