sarka45 sarka45 komentáře u knih

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Tak asi jsem měla jiná očekávání. Něco víc praktického. Odborná část byla místy odborná na mě až moc, ale to mi až tak nevadilo, ráda jsem se dovzdělala. Ale pak už mi to přišlo spíš jako vehementní přesvědčování o tom, že stárnutí je nemoc, musíme ji tak brát a začít ji léčit. Ale o tom já už přesvědčená byla, proto jsem tuto knihu koupila. Rozhodně nejsem v situaci, kdybych byla schopna přesvědčit světové vlády, aby k tomu takto přistupovaly ani nejsem případný investor, abych finančně přispěla. Úvahy nad případnými dopady na lidstvo jsou sice zajímavé, ale pro mě jim byl věnován příliš velký prostor. Apel, že s tím něco musíme dělat je sice pěkný, ale co s tím mohu dělat já jsem se dozvěděla vlastně jen ze závěru, kdy autor stručně shrnul, co dělá on. Takže to asi není špatná kniha, jen jsem já měla jiná očekávání.

26.02.2021 1 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Moc zajímavý pohled do historie v retrospektivních částech knihy. Nechci vyzrazovat děj, ale bylo to pro mě velice překvapivé, že se něco takového dělo. Bylo to tedy děsivé a je jasné, že přeživší museli být postižení do konce svého života. Zajímavé, napínavé, dobře se četlo. Spokojenost.

13.02.2021 4 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Mně se kniha líbila. Přijde mi plná neotřelých nápadů, které dnešní děti žijící v elektronické době jistě ocení a jistě se i pobaví. Moc se mi líbí, že se Kovy snaží do pohádky zahrnout i hlubší význam - není to jen jazykově zajímavá pohádka pro děti, je to příběh k zamyšlení, varování před zneužitím moci, před přehnanou důvěrou a lehkovážností. Ukazuje sílu médií v pozitivním i negativním směru, co zvládne dav ovládaný šikovným manipulátorem. Jak nadčasový ten příběh je si musíme připomínat stále. Nemohu si nevšimnout i paralely k dnešku. Doufám (a věřím), že si Kovy sám uvědomuje, jakou silou sám osobně jako "vlivnitel" disponuje a k jaké zodpovědnosti ho to zavazuje.
Ano, forma možná ještě nebyla úplně dokonalá, ale to se jistě s každou další knihou bude zlepšovat. Fandím a držím palce :-)

23.11.2020 3 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Posloucháni jako audiokniha ve skvělém provedení pana Martina Preisse. Mám ráda pana doktora Honzáka pro jeho nadhled a humor, s jakým dovede glosovat události. Tato kniha mi sice nepřišla úplně vystavená jako návod jak se skutečně vyhnout vyhoření, ale byla plná informací, které člověka dovedou k zamyšlení, co je v životě důležité. Skvěle to v závěru doplnily slavné osobnosti se svými osobními pohledy na tuto problematiku.

23.11.2020 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Posloucháno jako audiokniha. Jiří Langmajer je skvělý. Pana profesora Beneše si velice vážím, je skvělý odborník. Bylo velice zajímavé se dozvědět něco nového z neurochirurgie, ale i o sbírání brouků, celoživotní vášni pana profesora. Bohužel mi příliš nevyhovovalo, jak byl rozhovor veden, forma a obsah otázek. Proto tři hvězdičky.

23.11.2020 3 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Asi to nebude kniha pro každého, ale mně se líbila velmi. Vše mi připadalo logické a korespondovalo to s tím, co ve svém životě prožívám a co se mi za určitých okolností děje. Rozhodně to beru jako odrazový můstek pro svůj další osobní rozvoj a vlastní sebepoznání. Vyhovuje mi, že pan doktor Vojáček není dogmatický, nevnucuje pouze své názory, navrhuje, předkládá k zamyšlení a vybízí k vnímání vlastních potřeb a k individuálnímu přístupu.

02.11.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Knihu jsem kdysi četla na střední škole a teď jsem se k ní vrátila v podobě audioknihy. Příběh jsem si nepamatovala, jen jsem věděla, že se mi líbil, a na tom se nic nezměnilo. Nemám příliš ráda mnohohlasy, ale toto zpracování bylo moc hezké. Zajímavé téma k zamyšlení. Kniha vznikla v sedmdesátých letech, kdy něco podobného hrozilo, minimálně nás o tom média přesvědčovala. Ale ani v dnešní době si člověk nemůže být jist. Pobavila mě informace, jak se v té době před katastrofou žilo strašně zrychleně. Patrně ano v porovnání s dobou po katastrofě. Ale v porovnání s dnešní dobou byli všichni šneci. Také je jasné, že dnes by nám ta "technika" chyběla ještě mnohem více, protože jsme na ní kompletně závislí a vůbec bychom si bez ní neuměli poradit.

