Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Koruna: Pravdy a nepravdy Koruna: Pravdy a nepravdy Pierre Trouvé

Že miluji britskou královskou rodinu není žádným tajemstvím. Koruna Pravdy a nepravdy, titul, na který jsem se od začátku roku mimořádně těšila. Dvě stě stran shrnující události všech doposud odvysílaných čtyř sérií, poukazuje na to, co třeba bylo ve skutečnosti jinak. Ano, podobná publikace již u nás vyšla, The Crown Podrobná historie se zabývá ale pouze první sérií.První díl první řady začíná v předvečer královské svatby tehdejší princezny Alžběty a Philipa, vévody z Edinburgu. Ačkoliv byl Philip princem řeckým a dánským, kvůli svatbě s britskou princeznou se musel vzdát svých práv a stát se poddaným britského krále. A tímto se otevírá kouzelná hůlka scénáristů, kteří některé věci museli pro oko diváka upravit. Jelikož by život britských monarchů vydal na více než šest sérií, stejně tomu tak je i u knižních adaptací, kde zkrátka není v silách filmařů natočit nic 100% podle knižní předlohy. I zde se tedy některé věci museli upravovat, což je za mě zcela v pořádku. Něco jiného by bylo, kdyby změnili pohlaví některé osoby, kdyby někoho vynechali zcela nebo změnili chod událostí.
Musím ale připustit, že trojice autorů mi jako autoři nic neříkají. autoři na mě často působili, že vařili z vody, respektive brali bulvár jako svůj zdroj. Jejich citace, že v Timesu se psalo o tom či tom mi nepřijde jako dostatečný zdroj informací. Nejčastěji citovali právě autora již zmiňované publikace o první sérii, Roberta Laceyho. Proto jejich publikaci neberu jako plnohodnotný zdroj informací. Kromě toho ale autoři sahali jen po něčem. Málokdy se vyjádřili pozitivně o zfilmovaném momentu, z autorů jsem měla celou dobu pocit, že mají potřebu filmaře jen kritizovat. Dočítáme se jen střípky z jednotlivých dílů, ale zase vzhledem k rozsahu to ani být více podrobné nemůže. Přesto jsou důležité momenty, které neměly být opomenuty.
Koruna Pravdy a nepravdy jsou bohatě ilustrovanou publikací, kde najdete jak celou řadu fotografií ze seriálu, tak i skutečné snímky královské rodiny. Můžete tak skvěle porovnat, jak se podařilo napodobit v seriálu významné modely. Obrovské množství fotografií v knize je rozhodně velkým plusem celé knihy. Co mi ale opravdu vadilo, bylo to, že tu opět nebyla sjednocená grafika. U většiny snímků scházely popisky, což v takové publikace je opravdu zásadní.
Koruna Pravdy a nepravdy je společník k seriálu, který ale prosím neberte příliš vážně. Za mě se jedná o takový speciál deníku Blesk, který chce vypadat hezky, ale nedokáže se ubránit bulváru.

