1984

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29401/-29401.jpg 4.67711

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Naše vojsko

LuT
předevčírem

Nadčasová kniha, ano, depresivní je...

NightGepard
předevčírem

Přečetl ze zvědavosti. Depresivní čtení. Přineslo mi to jen blbou náladu. Stejně depresivní jako si pustit občas zprávy v televizi. Vylíčené zlo v knize v různých formách existuje. Stačí si přečíst třeba něco od těch, co utekli z KLDR. Velice podobné a tam je popsaná přesně realita všedního dne v oné zemi.

lancelot

Skvělá vize budoucnosti , která se později stane v některých místech realitou. Klobouk dolu před Orwellem, odhadl lidstvo dobře. Hlavně pozor na pokoj č.101.

chipiik

Na to, že byla napsána těsně po 2. světové válce, tak respekt! Totalita dovedená do distopické "dokonalosti". Jen mě tam parkrát potrápily nějaké logické nesrovnalosti, ale možná jsem jen dostatečně nepronikl do doublethinku ;)

okeey

Tak tohle byla dobrá vymejvárna mozku. Tohle je dobrej příklad toho, jak by vláda nikdy neměla vypadat. Každý výraz na tváři, každý pohyb, analyzován. Budete řízeni a to tím stylem, že vám bude řečeno, kdy budete vstávat, co budete dělat ve volném čase a dokonce, co si budete myslet. Při čtení se mi kroutily prsty u nohou vzteky nad nespravedlností, která v knize vládne, ale kdyby něco takového nastalo, rozhodně by s tím nikdo nic neudělal. Učebnicový příklad špatné budoucnosti.

stoun25

Vizionářství...

CleoXandra

Nedostižná kniha. Orwell je spolu se svým současníkem Exupérym můj nejoblíbenější zahraniční autor. 1984 je geniálně propracované proroctví, které se v podstatě beze zbytku vyplnilo. A stále vyplňuje. Stačí se jen podívat na úchylnou Kimovu Koreu.

budhaj

Tema moc zajimave, ale obcas se nasly dlouhe a nezabavne pasaze. nejspis to bude tim, ze kniha je jiz pekne stara. I tak stoji za precteni, kniha neni moc dlouha

Blondebookdevil

Tenhle významný počin se četl dobře, stránky ubíhaly a děsivá hesla a představa Velkého bratra mě nenechávaly klidnou. Protože jak mohl Orwell před tolika lety vědět, že sledování, vyslýchání, mučení, vymýšlení nových pravd může být docela dobře aktuální po takové době? Moc mě nebavila pasáž, kdy Winston četl Knihu, ale konec to vylepšil a vyrazil dech. Je to nadčasové a jsem moc ráda, že jsem si to přečetla.

Kuža007

Mám rád knihy George Orwella. 1984 je kniha, která působí na můj mozek, ale na Farmu zvířat nemá.

31.12.2018

Jsem nadšená! Nemám ráda sci-fi, ale tato kniha wau! Běhá mi z toho mráz po zádech, stejně jako u Farmy zvířat...Orwel umí navodit pěkně napjatou atmosféru

waits
31.12.2018

Neuvěřítelné, jak dokázal Orwell vytvořit konkrétním příběhem obecné vyrování před totalitním státem (jakéhokoliv ražení). Orwell sám by se asi zasmál, kdyby zjistil, že se na něho odvolávají všechny idelogické skupiny a že jeho Velkým bratrem myslí každý aktivity svého politockého soupeře. Výborný je i český doslov o newspeaku Milana Šimečky. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec.

Mngwa
31.12.2018

No ... jde dát snad nějaké jiné hodnocení?

