sgjoli sgjoli komentáře u knih

Volba Volba Mark Waid

Tento svazek obsahuje několik příběhů. Stephen tu bojuje o znovuzískání svých chirurgických schopností a jakýsi návrat k sobě samému, což je zajímavý kontrast k jeho snaze zároveň působit ve světě magie. Spojuje se to jen těžko, a ten vnitřní boj, které místo ve světě i vybrat, není snadný.
Jeden z příběhů se dá i skvěle naroubovat na období kolem Dušiček/Halloweenu, takže koncem října je to vlastně příjemné čtení. Aspoň z tohoto hlediska.
Přesto dávám jen průměrné hodnocení. Ačkoliv mi to tematicky přišlo zajímavé a bavilo mne to, nějak mne to nedokázalo vtáhnout do sebe. Nevím, patrně jsem nebyla v nejlepším rozpoložení nebo mi nevyhovoval vypravěčský styl? Těžko říct.
Každopádně jsem ráda, že Doctor Strange u nás stále vychází a určitě se pustím do něčeho dalšího, pokud by u nás vyšel další svazek.

05.11.2023 3 z 5

Kůže Kůže Ben Mezrich

Nedávno jsem četla Chameleona - novelku ze světa Akt X. A ačkoliv jsem z toho nebyla úplně 100% nadšená, měla jsem pořád chuť se tak nějak v tom světě Akt X ještě chvíli zdržet. A tak jsem sáhla po knize Kůže.
Opět musím pochválit, že tematicky se to do toho světa Akt X hodí. Zápletka zajímavá, pointa vlastně taky, umím si to představit zfilmované. Mulder i Scullyová si tu jsou vcelku podobní, takže i v tomhle to bylo fajn.
Hodnocení dávám průměrné. Určitě nečekejte žádnou velkou literaturu - není to nic, co by mělo čtenářům nějak překopat život. Ale autor si tu na to ani nehraje. Nicméně fanoušky seriálu to asi aspoň trochu zaujme - lidem, co jsou seriálem nepolíbení, to asi nic neřekne.
Mne osobně asi bavila víc první polovina knihy, která mi přišla napínavější a tajemnější. Druhá půlka na mne taková trochu víc vleklá, trošku překombinovaná (=až moc zamotaná). V první půlce mi to víc odsýpalo, přišlo mi to svižnější - u té druhé půlky jsem se trochu zasekávala.
Nakonec tedy 3 hvězdy. Pokud jste milovníci seriálu, zkuste a uvidíte sami, jak vám to bude vyhovovat.

29.10.2023 3 z 5

Stíny Halloweenu Stíny Halloweenu * antologie

Když vidím to hodnocení a zdejší komentáře, zdá se, že půjdu dost proti proudu. Je pravda, že u povídkových sbírek člověk musí počítat, že se mu některé povídky úplně netrefí do vkusu. Ale za sebe musím říct, že tady jsem bojovala snad se všemi povídkami s výjimkou snad té první povídky, která mne docela bavila. Ten zbytek mne zaujmout bohužel nedokázal, měla jsem chuť přeskakovat.
Nakonec nedávám hvězdičkové hodnocení, tahle sbírka mne bohužel nezaujala. A to jsem právě doufala, že tu objevím nějaké nové autory, od kterých bych si mohla přečíst časem i něco dalšího. No, tak bohužel, no...
Nevím, jestli jsem byla jen špatně naladěná, ale u všech povídek jsem měla prostě problém se začíst, ponořit se do příběhů a užít si je. Styl psaní jednotlivých autorů mi nesedl. Tematicky to k Halloweenu patří, to zas musím autorům k dobru připsat. Nicméně formou to pro mne bylo šlápnutí vedle.