24.05.2022 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Ač se snažím vždy nejprve vyhledat knihu před filmem/seriálem, v tomto případě jsem udělala výjimku. Nejprve jsem skoukla tři řady odvysílané natočené podle tří prvních knih. Románová tetralogie Geniální přítelkyně vyvolala neuvěřitelnou vlnu zájmu o italskou literaturu.Bohužel jsem se ke knize dostala až nyní, po více než pěti letech, co se první díl objevil na pultech českých knihkupectví. Pozdě, ale naštěstí přece. Geniální přítelkyně je podle mě přesně ten tip literatury, který patří do povinné četby. Už od první stránky je čtenáři jasné, že nečte žádnou béčkovou literaturu, žádný medový příběh, nýbrž náročnou literaturu, u které je opravdu potřeba soustředění a pomalé čtení. Příběh vypráví sama Elena zvaná Lenu, které na začátku příběhu je kolem šedesáti let. Po pár stránkách se Lenu rozhodne začít vyprávět příběh jejího přátelství s Lilou a čtenář se tak ocitá v padesátých letech minulého století v Neapoli, která po válce žije v opravdu nuzných podmínkách. Kromě chudoby, nevzdělanosti, špíny ve čtvrti převládá hodně násilí a mafie. Lidé jsou chudí a ani ve snu je nenapadne, že by mohli ze čtvrti odejít a najít své štěstí jinde. A právě tehdy nacházíme dvě školačky navštěvující první třídu. Blonďatou a andělsky vzezřenou Lenu a tmavovlasou, zlobivou Lilu. Obě dívky jsou nesmírně chytré. Tak začíná v podstatě rivalita mezi dvěma dívkami, které se snaží vždy jedna druhou dohnat. Pro každou z nich je ta druhá geniální a právě ta, co si myslí, že ta druhá je lepší, je rozhodnutá ji dohnat. S Lilou a Lenu poznáváme podstatné události jejich dětství a postupně je necháváme dospívat.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Já jsem tak trochu čekala, že mě Knihonoš mile překvapí. Ovšem ač jsem očekávala pod obálkou cokoliv, to co jsem dostala překonalo veškeré mé očekávání. Knihonoš je ve své podstatě vskutku prostý příběh o lásce ke knihám. Carl knihy miluje a vyzná se v nich natolik, že aniž by mu kdokoliv řekl jakou knihu potřebuje, on to sám pozná. Zákazníci Carla jsou různí lidé, kteří mají své vlastní problémy. Carl se s nimi nestýká mimo roznášku knih, přesto ví, co je trápí. Knihonoš není dlouhá ani náročná kniha. Naopak, její čtení vás mile pohladí po duši. Carl je velmi moudrý muž, který v knize poznamená spoustu krásných myšlenek. Je to důležitá kniha o přátelství, dobrotě a laskavosti.Má přesah, který pochopíte jakmile knihu otevřete. Tato poetická kniha o knihách, jejích postavách a knihomolech, jejíž kouzlo pochopíte až po přečtení. Nedokáži vám slovy vyjádřit, jak je tato kniha krásná, to si prostě musíte přečíst sami.

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Po přečtení této knižní lahůdky jsem si pustila i film a to obojí se řadí mezi moje nejoblíbenější romantické komedie. Má mě rád, nemá mě rád je naprosto perfektní romantická komedie od začátku do konce. Nic není přeslazené, erotické jiskření také nechybí, a do toho to správné množství slovních přestřelek. Kniha je pořádná jízda a vás zaručeně nepustí dokud ji nedočtete. Nejde ji prostě odložit, to vám garantuji. Lucy a Josh se nenávidí, jejich slovní přestřelky a rivalita je známá po celém podniku.
Oba hlavní hrdinové jsou naprosto skvěle napsaní a já sama jsem se v Lucy několikrát našla. Autorka se totiž zaměřila na maličkosti, které postavy dělají živými a realistickými. Právě díky tomu se v postavách i sami najdete. Lucy miluje knihy, a vždy snila, že bude pracovat v nakladatelství. Je milá a vždy se snaží, aby ji lidé měli rádi, což je hrozná vlastnost. Josh je vysoký, pohledný a sexy hrdina do kterého se zamilujete. A až dočtete celou knihu, zamilujete se do něj ještě jednou. S Lucy hrají neustále nějaké hry, a za dobu, co spolu pracují se opravdu skvěle poznají. Mezi Lucy a Joshem to opravdu jiskří. Ať už se hádají, pozorují, hrají spolu hry nebo se líbají, neustále je mezi nimi cítit napětí. Erotika v této knize se mi moc líbila. Ač byla spalující, nebyla odbyta dvěma větami, ale za to chyběly jakékoliv až vulgární výrazy. Ještě se mi nestalo, že bych četla erotickou scénu, kde by to bylo tak hezky napsané a popsané, a zároveň si to ponechávalo jistou úroveň. Zkrátka a dobře se tu nedočtete ani o bohyni, ani o roztříštění ani o přirážení, ale nebojte vášeň z toho sálá stejně.
Na trhu je několik romantických hate-to-love knih, ale já se u žádné nebavila tolik, jako u Má mě rád, nemá mě rád. Má skvělý rozsah, není nikde natažená, a je tu opravdový vtip. Pokud bych vám měla doporučit nějakou knihu z tohoto žánru, Má mě rád, nemá mě rád vyhrává první cenu, a předčila dokonce i mou oblíbenou knihu Nelíbánky.

