Žalář nejtemnější

Kniha vypráví o chorobném a náhle osleplém žárlivci, do jehož domu, kvůli jeho oslepnutí a ku pomoci jeho ženě přichází pomocník. Slepý muž cítí, že jeho manželství je omylem, ale není silný na to, aby ho zrušil a tak stále hledá nové důkazy o nevěře své ženy, až přivede celé drama k tragickému rozuzlení.

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6125/zalar-nejtemnejsi-6125.jpg 4.2138
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Kniha Žalář nejtemnější

Pinkol
26.03.2018

Knihu jsem četla už podruhé a patří mezi moje oblíbené.

Hanka_Bohmova
18.05.2017

Pan komisař chce mít svůj život pevně v hrsti a pod kontrolou. Co nelze vyúčtovat, nad čím nelze uplatňovat moc, to musí pryč - tetička ho dobře vyučila. Zde není místo pro lásku, pro přijetí svobody druhého.
Příběh je napsán tak působivě, že ani přes zřejmou vyhrocenost ho nelze jen tak odmávnout a pustit z hlavy jako něco, co se nás jistě netýká.

katerina9455
24.03.2017

Od Olbrachta jsem přečetla už Golet v údolí a Nikola Šuhaj loupežní, tato tvorba z oblasti Podkarpatské Rusi mě moc nebavila... Ovšem Žalář nejtemnější mě bavil moc! Přečteno za dvě cesty vlakem... Napínavé a poutavé čtení, ve kterém proniknete do hlavy slepého žárlivce... Za mě 4/5 :-)

buccaneerka
18.10.2016

Pro mě dobrá kniha. Pochmurná, ale dobrá.

lik009
17.05.2015

Naprosto strhující psycho! Kniha, která vás donutí se nad mnohými věcmi zamyslet. S napětím jsem nustále otáčel jednotlivé strany abych se dozvěděl více a více.

panjan
04.04.2015

Ani nevím, jestli to je kniha dobrá nebo nikoliv, zda psychologický román Olbrachtovi sedl. Ale jisté je, že je skvěle napsaná. Olbrachtova čeština, jeho metafory jsou ryzím skvostem a nakonec i těch pár povídek, jimiž toto vydání končí jest příjemnou záležitostí.

Freedee
17.09.2014

Po této knize jsem sáhl náhodně, když jsem potřeboval něco na čtení do vlaku. K mému překvapení jsem se začetl a kniha sama mě hnala dál a dál. Tuto knihu by si měl přečíst každý. Když ji uvidíte v nějaké staré knihovně, sáhněte po ní, nezabere moc času a stojí za to.

Atuin
17.06.2014

Velice dobře napsaný psychologický román, naprosto mu nemám co vytknout. Celé je to napsané neuvěřitelně sugestivně, obratně a přesvědčivě, nemá to hluchého místa a mě to doslova napínalo na skřipec.

cmelak
06.03.2014

pan komisař Mach je velmi nesympatická, a odpudivá povaha, Která se nakonec nepřízní osudu, a shodou okolností uleptá ve svých vlastní neopodstatněných domněnkách a paranoie (o čemž svědčí i bizardní rozhovor s fiktivním soudcem v jeho hlavě) .....skvělý román od pana Olbrachta

Andulino
27.11.2013

Kniha utekla jako voda a pro mě to bylo fajn čtení. Uvědomila jsem si, jak těžký je život slepce, jak někdy osud dokáže změnit celý život, ale také jak přemýšlí chorobný žárlivec a jak si všechny svoje činy a myšlenky ospravedlňuje. Jelikož jsem ale (trošku) znala pozadí autorovy tvorby, snažila jsem se hledat v knize i náznaky oné buržoazní společnosti, která byla v období 1. světové války značně kritizovaná. Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Ivinho
30.04.2013

Kniha mi tak plynula a plyna až najednou přišel konec, který byl opravdu strhující. Výborný psychologický příběh.

poetree
12.02.2013

opravdu hezky napsaná a propracovaná kniha, psychologická novela.. mohla by se spolu s Othelem doporučovat těm, co mají co do činění s žárlivostí či žárlivcem...

seiwaa
15.04.2012

Psychologický román jako vyšitý, úžasně zpracovaný a vskutku zajímavý. Opět nejednoznačný konec, který vás donutí přemýšlet ještě dlouhou dobu po přečtení. Četlo se to opravdu jedním dechem!

joehot

Pana Olbrachta jsem před tím nikdy nečetl, ale tato kniha mě vážně dostala natolik, že jsem jí přelouskl během jediného dne, takže to budu muset napravit.
Skvělý psychologický příběh, v němž (s rukou na srdci) v některých chvílích nacházím i sám sebe.