sarka45 sarka45 komentáře u knih

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Pana Vondrušku mám ráda a i když chrlí knihy jak na běžícím pásmu, tak jsem zatím nikdy nebyla zklamaná. Historické znalosti nemám, takže mě nepobuřují drobné faktické nesrovnalosti. :-) Čte se velice hezky, žádné zbytečné filosofování, žádná zbytečná "vata", známé reálie, prostě pohodové čtení.

16.04.2018 4 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Vybrala jsem kvůli výzvě a hodnocení zde na databázi, ale toto není vůbec můj šálek kávy. Poslouchala jsem jako audioknihu a jediné, co se mi na ní líbilo, byla nádherná slovenština, kterou jsem si opět oživila. Jinak mi to připadalo dost přitažené za vlasy. Žádný z hrdinů mi nepřipadal sympatický, všichni byli strašně "vtipní", stříleli ze služebních zbraní a nikdo z nadřízených si ani nevšiml, že jim chybí náboje. V knize bylo podle mne spoustu "vaty" nevztahující se k příběhu. Nesedí mi jazykový styl autora ani samotný příběh. Doposlouchala jsem jen z dostatku disciplíny. K tomuto autorovi se určitě nevrátím.

11.04.2018 2 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Pro mě trochu pomalý rozjezd a (a to je ještě horší) zdlouhavý závěr. Zápletka zajímavá, i když vyřešení dost předvídatelné. Charaktery postav propracované, lidské, ne černobílé. Moc se mi líbil bohatý jazyk autorky, i když v některých vypjatých případech mi připadal příliš květnatý a trochu mě zdržoval v ději. Moc zajímavé pro mě bylo prostředí a pozadí příběhu. Celkově se mi kniha líbila. Pěkná oddychovka.

22.03.2018 4 z 5

Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Joshua Becker

Musím se přiznat, že jsem tak trochu křeček a mám problém něco vyhodit. Proto přivítám každou knihu, která mi dává naději se změnit. Ovšem minimalismus podle autora této knihy si mě příliš nezískal. Ovšem přiznávám, že to patrně není chyba autora :-). Na druhou stranu jeho názory na to, že život se nehodnotí podle nahromaděného majetku, ale podle prožitého, že není třeba děti zahrnovat věcmi, ale láskou, pozorností a časem jim věnovaným, že není třeba podléhat reklamě, srovnávání se s ostatními, nákupním horečkám, tak pod to bych se samozřejmě podepsala, to jsou životní pravdy, které by si lidé měli uvědomit. V dnešní materiální době blahobytu je potřeba si toto neustále připomínat.

19.03.2018 3 z 5

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Velice přínosná kniha. Je určena především starší generaci, aby jim pomohla se vyrovnat se stářím. Aby je navedla, jak i stáří prožít produktivně a krásně. Já mám obrovské štěstí, že mám skvělou maminku ve věku hlavní hrdinky knihy, která prožívá své stáří na plné pecky a jako stáří to vůbec nevypadá. Vzhledem k této předloze se svého stáří vůbec nebojím. Ale i pro mne byla tato kniha přínosem. Jsou zde velice pěkné úvahy - až filosofické - o vztazích různých generací, o životě s nemocemi, o předávání sebe sama, o umírání a o smrti. A to všechno velice čtivou formou deníku staré paní, která prochází vývojem, poznáním a změnou přístupu k životu. Může být i přínosem pro mladší, aby lépe pochopili chování a pohnutky starší generace . Moc pěkná kniha, ke které se jistě ještě někdy vrátím.

19.03.2018 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Velice zajímavá kniha hned z několika úhlů pohledu. Jednak neobyčejně exotické prostředí Afgánistánu s jeho tradicemi a neobyčejnými lidskými charaktery. Dále pak sama historie Afgánistánu, o které - se přiznám - vůbec nic nevím. No a samozřejmě hlavní filosofická myšlenka knihy - osudová chyba, celoživotní pocit viny, různé druhy možností se s ní vyrovnat, možnost tuto chybu napravit. Dále pak motiv neuvěřitelně silného přátelství, oddanosti a odpuštění. Autor nám tu nevypráví žádnou pohádku. Prostředím, dějem i jednotlivými událostmi má k pohádce opravdu dost daleko. Reálie jsou kruté stejně jako byl patrně krutý život v Afganistánu. Ani závěr není příliš pohádkový. Ale autor nám ponechává naději a to je v životě velice důležité. Kniha se mi moc líbila.