29.10.2023

Gutta z Bubnu Gutta z Bubnu Anna Beatrix Bártová (p)

Od autorky jsem četla knihu Prokletí Schwartzovy vily, která mne bavila, tak jsem chtěla vyzkoušet i něco dalšího. Tentokrát jsem sáhla po historické romantice Gutta z Bubnu - v podobě audioknihy. A bohužel musím říct, že jsem audioknihu doposlouchala jen do půlky a ponechala nedoposlouchané. A přitom to není chyba obsahu a paní autorky.
A. B. Bártová píše příjemným čtivým stylem a dokáže vytvořit příjemnou atmosféru odpovídající žánru knihy. Jak bylo Prokletí Schwartzovy vily coby mystery příběh pěkně mrazivé a napínavé, tak tady jsem ten historický a romantický nádech zaznamenala také a bylo to moc fajn. Příběh sám o sobě plyne moc hezky, dějově mne to bavilo a postavy mne také zaujaly.
Takže v čem byl tedy problém, že jsem to nedoposlouchala do konce? Strašně moc mi nesedla interpretka audioknihy Šárka Rosová Váňová. Přitom podle ukázky mi to zas tak nepřišlo, že by mi to mělo nějak vadit. Ale při delším poslechu jsem měla pocit, že je ta narace poněkud ukňouraná a navíc mi to trochu znělo, jako kdyby interpretka četla pohádku pro děti, ne historickou romanci. Přišlo mi to neuvěřitelně rušivé, takže jsem to nevydržela poslouchat a v půlce odložila.
Knihu nehodnotím hvězdami, na konec jsem se bohužel nedostala. Ale určitě ještě sáhnu po tištěné verzi knihy, abych zjistila, jak to s naší hlavní hrdinkou dopadlo, protože to mne zajímá. A časem pak svůj komentář ještě doplním. :-)

22.10.2023

Utrpení neviňátek Utrpení neviňátek John Saul

Na knihu jsem se nechala nalákat nejen zajímavou anotací, ale také autorem samotným - četla jsem od něj již knihu Nemilovaní, která pro mne dlouhou dobu platila za to nejděsivější a nestrašidelnější, co jsem četla (do doby, než jsem si přečetla Strach od J. Kariky).
Bohužel jsem však knihu Utrpení neviňátek odložila po 80 stranách jako nedočtenou. Důvod? Prostě jsem se za boha nedokázala začíst. Nebavilo mne to, nudila jsem se. A vlastně docela rychle jsem se přistihla, jak přeskakuju. Což asi taky něco vypovídá. Vůbec jsem se nechytala.
Nevím, no. Nějak mi ten styl psaní nevyhovoval. Přitom ve chvílích, kdy se na scéně objevily postavy Sarah a Elizabeth, bylo to čtení vlastně fajn. Ale jakmile tyto dvě holčiny zmizely ze scény, byla to křečovitá nuda a šeď.
Nakonec tedy nehodnotím hvězdami a kniha pro mne zůstane nedočtená. Což je mi vlastně líto, protože přechozí moje zkušenost s autorem byla dobrá. A jak koukám na zdejší komentáře, většině ostatních komentujících se tato kniha vcelku líbila... Škoda, no.

22.10.2023

Faktor PSI - paranormální jevy Faktor PSI - paranormální jevy Dan Aykroyd

Seriál Faktor PSI: kronika paranormálních jevů patří k tomu druhu pořadů, na které jsem během své puberty koukala s radostí. Žánrově i obsahem to je dost podobné Aktům X, což je také moje srdcovka. Kvalitou možná Faktor PSI za Akty X možná trochu zaostával, přesto vzpomínám ráda. Takže když jsem narazila na tuto knihu, chtěla jsem rozhodně vyzkoušet a seriál si takto připomenout.
Celkově nakonec hodnotím průměrně. Kniha je vlastně přepisem vybraných epizod do psané podoby. Jako takhle - narovinu říkám, že tento kompilát příběhů není žádná vysoká literatura, ani si na to ostatně Dan Aykroyd coby autor nehraje. Samotné příběhy jsou stylizované do určitého dokumentárního stylu a obsahově se zabývají různými tématy - od mimozemšťanů přes duchy po různé další blíže nevysvětlitelné jevy. Já si u toho vždycky představovala ty postavy tak, jak si je pamatuju ze seriálu, a docela jsem si to užila.
Na rovinu ale přiznávám, že kdybych seriál neznala, asi by mne to možná tolik nebavilo, protože občas ty příběhy působí dost stroze, odosobněně.
Nakonec 3 hvězdy z 5. Bylo to fajn se do tohoto světa zase vrátit, ale ke knize samotné se vracet už asi nebudu.