Stalo se v New Yorku Stalo se v New Yorku Ella Carey

Stalo se v New Yorku je historický román postavený na romantické lince za Druhé světové války. Hlavní hrdinka Lily je dívka z dobré rodiny, která má svou hlavu - miluje vaření a své práce ve vyhlášené restauraci se nemíní za žádnou cenu vzdát. A to i přesto, že ji v práci nemají moc rádi. Vidí ji, jako bohatou holčičku, která se co nevidět vdá a uletí. Lily se navíc zakouká do tamního kuchaře Toma, a díky němu si jde za svým. A tady nastává kámen úrazu. Celý příběh knihy je popsán v anotaci. Tady není problém, že by anotace vyzradila příliš mnoho, ale spíš kniha nic jiného nenabízí, bohužel.
Už dlouho se mi nestalo, že bych musela říct, že čtu knihu o ničem, kde mi je jedno, jak to celé dopadne. kniha v sobě nemá ani špetku emocí. Válka tu je, Tom odchází do války, ale jinak to v celém příběhu ani nijak nepostřehnete. Nikdo neumírá, nikdo není v nebezpečí, nikdo se příliš nehrozí tím, že nemá co do pusy, restaurace nadále funguje, i když je pravda, že řeší čím co nahradit, jelikož něco není. Ale zkrátka a dobře, je toho jaksi málo.
Mám ráda romantické příběhy, a Stalo se v New Yorku měl být romantický příběh. Ale je to spíše jako pohádka, protože mezi hrdiny dojde k polibku, popsaným jedním slovem a tím to končí. Lily se sice po Tomovi stýská, ale všechno, co jsem od románu čekala, se neděje. Velmi mě to mrzí, protože jsem se na knihu moc těšila, ale absolutně nechápu její tak obrovské hodnocení.

16.05.2022 2 z 5

Haló… jsi tam? Haló… jsi tam? Fiona Lucas

Když jsem si přečetla anotaci této knihy, bylo mi hned jasné, že mi zlomí srdce. Autorce se podařilo nejen to. Haló... jsi tam? je velmi emotivní příběh, který v sobě ukrývá obrovskou bolest. Anna před necelými třemi lety ztratila manžela. Od té doby jen a pouze přežívá, nechce žádný nový vztah, protože má pocit, že by manžela podváděla. Haló... jsi tam? je příběh o bolestivé cestě emoční ztráty. Děj plyne pomalu, ale zabývá se emocemi dost dopodrobna. Ztratit milovanou osobu je nejhorší možná bolest, která nás kdy může potkat, a mně je líto všech, kteří takovou ztrátou musejí projít.
Kniha se zabývá i vztahem Anny se Spencerovou rodinou a ukazuje na protipól manželka vs. tchyně. Gayle je totiž moderní žena, která ztratila svého milujícího syna a prochází si také velkou bolestí. Ovšem její vývoj je takový, že všechno se točí podle toho, co ona udělá. Ona totiž přišla o syna, což je podle ní největší možná ztráta.Jak můžu říct, že jsem z příběhu o takové bolesti tolik nadšená? Je to ale přesně tak, autorka mi zlomila srdce. Zpracovala příběh o smrti, ale i o panických záchvatech. Hrdinové knihy si prožívají psychickými problémy.
Zatímco k příběhu jako takovému jsem nesmírně optimistická, na vzhledu knihy není nic dobře. Originální obálka je mnohem zajímavější a povedenější. Haló... jsi tam? je příběh, který vás vezme na dřeň bolesti, provede vás emocemi hlavních hrdinů, a ač děj nepoběží jako na běžícím pásu, hrdinové si projdou dlouhou cestou. Ano, je to také příběh o lásce. A já vám tuto knihu mohu jen doporučit.
Hodnotím: 4/5

16.05.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Na podzim loňského roku jsem dostala nabídku k přečtení rukopisu Scarlett Wilkové. Až uvidíš moře je sága uprchlíků, kteří se v roce 1948 dostali z Řecka na Moravu. Do Československa přijelo 3 750 dětí ve věku od jednoho roku do patnácti let. Děti neznaly český jazyk, a mnohdy nedokázaly ani správně říct, jak se jmenují nebo odkud pochází. Proto se spousta z nich už nikdy nedokázala shledat se svými příbuznými.