16.03.2018 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak nevím. Asi nejsem ten správný čtenář rozsáhlých románů na pokračování. Celou dobu se mi to líbilo, ale poslední díl mě totálně přestal bavit. Patrně ne chybou autora. Prostě už jsem asi měla dost Zaklínače. Z toho pak vyplývaly i všechny mé další pocity. Hlavní postavy mi lezly čím dál tím víc na nervy, ti, které jsem měla ráda, buď umřeli nebo se vyskytovali pouze velice okrajově (trpaslíci). Bloudění v místech a časech mě vůbec nebavilo zrovna tak jako mírové rokování po bitvě. Prostě jsem už jen čekala, kdy už to konečně skončí. I když musím přiznat, že autor má neuvěřitelně krásný jazyk a způsob vyprávění. Také velice oceňuji nadčasovost témat - rasismus, pogromy. Ale už toho prostě na mě bylo moc. Dva - max tři díly by mi bohatě stačily. Stejně už jsem začala zapomínat, co se dělo v těch předcházejících. Ale jak říkám - nedávám to za vinu autorovi, ale vlastní osobě. Ságám se budu napříště vyhýbat :-)

08.03.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherná knížka. Věcně bez patosu ukazuje hrůzy druhé světové války, co při ní prožívali Židé. Jak toto soukolí hrůz náhod a chybných rozhodnutí ovlivní osudy člověka a jeho blízkých. Čte se velice dobře, je napsaná s lehkostí a přesto tak do hloubky. Doporučila bych ji jako povinnou četbu, protože má co říci nastupujícím generacím a má velice čtivou formu. Není to jen kniha o válce, je o mladých a jejich láskách, o charakterech lidí. Všem doporučuji.

06.03.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Není, co vytknout. Autor stále drží kvalitu, napínavý děj, zajímavé postavy - sympatické i nesympatické, nikdo není černobílý. Příběh se čte velice dobře.

16.02.2018 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Pro mě zatím nejlepší kniha ságy. Málo politiky, svižný děj, nové postavy zajímavé, už se těším na další.

02.02.2018 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Tak nějak nesdílím nadšení z této knihy. Klasická česká detektivka. Tato oblast není tak úplně můj šálek kávy, možná proto ten nedostatek nadšení. Jazykově je asi dobrá, bohatá. Možná až příliš. Občas mi to připomínalo Štěpánka z "básníků", který dokázal rozvinout každý výraz. Přišlo mi to jako školní sloh, kdy se autorka snaží vyčerpat všechny možnosti. Žádnou z postav jsem si neoblíbila, chovali se a mysleli divně - no asi ze života. Také nesdílím autorčino nadšení z koček, které z detektivky čišelo ze všech stran. :-) . Ovšem úplně nejhorší pro mě bylo, že jsem detektivku poslouchala jako audioknihu a Kristýna Kociánová, která ji načetla, mi vůbec neseděla. Bylo to pro mě takové ukňourané, uvzdychané, paní Kociánová patrně neví nic o přízvuku na předložce či první slabice slova a tečku na konci věty neudělala snad nikdy. Po takových pánech jako je pan Mrkvička, Rimský, Procházka a spol. to pro mě bylo prostě utrpení. Bohužel tady té detektivce ta audio podoba podle mého názoru uškodila a pokud se k autorce někdy vrátím, tak jedině k četbě. Takže za mě průměr - nenadchne, neurazí.

23.01.2018 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Úžasná kniha. O křehké duši chlapce na prahu dospívání, o pocitu osamělosti, o úžasném poutu přátelství, o lásce, o rodině. O vyrovnávání se se stigmaty z dětství, poznání vlastního já, nalezení své cesty, o odpuštění. O tom, že nestačí jen stát v koutě, že je potřeba "se zapojit", žít. Žít otevřeně a upřímně, se všemi riziky, co takový život přináší. Krásně napsaná otevřená výpověď psaná formou dopisů neznámému příteli. Doporučuji všem, co přemýšlejí nad svým životem.