Miro.slav
27.12.2018

Angsoc, ideopolícia, zločin proti strane, veľký brat a mnoho iného. Orwell nielenže stvoril famóznu knihu a opísal socialisticko-komunistickú diktatúru, ale vytvoril ideu budúcnosti ľudstva (blízkej či vzdialenej). To, že explicitné diktatúry nacizmu a komunizmu sú už minulosť, neznamená, že Orwellove dielo je neaktuálne. Naopak, jeho dielo síce dobovo, ale predsa len výstižne opisuje nadchádzajúcu epochu. Napriek tomu, že Orwell demonštruje svoju víziu na príklade komunizmu, tak ide skôr o totalitu par excellence, bez toho aby sme ju nejak špecifikovali. A to, že mladí ľudia tvrdia, že tomuto dielu nerozumejú, lebo nežili v komunizme, iba znamená, že toto dielo nepochopili. Dnes už netreba televízne obrazovky, ktoré neustále snímajú človeka, stačí všadeprítomný internet, smartfóny, mobily, kamery, GPS, ... a cesta k Orwellovmu angsocu a ideopolícii sa môže začať dláždiť. "Veľký brat ťa sleduje." Odporúčam každému.

rutto45
27.12.2018

Keby sa Orwell dožil súčasnosti, nazval by sám seba prorokom.

whiolet
27.12.2018

Knížku jsem si chtěla přečíst dlouho a bohužel jsem od ní čekala daleko víc.
George Orwell jistě s touhle knihou předběhl svou dobu a možná by ani nebyl překvapený, že komunistický režim používal podobné praktiky jako Velký bratr.

asanita
27.12.2018

Kniha 1984 působí velmi nadčasově a příběh je také strhující, přestože žijeme v jiné době, než ve které byla kniha původně napsána. Autor nutí člověka zamyslet se nad spoustou věcí a zároveň soucítit s Winstonem během jeho mučení. Člověk poté stojí před otázkou, co by se asi nacházelo v jeho místnosti 101 a co všechno by v ní nakonec byl ochoten přiznal. Během čtení knihy se také můžete zamyslet nad výroky jako: "svoboda je otroctví", "nevědomost je síla" a "válka je mír", které Vás provází celým dějem knihy spolu s pohledem Velkého bratra, který všechno vidí.

Mirbu
26.12.2018

Když v současnosti sleduji co se po celém světě děje, zjišťuji jak je kniha pravdivá a nadčasová.

marketa6511
26.12.2018

Neuvěřitelné... autor byl vizionář a měl vhled... věděl, jakým směrem se bude svět ubírat.

JmenujiSeZuzla
25.12.2018

I po dočtení knihy si pořád nejsem jistá, co si o ní mám myslet. Kniha mne rozhodně nijak neoslovila a to hlavně z důvodu, že na ni nemám věk. Dost výstižně to bylo sepsáno v druhé části knihy, kde se psalo, že tato kniha by se měla číst v určité časové době. Měli byste mít správný věk a i se narodit v dobách socialistických. A protože já jsem mladá a narodila jsem se v období, kterého se totalita ani nic podobného nedotkla, nemám s tím přímé zkušenosti a beru to spíše jako uzavřenou kapitolu dějin. I přesto že toto vše se tu dělo před docela nedávnou dobou.
Na začátku jsem byla mile překvapená a kniha mne moc bavila, ale čím více jsem se začítala, přistihla jsem se, že se nudím. Je pravda, že téma a příběh je extrémně nadčasový a až mi místy vrtalo hlavou, nad čím vším lidé přemýšleli, avšak žádné větší zkušenosti v té době ještě nemohly být ani vysloveny. Líbili se mi pojmy, které pochopí pouze čtenář této knihy (newspeak, doublethink, apod.). Oceňuji závěr, ve kterém je kniha jakoby znovu zrekapitulovaná a nad tématem je zamýšleno spíše z vědeckého hlediska.
Problém této knihy je v tom, že jak půjdou věky dál, tuto knihu nikdo zcela nepochopí. Už dnes jsou komunismus a takovéto směry prezentovány mladým lidem dost špatným způsobem. Věci jsou zatajovány a lidé dělají jakoby neexistovali. Protože to je vše o to jednoduší. 1984 vás sice přenese do těchto dob a aspoň člověk bude mít možnost do nich nakouknout, ale nepochopí to. Už já s tímto měla problém a nechci vědět, co budou dělat mladší lidé.
Nepochopila jsem proč byla kniha napsaná jako příběh. Buď měla být pouze politickým zamyšlením nebo záživnějším a lépe zpracovaným příběhem, protože dějově to bylo velice slabé.
Nemyslím si, že by kniha udělala nějaký závratný krok ke zlepšení poměrů nebo podobně a přitom si myslím, že to měl být záměr.

