saryk93 saryk93 komentáře u knih

Kořist Kořist Darcy Coates

Další skvělá knížka od D.C. Celou dobu během čtení člověka obklopuje tíživá až depresivní atmosféra a neustále napjatě čeká, jestli už les bude konečně končit, jestli se Eileen najde živá, jestli to přežijou všichni ostatní a jestli vrahem bude nakonec opravdu "jen" člověk či něco nadpřirozeného. První polovina knihy byla tedy podle mě zbytečně vleklá, nicméně ta druhá, kde děj nabral obrátky, mě už bavila o dost vic, hlavně mi konečně začala být sympatická hlavní vyšetřovatelka Carla, která mi zpočátku lezla dost na nervy. Konec - jak už zde bylo řečeno, byl opravdu lehce předvídatelný a hlavně (alespoň za mě) už trošku klišé, ale přesto knihu hodnotím velmi kladně, obálka je taky skvělá a velmi se těším na další knihu od této autorky!

15.11.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Dvě hvězdičky dávám pouze za propracovanost Christianovy postavy. Jinak to byl vlastně šestisetstránkový deníček puberťačky, která byla častokrát zralá na proplesknutí a neskutečně mi lezla na nervy. Sérii jsem dostala několik let zpět a tenkrát jsem zhltla všechny díly během několika dnů a bavilo mě to. Nyní jsem se donutila vše přečíst znova, abych si mohla vytvořit aktuální názor, napsat recenzi a knihy poslat dál.. Velké zklamání a poslední má snaha zkoušet tento žánr.

05.11.2021 1 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Četla jsem od autorky již Craven Manor, ale tenhle díl mě bavil víc. Ač jsem původně trochu čekala, že se bude jednat o knižní "kopírku " příběhu z filmu "The Visit", podobnosti tam sice patrné byly, ale od první strany mě kniha bavila, četla se skvěle a musela jsem si ji šetřit, abych ji neměla přečtenou během jednoho večera. Za zmínku opět stojí krásné přebaly knih. Těším se na další díl :)

23.10.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihy od autorky Aleny Mornštajnové se vždy čtou velmi rychle a dobře. Můj problém je ten, že vše je psáno "na jedno brdo". Vícegenerační příběh odehrávající se cca v polovině 20.století. Ano, osudy hrdinů mě často šokují, dojímají, naštvou nebo rozlítostní, ale přesto nějak nesdílím všeobecné nadšení z této autorky. To nejzajímavější a nejdůležitější v knize čeká až téměř na konci a prokousat se k němu mě několikrát až trochu nudilo. Nemůžu říct, že by kniha byla špatná nebo že bych z ní byla zklamaná, ale jak už zde bylo řečeno, srovnala bych ji s románem Tiché roky, které mě možná bavily trochu víc. Ještě bych ráda dala šanci nejnovější knize od A.M. Listopád, ale tím nejspíš má četba autorčiných knih končí.

25.09.2021 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Sérii s Hunterem a Garciou bohužel nečtu postupně, ale na přeskáčku, což mi tedy zatím nevadí. Toto je však první díl, který jsem dočetla a který skončil otevřeným koncem, z čehož v tomto případě nejsem úplně nadšená. První polovina knihy mi přišla zbytečně vleklá, až za půlkou se děj rozjel a konečně mě příběh začal bavit. Bohužel se Galerie do seznamu mých oblíbených dílů série nedostane už z toho důvodu, že mi dost vadilo spojení s FBI a (alespoň za mě) nedostatečná propracovanost profilu vraha.

