roso.mak roso.mak komentáře u knih

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

(SPOILER) Ach jo, to je zase ale měkká hrdinka, co má ze zádi kliku, že první člověk na kterého v mnohatisícovém městě plném lidí narazí, je asi tak jedinej člověk, co má motiv jí pomoct. Nedokáže vlastně nic a nakonec omylem zabije svoji matku. Prima.

Navíc příběh se mi zdá hezky uzavřený na to, abych se pouštěla do dalsich dílů. Příliš mnoho knih a příliš málo času.

03.01.2023 2 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Gervaisa je mladá, krásná a ochotná makat. A chvíli to vypadá skvěle. A pak její muž začne pravidelně propijet výplatu. A ona, místo aby ho jednou udusila polštářem, když je z chlastu napůl v bezvědomí, nechá to být. Chlapi chlastaji, tak co. A skončí špatně.

Bylo by to skvělé čtení, jen kdyby se vynechaly vsechny ty zbytečné pasáže. Treba veškeré popisy oslav a co se na nich jedlo. Proč musí 25 stran zabrat, jak někdo jí husu?

17.12.2022 3 z 5

Tak nějak jsem čekala víc. Kvalitou se to liší glosa od glosy, většina předkládá jen stížnosti a žádná řešení. Navíc je znát, že jde o soubor textů, které vznikaly samostatně, ne pro knihu, a témata a argumenty se hodně opakují.

Na autorovu jazyku psaní je znát, že je to sociolog, nicméně musím uznat, že typické jazykové vyjádření sociologů, tj. nafrnená idiocie, je zde zkrouhnuta na minimum. Autor dokonce až na vyjímky používá převážně česká slova, což je u sociologa něco.

Nicméně, abych nebyla jen kritická, pokud se chcete utvrdit v tom, jak je společnost v p***, je toto kniha právě pro vás. Je tam opravdu všechno.

17.12.2022 3 z 5

Věznice parmská Věznice parmská Stendhal (p)

Ach ten těžký život šlechticů. Nemají do čeho rýpnout a tak vymýšlí blbosti.

Z celé knihy na mě neustále dýchala nuda jejich životů a zbytečnost jejich existence. Krásný odraz doby, jen styl knihy je příliš poplatný době vzniku. Autor nás zahlcuje každým pseudohnutim mysli a špatně se to čte. Poměrně jednoduchý příběh je tak rozplyzlý do tisíců slov a zbytečně.

06.12.2022 2 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Fajn odpočinková kniha s drsnou hlavní hrdinkou, která v tom umí chodit.

Zápletka byla ke konci trochu zmatená, působilo to na mě, jako by se autorka strašně bála, aby neprozradila, kdo je vrah, že díky tomu to na vás v příběhu prostě vybafne bez jakékoliv přípravy a působí to mírně násilně.

Ale alfa kožoměnců je sympaťák, svět je zajímavý a je tam spoustu krve. Takže, až bude příležitost, další díly si rozhodně půjčím.

27.11.2022 4 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Tak nevím, ta kniha měla dobře našlápnuto a autor rozhodně umí psát a vyprávět, ale v rámci gradace dramatičnosti vytvořené reality šel podle mě trochu do extrému. Prostě jsem mu to ke konci už dost nevěřila.

14.11.2022 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

(SPOILER) Docela ucházející dvoudílná série navazující na Grišu a částečně i na Šest vran.

Jen celá část s návratem Ničevoje mi přišla úplně zbytečná a dost mě tam rušila. Nehledě NATO, že z něj autorka udělala kladného hrdinu, což mě tam fakt vůbec nesedělo.

14.11.2022 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Jak se tohle mohlo stát bestselerem? Po stránkách nudy jsem přeskočila na stranu 280 a vůbec nic se sakra nestalo! Kurzem rychločtení jsem behem půl hodinky dorazila na konec, abych to se zakroucením hlavou odhodila. A ano jsem si jistá, že jsem nepřišla ani o jednu "zásadní" informaci, kterou chtěla autorka předat.

