seiwaa seiwaa komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tato knížka mě naprosto dostala, příběhem, stylem, jakým byla napsaná, prostě vším. Jsou v ní všechny emoce, z některých pasáží mrazí, z jiných cítíte nekonečnou lásku, z jiných zoufalství. Doporučuji všemi deseti.

24.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Vzhledem k velmi kladnému hodnocení jsem se nebála, že bych sáhla vedle. Ale musím říct, žejsem opravdu nadšená. Za mě velmi povedený příběh, který jsem opravdu hltala. Zaujalo mě vyprávění z různých pohledů, těšila jsem se, až se mi dva příběhy propojí a zodpoví se mi otázky, které mě postupně při čtení napadaly. Střídaly se ve mě pocity naštvání na postavy, nepochopení a nesouhlasu s jejich chováním, které se třeba později proměnily v lítost vůči osudu, které je potkal. Těším se na další autorčiny knihy.

16.11.2019 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Sama mám 3 fenečky, které jsou těmi nejvěrnějšími přítelkyněmi, vycítí lidskou bolest i radost a prožívají ji s vámi, jsou ochotni vám věnovat veškerou lásku i svůj život. Knížka má své mezery, ale příběhy popisované v ní vás prostě musí chytit za srdce. Stejně tak jako popisy Gumpa za všechny psy a zvířata, které nemají hlas. Chvílemi úsměvné a chvílemi velmi smutné. Velmi oceňuji práci lidí, kteří jsou v knize zmíněni (a jejich příběh s fotkami popsán i na konci knihy).

23.10.2020 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Naprosto mě ta knížka pohltila a ještě dlouho mi zůstala v hlavě. Za mě potlesk vestoje a plný počet hvězd!

20.02.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Knih z válečného období je mnoho, různé žánry, různá pojetí. V Hlase kukačky je na tuto dobu pohlíženo z jiné perspektivy, autorka popisuje příběh rodiny, využívá retrospektivu, dění kolem samotné války je odsunuto na druhou kolej. Příběh je psán čtivě, doplněn o komentáře či vysvětlení zmiňovaných událostí. Určitě sáhnu po další knížce od této autorky.

01.05.2020 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Hodně ze života, občas velmi smutné osudy, stejně jako tomu je v životě. Poutavě psáno, líbilo se mi postupné rozkrývání souvislostí mezi postavami. Filmové zpracování bylo taky zajímavé, některé příběhy nebyly zachyceny, případně byly lehce pozměněny.

28.12.2020 4 z 5

Kraťoučký, originální a hezký příběh člověka s nelehkým osudem, který neměl nikoho, kdo by jej celý život podporoval. Filmové zpracování mám moc ráda, scénárista evidentně příběh velmi rozvinul a je to dobře. Tenhle příběh si to zasloužil.

21.11.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Možná nesprávně, ale po přečtení této knihy musím zhodnotit i film, který byl natočený na jedničku! Nechybělo snad ani slovíčko a skvěle odrážel příběh z knihy. Naprosto skvělý příbeh, líbí se mi kontrast surového vězeňského prostředí s čistotou a nadlidskostí Johna Coffeyho. Doporučuji.

29.05.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Po celou dobu čtení jsem sdílela s Řehořem pocity i přes autorovo úřednické podání. Tahle symbolovost až nadpřirozenost je něco, co většinou knihám neuškodí. Této ale vyloženě prospěla.

09.08.2013 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

Na přečtení moc dobré, na shlédnutí výborné absurdní drama. Absurdita na vás sálá již z titulu až po konec knihy. Krásně stručně shrnuta lidská mentalita a atmosféra doby, což je zajímavé a naučné pro ty, kteří ji zažili, a všeříkající pro ty, co v téhle době žili.

09.08.2013 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Pro tuto nádhernou knížku je hodno 6 z 5 hvězdiček. Doporučuji přečíst několikrát během života s například dvouletými prodlevami a porovnávat pocity. Je to legrace a člověk si na této knize parádně uvědomí, jak moc se změnil.