22.10.2023 3 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím bohužel přiznat, že jsem v půlce nakonec přestala a nedoposlouchala. A ani se už poslouchat dál nechystám, protože mi tato kniha obsahově prostě neseděla. A přitom podle anotace to vypadá na velmi zajímavou knihu, z níž by si člověk mohl leccos odnést. No, tak na mne to bohužel nefungovalo. Tedy aspoň to, co jsem zvládla vyposlechnout.
Zdálo se mi, že autor mluví strašně obecně a různými slovy stále opakuje totéž, což u mne mělo za výsledek to, že jsem ztrácela pozornost a chvílemi přestávala vnímat, co vlastně poslouchám - a to prostě není dobře. Asi nepotřebuji jednu informaci slyšet třikrát, čtyřikrát - popsanou akorát jinými obraty.
Taky jsem měla pocit, že to nikam nesměřuje - autor sice popisuje, co všechno se může v hlavě zamotat, že se člověk dostane do úzkých, ale pořád mi chybělo nějaké vyústění - něco, co by si člověk mohl z knihy vzít, aby se mu pocit sebehodnoty zlepšil. Pokud toto bylo obsahem druhé poloviny, kterou už jsem neslyšela, tak uznávám, že tím pádem autorovi asi teda křivdím. Nicméně bych pak v tom případě byla raději, kdyby se nějaké návody objevily už v první polovině knihy, aby to člověka (jako třeba mne) neodradilo od dalšího čtení. Takhle jsem měla totiž dojem, že autor mluví v obecných pojmech a nic z toho...
Vypadá to, že já asi nejsem cílová skupina. Knihu jsem nakonec tedy odložila a nehodnotím hvězdami.

15.10.2023

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Měla jsem chuť na další krimi z pera Agathy Christie, a tak volba nakonec padla na audioknihu Zapomenutá vražda se slečnou Marplovou. A dost mne to bavilo.
Pořád mne nepřestává udivovat, jakými kličkami se naše milá slečna Marplová dokáže k jednotlivým případům připlést - tak, aby to nebylo úplně divný nebo podezřelý. Baví mne to, fakt že jo!
Líbila se mi ta zápletka - baví mne, když se v příbězích řeší záhady rodinné minulosti, čehož se tady dočkáme v plné míře. Výsledkem tu máme manželský pár, kdy se manželé coby amatéři snaží dopátrat, zda se v rodině manželky stala či nestala vražda. Připadalo mi úsměvně naivní, jak náš milý manželský pár někdy naivně věří všemu, co slyší, zatímco slečna Marplová, protřelá dík předchozím případům, nevěří ničemu, co se nedá jednoznačně ověřit. To mi přišlo jako zajímavý kontrast.
Ve výsledku to byla příjemná detektivka, v níž se mi nepodařilo pachatele odhadnout, takže se dostavilo i překvápko.
Audioknihu namluvili Jan Meduna, Jitka Ježková a Růžena Merunková - všichni byli skvělí. Za sebe určitě mohu doporučit.