Hlavní hrdinkou je Sotiria, děvče z vesnice, kterou ve válce vybombardovali. Projde dětským domovem, dospěje a začne si budovat svůj život. Kromě ní sledujeme také osudy dalších přeživších, které se dělí na dvě skupiny, buď se chtějí vrátit, nebo zapomenout. Až uvidíš moře je vyprávěna er-formou z pohledu několika postav, ovšem nejvíce se vše točí kolem Sotirie a Kouly, dívky, která se se Sotirií seznamuje hned na začátku. Životy všech hrdinů kromě nové země ovlivňuje také politika v Československu, komunismus nebo polistopadové období.

Kniha je rozdělená na kapitoly po deseti letech (končí v roce 2018) a mapuje tak osudy hrdinů za celou dekádu. Styl vyprávění není nijak náročný. Popisuje životní osudy tak jak jsou, nezabývá se zdlouhavým popisem bolesti hrdinů. Až uvidíš moře mě neuvěřitelně vtáhla do děje, a já knihu jen málokdy odkládala. Závěr knihy byl na rozdíl od zbytku knihy lehce ukvapený, snesla bych ho aspoň dvakrát tak dlouhý. Poslední kapitola je naprosto perfektní a skvěle příběh zakončuje.

Je to příběh bez přikrášlení, o lidských chybách a bolestech, o životě v cizí zemi a především, s hrdiny prožijete opravdu celý jejich život. Hrdinové před vašima očima dospějí, ale také budou umírat, chybovat, ale také nalézat naději.

09.05.2022 5 z 5

Usínací sbírka pohádek Usínací sbírka pohádek kolektiv autorů

Usínací sbírka pohádek obsahuje celkem 16 příběhů s hrdiny klasických Disney příběhů, tak s hrdiny ze studia Pixar. Knihu si tak zamilují příznivci původních pohádek Petra Pana, Krásky a Zvířete nebo Lvího krále, ale stejně tak i fanoučci nových příběhů jako je Rebelka, Ledové království nebo Příběhu hraček. Po sbírkách Dobrou noc, princezny a Postýlková sbírka pohádek se jedná o třetí sbírku z této edice, která se zaměřuje na noční/usínací příběhy. Úvodním příběhem se zde stává příběh Medvídka Pú s názvem Kdo je dobrý kamarád? Prasátko je vystrašené z různých zvuků a nemůže vůbec spát. Medvídek Pú mu přijde na pomoc.

09.05.2022 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Jestli je na této knize něco naprosto dokonalé, pak je to její obálka. Hra o dědictví je prvním dílem plánované young adult trilogie. Představte si, že jste chudá studentka, která ze dne na den zdědí miliardy dolarů od muže, o kterém do té doby nic nevěděla. A co víc, ona s ním není ani nijak příbuzná a nikdo vlastně neví, proč právě ona se stala dědičkou. Ovšem nic není zadarmo, Avery totiž musí rok bydlet v domě po nebožtíkovi spolu s jeho čtyřmi synovci. Co si budeme, mezi young adult žánrem je toto téma rozhodně originální a čtenáře napadají nejrůznější teorie, kam se celý příběh bude ubírat. Já se musím přiznat, že mi podobný námět je dost povědomí, nevzpomenu si konkrétně z čeho, ale z nějakého romantického seriálu. Každopádně v YA žánru se jedná o příjemnou novinku. Navíc, takto božská obálka může někoho mást, že se bude jednat o fantasy kousek, což také není. Je to zcela současný příběh bez jakékoliv přísady magie. Samotná záhada, proč majetný Tobias Hawthorne odkázal Avery celý svůj majetek je opředená hádankami, a vlastně celý dům je plný odkazů a hádanek. Možná, že kdyby byla kniha více rozepsaná, pak bych si příběh více užila. Takto jsem si ani nedokázala udělat nějaký bližší vztah k jednomu z bratrů.Příběh je napsaný v ich-formě z pohledu Avery, a kniha samotná je psána lehkým, čtivým jazykem. Během čtení rozluštíte spolu s hrdiny řadu hádanek, ale zároveň ta největší záhada zůstává stále neodhalena. A samozřejmě nechybí ani lehká romantická linka.

