Shaxx Shaxx komentáře u knih

Zarua - ztracené město Zarua - ztracené město Suzanne Rogerson

Až příliš utahané a rozvláčné. Takových cca 200 stran zcela zbytečných. Nemá to žádné překvapivé zvraty, zápletka je dost průhledná. Nechala jsem se nalákat na dobré hodnocení na Goodreads a jsem mírně zklamaná. S žádnou postavou jsem se nedokázala moc sžít. Na začátku mi připadala docela fajn Varnie, ale s postupem příběhu úplně obrátila a stala se z ní nejvíc nesympatická postava celé knihy. Fakt jsem doufala, že na každé další stránce natáhne bačkory. Ale zas mi docela dobře hnula žlučí, takže aspoň nějaké emoce ve mně kniha probudila. Celková pointa je OK, ale nic převratného. Těch 200 stránek navíc se mohlo využít lépe, třeba trochu blíže popsat historii města a vztahů mezi čaroději a lidmi bez magických schopností, takhle příběh obsahuje dost prázdných míst, které si musíme domyslet.
Děj je rozdělen na dvě časové linky, jedna se odehrává 350 let před současným děním a musím říct, že mě tahle linka bavila víc než ta přítomná.
Když to shrnu, je to dost průměrná fantasy a spíše knihu nedoporučuju. Rozhodně je kolem více lepších příběhů.

03.11.2019 3 z 5

Autonomie Autonomie Annalee Newitz

Nějak nevím, co si myslet. Ta kniha byla o něčem a přitom o ničem. Postavy bylo těžké si nějakým způsobem oblíbit. Vzhledem k tomu, že mě vždy baví (ro)boti, droidi se sentientní UI a tak, moje sympatie si nejblíže získal Paladin. V knize je spoustu technických věcí a detailů z užšího věděckého zaměření. Trochu mi chyběl nějaký resjtřík na konci knihy s laickým vysvětlením nějakých pojmů, nebo celkový přehled.
Příběh se odehrává primárně v roce 2144, nicméně o postupném vývoji světa a hlavně technologií není moc řečeno a musíme se domýšlet, jak a co se asi za těch 125 let změnilo.
P.S.: bez spoilerů mohu říct svou domněnku, že v určité fázi knihy mi přišlo, že si autorka promítla nějaký osobní...jak to říct, aby to bylo správně a neurazilo to nějaké jemné snowflakes v tomto multikulti světě... ehm, fetiš, otázky sexuality, otázku genderu, whatever, do své knihy.

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Hodnocení této knihy je pro mě dost rozporuplnou záležitostí. Jako by sama hrdinka s těžkým, přetěžkým břemenem schizofrenie nebyla zajímavým námětem (a skutečnosti plynoucí z příznaky schizofrenie skvělou pointou) a autorka musela knihu doplácat nezáživnou a potrhlou pointou, souběžně probíhající na pozadí, zatímco čtenář poznává hlavní hrdinku? První část knihy skvělá, ale zdá se mi, že v půli autorce došel dech a zaplácala příběh hrubými záplatami, které vůbec k ději nesedí a spíš působí dojmem, že jsou vytržené z jiné knihy...

01.11.2019 2 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Nemůžu se ubránit srovnání s knihou The Game. Stačí jen chtít má jednu věc navíc - nesympatickou hlavní hrdinku. Mimochodem jak byste reagovali, kdyby za vámi přišla spolužačka s prosbou, abyste se nechali otestovat jako dárce ledviny pro jejího bratra? Eh. Kniha se snaží dosáhnout kvalit jako The Game, ale bohužel marně. Postavy nejsou nijak zvlášť dobře vykreslené. Veškeré drama je vynucené a brutalitou se snaží dát najevo ,,Hele, já nejsem ya kniha, ale bjutální thriller - akorát se středoškolákama!"..
Potenciál by tu byl, ale za 267 stránek se toho moc stihnout nedá. Každopádně - obálka má moc pěkné zpracování, včetně reliéfního popisku CHTÍT - hezký kousek do knihovny :)

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Tuhle knihu by se hodilo číst víc v zimě, než za parného slunečního dne, kdy teploty dosahují 30°C :D
Je to spíš takových 3,5*. Příběh byl pěkný, ale trochu rozvláčný a trochu mi strukturou připomínal Klan (Young), tj. orientace na silnou hlavní hrdinku, nevýrazné a nedostatečně vykreslené vedlejší postavy, prostředí hezky popsané, avšak to celkové tempo vyprávění by chtělo občas chce popostrčit.
Drak na obálce symbolizuje, že půjde o fantasy, nicméně dlouhou dobu jsem byla v napětí, zda tam skutečně nějaké fantazijní prvky budou, příběh se zhruba do poloviny odvíjel v takové spíš reálné rovině, kdy jsem jen čekala, jestli se nějakým racionálním způsobem vysvětlí světla na obloze, ale nakonec jsem se dočkala i magična :) Hezky nenáročné čtení, které si možná někdy zopakuju v zimních měsících pro dosažení správné atmosféry.