15.10.2023 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Od autorky jsem četa již její předchozí knihu Šepot z lesa, která se mi líbila, tak jsem chtěla vyzkoušet i její novinku. A jo, vlastně to bylo moc fajn čtení.
Autorka přišla s velmi zajímavou zápletkou zasazenou opět do našich končin, tentokrát na pozadí s událostmi, které se staly v dost nedávné době a můžeme si je reálně pamatovat. Což na mne určitě fungovalo - zaujalo mne to. Autorka však upozorňuje již v úvodu, že některé určité aspekty si trochu poupravila pro potřeby příběhu. Člověk tak není nutně překvapen, pokud narazí na nějakou nesrovnalost.
Líbilo se mi, jak tu autorka pracuje s postavama. Nikdo z hrdinů tu není jednoznačně dokonalý bez chyb. Každý má své chyby i přednosti - postavy tak působí skutečně lidsky. Zároveň musí čtenář počítat s tím, že se jedná o příběh s nadpřirozenými/mysteriózními prvky, proto je potřeba brát určitá rozhodnutí postav s rezervou.
Celkově hodnotím knihu trochu nižším hodnocením než Šepot z lesa. Důvodem je to, že jsem vzhledem k tomu, o čem kniha je, asi čekala větší míru napětí a o něco víc nahuštěnou atmosféru. Jako to bylo třeba právě v Šepotu z lesa. A to jsem tu nenašla - nebo aspoň ne v tak velké míře, jak jsem třeba doufala. Ale to třeba může být čistě jen můj problém - mysteriózních či nadpřirozených příběhů mám už trochu víc načteno, tak mám asi větší očekávání.
Některé pasáže tu jsou sice napínavé, ale pak je vystřídají pasáže, které přinášejí určité rozvolnění, a tak se tu to napětí a atmosféra na můj vkus až moc utlumují - což je škoda.
Nakonec tedy lepší 3 hvězdy. S tím, že pokud by autorka vydala něco dalšího, určitě se do toho ráda pustím.

15.10.2023 3 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Spousta z nás asi už někdy slyšela o stejnojmenném filmu s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým, mnozí ten film jistě i viděli. Přiznám se, že já jsem ten film nikdy neviděla celý, vždy jen určité ukázky, když to náhodou běželo v televizi. A tak mi vlastně pořád unikala pointa celé zápletky. Takže když jsem narazila na audioknihu, rozhodla jsem se to vyzkoušet. Lidi, já si to táááák strašně moc užila!!!
Zápletka sama o sobě není ve výsledku nijak zvlášť komplikovaná. Celkově jde o dost výborně napsanou taškařici o mladých lidech, co se svým osobitým způsobem bouří proti striktním moralizujícím příbuzným. O mladých lidech, co mají svou hlavu a do víru událostí se vrhají beze strachu. Především naše hlavní hrdinka Eva, které ale v určitém ohledu konkuruje další mladá dívčina Eliška.
Skvěle napsané, trochu potřeštěné, svéhlavé a dost svěží - i přesto, že tohle dílko bylo napsáno před desítkami let. Ten humor mne tu fakt bavil. Nebyl psaný na sílu, působil přirozeně, nebyl hrubý, neurážel, je to psané velmi chytře. Fakt jsem se u toho poslechu neuvěřitelně pobavila.
Plný počet se mi zdá na místě. Ten humor tu je prostě nadčasový a myslím, že i v dnešní době má, co říct. Pokud vás třeba nebaví filmy pro pamětníky, ale chtěli byste něco zábavného, tak určitě mohu doporučit audioknihu. Namluvil ji Jan Zadražil, který se narace zhostil na výbornou.

15.10.2023 5 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Tato sbírka je kolekcí několika povídek s poněkud kontroverzními náměty, které jsou místy možná šokující a dost často nechutné svojí podstatou. Člověk ale autorovi nemůže upřít to, že jednotlivé příběhy jsou dost čtivé. Autor tu jde dost na dřeň, s ničím se nemaže a k jádru povídky se dostanete dost rychle.
Kresba jednotlivých povídek je černobílá, ale o to mi to připadalo děsivější, nějak to víc dosahovalo syrovosti a brutálnosti, než kdyby to bylo barevné. A o to autorovi asi šlo. Děsit. Přeci jen v názvu sbírky najdeme slovo "hororové". V tomto ohledu podle mne tato sbírka splňuje očekávání. Autor tu pracuje doslova s nočními můrami, popouští uzdu fantazii - fantazii jako takovou skoro jakoby překračoval za její hranice do sfér čirého šílenství.
Příběhy jsou to teda místy dost brutální, je to místy dost řežba - asi bych to nedoporučovala slabším povahám, které se záměrně vyhýbají brutálnímu násilí. Tady se tomu totiž úplně nevyhnete.
Nicméně do říjnového období - do doby před Halloweenem je to sbírka jako dělaná. Hodnotila jsem plným počtem - kniha splnila veškerá moje očekávání a já od toho dostala přesně to, co jsem čekala. Horor, děs, šílenství v manga podobě.