09.05.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Pokaždé, když vyjde nová kniha B. A. Paris, okamžitě se do ní vrhám, nekoukám na anotace nebo ohlasy, protože se jedná o mou oblíbenou autorku, jejíž knihy řadím k nejlepšímu v žánru. Terapie je jejím návratem do žánru psychothrilleru, a jejímu návratu rozhodně tleskám. Dům, který si nese tragickou událost, je námět známý z celé řady hororů. Tady se jedná o pořádný psychothriller, který autorka tak skvěle umí psát. Kdo byla Nina a co se stalo v jejím domě mě velmi zajímalo. Námět na knihu autorka nevymýšlela nijak složitě. B. A. Paris má chatu a napadlo jí, jak by se cítila, kdyby v domě někoho zabili. Mám malou výtku, ale kniha mi přišla lehce utahaná. Začátek byl pomalejší, ale zajímavý. Pak v prostředku se to zadrhlo a chvíli točilo v kruhu. A samotný závěr byl skvělý, ale nijak překvapivý. Měla jsem upřímně dvě teorie. Hlavní hrdinka Alice mi přišla hrozně protivná. Sama moc vlastně nevěděla co chce a byla naivní. Takže se musím přiznat, že kdyby ji někdo zabil, asi by mi to ani nevadilo. V knize mají prostor i vedlejší postavy ze sousedství, které mlčí a nechávají postavu Niny v mlžném oparu nevědění. Celkově ale musím shrnout, že se autorčin návrat do psychothrillerů rozhodně povedl. Těším se na její další počiny.

03.05.2022 4 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Toto bylo mé druhé setkání ze čtyř s Rokesby a je to boží. Trojka není tak boží jako dvojka, ale přesto potřebuju všechny díly z této série. Trochu jiná slečna Bridgertonová se ze tří čtvrtin odehrává na moři. Hrdinky ze série Rokesby jsou jiné, než slečny z Bridgertonových. Mají totiž daleko víc kuráže, nebojí se tasit ostré drápky nebo lokty, mají ostřejší jazýček a jejich dobrodružství jsou zkrátka cela odlišná, než jaké se odehrávají slečnám v původní sérii. Hrdinové jsou téměř celou knihu spolu, mají spoustu dialogů, seznamování a jejich vztahy se budují postupně. Navíc je potkává i nejrůznější dobrodružství. Trochu jiná slečna Bridgertonová pluje několik týdnů s posádkou kapitána Andrewa, a postupně se se všemi sbližuje. Na pevnině potom nastává velké dobrodružství.
O něco méně slabší než Falešná manželka, ale pořád skvělé. Za mě mohla být kratší první část, a raději bych prodloužila druhou část.

03.05.2022 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Po přečtení Po stopách Jacka Rozparovače, která patří mezi nejlepší knihy roku 2021, jsem věděla že po další autorčině knize rozhodně sáhnu. A opět u mě zabodovala. Království hříšných je prvním dílem z trilogie, které letos vychází poslední díl v zahraničí. Celá kniha je vyprávěna z pohledu Emilie v ich-formě. Děj se odehrává na Sicílii v Itálii. Hlavní hrdinka miluje jídlo a připravuje různé lahůdky, proto nechybí spousta odkazů na jídlo, jmenuje se koření a vám se rozhodně budou sbíhat chutě. Jediný, kdo to příliš neocení jsou démoni a upíři v knize.
Hlavní hrdinka příběhu je Emilia, která je tichá, zamlká milovnice knih. V poslední době se s čarodějnými příběhy roztrhl pytel a já nejsem rozhodně proti. Mám ráda čarodějnice, upíry nebo démony a baví mě, když je příběh jiný. Království hříšných přináší opět spoustu starého známého, ale celé je to oblečeno do nového kabátu. K tomu si vezměte skvělé hlavní hrdiny, a italskou atmosféru a příběh je vyšitý. V knize je užito několik italských slovíček, ovšem všechny jsou přeloženy na konci knihy.
Celý magický systém v této knize je nesmírně fascinující. Pekelní princové jsou pojmenováni podle sedmi smrtelných hříchů, ale ani jeden z princů nenese český překlad svého hříchu - jejich jména zůstali v latině.

