Samarkand Samarkand komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Z počátku jsem byl lehce rozpačitý z pár předchozích komentářů s nižším hodnocením (že prý moc kulturní revoluce a příliš technických a cizích pojmů...). Kniha si ale podle mne zaslouží plný počet hvězd.

Děj se rozbíhá, a z části i odehrává, v Číně v 60. letech minulého století, v době kdy probíhala Kulturní revoluce. Z toho důvodu se člověk nemůže divit, že je jí v knize hodně. Navíc hlavní zápletka je postavena na pomstě člověka, který si během zmíněné historické události prošel peklem. I tak, ale děj nepůsobí jako propagace komunistického režimu. Spíše jej ukazuje objektivně. Zmiňuje světlé i temné stránky této neveselé historické epochy. Takže asi tak, pro mě nic nečekaného a spíše jsem uvítal detailně rozepsaný základ knižní série.

Druhý zmiňovaný nešvar, odborné pojmy. Upřímně nechápu, co nespokojení čtenáři čekali? "Problém tří těles" Je sci-fi jako řemen. A odborné, vědecké, pojmy do tohoto žánru patří. Koneckonců sci-fi je přece zkratka slovního spojení "science-fiction". Vědecké pojmy k tomuto žánru prostě patří a mně osobně celý příběh jen podtrhovaly a přidávaly mu na realistice. Ale ono hold žánr "Hard sci-fi" asi není pro každého...

Co se ještě týče zmiňované propagace Číny, jakože nečekal bych nic jiného :D Tak jak "Mise Saturn" tlačí do popředí Ameriku, tak hold "Problém tří těles" tlačí do popředí Čínu, nic nečekaného

Knihu doporučuji a už se těším na další díl, který mi skrze obálku pěkně zapadne do další položky výzvy. Je to velmi dobře napsaná "hard scifárna".

20.02.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dlouho, předlouho jsem si na tuto knihu brousil zuby a jsem rád, že příběh nezklamal.

08.08.2019 4 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Nějak nejsem schopen dát dohromady pořádný komentář. Kniha se mi nečetla lehce, nebylo mi z ní dobře, ale to je jen správně. Někdy v budoucnu se k ní nejspíš vrátím, jsou události na které se nesmí zapomínat a Černobyl je jednou z nich...

15.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Člověk by neměl soudit knihu podle obalu... Dlouho jsem knihu odmítal, byl jsem k ní skeptický atd. Jednak kvůli obalu a jednak kvůli tomu, jak o ní všichni mluvili. No, byla to chyba, kniha je to povedená, čte se rychle a má silný příběh. Doporučuji přečíst.

11.04.2019 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Temný les mě uchvátil. Tak jak mi většinou druhé díly přijdou horší, tak v případě této série mi přišel asi nejlepší ze všech tří dílů. Knihu bych si časem rád přečetl znovu, minimálně kvůli Bitvám soudného dne, Bitvě v temnotách a charismatické postavě meditátora Luo Ti.

31.03.2019 5 z 5

Za mě jedna z nejobjektivněji napsaných knih o současných dějinách, na kterou jsem v poslední době narazil. Při čtení je z popisovaných událostí člověku místy těžko, místy lépe, to když autor poukáže na nějaké to světélko naděje a lidskosti. Co by taky člověk chtěl, při popisu válečných konfliktů. Jako mírné negativum vnímám lehce zvláštně řazené kapitoly, ale to je jen drobnost.

P.S.: velké plus za předmluvu v podání Ondřeje Neffa.

02.02.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Kniha se mi líbila, ale ze všech třech mě bavila asi nejméně. Byla psaná zajímavě, to rozhodně ano, ale prostě... přišlo mi, že oproti předchozím dílům tomu něco málo chybělo. Každopádně i tak stojí za přečtení. Dějové zvraty byly super a místy docela smutné (a taky reálně, viz. odsouzení člověka, co chrání zemi před invazí, za světovraždu... ať žije humanismus :D). Hodně se mi líbily pasáže s Gravity a Blue Space a mrzí mě, že jich nebylo více. Popravdě bych asi oželel hlavní hrdinku, která mi přišla v celku zbytečná a místo ní si přidal nášup právě pasáží se zmiňovanými loděmi. Celkově jde ale o velmi důstojné uzavření série a do budoucna doufám, že autor napíše další knihy.

31.03.2019 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Asi jsem trochu morbidni, ale tesim se, az tuhle knihu budu jednou predcitat. Velmi povedeny pribeh. Jeste, ze mam v knihovne vedle Prattcheta misto, jde se sbirat.

05.02.2019 5 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Titul vás v celku dost detailně provede systémem americké demokracie se všemi jejími výhodami i zápory. Nejedná se o nějaké jednostranné propagandistické dílo, ale pěkný popis toho jak to ve skutečnosti, a také současnosti, funguje a prostě je. Jako bonus vnímám i kapitolu věnovanou pádům latinskoamerických demokracií. Rozhodně doporučuji!

30.12.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Kdybych tvrdil, že se mi kniha stoprocentně líbila, musel bych nejspíš být tak trochu masochistou... Místy mi z ní bylo fakt smutno, ale místy jsem se docela bavil. Každopádně myslím, že mi kniha v celku otevřela oči a rozhodně ji mohu, v dnešní době plné desinformací, s čistým svědomím doporučit.

07.12.2018 4 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Silny pribeh

16.02.2018 4 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Az pujdu priste v Praze po Resslove ulici, zapalim tam klukum svicku. Autorka odvedla moc peknou praci.

26.01.2019 5 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Je to jiné, než většina knížek od pana Pratchetta, ale i tak se mi to líbilo. Sice ne tak moc jako třeba Národ, ale i tak to bylo fajn

10.11.2018 4 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

+ Námět knihy není špatný, příběh se čte snadno a děj v celku rychle ubíhá. Na konci se dokonce objeví i slušný dějový zvrat, který člověka donutí k zamyšlení.

- Jako hlavní mínusy bych viděl zvláštní překlad a pojmy které bych 1900 let Př. n. l opravdu nečekal (např. kyslíkové radikály...). Dále pak příliš rychlý náběh příběhu (přijde mi, jako by chyběla první třetina knihy...)

Shrnuto a podtrženo tři hvězdičky jsou akorát . Kniha neurazí, ale ani neohromí

23.04.2018 3 z 5

Prvni co jsem od Zibury cetl a nelituji. Velmi poutave napsane, jen me zarazi, kolik toho zvladne jeden clovek vypit... :D

01.07.2019 4 z 5