Sapy Sapy komentáře u knih

Policie Policie Jo Nesbø

Ptáte se, jestli Jo Nesbo překonal vysoko nastavenou laťku svých předchozích románů? Nepřekonal, on ji totiž přímo přeletěl. Skvěle promyšlený příběh, konstantně udržované napětí, které místy graduje tolik, že máte pocit, že víc už zkrátka nevydržíte. Oceňuji nepředvídatelnost a hned několik zvratů, které vám málem přivodí srdeční zástavu. Tak proč pořád čtete tento komentář? Začněte číst Policii!

07.04.2015 5 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Příběh neuvěřitelný, až je mi líto jakému příšernému zpracování se mu dostalo. O hrůzách v Severní Korei by se mělo psát a to co nejvíce, ale hlavně s nimi také něco dělat. Nechci tady ale rozvíjet politickou diskuzi. Kniha za přečtení stojí díky poselství Sina. Ale pan Blaine Harden se jeví spíše jako novinář, který se chce na příběhu mladého Severokorejce jen co nejvíce přiživit a proslavit. Knihu neustále prokládá vlastními názory, které vám občas až vnucuje. Nehledě na to, že vůbec neumí pracovat s tím co má, půlku obrovského potenciálu co příběh má prachsprostě a barbarsky pohřbil.
Skáče z jednoho do druhého, neumí ani pořádně popsat atmosféru, která by mnohým pasážím přidala HODNĚ na kvalitě.
Takže v závěru - příběh, který byste měli znát. I za cenu občasného skřípání zuby nad Blaine Hardenem. Hodně štěstí.

19.11.2013 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Četla jsem ji v angličtině, po dočtení jsem několikrát pročítala oblíbené pasáže. Četla jsem ji v češtině a jsem si jistá, že ji budu číst ještě hodněkrát. Mohla by mít 1000 stran, mohla by jich mít ještě 3x tolik a stejně bych ji nikdy nechtěla odložit a nikdy nechtěla dočíst.

Jeden z nejlepších příběhů, s jakým jsem kdy měla tu čest. Miluji ten svět, ty postavy, tu propracovanost, to mrazení v zádech, které prožívám s každou další kapitolou a zvratem. Smekám imaginární klobouk před Sarah J. Maas až na zem.

20.04.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Děj je zasazen zhruba do 50. let v Sovětském svazu a nemilosrdně nás přenáší do prohnilého systému, kde Stalin zabil tisíce nevinných lidí.. Je to poměrně silné kafe, člověk si uvědomí co všechno má a jak moc by si toho měl vážit. Svobody, bezpečí. Právě surové líčení politického pozadí, pokřivené morálky a nelidskosti přidává knize na síle. I samotný příběh je velice zdařilý. Ze začátku je tempo poněkud pomalejší, než se vůbec dozvíte o co v knize jde, ale následně už jen otáčíte stránky. Ne, že pouze otáčíte stránky, ale spolu se Lvem zběsile pátráte po vrahovi malých dětí. Prožíváte s ním jeho strach i úspěchy. Děj je celkově velice dobře líčen. Velice se mi líbí retrospektiva na začátku knihy, která se pak vrací a dodává knize na gradaci. Je to prostě úchvatné dílo plné zvratů. Doporučuji všem k přečtení nejen pro skvělý detektivní příběh, ale také proto, že minulost a světovou historii je nutné znát a to co nejlépe - protože kdo nezná historii, je nucen si ji prožít znova. 5*

22.04.2014 5 z 5

Mám pocit, že si z toho lidé udělali tak trochu "modlu inteligentů" - kupují to, čtou to a myslí si, že díky této skutečnosti vypadají ještě inteligentněji. To se mi tak trochu příčí. Protože ve skutečnosti to zas taková bomba není. Hrozně milá mi byla Nombeko, neuvěřitelně chytrá a sympatická hlavní postava. Od půlky to bylo místy i poměrně vtipné. Ale nereálné. Ne proto, že tam dívčina ze slumu cestuje skrz Švédsko s atomovou bombou, ale i kvůli mnohem menším detailům (SPOILER: třeba fakt, že i přesto, že jim Celestine a Holger 1 už MILIONKRÁT pokazili možnost se té bomby zbavit, je nechají spolu za volantem náklaďáku, na jehož korbě se nachází atomová bomba, aby dovnitř mohli zavést krále - opravdu?!).
Je to milé, zábavné, dozvíte se spoustu zajímavostí z historie, což se mi obzvlášť líbilo, ale několik posledních stran už jsem na to neměla nervy a jen přeskakovala a nakonec byla ráda, že už se mohu posunout k jiné knize. Byla by to lepší kniha, kdyby autor na konci více zapracoval.