03.05.2022 5 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Retelling na Červenou Karkulku mě ale nesmírně zaujal, a dnes jsem ráda, že jsem po knize sáhla. Rudý vlk není příliš obsáhlá kniha, která mě vtáhla do děje od první strany. Ačkoliv je několik různých verzí původní pohádky, všechny mají cosi společné. Hlavní hrdinku, která chodí v červeném kabátku, babičku, která bydlí v lese, napětí a tajemnou atmosféru a samozřejmě vlka škodiče, kterého Karkulka musí zabít. Tahle kniha má zkrátka všechno, co v původní pohádce je. Navíc je okořeněna o neuvěřitelně tajemnou atmosféru a čtivost. Je tu sice naznačený milostný trojúhelník, ale není pro příběh zásadní. Navíc vás hrdinka nerozčiluje tím, že lítá mezi jedním a druhým a neví, kdo je pro ni ten pravý. Druhý díl zatím není nebo nebyl ohlášený, ale upřímně závěr je sice na jednu stranu uzavřený, ale zároveň si ponechává zadní vrátka. Rozhodně bych se druhému dílu nijak nebránila. Ke knize mám jednu výtku, a to je poloviční překlad jmen v knize. Máme tu Adélu, Lukáše, Šimona, ale pak taky Toma (nikoliv Tomáše), Graingera a další. Navíc nechápu, proč byla přeložená jména jen u některých, a ne u všech, což by mi dávalo smysl. Rudý vlk je skvělou fantasy young adult jednohubkou s nestandartní hrdinkou. Adéla je sice mladá, přesto to není žádná fňukna a pevně si jde za svým, i přesto, že tím ublíží nebo zemře někdo nevinný. V této knize jde o boj o přežití, a Adéla se svojí role Strážkyně chopí velmi rychle.

29.04.2022 4 z 5

Jak myška hledala kamarády Jak myška hledala kamarády Nina Mav Hrovat

Kniha je plná nádherných ilustrací, které pohladí po duši i lahodí oku. Příběh je trošku slabší. Ač to měl být příběh o poslání, o tom, že jedna věc jsou předsudky a druhá realita. A zároveň měl přinášet pohled na to, že i když se zachováme ošklivě, můžeme to napravit. Vše to je samozřejmě pravda, nicméně na tak malém rozsahu to za mě tolik nevynikne. A pak to ve výsledku vypadá, že když všechny urazíte, můžete je usmířit perníčkem. Na konci knihy najdete anglickou přílohu, kde je celý příběh anglicky.
Sečteno, podtrženo se mi kniha líbila vizuálně, poslání příběhu taky pěkný.