Příběhy z vnitřního města Příběhy z vnitřního města Shaun Tan

Surrealistický zážitek smíchaný s realitou všedního dne, přítomnosti a různých palčivých témat. Perfektní. Nebudu předstírat, že jsem pochopila, nebo že se mě dotklo úplně vše, ale 90% obsahu ano (a věřím, že v originále je to ještě o chlup lepší). Ilustrace jsou nádherné.
Od Tana mám Cikádu a ta je prostě ♥, takže Příběhy z vnitřního města byly "must-have".
Nejvíc se mi líbily (dle svérázného rejstříku) motýli, koně, kočka, nosorožec, tygr a medvěd.

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Prostě Lovecraft ♥ Nádherně zpracované, boží grafika, pro fanoušky HPL povinností :)
Skvělý přírůstek do mé sbírky s tématikou Lovecrafta ♥

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nějak je mi jedno, jestli je to geniální marketingový tah, nebo za autorem Igor skutečně přišel. Knihu jsem přečetla se zatajeným dechem. V příběhu je i zmíněna Djatlavova výprava, o které jsem si předtím dost načetla, protože mě ten případ fascinoval a fascinuje doteď – a Trhlina se mi prostě trefila do vkusu! Za mě hodně dobré. Při váhání nad hvězdičkami dávám pět hvězd - tu pátou za to, jak moc kniha čtivá byla :)

01.11.2019 5 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Tohle bylo skvělé! Prosím, udělejte z toho někdo komiks!
Komiksový styl, ponurá a temná atmosféra, smazání hranice mezi dobrým a zlým a celkově všechno mi sedlo. Schwab se každou knížkou víc a víc vypisuje a líbí se mi, kam směřuje :)

Jádro Jádro Peter V. Brett

Tak. A je to za mnou. Víte, to samé jsem si mohla říct poté, co jsem dočetla trojku, vzhledem k tomu, že Démonský cyklus měl být trilogie, ehm ehm. Vzhledem k tomu, že je Brett pravděpodobně grafoman, není se čemu divit, že tahle série dostala ještě další dvě knihy (a pár povídek stranou). Cítím se nezvykle rozpačitě. Čekala jsem, že poslední díl bude plný akce, údernosti, překvapení, zvratů... Ale on celkem líně plyne. Přiznávám, posledních deset stran mě chytlo ..prostě konec, četla jsem skoro bez dechu.
A... dávám čtyři hvězdičky, protože mi prostě celou knihu to NĚCO chybělo, co bylo přítomno v předchozích dílech..
A jedna věc mě vytáčela do varu. Paní překladatelka používá jedno sloveso, které není moc běžné v klasické hovorové češtině, ani v té psané. A když tohle sloveso čtete už po několikáté, začíná to být celkem opruz - zvlášť, když existuje dostatek vhodných synonym, kterými by šlo toto sloveso nahradit. Schválně, nebudu prozrazovat o jaké sloveso jde. A vy, moji knižní přátelé, až dočtete Jádro, zkuste si tipnout, o jaké sloveso jde a napsat mi to :)
Jinak.. Velmi nutně potřebuji, aby Brett napsal něco dalšího a to co nejdřív! :D