05.07.2014 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

** Komentář je poupraven jelikož jsem tu prý vyzrazovala "zápletku". Spíš by mě zajímalo, jestli existuje někdo, komu zápletka není od první stránky jasná.. No, nevadí, nepřišlo mi to jako spoiler, ale i tak se omlouvám a upravuji **

Zbytek zde:
Když tu tak čtu komentáře mám pocit, že jsem snad jediná, která na to panu Greenovi neskočila. Celé to na mě působí jen jako chladný kalkul v cestě za úspěchem a vyloženě mě vytáčelo, jak se ze mě autor snažil ždímat slzy - a ty nepřišly.
Kapitoly jsou nazvané stylem " Sto dní předtím, Devadesát osm dní před tím..." už od první kapitoly mi bylo jasné co se stane až odpočet dojde k nule (ano pane Greene, dech jsi mi vyrazil spíš svou neoriginálností).
Autor by udělal lépe kdyby z knihy udělal obyčejný studentský románek o dospívání - jakým první polovina knihy je a nekazil to druhou polovinou.
Velice nadhodnocené dílo. Krásný potenciál, krásný popis děje i postav, které si okamžitě zamilujete, ale vše vyjde vniveč.

03.01.2014 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Velké překvapení. Samotný námět je trochu přitažený za vlasy, ale když přivřu oči nad touhle nereálností, tak mě Bez šance neskutečně bavilo. Postavy byly reálné, žádní nadprůměrně inteligentní, talentovaní a fyzicky zdatní superhrdinové - což je vedle ostatních dystopií velice osvěžující a příjemná změna. Všechno funguje jak dobře promazaný stroj a nechybí ani hlubší myšlenka, ze které člověka mrazí v zádech. Já jsem spokojená!

24.03.2016 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Nemohu dát jinak než bez hvězdiček. Knihu jsem dočetla do půlky a to jsem se do ní vyloženě nutila. Je to nudné, vleklé, hlavní hrdince byste každou chvíli nejraději dali facku za to jak je blbá. Jedná naprosto iracionálně, děj je neskutečně předvídatelný, bez nějaké logické pořádné zápletky. Hrůza.

01.11.2013 odpad!

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

To vážně někomu tahle kniha mohla připadat dobrá? Pro mě rozhodně jedna z nejhorších knih, co jsem letos četla. Tohle byl jednoznačně nejstupidnější svět, jaký jsem kdy v knize zažila. Ve zkratce, hned na prvních asi deseti stranách se dozvídáme, že trollové tajně dávají své děti do lidských rodin (lidské děti dají do děcáku) a když je dětem 18, tak je unesou zpět "domů". Tyhle děti naprosto bez problému opustí lidi, které 18 let považovaly za své rodiče a ještě jim vybílí všechny účty. A takhle se trollové prosím pěkně živí. Mám pokračovat dál nebo stačí napsat, že zbytek knihy je stejná kravina jako prvních deset stran?

01.12.2016 1 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Uff..
Přečetla jsem dvě strany a říkám si, jestli je to vtip nebo opravdu bude celých 279 stran o tom, jak jde člověk po silnici?
A tak čtu dál. Načež si uvědomím, že stále ve zběsilém tempu otáčím strany, sahám po knize několikrát denně, kdykoliv je čas a po dvou dnech mám přečteno.
King zde ukazuje své neuvěřitelné schopnosti. Postupně vykresluje charaktery jednotlivých postav i samotného hlavního hrdiny - hezky krůček po krůčku zvyšuje napětí a nedovolí vám chvíli oddychu, kniha snad nemá slabší část, v mnoha pasážích jsem se o kus vracela a četla je znovu jen abych si užila autorův styl psaní. Úžasná psychologická hra. Doporučuji.