15.10.2023 5 z 5

Chameleon Chameleon Charles L. Grant

Seriál Akta X je pro mne srdeční záležitostí, a tak si ho ráda čas od času připomenu nějakým knižním zpracováním. Nečekám většinou žádné zázraky, seriál je prostě seriál a vyrovnat se tomu není úplně snadné. A tady to pro mne zůstalo na půl cesty.
Příběh samotný svojí zápletkou dobře spadá do toho "aktovského" univerza a umím si to představit natočené jako samostatnou epizodu. Myslím, že by to obstálo. Ale v psané podobě to bylo pro mne dost utahané, místy poněkud nudné. A přitom ta kniha má jen nějakých 240 stran maličkého formátu A6. Přesto bych si to radši přečetla v polovičním rozsahu jako povídku, ale o to víc nahuštěnou. V této podobě měl ten příběh prostě spoustu hluchých míst, které mne nutily občas přeskakovat. Škoda, no...
Mulder a Scullyová si tu byli celkem podobní - Mulder jako milovník záhad a tajemna, proti tomu Scullyová jako skeptik každým coulem. I když občas jsem měla pocit, že ty jejich rozhovory trochu drhnou a jsou psané spíše na sílu. Navíc tu máme dva další FBI agenty, kteří jim pomáhají - a ty mi teda nesedli vůbec - pro mne to byly ploché nudné postavy bez nějakého zachycení jejich osobnosti.
Nakonec tedy průměrné hodnocení, slabší 3 hvězdy. Nicméně nemůžu knize upřít to, že mám díky ní si zase chuť celý seriál pustit znova. :-D

Noc Noc Bernard Minier

S radostí jsem se pustila do dalšího dílu s Martinem Servazem, který se v tomto díle utkává se svou Nemesis. To samo o sobě je super, že se čtenář konečně dočká nějakého posunu v příběhu, který započal v první knize série.
Musím se však přiznat, že jsem trochu rozpačitá. Je dost časté, že se v kriminálkách či thrillerech setkáváme s tím, že hlavní vyšetřovatel z určitých důvodů jedná na vlastní pěst a vzpírá se nadřízeným. Ale mně to tady úplně na 100 % nesedělo. Je pravda, že Servazovi se tady stane určitá událost, která ho možná mohla ovlivnit, a proto jednal tak, jak jednal. Ale nevím, no...
Celkově musím také říct, že ta zápletka samotná mi tu připadala až moc překombinovaná. Jasně, v tomto žánru se to asi do určité míry očekává, mám ten dojem, ale v případě této knihy mi to přišlo už poněkud za hranou toho, co mne osobně baví. Hlavně ten závěr mi připadal dost přitažený za vlasy.
Opět jsem poslouchala jako audioknihu v interpretaci Jiřího Žáka. Jeho projev sám o sobě mne baví, ale stále mám výtky k angličtině pana Žáka. Výslovnost některých slov prostě tahá dost za uši a stále se divím, proč pana Žáka nikdo neupozorní nebo proč mu s tou angličtinou nikdo nepomůže. To to nikdo nehlídá nebo co? Tentokrát přidávám i pár příkladů pro představu:
-jméno "Donald Trump" čteno jako "Donald Tremp"
-nadávka "bloody hell" čtena jako "blúdy hel"
-slovo "child" v názvu písně "Sweet Child o' Mine" čteno jako "čild"
-název koktejlu "Old Fashioned" čten jako "ould fešounyd"
Ve výsledku knihu hodnotím průměrnými 3 hvězdami.