Vakalik
25.12.2018

Když mi přítel, který četl za život asi 5 knih řekl, že to je bezvadná kniha, kterou si musím přečíst, tak jsem neváhala. Bohužel, buď toho mám až moc načteno a nebo jsem literární barbar. Kniha je pro mne velkým zklamáním. Chápu, že ve své době se mohla dostat na vrchol knižního žebříčku, Jelikož prakticky Orwell odhadl budoucnost. Ale jinak to pro mě byla nezáživná a nudná kniha, která mě nebavila a dočtení jsem se musela nutit.

jana1599
25.12.2018

Hodne tezke tema, obzvlast konec se hodne spatne cetl, ale je to naprosto brilantni.

Marekh
23.12.2018

Kniha se mi líbila. Kniha má 3 části, odkrývá zrůdnost totalitního systému. Je nadčasová. Autor při psaní románu vycházel z díla ruského emigranta Jevgenije Zamjatina, především z knihy My. Kniha 1984 je také zařazena do povinné četby. Některé části knihy byly náročnější na četbu (Válka je mír, Nevědomost je síla). U těchto částí jsem se musel více zamyslet a časem se k těmto úsekům vrátím. Každopádně knihu doporučuji.

Ray Bradbury řekl: "Orwell popisuje budoucí svět chmurně nikoliv proto, že si myslí, že takový skutečně bude, nýbrž proto, aby se takovým nestal."

Hlavní postavou je Winston Smith, který má 39 let, je občan státu Oceánie, je zaměstnán na Ministerstvu pravdy. Jeho úkolem je opravovat dřívější informace, aby vyhovovaly aktuálnímu stavu v tomto světě. Svět je totalitním státem, v čele je Velký bratr a občané jsou rozděleni na 3 vrstvy. Jsou zřízeny státní instituce (např. Ideopolicie, Ministerstvo lásky), v bytech jsou instalovány televize, které nelze vypnout, současně fungují jako kamery..

Smithovi se zdají sny o jeho mamce a sestře. Trochu mne překvapilo jeho chování, když byl malý kluk. Časem se seznamuje s dívkou Julií, do které se zamiluje. V tomto světe je vyvíjen univerzální jazyk, který se zbavuje přebytečných slov. Smithovi se svět, ve kterém žije, nelíbí, a proto se rozhodne, že se přidá k Bratrstvu a doufá, že se časem podaří svrhnout totalitní režim, jenže dojde k nečekaným událostem, které mne překvapily. Očekával jsem jiný závěr, nicméně si myslím, že závěr odpovídá skutečnosti, jak by se to stalo reálně.

Při čtení této knihy jsem si představil období před revolucí a po revoluci v našem státě a kladl jsem si otázky, které si také pokládá Smith a dotazuje se pamětníků, v kterém období se lidem žilo lépe. Podle mého názoru každé politické uspořádání ve státě, ať už kapitalismus nebo komunismus má svoje kladné i záporné stránky. Ne všechno bylo špatné, když vládli komunisté v Československu a naopak ne všechno je skvělé a růžové v kapitalismu v současnosti. Každopádně skutečností je, že lidé, kteří byli proti komunistickému režimu, byli posíláni do vězení, byli vyslýcháni a také mučeni, jejich děti nemohly studovat.. Byla postižena většinou celá rodina, zasáhlo to do života lidí, kteří se ničím proti režimu nezpronevěřili a přesto trpěli. Pokud člověka chtěli zlomit, tak se jim to většinou podařilo.

Viděl jsem také film, který se mi líbil. Film byl natočený v roce 1984.

Citáty z knihy, které mne oslovily: /je jich hodně :) /

Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá.

Člověk nepředává lidské dědictví tím, že se dá slyšet, ale tím, že se zachová při zdravém rozumu.

Jestliže Strana dokázala vnořit ruku do minulosti a prohlásit o té či oné události, že se nikdy nestala - není to mnohem hrozivější než pouhé mučení anebo smrt?