Temnota Temnota Kiersten White

*4,5
Tak tohle bylo skvělé překvapení. Nicneříkající název Temnota, anotace zní jako u každé druhé young adult fantasy - viz poslední řádek (Jenže když potká sultánova syna Mehmeda, vše se zkomplikuje) a prostě jeden by čekal něco, co už tu bylo, jen s jinými jmény a prostředím. Ale pak přijde ta bomba! :D S hrdinkou se rozhodně neztotožníte, protože je prostě drsná mrcha. Ale není to sexy drsňačka, ona je prostě tvrdá jak diamant a krásná asi jak uhlí. Zhruba. Žádná přílišná lovestory a osudová láska se nekoná. Romantičky budou zklamány. Temnota ukazuje lásku v reálnějším světě, kdy prostě někdy... je to jinak, než bychom chtěli a nedá se s tím nic dělat. Žádné zázračné řešení problému se jen tak neukáže. Jedná se o historickou fikci z prostředí Rumunska, kdy Lada je ženský ekvivalent Vlada Napichovače. Už vidíte, odkud vítr vane? Mircea, Radu, Mehmed - ti všichni jsou reálné postavy z historie. Ve výsledku se v knize vlastně pořád jen intrikuje, otročí a dá se říct, že se celkem nic neděje, ale i tak mě to bavilo. Hlavně díky tomu, že se tu nevyskytoval archetyp postav, které by jeden čekal díky anotaci.¨
Jediné, co mě fakt štve, je reliéfní písmo na české obálce. Taky se vám ta stříbrná hned ošoupe? :/

Dračí město Dračí město Petra Machová

** SPOILER ALERT ** Ani nevím, kde a čím začít. Tady je toho špatně skutečně hodně.
Hlavní hrdinka je nesympatická, naivní a hloupá. Co se týče Ondry.... zná ho jen pár dní a bum, najednou se strašně moc milují a jsou největší životní lásky. Jak k tomu došlo? To nevíme. Asi v průběhu pár dní, co se znají? Navíc mezi nimi prostě.. nic nejiskří. Celé je to tak nějak vystavené uměle. Dále... Když hrdince naroste ocas a křídla, tak je to na způsob: wtf, mám křídla? A o pár dní později.. Křídla jsou moje všechno, moje přirozenost!
Nemusím ani zmiňovat, jak nepřirozeně působí česká jména vedle těch typicky fantasy jmen typu Eldar aj.
Styl psaní je.. jak to popsat, prostě nepřirozený a nepadají mě pouze anglické výrazy cringe a awkward. Abych vám to nějak přiblížila:
Mezi mnou a Ondrou se vytvořilo zvláštní pouto. Přátelství, dalo by se říct. Jen kdybych po něm pořád netoužila a kdyby po mně pořád hladově nekoukal. Moje rozumné já mě však drželo zkrátka. Touha se nadá považovat za lásku. Co kdybych otěhotněla?. Myslím, že to mluví za vše.

Jo a. Každej záporák buď Janu chce znásilnit, nebo se Jana obává, že ji znásilní.
A taky je nadržená jak stepní koza (ale svádějme to na proměnu, že ano).
Hromada nelogičností, wtf momentů, děj je neustále napěchovaný nějakou akcí, kdy se pořád usiluje Janě o život. Upřímně, jako hlavní hrdinka mi byla tak ukradená, že by mi bylo jedno, kdyby ji někdo odkrágloval a děj pokračoval z pohledu kohokoli jiného (beru zpět, ne kohokoli, Ondra je taky nudnej patron).

Tohle je prostě jedno velké NE.

01.11.2019 2 z 5

Růženky Růženky Stephen King

3,5*.
Byla jsem natěšená, jako na každého Kinga. Nádherný obal, lákavá anotace...Ale problém s touhle knihou je, že obsahuje cca zbytečných 300 stran.
On King někdy rád natahuje, ale tohle byl extrém. Nevím, nakolik se na tom podílel jeho syn, ale těch 300 stran bylo vyplněno naprosto nezáživným obsahem, vše by se vešlo na standardních 350 stran. Navíc, kniha obsahuje pár překlepů, což taky kazí dojem ze čtení.
Věřím, že se z toho dalo vytřískat víc.

01.11.2019 4 z 5

Tak to byla pecka. Po delší době zas kniha, co se mi opravdu líbila se vším všudy. Po celou dobu čtení jsem měla takový "firefly feeling" - což by nebylo tak zvláštní, až na to, že jsem v životě neviděla jediný díl Firefly. Asi nejvyšší čas se na to kouknout. Z téhle knihy by byl super film, nebo seriál. Neděje se tam v celku nic zásadního, hezky to plyne, žádný akční spád a twisty. Vlastně jsem si celkem u téhle knihy odpočinula :) Doporučuji všem, kterým se líbilo Illuminae. Mimochodem, má někdo tip na podobnou knihu?