27.12.2013 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Pokud vás přestaly uspokojovat prvoplánové béčkové horory, přečtěte si Osvícení a poznejte nový druh strachu. Plíživého strachu, který se vám dostane až do morku kostí, aniž byste byli schopní uvědomit si, kdy se tomu tak stalo. King na zhruba čtyř stech stranách čtenáři servíruje komplexní mozaiku roztodivných vlastností a povah hlavních protagonistů, při kterých zabloudí až do nejzazších koutů jejich mysli. Pokud také patříte mezi čtenáře, kteří se nenechají nakrmit povrchním vykreslením charakterů postav, pak si na tomto díle vyloženě smlsnete!

21.07.2015 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Trochu se cítím, jak kdyby mi dal někdo ránu do prsou a mám pocit, že nevydržím čekat na vydání posledního dílu v češtině. No, bylo to něco, přečteno možná ještě rychleji než první díl. Je pravda, že tenhle je víc napínavý, pořád se něco děje. Přijde mi, že autorka se snaží vztah mezi Tris a Tobiasem co nejvíc komplikovat, občas mě to vážně vytáčelo. Za přečtení stojí, ale kvůli poslednímu zmíněnému dávám 4*.

** Pozor, text pod tímhle může obsahovat mírné spoilery :) **

Hlavní hrdinka mě, na rozdíl od prvního dílu, dost často vytáčela. Pořád stejný vzorec, Tris si něco umane a pak si za tím tvrdohlavě jde, což Tobiase několikrát málem zabije a občas se vážně chovala jako sobec - třeba když šla na základnu Sečtělých, tak jim šla v podstatě dobrovolně dát možnost všechny ovládnout - až by díky ní vyvinuli to sérum, co už bude působit opravdu na každého. No nic, jsem zvědavá na poslední díl. Jen mě mrzí, že autorka tak ničí vztah mezi T a T, Čtyřka je totiž zatím můj nej knižní hrdina :D

26.02.2014 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Skvělé zakončení jedné výjimečné série. I když u mne pořád vede druhý díl, Dvůr křídel a zmaru je prostě jízda. Před čtením jsem se trochu bála, jakým směrem se příběh bude ubírat (přece jen konec dvojky byl tak trochu infarktový), ale autorka mě opět příjemně překvapila originalitou sobě vlastní. Postavám se dostává dalšího vývoje a propracování, takže si je zamilujete ještě víc. K tomu vás čeká hromada akce, nepředvídatelných zvratů a možná i nějaká ta slzička. Srdcovka!

25.03.2018 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Kniha, která zaujme hned, jak ji vezmete do rukou. Illuminae změní vše, co jste si dosud o knihách mysleli. Mou první otázkou bylo, zda je vůbec možné, aby mě kniha, která nemá žádného vyprávěče a celistvý text, bavila a vtáhla do děje. Ale ona má vypravěče. Má jich desítky a ti všichni vytváří téměř dokonalou mozaiku událostí a krystalizují do nádherného příběhu na pozadí nul a jedniček. Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih tohoto roku. Úžasný zážitek.

17.11.2016 5 z 5

Útěk z teritoria smrti Útěk z teritoria smrti Tom Isbell

Dlouho jsem se nenasmála jako u této knihy - průšvih je, že pobavit nebyl autorův záměr, ale vedlejší účinek jeho příběhu, který je tak debilní, až je to do nebe volající. V jakési postapokalyptické společnosti utíká banda MacGyverů a Chuck Norrisů z nějakého tábora, aniž by sami pořádně věděli proč. Kluci si v táboře můžou volně pobíhat, kdežto jen o několik metrů dál stojí tábor dívek obehnaný ostnatým drátem a střežený vojáky v plné zbroji (mám takový pocit, že ani samotný autor neví proč). V tomhle příběhu je naprosto běžné, že se za 2 dny naučíte střílet z luku jak Katniss Everdeen, veslujete na loďce s jedním pádlem a ta se netočí dokola, jak by bychom očekávali, ale vesele se žene vpřed, a s bandou usmrkanců hravě pěšky utíkáte trénovaným lovcům a vojákům, kteří jedou NA ČTYŘKOLKÁCH. A taky můžete jíst zkažený a červama prolezlý maso a nic se vám nestane. Pane Isbell, vypadám snad, SAKRA, že nemám mozek?