18.09.2021 3 z 5

Matla - Kuchařka plná příběhů Matla - Kuchařka plná příběhů Roman Staša

Už v Masterchefovi mě tenhle tmavovlasý sympaťák zaujal tím, jak si dokázal poradit se všemi překážkami a nezdary, co mu soutěž přinesla. A hlavně! Měl neustále na tváři upřímný úsměv, sálala z něj neskutečná pozitivní energie. Obrovský jsem mu fandila a doufala, že právě on bude tím největším překvapením soutěže. Stalo se. A pár měsíců nato narazím v knihkupectví na jeho kuchařku? Neváhala jsem ani chvíli a koupila ji. A popravdě..našla jsem v ní mnohem víc, než jsem čekala. Jasně, podtitul "kuchařka plná příběhů" ve mně evokoval dojem, že se nejspíš bude jednat o jakýsi životopis protkaný několika recepty. Ale z toho, co mě v knize čekalo, jsem byla hodně příjemně překvapená. Kniha je doladěna do posledního detailu. Počínaje obálkou, fotografiemi, celkovým stylem (skvělá volba barev), kombinováním rozhovorů s Romanem, s jeho rodinou a přáteli.. Konče doladěním každé důležité kapitoly (alias důležité části Romanova života) tematickými recepty. Nečekala jsem, že se z kuchařky vyklube místy až motivační kniha od člověka, který si prošel spoustou životních zvratů a událostí, které pro spoustu z nás zůstanou jen sny a vzdušnými zámky. Roman je vzorem pozitivního člověka, který díky své otevřené povaze do svého života přitahuje štěstí. Za mě to tedy opravdu není jen jedna z mnoha kuchařek, kterou zastrčím do nějakého zapadlého koutu své knihovny (pár receptů, co bych ráda vyzkoušela, už mám založené :) ) , ale je to i knížka, která mě donutila zamyslet se sama nad sebou. Díky, Romane a hodně štěstí do dalších "kapitol" tvého života.

17.09.2021 5 z 5

Katakomby Katakomby Madeleine Roux

Bohužel celkem zklamání. První díl byl vcelku příjemná oddechovka, druhý katastrofa (až na konec, ten byl fajn), na trojku jsem byla tedy hodně zvědavá. Zajímalo mě, jak celý příběh dopadne a zda mi poslední díl spraví chuť z celé trilogie. Bohužel se to nestalo. U prvního dílu jsem kladně hodnotila i zajímavé propojení příběhu s autentickými fotografiemi, které mi ale nyní připadaly už dost mimo mísu (v příběhu absolutně jiný popis než na fotce). Postavy mi postupem času začaly lézt na nervy a děj odehrávající se mimo Brookline už prostě nebyl to pravé ořechové. Doufala jsem, že se tato trilogie s krásnými přebaly stane chloubou mé knihovny, ale bohužel, znovu už se k ní vracet nejspíš nebudu.

31.08.2021 2 z 5

Sanctum Sanctum Madeleine Roux

Po prvním dílu je za mě Sanctum bohužel celkem zklamání. Nezáživný zdlouhavý, občas i chaotický děj. Nedokázala jsem se do knihy ponořit a do čtení jsem se musela kolikrát i nutit. Jediné příjemné překvapení byl na knize závěr. Upřímně jsem zvědavá na poslední díl a doufám, že bude lepší než tento.

25.08.2021 1 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Kniha je psaná jednodušším stylem, vzhledem k tomu, že se jedná o literaturu pro mládež, je to pochopitelné. Čte se tedy velmi rychle, děj obsahuje mírně nadpřirozené prvky a vzhledem k tomu, že mi nevadí otevřené konce, jsem byla spokojená i s tím, jak kniha dopadla a těším se na další díl. Určitě to není žánr, který bych chtěla číst každý den, ale určitě je to příjemná změna :) oceňuji dobové, mírně děsivé fotografie, které autor sám našel a které knihu zajímavým způsobem doplňují. Taktéž stojí za zmínku krásný přebal knihy, který dokonce po nasvícení svítí ve tmě, což je pro mě naprostá novinka a kniha se pro mě (nejen) tím stala jedinečnou :)

16.08.2021 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Skvělá a napínavá kniha, která se nedala odložit. Zajímavá zápletka, děj měl spád a konec nezklamal. Carter je mistr ve vytváření sériových vrahů, kteří nezabijejí "jen tak", pro legraci, ale mívají vše dokonale promyšlené a vždy mají k zabíjení (a hlavně jeho stylu) opodstatnělý důvod (jsou na dně, zlomení, nešťastní a touží po pomstě). Což mně osobně vyhovuje a sedí, vždy s pachatelem soucítím a svým způsobem ho i chápu. Ačkoliv autor zvolí vždy naprosto zvrácený způsob vražd, jsou jeho knihy naprosto skvělé.

