Salwator Salwator komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá si jsou rovnější." Odkud já toto znám? Odkud znám upravování si pravidel tak, aby vyhovovaly jiným, ale ne všem? Ne nadarmo se říká, že prasata jsou nejinteligentnější zvířata na souši. Proč máme pro lidi označení ovce? V této knize se to vysvětluje. Nadčasové a bohužel stále aktuální. Za mě doporučuji k maturitě přečíst!

17.04.2016 4 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je jisté, že tato kniha není ze současnosti? Že tato směs úplatků, podlézání, přetvářek, blbosti a vyčůranosti lidí nepatří spíše do dnešní doby? K maturitě asi to nejlepší co se dá číst. Aspoň u jedné knihy k maturitě jsem se i zasmál.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Bál jsem se toho, že to bude jen romantická slátanina. Nakonec se z této knihy vyklubalo příjemné čtení k večerům, kde sice bylo hlavní téma láska a válka se téměř neobjevila, ale bylo to vše tak hezky naivní, až se člověk musel čas od času pousmát.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jak může mít takové dílo tak nízké hodnocení? Ano, je pravda, že se celý děj motá jen okolo jednoho zápasu muže s rybou, ale kdo by dokázal takovýto námět napsat poutavěji? Hodně částí této knihy nutí člověka k zamyšlení, že když se hodně chce, dokáže se vše. Hlavní je se nevzdávat, ale když bojujete s přírodou a vyhrajete, příroda se vrátí ve formě žraloků a ztrpčí vám vítězství. Pouze mi trochu vadil podivný vztah mezi Santiagem a Manolinem.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Žádná kniha na mě nikdy tak nezapůsobila. Lidi jsou doopravdy jen hloupé ovce, vedené do propasti.

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Vrchol série. Vrah, který je extrémně brutální, svou vyšinutou povahu dává veřejně na odiv, předvídá mentalitu lidí, je chorobně trpělivý, má vše do puntíku naplánované a ještě se vysmívá policii stylem, že nejsou schopni jeho přenosy zablokovat? Nejděsivější na tom je, že určité části této knihy jsou naprostá pravda. Život je opravdu jen o volbě těch druhých.

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Jediná kniha od Cartera, která nemá 5*. Dokonce jsem ji ani nedočetl. Po čtyřech knihách od tohoto autora jsem jeho klíč již rozšifroval. Hunter a Garcia se s vrahem dříve setkají, ačkoli jen v jedné, krátké kapitole, bude jim sympatický (žádný hajzl už od začátku), budete to zrovna od této postavy čekat nejméně a nakonec zjistíte, že ač dříve velmi inteligentní a nadějný, zešílel kvůli tragédii v minulosti. Samotné "sochy" nejsou nic překvapivého, bylo to tady už několikrát a zjištění jejich významu (resp. co vlastně a při jakých podmínkách socha dává smysl) mi přišla až moc nahodilá. Naštěstí si to další knihou Chris napravil.

28.09.2015 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Nebýt hubičky, dám jen 1*. Kniha je zdlouhavá, Miloš, neustále se litujíc, byl nesympatický až jéje a ostatní postavy? Vím jen, že tam nějaké byly. Knihu jsem přečetl, dobře, ale jednou stačilo.

28.09.2015 2 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tuto knihu jsem doslova hltal. Přečetl jsem si ji během jedné cesty autobusem, velmi mě zaujala. Nádherně propracované povahy lidí. Knihu jsem si zamiloval.

Popravčí Popravčí Chris Carter

Bohužel jsem se k této knize dostal jako k první v sérii, ačkoli první být neměla. Proto jsem nechápal narážky na Krucifixe, a to mě štvalo. Za mě však až do nástupu Jednoho za druhým nejlepší díl série. Co vás v životě nejvíce děsí? Z čeho máte fobii? Dovedete si představit, že to na vás někdo ví a pak vás tímto stylem zabije? Ne? Pak si přečtěte Popravčího. Jeden z nejgeniálnějších vrahů, co kdy běhal po této planetě se mstí. A mstí se těmi nejbestiálnějšími způsoby, jaké si jen dovedete představit. Dokonalé!

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

První setkání se s insomnií trpícím detektivem Robertem Hunterem, který dostane nového parťáka Carlose Garciu. Jakožto prvotina ještě nejsou vyšetřovatelé tak známí, proto možná přijde přespříliš znalý Hunter jako protiva a Garcia oproti němu jako nezkušený nováček. Poutavé se svižným pádem a pěkné uvedení do jedné z nejlepších detektivních sérií.