08.10.2023 3 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Vyšetřovatel Dupin pokračuje v krasojízdě. Vyděděnec z Paříže se pouští do dalšího případu v oblasti Bretaně. Tentokrát se zaplétá do solného průmyslu mezi majitele tzv. salin, což pro mne osobně byla dost novinka. V tomto odvětví jsem se dozvěděla trošku něco nového. Zároveň ale musím přiznat, že jsem byla občas trochu zmatená, když se tam mluví o solném průmyslu, občas některé souvislosti byly nesrozumitelné. Ale dobré je, že pro pochopení případu jako celku to tolik nemělo význam.
Zápletka sama o sobě obsahuje obvyklé motivy, které jsme mohli vidět asi už jinde, ale to zasazení do prostředí z toho dělá trochu něco nového a oživuje to tu zápletku.
Dupin tu je navíc vlivem okolností nucen spolupracovat s jistou vyšetřovatelkou - pro mne bylo příjemným překvapením, že byl Dupin (jinak dost solitér) ochoten na spolupráci přistoupit, ovládat se, nedělat ze sebe rebela, co jede jen sám po své ose a spolupráci nechce. Racionalita tu jde do popředí a dokázala Dupina v tomto ohledu usměrnit, což pro mne svědčí o jisté vyzrálosti našeho komisaře. A to s radostí kvituju.
Audioknižní podoba byla velmi vydařená, na poslech to bylo moc moc fajn.
Nakonec 4 hvězdy. A snad u nás vyjde v audioknižní podobě další díl. :-)

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Z pera Julie Caplin "mám za sebou" již Hrad ve Skotsku a Kavárnu v Kodani. Jelikož jsem měla chuť na něco jednoduššího a odpočinkového, na co se nemusí člověk tolik soustředit, rozhodla jsem se pro další knihu od této autorky - volba padla na Cukrárnu v Paříži. A vlastně jsem dostala to, co jsem od toho čekala.
Hodně dobře to zapadá do toho schématu, který jsem viděla už v těch dvou zmíněných knihách. Hlavní hrdinka se ocitne v novém prostředí, potkává nové lidi a romantická linka na sebe nenechá dlouho čekat. Ta romantická linka je dost předvídatelná, ale člověk to nějak očekává, takže to nevnímám nějak negativně. Celkově je to skutečně odpočinkové čtení (popř. poslech), u kterého vypnete. Zároveň jste v tomto případě obklopeni sladkým aromatem cukrovinek, které jako by se tu servírovaly skoro na kila a člověk by z toho skoro přibral 5 kilo, jen co to čte/poslouchá... :-D
V případě této knihy jsem měla také určité pochopení pro hlavní hrdinku, která se snaží vymanit z vlivu své rodiny, postavit se na vlastní nohy a nenechat si všechno organizovat, aniž by se jí někdo ráčil ptát na vlastní názor. V tomhle ohledu mi bylo hlavní postavy dost líto, jak s ní rodina nakládala, a já jí fandila, aby se dokázala udělat sama pro sebe.
Nečekejte od téhle knihy nic hlubokomyslného - to vám tahle kniha určitě nedá. Pokud ale hledáte něco klidného a milého, u čeho vypnete, a nevadí vám trocha toho klišé, tohle by mohla být fajn volba. Já od knihy nic moc nečekala a nakonec se z toho vyklubal fajn průměr.

08.10.2023 3 z 5

V životech loutek V životech loutek TJ Klune (p)

Od T. J. Kluneho jsem četla již Dům v blankytně modrém moři a Pod šeptajícími dveřmi, a jelikož zrovna Dům se mi strašně moc líbil, byla jsem zvědavá i na další autorovu knihu. A jsem spokojená.
I tady se kombinuje fantasy/sci-fi příběh s prvky toho, co by mohl být (zdánlivě?) příběh z našeho světa. Fantasy/sci-fi prvky tu jsou ale spíše na pozadí a vytvářejí prostor pro příběh o lidskosti a o tom, co je v životě důležité - tak jak jsme to již mohli vidět v dřívějších autorových knihách. Byť ta lidskost tu může působit trochu jako paradox vzhledem k tomu, že část postav jsou stroje/roboti. Ale prostě to tady funguje a je to skvělé a možná o to víc ta lidskost tady vystupuje do popředí.
Hodně mne bavily ty oživlé stroje-roboti - hlavně Sestra Ratched a vysavač Rambo. Jejich interakce jsou zdrojem zábavy, padají z nich dost humorné hlášky a já se u toho docela dost nasmála. Bavilo mne to moc.
Kniha obsahuje i několik pěkných silných myšlenek o tom, co to znamená být člověkem, a také o možnostech volby - o možnosti zvolit si svou cestu a to, kým jsem.
Nakonec 4 hvězdy. Dům v blankytně modrém moři u mne zatím stále vede, ale i tohle bylo skvělé. Za sebe mohu určitě doporučit.

