shecoola shecoola komentáře u knih

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Skvelý námet knihy! Kto by nechcel poznať svoju spriaznenú dušu, dokonalú druhú polovičku? A predsa to nemusí byť také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Čo keď je vašou drahou polovičkou sériový vrah? A čo keď je to osoba rovnakého pohlavia? Alebo čo ak je už neskoro a svoju spriazenú dušu nestihnete spoznať živú? V piatich dejových liniách autor vykresľuje príbehy Ellie, Jade, Mandy, Nicka a Christophera. Dostal ma každý jeden. Doporučujem!

05.01.2022 5 z 5

Zachraň nás Zachraň nás Mona Kasten

(SPOILER) Fajn oddychovka, romantika, ktorá ma vrátila do čias, keď mi bolo "násť" a prežívala som svoju prvú veľkú lásku. Príbeh skončil spravodlivo pre všetkých, aj keď som tento tretí diel čítala vlastne už len preto, aby som sa dozvedela, ako to napokon dopadne s Mortimerom, nakoľko bolo isté, že všetky páry skončia spolu a šťastne až naveky, len on z toho vyviazne karmicky. Trochu som dúfala v hlbší moment s Percym, možno nejakú vačšiu zápletku z minulosti, ktorá by viac vykreslila Kordéliu alebo Oféliu.

16.12.2022 5 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Čtivé pokračovanie lásky a útrap medzi Ruby a Jamesom, ale tentokrát sa presúvame aj k Lýdii a Ember. Pre mňa osobne jedna obrovská výtka smeruje k prekladu tatínek/maminka/mladík. Je viac než jasné, že toto oslovenie rodičov končí pred pubertou, a u maturantov na strednej škole sa používa na rodičov/chlapcov každé iné synonymum, len nie toto. V duchu som si tieto vety upravovala podľa svojho gusta, aby ma tak neiritovali. Inak koniec znova taký, že chcete ihneď ďalší diel :)

10.12.2022

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Ako jedna jediná domnenka dokáže postrčiť prvú kocku domina a celý život zrazu naberie nečakaný zvrat. Po celý čas som si hovorila, čo také sa mohlo stať, že otec dokáže vedome opustiť svoj život, ženu a tri deti. Dej knihy sa niesol v pomalšom tempe, striedavo z pohľadu Catheriny a Simona, striedavo z prítomnosti, s postupným skracovaním minulosti až po súčasnosť. No a posledné strany prudký nášup a rozuzlenie všetkého. Napokon mi bolo ľúto úplne všetkých, aj keď každého tak nejak iným sposobom. Skvelé čítanie!

04.12.2022 5 z 5

Poslední příliv Poslední příliv Sandrine Collette

(SPOILER) Pekná obálka, anotácia ktorá vás chytí na háčik, avšak žiadne srdcelomné rozhodovanie, ako sa v obsahu sľubuje, neprebehlo. Tá kniha vlastne ani nie je o rozhodovaní, kto na loď vstúpi a kto nie. Proste po pár stranách na tej lodi sú a rozhodnutie je výsledkom logického uvažovania: 3 najstarší na veslovanie, 3 najmladší by neprežili bez matky deň, takže ostávajú 3 prostrední. Dej vám po celý čas omýva nohy, splachuje horúce čelo a núti vás trpieť plesnivé placky a vajíčka. Búrka na šírom oceáne ako svet, avšak prežiť na malej drevenej kocábke sa vraj dá. Vrátane sliepok. Aspoň kniha tak píše. Otvorený koniec je tou čerešničkou na torte, ktorú nechcete. Koniec príbehu si zaslúžil minimálne dojazd na horskú pevninu a nádej opatovného zhliadnutia sa.

31.08.2022 2 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

(SPOILER) Kniha bola pre mňa tak obsahovo zvláštnou a pritom som si ani raz pri nej nepovedala, že toto ale nie je nemožné, toto (by) sa fakt mohlo diať. Ocitnúť/narodiť sa ako žena v tomto svete mužov neveští už od narodenia nič dobrého - značenie žien stuhami, nezmyselné pravidlá, príkazy, zákazy, tresty, nemožnosť dovoliť si čokoľvek povedať, urobiť, dokonca snívať, tresty za absolútne čokoľvek, čo si "muži v okrese" zmyslia a uznajú za hodné viny... napriek tomu v celom tom depresívnom, utrápenom, bolestnom príbehu je hlboko skrytá nádej. V reči kvetov, semienkach, vode, vzduchu, znameniach a láske, ktorá si našla miesto aj tam, kde by ju nikto nečakal.