25.05.2020 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

K trilogii jsem se vrátila po téměř dvaceti letech a po několikanásobném shlédnutí filmů. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Poslouchala jsem ji tentokrát jako audioknihu v úžasném podání pana Procházky a byl to skvělý zážitek. Trilogie pro mě zraje jako víno, stále v ní nacházím nové a nové myšlenky, nezevšední. Pan Tolkien byl geniální vypravěč. Ačkoliv se jedná o dílo docela rozsáhlé, vlastně mě strašně mrzelo, že vyprávění skončilo. Nebudu hodnotit jednotlivé díly, protože knihu vnímám jako celek. To se mi nestává příliš často. Všem doporučuji si tuto klasiku poslechnout.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Posloucháno jako audiokniha v podání skvělých herců dejvického divadla. Nevěděla jsem, co od toho mám očekávat. Byla jsem nadšena. Moc mě bavily samotné povídky i skvělá interpretace. Úžasný pohled na dnešní společnost. Velice mi sedl styl humoru. Doufám, že budou další knihy tohoto nového autora :-)

27.09.2019 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Václava Knopa. Úžasný zážitek. Nádherný jazyk, zajímavé příběhy, skvělá interpretace. Posluchačská lahůdka :-).

11.09.2019 5 z 5

Z archívu Sherlocka Holmese Z archívu Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Úžasná klasika povýšená v audioknize interpretací pana Václava Knopa. Mohu doporučit milovníkům podivných a zapeklitých případů a mistrné detektivní dedukce.

15.08.2019 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tato kniha patří ke klasice. Musím se přiznat, že mi žádná z postav nebyla sympatická. Ale na jejich obhajobu se musí uznat, že všechny postavy byly ovlivněny okolnostmi, prostředím a výchovou nebo spíš nevýchovou. Obzvláště obě Kateřiny mi pěkně lezly na nervy. Drsná doba a drsné prostředí.

31.07.2019 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Posloucháno jako audiokniha, což mě smířilo s rozsahem této knihy. Interpretace až na drobné výjimky profesionální. Kniha nesporně zajímavá, závěr překvapivý. Neumím si představit, jak se k něčemu takovému někdo přihlásil dobrovolně. Ti muži žili a umírali v nepředstavitelných podmínkách. Mystično mi nevadilo, bylo to zajímavé zpestření děje.

19.07.2019 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Vrátila jsem se ke knize prakticky po 30 letech. Můj pohled na život se určitě za tu dobu pozměnil, ale i tak se mi kniha stále moc líbí. Je plná filosofických otázek, rozhodnutí, které Vás nutí k zamyšlení, pohledů na život, které jsou pro nás nové. Při čtení mě napadaly paralely s životními událostmi, kterých jsem svědkem. Moc pěkná kniha.

26.06.2019 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Mé druhé setkání s Tracyho tygrem. Poprvé mě nezaujal, tentokrát si už k němu ale hledám cestu a už se mi to začíná i dařit. Hodně tomu pomohlo i audiozpracování s vynikajícími interprety. Až se k ní po letech vrátím potřetí, třeba vše zapadne na správné místo a získá i poslední hvězdičku.

26.06.2019 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Hodnotím audioknihu, protože ta je naprosto dokonalá. Nevím, možná prosté přečtení by na mě tak nezapůsobilo. Ale zpracování, interpretace, režie, hudební předěly prostě vše je úžasné a umocňuje napětí i celkové vyznění. Nemám moc ráda vícehlasy, ale v tomto případě byli všichni naprosto dokonalí, v čele s Jiřím Dvořákem a Lukášem Hlavicou. Nemám co vytknout. Poslechová lahůdka.

26.06.2019 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Historická detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí s velice milým a laskavým bratrem Cadfaelem. Ačkoliv se vždy odehraje nějaká vražda, jsou knihy této série pro mě takové uklidňující, milé. Ráda se k nim vracím. Momentálně jsem si vychutnala jako audioknihu s úžasnou interpretací Pavla Soukupa. Doufám, že budou namluveny i další díly této série.

04.06.2019 5 z 5

Ještě žiju Ještě žiju Phil Collins

Miluji Phila Collinse, proto jsem si velice ráda přečetla jeho autobiografii. Názor na něj jsem si opravit nemusela.

02.06.2019 4 z 5