08.10.2023 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Jelikož mne první díl série bavil, věděla jsem, že budu chtít pokračovat. Do tohoto druhého dílu jsem se vlastně pustila docela brzo - opět v audioknižní podobě. A opět jsem vlastně spokojená, protože to byla velmi solidní detektivka.
Na to, jak je to dlouhý počin (audiokniha má nějaký 19 hodin, jestli si pamatuju dobře), tak to vlastně dost dobře odsýpá. Je fakt, že já poslouchám audioknihy ve zrychleném režimu, ale musím říct, že po dějové stránce jsem měla dojem, že to je dost svižné, plyne to hladce, pořád se tam něco děje.
Líbilo se mi, že tenhle díl je zasazený do literárního prostředí, kdy tu potkáváme nejen spisovatele, ale i nakladatele a literární redaktory, což si myslím, že pro čtenáře může být velmi lákavé prostředí. Navíc se děj točí kolem velmi kontroverzního spisovatele a ještě kontroverznější knihy, která jako by měla za cíl pozurážet co nejvíc lidí.
Zároveň se tu do nějaké míry podíváme pod pokličku Cormoranova a Robinina soukromí, které se tu trochu posouvá kupředu. Je logické, že jejich vzájemná spolupráce bude mít na to soukromí nějaký vliv - i ten samotný vztah mezi nimi se tu nějak vyvíjí, což mi přijde fajn. Mně se to tu líbilo - patří to sem, ale přitom to tu není na úkor hlavní dějové linky.
Audioknihu namluvil Petr Oliva, který se narace zhostil na výbornou, mně to v jeho podání velmi baví.
Celkově 4 hvězdy. Možná trošinku slabší, ale prostě 4 hvězdy. A do dalšího dílu se určitě časem pustím.

01.10.2023 4 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Od V. Homolové Tóthové jsem četla již Mengeleho děvče, které bylo velmi zajímavé, a tak jsem chtěla zkusit i další autorčinu knihu o Jozefu Gabčíkovi a obecněji o operaci Anthropoid - nejen z pohledu Gabčíka, ale i Anny Malinové, která se zapojila svojí pomocí do protinacistického odboje.
Autorka se tu opírá jednak o historické dokumenty, jednak o vyprávění paní Aleny Voštové, dcery Anny Malinové, a podává tu vcelku ucelený obraz o životě Jozefa Gabčíka, jeho zapojení do odboje, o jeho spolupráci s Janem Kubišem a dalšími parašutisty a členy odboje. Vypráví tu ale i o životě Anny Malinové.
Pokud si o této skupině lidí chcete utvořit určitou představu a mít to celé v souvislostech, je tahle kniha určitě velmi dobrou volbou. Autorka píše velmi čtivým stylem, který vás velmi rychle vtáhne. Je to psané srozumitelně a za mne dostatečně obšírně, aby člověk získal ucelený příběh z naší historie, ale přitom tak, aby čtenář nebyl zahlcen detaily, které by čtenáře při čtení mátly nebo nějak zahlcovaly.
Je to příběh o hrdinství, sebeobětování, lidství a hlavně odvaze postavit se nebezpečí na úkor vlastního pohodlí, na vzdory tomu, že řada lidí s některými rozhodnutími nebude souhlasit a odsoudí to. Myslím, že s příběhem parašutistů zapojených do operace Anthropoid by se měl seznámit každý, kdo se aspoň trochu zajímá o historii. A tato kniha je k tomu určitě vhodná. Rámcově popisuje nejen to, jak ta akce probíhala, ale i co tomu předcházelo a i to, co následovalo potom.
Autorka navíc na konci knihy odkazuje na další literaturu, z níž sama při psaní čerpala, takže případní zájemci si pak mohou rozšířit obzory o tomto tématu i díky dalším titulům.
Za sebe určitě mohu doporučit - jde o velmi silný příběh a tato kniha určitě má svým čtenářům co předat.

