rutto45 rutto45 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Výborné scifi dielo, ktoré sa na nič nehrá a pritom vás prekvapí vo všetkých ohľadoch, a taktiež vás prinúti zamyslieť sa nad určitými vecami.

21.03.2020 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Niektoré diela nezostarnú snáď nikdy. Mrazivý pocit ako blízko sme k podobnému dystopickému svetu sprevádza čitateľa celou knihou.

04.11.2023 5 z 5

Jednu hviezdu musím dať dole za to, že v knihe je mnoho "doplňujúcich" informácií, ktoré sú podľa mňa, čo sa týka prípadu, irelevantné. Ide napríklad o technické informácie autobusu, ktorý viezol Djatlovcov, informácie o tom kto alebo čo je KGB (KGB nemôže poznať fakt len človek, ktorý žil celý život niekde v jaskyni na opačnej strane zemegule) či čo sa práve v tej dobe premietalo v kinách. Lavay na druhú stranu pekne zhrnul snáď všetky konšpirácie o smrti účastníkov expedície, aj tie najšialenejšie a zhromaždil aj fakty, ktoré vám nejaký hodinový dokument na ytb neukáže (niekoľko hodinových dokumentov však áno :)).

13.02.2022 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tolkien je Boh. A toto je Biblia Stredozeme.

28.12.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Už nejaký čas som sa chystal vstúpiť do knižného univerza HP a jediné čo teraz ľutujem je to, že som s tým nezačal skôr. Je fascinujúce ako sú knihy písané, priamo pre jednu generáciu, s ktorou naraz "dospievajú". Z toho dôvodu ma mrzí, že som čítanie dlho odkladal, pretože prvé dva diely by som si určite užil viac v mladom veku. Ale nevadí. Ich krátke vydanie určené pre najmladších spôsobilo, že ďalšie časti boli o to lepšie. Po návrate Temného pána to naberalo príjemný temný spád a stalo sa to atraktívnym aj pre dospelé publikum. Dej celej série príjemne graduje, ľahko sa číta a strany odsýpajú jedna radosť. Nemôžem si pomôcť, ale vidím tam miestami jasné čerpanie z Tolkienových kníh (prosím neukameňujte ma Potterheadi), čo ma na prekvapenie vôbec neiritovalo. *SPOILER* Nakoniec sa mi páčilo, že JKR to neuzavrela klasickým koncom "víťazstva dobra nad zlom" a "všetci žili šťastne až do smrti" a my sme sa tak navždy museli rozlúčiť s niektorými obľúbenými postavami. Za celú sériu 5/5*.

22.10.2023 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Osobne mám rád príbehy, ktoré čerpajú zo skutočných udalostí. Terror, aj napriek svojej nekonečnej dĺžke, dokáže čitateľovu pozornosť udržať až do samého konca, čo ma prekvapilo najmä pri kapitolách, ktoré opisovali nudné, zdĺhavé, chladné dni a (najmä) noci na zamrznutých lodiach, kedy sa vlastne nič zaujímavé nedialo. Kniha je podľa môjho skromného názoru vynikajúco a detailne napísaná, pravdepodobne siahnem po ďalších dielach Dana Simmonsa.

14.02.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Všetko, čo sa dalo k tomuto dielu napísať, už bolo napísané v predchádzajúcich komentároch. 5*

08.01.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Táto kniha sa da opísať mnohými prídavnými menami, z ktorých vačšinu autor použil na oslovovanie členov protagonistovej rodiny samotným Karlom, no a Hrušínský sa snáď narodil pre rolu pána Koprfrkingla.

29.09.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Príbeh o tom, ako málo stačí, aby sme sa z civilizovaných a vzdelaných stali primitívnymi zvieratami, ktorí pre bochník chleba a pohár mlieka neváhajú zabiť svojho spoluobčana. Veci si začneme skutočne vážiť, až keď o ne prídeme...

31.08.2019 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Dokonalý opis ľudského charakteru, ktorý presne vystihuje správanie každej civilizácie, ktorá pod zámienkou prínosu "niečoho lepšieho", konvertovania na to "správne" náboženstvo alebo iných bludov, kolonizovala a nakoniec aj vyhladila pôvodné obyvateľstvo okupovaného územia.

19.08.2019 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Historický román nie je moja šálka kávy, ale som rád že som sa k tomuto dielu dostal. Neuveriteľne, až mrazivo napísané vzhľadom na to, že sa dané udalosti v skutočnosti odohrali. Dávno ma nenadchlo nejaké dielo tak, ako Kladivo na čarodejnice!

Hneď po prečítaní som si pozrel aj filmové spracovanie a prišlo mi to skôr ako trailer na knihu, navnadenie na prečítanie diela.

27.12.2018 5 z 5

Druhé dielo po Storočnom starčekovi, ktoré som od tohto autora čítal. Síce o 7,29% slabšie než starček, ale stále dosť dobré a vtipné.

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Skvostne podané svedectvo o jednom z najčiernejších období dejín ľudstva.

14.02.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tak toto bola paráda! Hoci detektívky beriem do ruky len zriedkavo, a nejako extra ich nevyhľadávam, baskervillský dunčo si ma získal.

03.12.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Zakončenie trilógie tak, ako sa patrí! Ďakujeme.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Začiatok pre mňa najdokonalejšieho, najprepracovanejšieho a najúžasnejšieho príbehu aký existuje. Tolkien je bezpochyby literárny Boh a mám podozrenie, že musel zapredať svoju dušu Diablovi, ktorý mu umožnil na oplátku vytvoriť toto veľkolepé dielo. Pán prsťenov nie je len tak hocijaký fantasy príbeh, ale to tu nemusím vôbec písať, to vie predsa každý zarytý tolkienovec. Slovami sa to ani nedá opísať, musíte si to jednoducho prečítať!

Veľa ľudí ma tendenciu porovnávať knihu k filmovému spracovaniu, pretože film videli skôr (áno, aj ja medzi nich patrím), ale musíte brať do úvahy, že práve Jacksonove spracovanie prinútilo mnohých (áno, aj mňa), aby si knihu prečítali. A aj keď je kniha neporovnateľne ľepšia ako filmové spracovanie, ktoré je beztak fantastické, vďačíme mnohí Jacksonovi, že nás uviedol do nezabudnuteľného sveta Stredozeme. A hudba, ktorú vytvoril Howard Shore je viac než fámozna.

28.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Keby sa Orwell dožil súčasnosti, nazval by sám seba prorokom.

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Asi budem súhlasiť s ostatnými keď poviem, že to, čo môžte prečítať v detstve neodkladajte o desatinu storočia.

27.12.2018 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Temnejšie než darkweb, drsnejšie ako šmirgeľ 80ka a špinavšie než Špinavý Sanchez.

19.04.2023 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Prečítať toto dielo som sa rozhodol až po pozretí sfilmovanej verzie, takže som mierne ovplyvnený, no hodnotím ho 5 hviezdičkami. Viac k tomu netreba dodať, musíte si to prečítať... Možno poznámka na koniec: ľudia, čo opovrhovali Chrisom pravdepodobne nikdy nezažili potrebu, ktorú nemohlo naplniť nič a nikto zo súčasnej civilizovanej spoločnosti. Tragické, že Chris sa trochu precenil, situáciu neodhadol a rodine tým spôsobil bolesť, ale to je život.

04.09.2022 5 z 5