14.08.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Druhá kniha, kterou jsem od A.M. četla. První (Slepá mapa) má očekávání příliš nenaplnila, ale u této jsem byla příjemně překvapená. Vzájemně propojené časové linie minulosti a přítomnosti otce a dcery, které se nakonec spojily, byly dobře promyšlené. Příběh rodiny dokáže čtenáře pohltit. Zároveň se do pocitů hlavních hrdinů vcítí a postupně odkrývá jejich tajemství a zjišťuje, že není vše tak, jak se na první pohled zdá. Jak už zde bylo řečeno, konec nechala autorka otevřený a ponechaný tedy plně na fantazii čtenáře. Což mně osobně příliš nevadí, přesto bych pokračování knihy ocenila a dozvěděla se, jak se budou osudy hrdinů vyvíjet dál. Kniha se mi četla skvěle a určitě budu pokračovat dalšími knihami od autorky.

09.08.2021 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

První přečtená kniha od autora. Začátek knihy mě bavil, kniha měla zajímavou myšlenku a rychlý spád. Pak jsem se začala vcelku nudit, jelikož se vyšetřování ocitlo v mrtvém bodě a vyšetřovatelé omílali stále dokola to samé. Konec mě ale opravdu překvapil a naprosto mi změnil pohled na vraha. Chvílemi jsem se přistihla, že s ním vlastně docela sympatizuji nebo ho přinejmenším chápu.
Kniha je psaná čtivě, jediné, co mi ze začátku dost vadilo, byly opravdu hodně krátké kapitoly. Postupně jsem si sice celkem zvykla, přesto upřednostňuji delší. Nicméně zajímavý konec celkový dojem z knihy vylepšil, takže se k autorovi nejspíš ještě vrátím.

04.08.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu jsem se rozhodla si přečíst na základě kladných recenzí. A bohužel jsem se nemýlila, toto téma není nic pro mě. Kniha mi velmi připomínala povinnou četbu knih z 19.století ze ZŠ, kterou jsem nikdy nemusela. Vzhledem k tomu, že pocházím z opačného konce republiky a naprosto odlišné generace, mi byly cizí všechny osudy hlavních hrdinů, tehdejších obyvatel a mimo jiné i slangové výrazy. Zvládla jsem přečíst, oceňuji autorčinu přípravu k sepsání knihy (která byla znát téměř z každé stránky) a zajímavou obálku knihy. Nalezla jsem ve vyprávění spoustu příběhů, které mě dokázaly vtáhnout do děje i několik informací, které mě zaujaly, ale nakonec musím bohužel přesto konstatovat, že nesdílím všeobecné nadšení z této knihy a do budoucna dám přednost jiným žánrům.

25.07.2021 2 z 5

Nakresli mi vítr Nakresli mi vítr Eva Urbaníková

Opravdu hodně čtivá knížka, psaná vlastně formou deníku, což oceňuji, tento styl psaní mě dost baví. Kniha mě vtáhla do děje prakticky od první stránky a zhltla jsem ji jedním dechem. Zároveň oceňuji název knihy, který byl skvěle a originálně vybraný. Hlavní hrdinka mi sice lezla na nervy, ale nebylo to nic, co by se vzhledem k ostatním kvalitám knihy nedalo překousnout.

17.07.2021 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nebyla to první kniha na toto téma, kterou jsem přečetla. U každé z nich jsem si říkala, že to bylo opravdu hrozné. Ale u této jsem místy musela přestat a knihu rozdýchat, abych mohla vůbec číst dál. A absolutně jsem nechápala, že něco takového bylo poměrně nedávno opravdu skutečností. Jediné, co mi vadilo, byl celkem roztahaný začátek. Příliš mě nebavily - za mě zbytečně detailní - pasáže o tom, jak hlavní hrdinka před válkou randila apod. Chápu, že to bylo vzhledem ke komplexnosti příběhu důležité, ale menší zestručnění úvodu by knize dle mého prospělo. Přesto to byla ale neuvěřitelně silná kniha, u které jsem si několikrát poplakala - především u kapitol, kde bylo popisováno zacházení s malými dětmi, které bylo pro mě jako pro matku opravdu neuvěřitelně bolestivé. Klobouk dolů před autorkou a především přede všemi, kteří si tímto koncentračním peklem prošli. V dnešní době všichni neustále řešíme problémy a starosti, které jsou ve srovnání s tím, co prožili tito lidé, neuvěřitelné malichernosti. Nikdy bychom na toto neměli zapomínat a vážit si každé maličkosti, která nebyla pro naše prarodiče nebo praprarodiče samozřejmostí a kterou jim válka, pardon "lidé" během války, vzali.