Osobne ma tento príbeh nepustil odložiť knihu z rúk a jej koniec vo mne vyvolal ďalšie otázky - zmenilo sa týmto prekliatym rokom niečo? Čo sa vlastne nachádza za okresom - ďalšie okresy, kde sa dejú rovnaké neprávosti? A čo tajomná uchvátiteľka? Celý čas som dúfala v obrovský zvrat po návrate z prekliateho roka. V spravodlivosť, vykričanú pravdu na plné hrdlo.

Thierney mala vlastne len dve možnosti na krásny život. Ten prvý na úteku a v láske po boku Rykera. A ten druhý v spokojnosti a inom druhu lásky po boku Michaela. Každá ďalšia cesta by bola pre ňu ničím iným, ako utrpením. Takže ano, mohlo to dopadnúť radšej inak (kto by si to neprial), ale vlastne to dopadlo dobre

13.08.2022 5 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Milé, osvěžující, mladistvé a humorní pojetí kousku tudorovské historie jemně propojené s fantasy prvky tvoří ve výsledku velmi čtivou romantickou oddechovku. Obálka taky moc hezká a tak i některé gramatické chyby v knížce šli odpustit :)
Jedině co jsem za sebe nedala, bylo Janino jméno - jelikož šlo o Anglii, tak jsem logicky Janu četla s aglickou výslovností Jane - to české Jana se mi tam absolutně nehodilo.
Ale shrnuto podtrženo, moc milá oddechovka :)

30.07.2022 5 z 5

Dokonalá přítelkyně Dokonalá přítelkyně Karen Hamilton

(SPOILER) Tak takovou holku nechcete potkat! Ani jako kamarádku, ani jako přítelkyni. Ze začátku to s ní bylo celkem k vydržení, ale jak se odkrývala její tajemství, začínala být fakt nesnesitelná, neskutečně dotěrná a neúnavná. A Nate si toho (dle mého názoru) nechal líbit až moc. Šrotovalo mi hlavou, zda by ho po tolika letech mohla zpětně žalovat za to, že s ní měl pohlavní styk jako s neplnoletou.. protože to byla její největší páka na něj. A ten konec? Jakože to vzdal? Každopádně zajímavé, plynulé, napínavé čtení, moc se mi to líbilo.

01.02.2022 5 z 5

Tvůrci náhody Tvůrci náhody Joav Blum

škoda nedotiahnutej krásnej myšlienky a námetu - malo to oveľa, oveľa, oveľa vačší potenciál... :/

20.02.2021 2 z 5

Srdce netvora Srdce netvora Andrew Davidson

Milujem takéto knihy, kde sa prítomnosť prelína s minulosťou, kde vás obsah neprestáva prekvapovať, dej naberá obrátky a záver vás nesklame. Knihy, od ktorých sa neviete odtrhnúť, kým nedočítate posledný list. Knihy ako je táto. 5 hviezdičiek.

07.01.2015 5 z 5

Všechny důležité kontakty Všechny důležité kontakty Lauren Weisberger

Na film Ďábel nosí Pradu to nemá, i když knihu jsem nečetla - možná tedy filmové zpracování této knihy by mohlo být stejně zajímavé, jako výše uvedený film. K této knize ale jenom tolik - dloouuuhééé o ničem v první půlce, nebo možná i dýl... Samý snobizmus a povrchnost, zbytečné popisování nedůležitostí. Pak díky bohu za vstoupení Sammyho do děje i do Bettyna života :) a samozřejmě za happyend :)

01.03.2024 3 z 5

Knihkupkyně Knihkupkyně Cynthia Swanson

Po knihe som opať siahla asi po dvoch rokoch, pretože som si myslela, že som ju ešte nečítala.. a pri čítaní sa mi postupne vybavovali detaily, ktoré som si pamatala. Tieto záblesky tušenia vývoja deja dodávali knihe autentickosť celého zdvojeného príbehu Kitty/Katharyn. Keďže som si nepamatala koniec, čítala som ju jedným dychom. Až ma zaráža, že som jej prvýkrát dala len tri hviezdičky. Tentokrát som na ňu bola asi viac zrelá, pripravená a naladená, preto jej dávam tentokrát plný počet hviezdičiek. Krásny príbeh, v ktorom keď stratíš najviac milovaných, tak si s nimi vytvoríš svoj imaginárny svet.

02.04.2023 5 z 5

Horkou jehlou Horkou jehlou Rudolf Havlík

Nedočítala som... v polovici knihy som sa pristihla, že už nevnímam, čo čítam. Téma bola síce zaujímavá, dozvedela som sa mnoho (niekedy až príliš) o odvrátenej strane preľudnených krajín ako je napríklad India alebo Čína.. o tých neatraktívnych, chudobných, znečistených, turisticky nenavštevovaných miestach. Čo som si z tej polovice knihy odniesla je fakt, že viem, kam necestovať a že skutočnosť okolo "udržiteľnosti" oblečenia je značne klamlivá a ide ruka v ruke s pokryteckosťou nadnárodných korporácií. Fuj.