Čtu zde ty pozitivní názory a říkám si - to jsem četla úplně jinou knihu?

04.01.2016 odpad!

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Asi jsem výjimka potvrzující pravidlo, ale mě tohle obrovské klišé založené na vykradení cizího námětu prostě neoslovilo. Příběh pokulhává už od ideje naprosto nereálné a prapodivné teokratické komunity lidí, která žije na hromádce v osadě obehnané zdmi, aby se zde ukryla před blíže nespecifikovaným „zlem“, které číhá venku. Žádná ponorka, žádné pochybnosti o puritánském způsobu života, který káží místní „bratři“ a „sestry".
Za mě propadák. Pokud Vás zajímají detaily - recenzi najdete u mě na blogu.

05.12.2015 2 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Mrzí mě, že se o této knize spoileruje kde to jen jde, takže rada pro vás - nečtěte nic, dokud tu knihu nepřečtete. Já kvůli spoilerům tušila jak to dopadne a také jsem se nemýlila.

K hodnocení - Kniha přináší hoodně zvratů, za což má u mě autorka plus, že dokáže i ve třetím díle vymyslet něco zajímavého a neotřelého. Svým způsobem i originálního. Někde bych trochu ubrala, někde naopak přidala. Nicméně to považuji za povedené zakončení celé trilogie. Na konci jsem brečela jako želva - a to se u dobré knihy ostatně má nebo ne? A ještě bych dodala, že jsem to opět celé přečetla jedním dechem.

** SPOILER **
Nebudu knize strhávat hvězdičky za to, že to neskončilo tak, jak jsem si přála. Ale co jste vy ostatní, co na to tak nadáváte, čekali? Život není jako peříčko a knihy nemusí končit vždy tak, jak bychom chtěli. Jsem ráda, že jsem to přečetla, Čtyřka zůstane mým knižním idolem č.1 a určitě doporučím i dalším k přečtení. Jen se ne a ne smířit, že už ten příběh skončil :)

10.04.2014 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Pod pojmem "legendární sci-fi" jsem si tedy představovala něco jiného. Vysvětlila bych to asi takto - večer ležím v posteli, čtu si. V momentě kdy mi zbývá 10 stran knihu odložím a jdu spát. To je věc, která by se neměla stávat, že?
Neříkám, že to není zajímavé a docela čtivé, ale rozhodně jsem od toho čekala víc. Na rozuzlení jsem přišla o stránku dřív než nám ho autor sám odhalil a už x-stran dopředu jsem měla takové "tušení" o co tady jde. Zkrátka věci, které by se vám u kvalitní knihy stávat neměly. Bylo to vcelku příjemný oddych, hlavně hříčky s gravitací a představa prostor vesmírných lodí a základen, kam se 99% z nás nikdy nepodívá. Stále váhám mezi 2 a 3*.
Zhlédnu i film a budu ráda pokud bude lepší.

19.11.2013 2 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Jsem vážně pyšná, že něco takového vzniklo pod rukama českého autora. Obrovské překvapení plné akce, která se navíc odehrává v atraktivním postapokalyptickém světě. Čtenář má možnost sledovat příběh z mnoha úhlů, protože děj je rozdělen do několika linií, které sledují různé postavy v různých časových úsecích. Přes tu nádhernou komplexnost zůstává příběh zcela pochopitelný a jasný. Smekám, protože navzdory skutečnosti, že se jedná o prvotinu, je tohle opravdu kvalitní a vyspělé sci-fi.

02.04.2018 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Síla vzdoru je trochu slabší než předešlé dvě knihy. Děj tolik nepřekypuje napětím, čtenář vyčkává a vyčkává jak se vyvine a chybí i pořádná zápletka. Osudy hlavního tria čeká několik vážně nečekaných zvratů, občas jsem si rvala vlasy a nadávala co to ta Collinsová vymyslela :D Ale vážně, děj alespoň není předvídatelný (vyjma poslední kapitolské scény). A jako zakončení celé trilogie ucházející.
Nicméně CELÁ kniha stojí na 100% za přečtení už jen kvůli závěrečné stránce!! Musela jsem si závěr přečíst asi 5x a pokaždé mi učaroval.

12.11.2013 3 z 5