09.11.2022 1 z 5

Zákon Azylu Zákon Azylu Lucie Lukačovičová

Skvělá kniha, která odbývá od začátku do konce. Autorka má nejen smysl pro budování příběhu (byť zápletka je velmi jednoduchá), ale i pro humor a nenásilné literární berličky, které nahrazují protivný "vypravěčův hlas z hůry", když je potřeba čtenáři předat nějaké informace, které nevyplynou z kontextu.

08.11.2022 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Uf, to byla ale blbost. Jediné, co to omlouvá je, že to bylo jako blbost psaný.

07.11.2022 2 z 5

Draví a krvežízniví Draví a krvežízniví Jo Walton

Tak jo. Vyměňte lidi za draky v červené knihovně. Bude sranda a nebo ne?

Není.

Kromě toho, že to má všechny znaky šestákového románu, je to bohužel tak i psané. Je to prostě psané strašně na křeč. Knize by asi hodně pomohlo, kdyby se sledovalo mnohem méně postav a příběhových linií. Pak by příběh mohl být promyšlenější.

Na druhou stranu hrdinky nejsou blbé a jejich submisivita je donucena okolnostmi, nikoliv rozená. Což bylo upřímně řečeno docela úleva.

03.11.2022 2 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Praha, ve které byste žít nechtěli. A v ní se brodí sračkami poslední dovopravdovej policajt.

02.11.2022 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Detektivka zařazená do posapo světa, kde jíte ještě větší sračky, než se daj koupit dneska v supermarketu a když máte štěstí, máte pro sebe samostatnou krabici na bydlení.

Nebo jste ti nahoře.

Stavy nestavy, bytosti nebytosti Stavy nestavy, bytosti nebytosti Petr Heteša

Skvělé povídky. Až a jednu, která mě přišla taková nijaká, jsem se výborně bavila.

02.11.2022 4 z 5

Skrytá rizika kvantové démonologie Skrytá rizika kvantové démonologie Petr Heteša

Je skvělé, jak autor dokázal přitáhnout postavy z "astrálu", místa, kde neexistují jakékoliv fyzikální zákony a neproměnit knihu v abstraktní filozofický blábol.

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Jop. Zase jednou dobrej nářez. Mám ráda hrdiny, kteří se dokážou s lehkostí pohybovat světem, které by pro jiné lidi (ty z vyšších podlaží) byl smrtelný.

Trigger warning: Z uměleckých performací se vám může udělat lehce nevolno. Zvlášť, když se v doslovu dozvíte, že jsou inspirované tím, co se událo v naší krásné čisté realitě.

Infico Infico Petr Heteša

První kniha od Heteši, kde hlavní hrdina nechlastá a nehulí jako komín:-) Ale nutno říct, že by to k tý holce v jejímž těle uvízl bylo zase docela nefér.

Odměna Odměna Anna Seghers

Kniha je nervydrásající, ale to vůbec neznamená, že není dobrá. Je to trochu jako: Je třeba zabít Sekala. Připravte se na to, že tam nebudete mít nikoho rádi.

Muži se tu žení, aniž by své ženy měli rádi. Odmítají jít po stopách Onanových a diví se, že mají tolik dětí a že je nemůžou uživit.

A nemají je rádi. Ani matky nemají své děti rádi. Ony totiž o ně neprosily, ale otec řekl, že se musí provdat a manžel, že mu musí podržet. Všichni dřou jako koně, ale nikdo nemá rozum. Není divu, že když projede auto s hákovým křížem, lidi nastoupí.

Světlo na šibenici Světlo na šibenici Anna Seghers

Tohle se vážně nedá číst. Jsou tam nějaká písmena poskládané ve věty a to je asi tak všechno, co o tom můžu říct. Tahle kniha nezaujme. Lidi chodí odnikud nikam. Říkají slova, která vůbec neposouvají děj a na to, že tam má jít o revoluci a lidskou svobodu, jsou tam všichni hrozně v klidu. Hrozném nudném klidu.

02.11.2022 1 z 5

Vzduch zadarmo Vzduch zadarmo Sinclair Lewis

Hezká pohádka se šťastným koncem.