01.02.2023 2 z 5

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

(SPOILER) Napriek tomu, že sa kniha niesla pokľudným tempom od začiatku do konca, som sa k nej každý večer rada vracala. S prácou asistentky mám dlhoročné skúsenosti, aj keď zďaleka nie v takejto extrémnej podobe. Oddanosť a loajalita hraničiaca s posadnutosťou, povýšenie práce nad rodinu a súkromie, nutnosť mať všetko pod kontrolou a k tomu puntičkárska šéfka bez chrbtovej kosti, ktorá sa celý život pretvaruje a hrá karty len s tými, ktorých momentálne potrebuje. Christine som celú knihu ľutovala, občas by som ju prefackovala, miestami som pred ňou smekala klobúk a na konci som jej fandila. A že ten koniec vymyslela dobre (čo sa Miny týka), bohužiaľ nie ako matka, tu definitívne zlyhala.

07.09.2022 4 z 5

Dívka s vůní manga Dívka s vůní manga Viktorie Besó

Čtivý "cestopis", ktorý vás bez zbytočných rečí presúva po juhovýchodnej Ázii. Chody myšlienok v podaní Petra boli mnohokrát úsmevné, sarkastické a šovinistické, každopádne ma bavilo striedanie kapitol on/ona a navazovanie tém z dvoch uhlov pohľadu. Žiadna presladená romantika, ale v happyend dúfate. Napokon mi ten záver prišiel až moc rýchly a stručný - škoda, že ho autorka nerozpísala viac. Napriek tomu za mňa skvelé čítanie, krásna čeština a ďakujem za priblíženie Filipín z pohľadu raja, pekla, gastronómie aj kultúry :)

02.08.2022 5 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Ani neviem prečo (žeby pre krásnu obálku?) som mala túto knihu uloženú vo svojom "must reed". Takže keď som sa k nej konečne dostala, s chuťou som ju začala čítať. Bohužiaľ mi veľmi rýchlo došlo, že toto nebude moja šálka kávy. Mnoho podstatných vecí nebolo vysvetlených, na druhú stranu tam bolo mnoho strán, ktoré by sa dali z knihy vymazať a na deji by to nič nezmenilo. Nádejný románik medzi Raven a Chrissom ako aj tajomstvo Soulcity a schopností duší ma udržiaval v čítaní, bohužiaľ sa nekonali ani ohňostroje ani vysvetlenia a už vobec nie rozuzlenia. Veľmi pekný námet, veľmi pekná obálka, dokonca aj anotácia je napísaná zaujímavo. Ale to je (bohužiaľ) asi tak všetko. Do ďalšieho dielu rozhodne nejdem, aj keď som to chvíľu zvažovala. Recenzie na Město zrady sú však pre mňa úplne postačujúcim prečítaním druhého (záverečného) dielu.

06.06.2022 2 z 5

Já a holka odvedle Já a holka odvedle Jared Reck

Zaujímavá teenagerská jednohubka o prvom hlbokom priateľstve, zamilovanosti a bežných problémoch v tomto veku. Po knihe som siahla cielene, po sérii náročnejších hrubších detektíviek a thrillerov to bola vítaná odľahčená téma aj napriek tomu, že už nespadám do kategórie young adult... príbeh bol pekný, smutný, dojemný a stojí za to uvedomiť si (a to v každom veku) aký je život krehký.

31.05.2022 4 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Kniha ma zaujala svojou anotáciou aj hodnotením, ale mňa teda nenadchla - celý čas som sa nútila do čítania a dočítala som ju iba preto, že som bola zvedavá, ako sa na konci prepojí dejová línia mravcov a ľudí, teda dvoch príbehov, ktoré v knihe sledujeme od samého začiatku. Žiadne paf sa ale nekonalo.

18.04.2022 2 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Když se kniha čte sama, ani její tloušťka vás neodradí :) Skvělý příběh, kde se nitky jednotlivých postav na konci propojí. Nenudila jsem se ani chvilku, od začátku zajímavá, napínavá, propracovaná dějová linka.
PS: Mimochodem, tady Martha. Ta z vlaku.

08.03.2022 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

TOP! Presne tento žáner milujem.. čtivé od začiatku do konca, kde sa prelínajú viacgeneračné príbehy od socializmu až po súčasnosť, s hlavnými hrdinami žijete ich život, fandíte im, súcítite s nimi a napriek všetkým prekážkam a životným neverám držíte palce, aby všetko dobre dopadlo. Palec hore, 5 hviezdičiek a teším sa na ďalšiu knihu od tohto skvelého spisovateľa.

05.03.2016 5 z 5