01.10.2023 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Na tuhle fantasy odehrávající se v ulicích Londýna jsem byla velmi zvědavá. A nakonec to bylo lehké trápení - především v závěru, ale obávám se, že si za to mohu trochu sama.
V prvé řadě chci uvést, že to téma, s nímž autor pracuje, je zajímavé. Duchařiny a nadpřirozené věci prolínající se do našeho světa má ráda, pokud je to zpracované dobře. A tady myslím, že se s tím autor popral skvěle. Aspoň jsem měla pocit, že to tu funguje. Zápletka sama o sobě nebyla vůbec špatná - detektivka křížená s fantasy prvky byla fajn a po téhle stránce mne to vlastně bavilo. Ale...
Asi mi v tomto případě úplně nesvědčilo to, že jsem tu knihu četla v originále. Nečetlo se mi to úplně hladce, musela jsem postupovat docela pomalu, abych chápala, co se zrovna děje a neztrácela se. Z toho důvodu jsem četla knihu asi měsíc, což je na mé poměry dost dlouho - čím déle čtu jednu knihu, tím snadněji ztrácím pozornost a zájem.
Největší potíže mi způsobil ale samotný závěr, posledních cca 80 stran, kdy jsem se do toho děje tak strašně zamotala, že jsem nevěděla, která bije a co se vlastně děje. A to asi byla pro mne konečná, kdy jsem byla ráda, že jsem se nějak dostala nakonec. Nevím, jestli je to tak problematické i v českém překladu, ale pro mne ten konec byl prostě matoucí a chaotický - takovým způsobem, že mi to vlastně bylo pak ve výsledku jedno, jak to skončí.
Nakonec 3 hvězdy z 5 a v sérii pokračovat patrně nebudu. Nebo určitě ne v anglickém originále.

01.10.2023 3 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Na tuhle knihu jsem se dost těšila. Alana Rickmana jsem měla vždycky ráda, takže to bylo pro mne dost lákadlo, a nutno také podotknout, že marketing měla tahle kniha udělaný dost dobře. Tuhle knihu skutečně nešlo těsně po českém vydání přehlédnout. Po dočtení musím však přiznat, že jsem dost v rozpacích.
Celkově jsem od knihy čekala něco úplně jiného. Skutečně spíše deníkové zápisky, myšlenky a tak podobně. Nicméně tohle jsem tady zrovna příliš nenašla. Spíše jsem měla dojem, že čtu okomentované zápisky z pracovního diáře, kdy jsem si u velké části poznámek ovšem kladla otázku, zda bylo nutné je vůbec publikovat? Jaká je vlastně jejich výpovědní hodnota pro literární publikum a co to vlastně dává čtenářům?
Rozpaky působí už i úvodní slovo editora A. Taylora, který zde vysloveně píše: "Nevíme, zda by si Alan přál, aby byly jeho deníky zveřejněny...". To vyvolává jasnou otázku: "Když to nevím, tak proč to teda vůbec publikuju?" Že by touha přiživit se na slavném jméně a vydělat slušný peníz? Nevím...
Celkově to ani tak není výtka směřovaná k samotnému Rickmanovi, který si své poznámky psal především pro svou vlastní potřebu, nikoliv pro literární potřebu a pro potřeby vydání. Spíš tak svá "ale" směřuju k těm, co jsou zodpovědní za vydání této knihy. Bylo to skutečně nutné?
Celkově nedávám hvězdičkové hodnocení, v tomhle případě mi to nepřijde úplně na místě. Se vším respektem vůči Alanu Rickmanovi, nejsem si jista, jestli tohle mělo vůbec kdy vyjít...

01.10.2023