08.07.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Kniha se výborně četla, byla napínavá, poutavá. Skvěle promyšlený horor, na kterém mi vadily snad jen časté a detailní popisy sídla, zahrady apod., ale chápu, že to bylo potřeba, aby si čtenář dokázal místo představit. Mírně překombinovaný a přehnaný závěr mě také lehounce zklamal, ale jinak mě kniha velmi bavila. A chválím i krásný přebal knihy. Určitě se k autorce ještě vrátím.

01.07.2021 4 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

(SPOILER) Co to sakra mělo být?! Dlouho jsem nečetla větší kravinu a dlouho jsem se nemusela tak přemáhat, abych to vůbec dočetla. Ač to není můj styl, výchozí téma knihy mě celkem zaujalo a řekla jsem si, že ji tedy zkusím. Začátek nebyl úplně zlý a kniha se četla celkem rychle. Za to dávám jedinou hvězdu. Ale zbytek katastrofa. Popis sexuálních scén cca od třetí kapitoly byl naprosto absurdní, perverzní, vulgární a na hlavu. Za polovinou už jsem se musela opravdu hodně přemlouvat, abych knihu zvládla dočíst, pomohla mi zvědavost, jak příběh dopadne. Ale konec? Doufala jsem, že ten můj celkový dojem z knihy alespoň trochu vylepší, ale popravdě tomu nasadil spíš pomyslnou korunu. To jako vážně? Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, co byl hlavní hrdina zač, jsem se chytla za hlavu s tím, že nic horšího už v příběhu nenajdu a ejhle, o pár stránek později to bylo ještě absurdnější :D Vracím se k detektivkám, thrillerům a hororům a raději končím s experimentováním s žánry.

26.06.2021 odpad!

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Stejně jako z knih ze série s Erikou Fosterovou, i z této jsem nadšená. Je velmi čtivá, vyhovují mi krátké kapitoly, svižný a napínavý děj, sympatické postavy, propracovaný závěr. Líbí se mi, že si autor vybírá pro své knihy hlavní hrdinky s pohnutým životním osudem, na které si nejdříve musíte zvyknout. Zhruba v půlce knihy jsem si Kate oblíbila stejně jako Eriku z minulé série a už se těším na další knihy s touto postavou. Robert Bryndza píše knihy šité přesně mně na míru :)

22.06.2021 5 z 5

Terapie vínem Terapie vínem Lucie Melicharová

Kniha je perfektní oddechovka ze života, chvílemi smutná, chvílemi vyvolává úsměv na tváři a myslím, že každá z nás se alespoň v jednom osudu některé z pětice žen najde. Neskutečně čtivá, nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň mě mrzí, že už jsem ji dočetla ač na podobný žánr tolik nejsem, bavilo mě to moc a myslím, že v budoucnu, možná v nějaké náročnější etapě svého života, se ke knize ještě vrátím a pokusím se - jako hlavní hrdinky této knihy - se na celou situaci podívat s nadhledem a připomenout si všechny hezké životní momenty jediné, v čem mi kniha trošičku nevyhovovala, bylo to, že jsem se lehce ztrácela v jednotlivých jménech a osudech postav, ale jelikož se mi jména pletou i ve skutečném životě, tak to není chyba autorky Když je řeč o autorce, myslím, že ještě stojí za zmínku neskutečný progres, kterého dosáhla od poslední knihy - klobouk dolů!

13.06.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

První kniha, kterou jsem přečetla od této autorky. Popravdě jsem čekala asi trochu víc, vzhledem k tomu, jak je autorka všude vychvalovaná. Zajímavý vícegenerační koncept knihy mě sice celkem bavil, období, ve kterém se děj odehrával, mě zajímá, ale děj jako takový byl, nemůžu říct špatný, ale asi jsem čekala, že mě to chytne víc. V knize se vyskytovala spousta postav a místy jsem se mezi všemi jmény trochu ztrácela. Na druhou stranu se ale kniha četla dobře a na konci jsem byla hodně zvědavá, jak to dopadne. Takže za mě nakonec mírný nadprůměr.

09.06.2021 3 z 5