Dokud nebudou uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými.

Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.

Při milování člověk vydává energie, potom se cítí šťastný a o nic se nestará. Jenže oni nesnesou, aby se člověk takhle cítil. Chtějí, aby z tebe energie v jednom kuse jen tryskala. Všechno to pochodování sem a tam a jásání a mávání praporkama je prostě zkyslý sex. Když jsi sám vnitřně šťastný, proč by ses měl vzrušovat nad Velkým bratrem, nad Tříletkou a Dvouminutovkou nenávisti a nad celým tím jejich mizerným svinstvem?

Nebylo by ji napadlo, že čin, který nepřinese výsledek, se stává bezvýznamným. Když člověk někoho miluje a když už nemá co dávat, stále ještě dává svou lásku.

Hrozné bylo, že Strana lidi přesvědčovala, že na hnutí mysli či citech nezáleží, a zároveň je úplně zbavovala moci nad materiálním světem. Jakmile se člověk jednou octne ve spárech Strany, vůbec nezáleží na tom, co cítí nebo necítí, co dělá nebo nedělá. Člověk tak jako tak zmizí a nikdo nikdy už neuslyší ani o něm ani o jeho skutcích. Člověk je vyňat z proudu dějin.

Přiznání není zrada. Nezáleží na tom, co řekneš nebo uděláš; záleží jen na tom, co cítíš. Kdyby mě dokázali přinutit, abych tě přestal milovat, to by byla skutečná zrada.

Když se však válka stane doslova nepřetržitou, přestane být nebezpečná. Když je válka nepřetržitá, neexistuje nic takového, jako je vojenská nutnost.

Válku vede každá skupina proti svým vlastním poddaným a cílem války není dobýt nějaké území nebo zabránit jeho dobytí, ale udržet strukturu společnosti nedotčenou. Samo slovo "válka" se proto stalo klamným. Přesnější by asi bylo říci, že když se válka stala nepřetržitou, přestala existovat.

To, že je v menšině a že je možná jediný, z něj ještě nedělá šílence. Je pravda a je nepravda, a když se člověk drží pravdy, třeba proti celému světu, není šílený.

Možná že člověk ani tolik nepotřebuje, aby ho někdo miloval, ale aby mu rozuměl.

Diktatura se nenastoluje proto, aby se zabezpečila revoluce. Revoluce se dělá, aby se zabezpečila diktatura. Cílem pronásledování je pronásledování. Cílem mučení je mučení. Cílem moci je moc.

Moc spočívá v tom, že člověk způsobí druhému bolest a ponížení. Moc spočívá v tom, že se lidské vědomí roztrhá na kusy a zase složí do nových tvarů, podle toho, jak si usmyslíme.

denniys
23.12.2018

Svým způsobem děsivá kniha..popisované rozdělení lidí do tří skupin je fascinující,stejně tak převýchova mučením..dva a dva rovná se pět..toto by měla povinná četba..a už vím odkud se vzala myšlenka Velkého bratra

Veruci
20.12.2018

Tuto knihu by si měl přečíst každý. A vydržet až do konce, i když vůbec není snadné ji číst.

lukas9608
19.12.2018

Mrazivě fascinující a navždy aktuální... Povinná četba! Pokud bych měl člověku doporučit 5 knih, které musí za život přečíst, 1984 by v tomto seznamu rozhodně nechybělo.

JohnyShorty
19.12.2018

Jak jinak to popsat, než to popsal sám Orwell.

Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla

lenjak
18.12.2018

Není co dodat, prostě děsivě nadčasové

Anie94
16.12.2018

Kniha mě rozhodně nenadchla. Do čtení jsem se musela nutit a bylo to politické a nezáživné. Pořád to samé dokola, žádná zápletka, děj o ničem, ani nějaký hlubší smysl..

DuchDoby
15.12.2018

Při čtení téhle knihy jsem si celou dobu říkal...sakra, jak takhle dokonale někdo může popsat totalitní, pro mě to znamená komunistický, systém, když ho sám nezažil??
Mrazivé, šedivé, beznadějné...tohle je Orwellova kniha 1984. Jedna z těch knih, kterou je nutné si přečíst.