25.04.2022 4 z 5

Anna Franková: Příběh zrady Anna Franková: Příběh zrady Gerard Kremer

Když se mi na střední dostala do rukou kniha Deník Anny Frankové, netušila jsem, jak si příběh utkaný ze slov třináctileté dívenky dokážu „oblíbit“. Její deník mě tehdy opravdu mimořádně zasáhl, a dodnes si pamatuji mrazivost posledních odstavců příběhu. Jméno Anny Frankové a její smutný osud zná dodnes asi každý. Kdyby nenastal osudný den, kdyby někdo neprozradil jejich úkryt, příběh mohl dopadnout zcela jinak. Anna Franková Příběh zrady je kniha, kterou napsal syn muže, který za války hodně riskoval, aby pomohl ostatním, nejen Židům. Zapojil se do tajného odboje, riskoval život sebe ale i své ženy a později i syna, aby drobnými „krádežemi“ pomohl celé řadě lidí. Právě ona budova sousedila s domem, ve kterém byl úkryt rodiny Frankových. Pokud čekáte, že se v knize s rodinou setkáte, pak vás musím zklamat.
Celý příběh je založen na skutečných událostech, ze kterého pocítíte neuvěřitelnou úzkost. Gerard a celkově lidi z odboje byli mimořádně odvážní lidé, kteří riskovali své životy, ale i životy svých blízkých pro dobrou věc. Nedokážu slovy vyjádřit obdiv k lidem, kteří v této době nesledovali pouze vlastní zájmy. Kolik nocí museli žít v očekávání, zda se jim manželé vrátí, či nikoliv.
Tajemství kdo udal Annu Frankovou se v této knize dozvíte, i když to není doslova popsáno, byl to ten stejný člověk, který zradil i další lidi a aktivity. Příběh zrady je krátká kniha, která má široké řádkování a budete ji mít přečtenou opravdu rychle. Pokud máte rádi historické romány z válečného období, které vám rozšíří obzory, rozhodně sáhněte po této knize. Příběh Gerarda Kremera staršího by rozhodně neměl být zapomenut.

14.04.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Za svůj život jsem viděla hororů, co by se na prstech jedné ruky dalo spočítat. V knihách tuto tematiku nevyhledávám, protože se nerada bojím. Odbočka v lesích je druhým mrazivým knižním počinem české autorky Kateřiny Karolové. Jedná se o mysteriózní thriller který spadá až do hororu. Rozhodně se u knihy budete bát otáčet stránky, a její hrdinové vám to nijak neusnadní. Kniha je neuvěřitelně čtivá a díky krátkým kapitolám vám jednotlivé stránky budou utíkat pod rukama. Zpočátku se můžete ztrácet v množství postav, ale po pár stranách už přesně víte kdo je kdo. Celé to má neuvěřitelně tajemnou atmosféru. Odbočka v lesích začíná pomalu, ovšem stejně, jako začne zapadat slunce, i jejich příběh dostane temný nádech. Pocítíte spolu s hrdiny strach, budete se jim snažit promluvit do duše, aby se prostě nerozdělovali, ale oni samozřejmě neposlechnou. Postavy vám za to polezou na nervy, ale zároveň se o ně budete bát. Autorka knihy Kateřina Karolová nemá ráda v příbězích hektolitry krve, což ani já nevyhledávám. Proto jsem z knihy nadšená, ovšem zároveň vyděšená. Tuto knihu rozhodně nesmíte minout, stojí za to.

12.04.2022 4 z 5

Falešná manželka Falešná manželka Julia Quinn

Vloni jsem stejně, jako většina z vás i já zkusila knižní sérii Bridgertonových s dílem Vévoda a já. Ovšem nezamilovala jsem se do série tak, jak jsem zprvu čekala, a jak se tomu stalo u většiny z vás.Falešná manželka se odehrává několik desítek let před Vévodou a já a jedná se o velmi zajímavý příběh s neotřelou hlavní hrdinkou. Cecilia je na svou dobu nesmírně odvážná. Ach nebesa, jestli je nějaká kniha od autorky, kterou si zkrátka musíte přečíst, pak je to právě Falešná manželka. Jedná se o jiný příběh, než jaký jsem od autorky doposud četla. Je plný odvahy, dobrodrzžství, ale také vášně a lásky. Mezi Edwardem a jeho ženou neženou Cecilií to jiskří a dívka se ocitá v pasti vlastní klece, kterou si sama postavila.Není tu žádné namlouvání, nucený sňatek, hrdinové jsou spolu od začátku do konce. Pravda, ten sňatek v uvozovkách, se vlastně neodehrál, ale hrdina tomu věří a Cecilia je do Edwarda zamilovaná hned od začátku. Pokud jste si stejně jako já nezamilovali ani seriál, ani první díly série, a máte rádi romantiku, pak sáhněte po Falešné manželce.