15.04.2012 5 z 5

Sůl do rány Sůl do rány Becky Masterman

Knížka je zhruba od 2. třetiny velmi čtivá a poutavá. Mohu doporučit všem, kteří jsou fanoušky krimi / detektivní literatury. Určitě si od autorky přečtu i jiné tituly.

09.11.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Navzdory zdlouhavým popisům a monotónnímu prostředí je to čtivý příběh, který ve vás vzbudí řadu emocí. Hemingwayův jedinečný styl je asi neokoukatelný a poutavý, četla jsem totiž několikrát a stále mě baví! :)

23.08.2013 3 z 5

Každé dítě může dobře spát Každé dítě může dobře spát Annette Kast-Zahn

Já vím, že knihy se nemají vyhazovat, ale tato bez lítosti skončila v kontejneru na papír. Jakožto zkušená dětská psycholožka by autorka mohla vědět, jak moc její rady dětičkám můžou ublížit. Lež, že žádné vyplakávání není v knize použito, je hnedka na prvních pár stránkách vyvrácena, jelikož tzv. kontrovaný pláč není nic jiného. Je mi líto všech těch miminek, jejichž rodiče se těmito radami řídí. Člověk s vlastní intuicí musí vědět, že na těchto metodách není nic v pořádku a děťátko trpí, nehledě na to, že biologicky normální spánek vůbec nerespektují. Smutné!

20.10.2021 odpad!

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Od Josefa Formánka jsem již četla knihu Mluviti pravdu. Mám ráda tyto šokující až neuvěřitelné a pobuřující příběhy, se kterými se často člověk nesetká. Kniha Úsměvy smutných se četla jedním dechem, má jen pár stránek a je členěná na opravdu krátké kapitoly. Příběhy jednotlivých pacientů léčebny jsou mnohdy opravdu šílené a donutí člověka zamyslet se nad tím, kam až člověk může spadnout. Někdy bych ocenila, aby se příběhy ještě více rozvinuly - ale vlastně, samotný podtitul říká, že jsou to Zápisky z léčebny. Moc bych všem zmiňovaným přála, aby se z toho dostali a vrátili se do důstojného života.

14.11.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Nechci dělat spoiler, ale líbilo se mi dobové zasazení knihy, občas nečekané zápletky a vtipné situace, poměrně zajímavý i děj. Celkem bych ale zhodnotila množství vulgarismů za zbytečné, myslím, že pan Hartl má na víc než poutat na vulgární výrazy. ;)

19.02.2019 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Nadčasová báseň, která se tváří jako říkanka pro děti. Krásné poučení, které z toho plyne, se dá aplikovat pro spoustu lidí.

23.08.2013 4 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipný a originální příběh se "skrytým" smyslem informovat ruskou společnost o tom, co se ve skutečnosti v Rusku děje. Dle mě velice nadčasové téma, které platí nejen v Rusku a nejen v době, ve které se odehrává! To, že je příběh inspirován skutečnými událostmi, mluví za své. Názorná ukázka kvality ruského dramatu! Přiznám se, že jsem zatím neviděla v hrané podobě, ale určitě se chystám na nějakou dobrou inscenaci :)

23.08.2013 5 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Psychologický román jako vyšitý, úžasně zpracovaný a vskutku zajímavý. Opět nejednoznačný konec, který vás donutí přemýšlet ještě dlouhou dobu po přečtení. Četlo se to opravdu jedním dechem!

15.04.2012 5 z 5

Tátovi a taky mámě Tátovi a taky mámě Vanda Schreierová

Jsem pár dní před porodem a sáhla jsem po této knížce, kterou jsem darovala manželovi, abych vlastně sama zjistila, co se v ní píše. A musím říct, že mě opravdu oslovila. Moc se mi líbí nejen názory a postoje autorky, ale také styl, jakým pro tatínky píše. Určitě 5*

05.04.2021 5 z 5