RSR RSR komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Když na knihu čtenář přestane nahlížet jako na historický román, ale vidí v něm opravdu absurní román, je to zajímavé čtení se spoustou míst k zamyšlení. Hlavní hrdina během roku, kdy je obviněn přechází od výsměchu a pohrdání soudem až skoro k úlevě z rozsudku. Mně to evokuje tak trochu boj s vlastním svědomím.
Kniha rozhodně není pro každého, ale i tak doporučuji přečíst.

24.05.2016 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Úžasná kniha, alespoň pro mne. Každý čtenář může knihu pochopit tak trochu po svém. Pro mne je to varování o tom, jak může válka dělat z lidí divochy i když se jí přímo neúčastní. Jak touha po moci dokáže zatemnit hlavu. A také o tom, jak mnozí lidé, kterým se nabídne něco líbivého, dokáží zahodit vlastní úsudek a jdou jako stádo za svým vůdcem.

15.05.2017 5 z 5

Kratší než vzdech Kratší než vzdech Anne Philipe

Krásná kniha. Popisuje pocity ženy, které umírá muž, kterého miluje, a to, co prožívá po jeho smrti. Její vzpomínky, beznaděj a nakonec i nutnost jít dál. Ne zapomenout, ale jít dál.

15.02.2017 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Hodně náročná kniha, určitě neni pro každého. Z některých kapitol mi přecházel mráz po zádech, ale dost kapitol jsem tak nějak přelouskala, než přečetla a unikal mi obsah, který je víc mezi řádky, než ve slovech samotných.

08.02.2017 3 z 5

Noc kouzel zbavená Noc kouzel zbavená Ed McBain

Mám obecně ráda knihy tohoto autora a ani tahle nebyla výjimkou. To co se mi na knihách 87. revíru líbí je, že detektivové jsou tak nějak obyčejní. Žádní superhrdinové, kteří trefí pneumatiku z jedoucího auta ve stokilometrové rychlosti v odpolední špičce.

05.10.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z knih na které musím myslet i když jsem ji už dočetla. Lze ji chápat jako takové varování před totalitním režimem, který využívá strach a kontrolu k tomu, aby si udržel moc. Po téměř 70 letech od napsání bohužel stále aktuální.

30.04.2016 5 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Velmi dobrá kniha, která mě chytla. První, kterou jsem od tohoto autora měla možnost přečíst. Líbí se mi rozdělení velkých kapitol na melé podkapitoly označené datem a místem události a díky tomu i možnost střídat jak historii s přítomností tak i různé místa děj aniž by se čtenář ztratil. Zajímavý děj s překvapivým rozuzlením. Dobře propojený popis historie a současnosti ukazuje důvody a pohnutky starce proč udělal co udělal.
Knihu můžu jen doporučit.

06.04.2016 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Výborná knížka. Ale protože jsem znala dřív film, nemohla jsem si pomoct a celou dobu jsem viděla pana Víznera jako Saturnina, Ondřeje Havelku jako vypravěče a paní Synkovou jako tetu Kateřinu.

24.02.2018 5 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Knížku jsem si vzala jako takovou nouzovku a nakonec jsem ji přečetla za 3 dny. Děsivé, co se dělo a třeba i děje a jaké pohnutky vedou lidi k tomu, že zabíjí. Z literárního hlediska dobře napsané, čtivé, obsahuje autentické přepisy výslechů, dopisy a fotky, ucelené. 5*

25.01.2017 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Skvělá, napínavá kniha, která se čte sama. Někomu možná nemusí vyhovovat rozdělení do krátkých, často jen dvoustránkových kapitol, ale pro mě 100%.

09.01.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Za mne dobrá. Čtivá, napínavá. Nemyslím si, že by byla horší než ostatní díly s Harry Holem.

01.10.2016 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Moje první knížka od Hartla. Špatná rozhodně nebyla, četla se dobře. Knížka o obyčejném životě několika lidí. Dva manželské páry a dva mladí lidé, kteří se vzájemně znají, prožijí svůj rok. Některé vztahy vzniknou, jiné zaniknou, děti rostou a dospívají, prostě taková oddychová četba.

04.01.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Mít tak autorovu fantazii :-).

17.07.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Velmi dobrá kniha, četla se skoro sama.

18.01.2018 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Skvělá detektivka, napínavá, akční, super. Jediné co mě mrzí je, že jsem serii nečetla ve správném pořadí. Při samotném vyšetřování to sice nevadí, ale v paralelním příběhu ze života Joohny je to trošku handicap.

25.10.2017 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Skvělá knížka o tom, jak vnímají svět autisté.

12.07.2017 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Knížka to byla dobrá. Zápletka zajímavá, poslednch 100 stran skvělých, napínavých, když se všechno začalo skládat. Ale více prostoru než příběhu hrobu v horách se autoři věnují vztahům Sebastiana Bergmana a jeho vnitřnímu rozpoložení. V samotném vyšetřování je jako psacholog téměř k ničemu.

07.07.2017 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Pro mne výborná knížka. Kdybych měla srovnávat s prvním dílem míň uvěřitelná, trochu víc předvídatelná, ale i tak napínavá. To , že jsem vraha znala už od začátku neubralo na akčnosti. Těším se na třetí díl.

13.06.2017 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá detektivka, příjemně se četla, dobře propracované charaktery hlavních hrdinů a děj (jak už tu bylo někde zmíněno) uvěřitelný. Žádné propojení s vysokou politikou, mafií, nebo nájemnými zabijáky. Určitě nebude mým posledním dílem ze série.

22.05.2017 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Krásné básně doplněné autorovým úvodem popisujícím vznik básně Havran. Povedený Nezvalův překlad.

27.03.2017 4 z 5