Omerta Omerta Mario Puzo

Za mě skoro stejně kvalitní jako Kmotr. Záměrně říkám skoro. Děj byl sympatický a mafiánské prostředí zavedené k dokonalosti! Kvalitní dílo!

17.04.2016 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Okraj Kmotra, to ano, ale jinak je to veskrze naprosto jiný příběh. Sice se párkrát objeví jméno Michael Corleone, ale jinak (ač jsem se zhrozil, že to vůbec vyjadřuji) je Michael nepodstatný. Samotný příběh Salvatoreho je velmi poutavý a po celou dobu knihy jsem mu velmi fandil.

28.09.2015 4 z 5

Proroctvo z temnoty Proroctvo z temnoty Duane Swierczynski

Po naprosto nepřekonatelném Skřípalovi přišlo toto? Kolikrát už tenhle námět byl vidět v TV, v jiných knihách, v divadelních hrách, téměř všude? Proč se nepokračovalo ve Skřípalovi? Proč tohleto? Vsazeno na brutalitu, kde je strach? Kde je sympatičnost vraha? Kde je to, co dělá vrahy 26. úrovně právě vrahy 26. úrovně? Tato kniha mne velmi zklamala a byl jsem rád za konec.

28.09.2015 2 z 5

Netvor z temnot Netvor z temnot Duane Swierczynski

Tohle je skvost. Vrah chorobně trpělivý, brutální, nepostřehnutelný, brutální, geniální, brutální, vypočítavý a brutální. Viděl jsem i díl kriminálky, který této knize předcházel. Každé slovo je zde zbytečné, tahle kniha se musí přečíst. Digi-román je věc nevídaná, a rozhodně velmi zajímavá. Skřípal je asi nejlepší vrah co kdy žil. Kam se na něj hraje John Doe ze Se7en? Kenneth má svůj seznam, Kenneth se nezastaví...až na úplném konci, který mě velmi mile překvapil (na americké poměry)

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Prvních pár kapitol uteklo jak voda. Bohužel zde byly části, které byly zdlouhavé a zbytečné. Ale když se přes tyto kapitoly dostanete, vyjde vám kvalitní příběh. Nikdy si ani nedokážete představit, kolik a jaké věci se dají do lidí zašít. Zdaleka ne nejlepší díl, ale také ne nejhorší, ten teprve přijde.

Zloba Zloba Chris Carter

Chris se vykřečoval a absolutně vybočil ze svého stereotypu psaní. A vůbec to nebylo na škodu. Konečně do knihy dokázal dát i něco ze své psychologické historie, a to v přímo velkolepém podání. Každou novou kapitolu jsem si pouze říkal: "Tak kdo to teda udělal? A proč? A proč mám po každý kapitole víc otázek jak opovědí?!" Carter si se čtenářem pohrává tak, jak se mu to hodí a to je to, co já od knihy očekávám. Jen o kousíček horší než Jeden za druhým.

13.08.2016 5 z 5

Corleone Corleone Mario Puzo

O této knize jsem neměl tušení, dokud mi ji přítelkyně nekoupila. Nepřestávám ji být vděčný. Předdíl původního Kmotra se mi líbil ještě více než samotný originál. Konečně aspoň trochu vysvětluje příběhy Toma Hagena a Luky Brasiho. Pro mě perfektní příběh.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Povinnost světové literatury. Kniha naprosto dokonalá. Jediné slabší místa byly ty s Johnym Fontanem. Kniha brutální pouze na místech, kde se to opravdu hodilo a pohled do nitra mafie je propracovaný.Podrazů, vražd, úplatků a zvratů je kniha plná. Naprostý skvost.

Temná odhalení Temná odhalení Duane Swierczynski

Zaplaťpánbůh, že se Zuiker alespoň trochu poučil ze svého strašného druhého dílu. Vrah je až přespříliš "mechanický", jakoby nebyl člověk. Vysvětlení toho, kdo vlastně vrah je je takové...fádní. Myslím, že se s tím dalo pracovat už dále. Nedává mi smysl, proč s tím kapitán přišel až tak pozdě. Vrah určitě k 26. úrovni patří, ale některého jeho schopnosti byly až příliš fantastické. Také příběh samotného Darka mě až tak nezajímá. Lepší průměr.

28.09.2015 4 z 5