01.11.2019 5 z 5

Dračí strážce Dračí strážce Robin Hobb (p)

Dračí strážce spadá pod epickou fantasy a slova, která mě po dočtení napadají jsou: komplexní a výpravné. Kniha má několik hlavních vypravěčů a vskutku bohatý svět. Autorka si rozhodně vyhrála. Možná pro někoho bude kniha kapku složitější na čtení a zorientování se ve světě a postavách, ale já byla spokojená. Hobb umí tvořit skvělé postavy, které vyvolají emoce a s těmi dále pracuje. V jednu chvíli jednu postavu lituju a v druhém okamžiku mě štve (to zrovna, když o ní čtu z pohledu jiného hrdiny). Pokud kniha vyvolá emoce (a to jakékoliv), byť jen kvůli jednání nějakého člověka v knize, je to prostě dobře. První díl je dlouhý a táhne se. To jo. Ale je to jen dlouhý rozjezd k dalším dílům, čekám, že by mohly být trochu svižnější.

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Prostě boží (nebo tedy spíše pekelné). Díky Asfaltu jsem získala dva nové knižní oblíbence, aneb vítej Holofauste a Kuffenbachu. A takový Holofaust by si zasloužil svou vlastní knihu.
Představa pekla, kde lidí fungují jako základní materiál, je prostě skvělá. Autor vytvořil jak zajímavé prostředí, tak charaktery - ať už je to vskutku divný Holofaust, drsný Kuffenbach, nerd Lambert, nebo démon Chorozon alias Pan Pudink. Čtivé, nechuťácké a prostě suprácké. Konec trošku slabší, ale nemůžu si stěžovat, zábavy jsem dostala dost. Skvělý nápad, dát hlavní hrdiny do prostředí, kde se jim víceméně nemůže nic stát a může se do nich řezat, střílet, mlátit. Prostě geniální nářez :D

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Ideální pro začátek podzimu. Tohle mě fakt bavilo. Ráda bych sem napsala něco víc, ale nevyhnula bych se možným spoileroidním zmínkám, které obsahuje většina komentářů na cbdb a to nechci... Každopádně je to fakt čtivé, dala jsem to za jeden den, protože jsem se prostě nemohla odtrhnout :D Přiznávám, že ze začátku jsem trochu plavala v postavách a časových linkách, ale pak jsem si to urovnala a bylo to fajn. Trochu mi přišla jako zbytečná linka s Katherine a Garym, ale chápu, že pro vývoj příběhu tam museli být. Od autorky mám v knihovně ještě Vermontské psycho, tak si to asi dám hned po téhle duchařině :)

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Tady jsem fakt ráda, že jsem nedala na hodnocení. Ale upřímně, je to King, takže bych si to koupila tak či tak :D
Je to zas něco jiného, než na co jsem zvyklá od Kinga a o to víc je to zábavnější, sledovat ten literární rozptyl. Troufám si říct, že jsem pochopila, co tím King chtěl říct a tudíž mi absence děje, příběhu a klasického začátku, středu a konce fakt nevadí :)

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Váhala jsem mezi 3,5 až 4 hvězdami, ale líbilo se mi zakončení, to bylo super, takže 4 hvězdy.
Je to největší klišé, co může být. Stokrát zpracované. Starý dům, záhadní předchozí majitelé, pomalu se začíná dít něco divného, až se zlo projeví v celé své temnosti.. Zvedněte ruku, kdo tohle téma nikdy neviděl jako horor v televizi. Až do 3/4 knihy jsem nechápala, jak to někoho může vystrašit. Ale je fakt, že když jste sami doma, je noc, venku už pomalu vše utichá a v předsíni máte obří zrcadlo od země po strop, začnete být trochu nejistí :D Člověk je tvor s obrovitou fantazií a dokáže vystrašit sám sebe, aneb síla autosugesce je mocná.
A hlavně.. byl tam kocour! Kdo by se nebál o kocoura?! Čert vem hlavní hrdinku, ale kocour! :D
Dostala jsem, co jsem zhruba čekala. Když jdete číst s vědomím, že se setkáte s klasickým klišé, jste připraveni.

Naslouchej noži Naslouchej noži Patrick Ness

3,5*
Hlavní hrdina nesympatický. Námět dobrý, ale zpracování podprůměrné. Dalo se z toho vytřískat víc, to určitě jo. Nejsympatičtější byl asi pes Manchee, což je celkem smutný. Na závěr typickej cliffhanger, takže samozřejmě si půjdu přečíst druhý díl až vyjde, třeba bude lepší..
Čekala jsem něco jinýho, po Smrtce je to takové druhé zklamání...