31.03.2022 5 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Do této knihy jsem se pouštěla jen pár dní po vypuknutí války na Ukrajině, proto se mi kniha v těch dnech četla opravdu špatně. S knihou to absolutně nemá nic společného, jen jsem po ní sáhla v nesprávné době. Jménem mojí sestry mě velmi zaujala svou anotací. Příběh z protektorátní Prahy, odkrývání starého tajemství a osudová láska, to jsou jistoty, které mě vždy zaujmou. Poslední body anotace slibují milostný příběh, který může na čtenáře působit tak, že o tom vlastně kniha bude. Ale ono opak je pravdou. Stěžejním tématem tu rozhodně není lovestory, jako snaha o přežití nebo boj s režimem. Soňa je jiná, než dívky té doby. Kouří cigarety, jde z jednoho románku do druhého, nebojí se říct nahlas svůj názor. Knize se nedá upřít neuvěřitelná čtivost, která vás nutí číst dál a dál. Dále se odehrává ve dvou časových rovinách, ovšem kapitol ze současnosti, kdy vnučka nachází staré věci a začne zjišťovat minulost své babičky, je velmi málo, a vlastně bych je asi radši vynechala úplně. Jsou velmi krátké a vlastně nijak ostatní děj nedoplňují. Jménem mojí sestry je velmi hezká a smutná kniha zároveň. Přináší zase trochu jiný pohled na válku a rozhodně se těším na další autorčiny knihy. V knize jsem si našla celou řadu citátů.

28.03.2022 4 z 5

Na vrcholu Na vrcholu Laurelin Paige

Vždycky jsem měla ráda romantické příběhy, a nikdy se nebránila ani těm pikantnějším. V letošním roce jsem se rozhodla sahat daleko častěji po romanťárnách, a tato kniha mi padla do noty. Na vrcholu je přesně takové, jaké čekáte. Je to erotická jednohubka, u které velmi oceňuji, že tu půlku knihy hrdinové po sobě jen nepokukují, ale v podstatě hned na začátku se jde hned na věc. Nejde o žádnou jednorázovou eskapádku, hrdinové jsou k sobě přitahování vášní, které zkrátka nedokáží odolat. Příběh tak trochu jako o Popelce, kde dívka není žádná křehká květinka, ale vcelku ambiciózní žena, která se nestydí a jde si za svým. První díl z duologie, a já pevně doufám, že vyjde i druhý díl. Na vrcholu je velmi čtivá kniha, lehce nadprůměrná kniha, kterou přečtete za jeden večer. Na první pohled se z anotace může zdát, že se jedná o typický příběh mezi šéfem a jeho podřízenou, ale nebojte, není tomu tak. Závěr knihy je totiž dost šokující (pravda, já jsem to čekala), ale takto ta kniha skončit prostě nemůže.

22.03.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Má čtvrtá přečtená kniha od Julie Caplin alias Jules Wake, a opět mohu říct, že mě autorka nezklamala. Její příběhy jsou jemné, čtivé a romanticky vás pohladí po duši. Chata ve Švýcarsku je již sedmým dílem ze série Romantické útěky. Knihy na sebe nijak nenavazují, ano, vedlejší postavy se proplétají, ale není striktně důležité pořadí dodržovat. Tentokrát tu máme hlavní hrdinku, která si trošku dělá, co chce a zároveň to není přesně to, co chce. Mina miluje čokoládu, a po smutném zklamání se rozhodne vydat do Švýcarska na dva týdny a odpočinout si. Nečeká, že na ni hned ve vlaku čeká láska, a to doslova na první pohled, nebo na první loket? Julie Caplin naprosto perfektně popisuje jídlo a okolní prostředí. Ačkoliv bohužel z knihy nepocítíte vůni daných pokrmů, rozhodně na ně dostanete chuť. A alespoň na Basilejský Kirschenbrottorte v knize najdete recept. Pro mě asi jedna z nejhezčích obálek z této série. Naprosto zbožňuji tuto sérii a smutním, že už zbývá jen jeden poslední díl. Líbí se mi, že se autorka nezabývá pouze romantickou linkou, ale přidává do toho i něco víc. Všechny její romány vás pohladí po romantické, gastronomické nebo cestovatelské duši.

09.03.2022 4 z 5