06.01.2018 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Má první kniha od tohoto autora a zklamaná rozhodně nejsem. Děj zajímavý, myšlenky nadčasové, dialogy leckdy až filosofické. Trochu velké množství postav, ve kterých se ne zcela orientuji a diskuze někdy pro mně o trochu delší než je nutno, za to ubírám hvězdičku. Ale určitě se pustím do dalšího dílu.

05.01.2018 4 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Úžasná vánoční knížka. Navodí atmosféru, obohatí znalostmi, přivede ke klidu a rozjímání. Pravděpodobně zavedu jako pravidelné předvánoční čtení. Velice doporučuji audioknihu s nedostižným Markem Ebenem jako vypravěčem i autorem hudební složky.

21.12.2017 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Knihu jsem začala číst (v mém případě poslouchat) kvůli čtenářské výzvě. Zprvu jsem si myslela, že ji asi ani nedoposlechnu. Ale pak se ukázalo, že je velice zajímavá. Rozhodně to tedy není humoristický román, jak jsem se kdesi dočetla. To musel napsat někdo, kdo o knize vůbec nic nevěděl. K humoru má docela daleko. Je to jen pohled do duše stárnoucích lidí, kteří byť občas zažívají pocit, že by svůj život rádi ukončili, tak na druhou stranu zjišťují, že je stále ještě pro co žít. V případě Hendrika jsou to jeho přátelé, společné zážitky, společné drobné radosti, dokonce i láska. Bohužel ke stáří ale patří i nemoci, odcházení a loučení. Zajímavé pro mě bylo poznání, jak v Holandsku velice otevřeně řeší problematiku eutanázie, jak mají patrně velice rozšířenou síť domovů pro důchodce a rozvinutou státní péči o staré lidi, ba i pro nemocné Alzheimerovou nemocí. Tím se patrně dost liší od našich důchodců, mohou si dovolit zakoupit v Holandsku rozšířené, u nás neznámé. elektroskůtry, jet na zahraniční dovolenou, koupit si IPod, nemusí čekat, až někdo jiný umře, aby dostali své lůžko. Ale tím asi rozdílnost končí. Jsou mezi nimi lidé jako všude - laskaví a milí, rejpalové a stěžovači, lidé závistiví i přející. Nakonec se mi kniha moc líbila. A poučení? Žijme každý den, jako by byl tím posledním v našem životě.

18.12.2017 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Můj milovaný Karel Čapek s jeho neuvěřitelně bohatým jazykem a dětskou fantazií. Nádhera.

11.12.2017 5 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z nebe Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z nebe John Gray

Neuvěřitelně zajímavá kniha. Doporučuji všem rodičům, kteří chtějí lépe chápat chování svých dětí a tím se stát lepšími rodiči. Funguje to. Mám to vyzkoušené :-)

09.12.2017 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Skvělá knížka. Bez dlouhého úvodu rovnou do děje. Všechno podstatné se dozvíme z retrospektivy, vše perfektně načasované, člověk se ani chviličku nenudí. Skvěle vykreslené postavy, chápeme proč se děje, to, co se děje. Postavy nejsou černo-bílé. Napínavé až do konce. Žádný superhrdina, který vše sám zvládne a přežije. Po všech těch novodobých "bestsellerech" , kde se na polovině z 600 stran neděje vůbec nic, je toto naprosto úžasné čtení. Všem vřele doporučuji.

09.12.2017 5 z 5

Vražda v postranní ulici Vražda v postranní ulici Agatha Christie

Moc ráda čtu Agathu Christie, i když všechny příběhy už znám a obvykle si i pamatuji rozuzlení, přesto je to pro mě potěšení. Ani slovo navíc, má to spád, je to nápadité, dýchá z toho poklidná Anglie. Všem doporučuji.

01.12.2017 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Klasická úžasná Agatha Christie a její skvělý Hercule Poirot. Nemá to chybu.

01.12.2017 5 z 5