Ronin Roujin Ronin Roujin komentáře u knih

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Když vidím, jak tu knihu každá čtenářka „vychvaluje‟ tak se bojím, zda nebude přehajpovaná jako Stoletý stařík, Atlas mraků nebo Poslední aristokratka, na které také všichni pěli tolik chvály a skutek utek.

17.03.2014

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Celkem povedené pokračování kultovního kruhu i když pointu jde uhádnout celkem brzy.

16.03.2014 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Je to takový Starý zákon Středozemě a proto jej nebudu hodnotit. I v případě klasické Bible je Nový zákon (v tomto případě LOTR) mnohem čtivější. Zde stjně jako v tom „opravdovém‟ Starém zákoně spousta míst, kde se jen vyjmenovávají rodokmeny, opakují úryvky z historie a vysvětlují vztahy mezi národy a jejich původ. Některé část, kterí jsou více „beletristické‟ a méně „teologické‟ je čtou dobře a téměř jako LOTR. Ale je pár pasáží, kde má čtenář pocit, že hraje nějakou slovní hru v klingonštině. xD
Zas tak velký fanda LOTRa nejsem aby mi to jednou nestačilo.

16.03.2014

Skála Skála Peter May

Parádní! Oslavnou ódu jsem roztáhl do formátu recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/neskandinavska-detektivka-ze-severu-evropy-1356

07.03.2014 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Kniha má jednu ohromnou vadu. Je moc krátká na to jak je dobrá. Jinak samá pozitiva a sociální jistoty. Najdete zde vše, co se vám líbilo u Amerických bohů či Nikdykde. Takové to napínavé balancování na hranici reallity a jiných světů, skutečnosti a mýtů.Přelouskla jsem to za jeden víkend a to jsem toho přitom stačil udělat spoustu dalších věcí.

02.03.2014 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Opět jsem podlehl hypu zde a facebooku. Kniha nebyla špatná ale rozhodně neodpovídala oslavným ságám, které lze na ni číst. Jo párkrát jsem se usmál, no i častěji ale nějaké chechtání nahlas nebo dokonce válení se po koberci se nedostavilo. Slušný průměr, možná o kousek nad.

28.02.2014 3 z 5

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

Možná kdybych knihu četl v pubertě, bavila by mně. Takto bylo vyprávění moc „pro mládež‟ . Ne že by byla kniha nějak špatná, spíš jsme se minuli žánrově.

27.02.2014 3 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

Zatím z prvních tří knih z této série se mi Stezka líbila nejvíce. Asi proto, že byla nejméně detektivkou.

23.02.2014 5 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Příjemná oddechovka i když často dosti předvýdatelná.

19.02.2014 3 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Sice bez Zmikunda a bez obrázků ale pobavil jsem se i tak dobře. Dobrý nejen pro kikoti!

16.02.2014 4 z 5

Oceán prachu Oceán prachu Bruce Sterling

Na debut dobrý. Pěkně vykreslený svět planety, kde je obyvatelný jen malinký kousek v obřímkráteru plném prachu. Svou atmosférou plnou smažkovské paranoie mi trošku připomněl Temný obraz P. K. Dicka. Jen ten konec (nemyslím ten úplný, kdy se hrdina vrací zpět) se mi moc nelíbil a přiznám se, že jsem ho úplně nepobral.

09.02.2014 4 z 5

Zpěvy hvězd a stínů Zpěvy hvězd a stínů George R. R. Martin

Pár povídek pana Martina z počátků jeho kariéry. Žánrově jsou na pomezí sci-fi a fantasy. Také kvalitou jsou různorodé. celkové hodnoceníé je lepší průměr.

09.02.2014 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Kdybych to měl shrnout ve dvou slovech, tak bych možná napsal steampunkový LOTR. Autor také vytvořil obrovský vlastní svět plný nových ras, náboženství, mytologií a zvyků a krajin. A rozhazuje je s neobyčejnou lehkomyslností a rozmařilostí. S čím si jiní autoři vystačí na celou knižní sérii, CHM téměř vyplýtvá na několika stránkách.
Čtenář zažívá opulentní hody cizosti, grotesknosti a sympatické úchylnosti. Tam kde Tolkien jen bafá z vodního bongu si CHM práská přímo do žíly nejlepší matroč od velkého W. S. Burroughse.
Kniha je téměř heroickým eposem o boji dobra se zlem a o záchranu světa. Kdyby autor jen docentně ubral a tolik nepřecpával příběh motivy, postavami a zápletkami navíc kniha by byla ještě lepší. Asi nejvíc se mi zdála zbytečná a navíc scéna s vyslancem Pekla. Přesto je ta kniha výborná, flow příběhu je svižné a většina věcí do sebe zapadá dle logiky vysněného světa. Takže rozhodně doporučuji.

08.02.2014

Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Čchiou Siao-lung

Slušná detektivka. Jen mi dělala problém ta čínská jména a příjmení. Kdybych tu knihu četl nahlas, tak ji mám snad věčně poprskanou. Časté citace čínské poezie byly fajn, hodně politiky už méně. Odbočky do doby kulturní revoluce byly děsivé. Proti tomu, co se dělo v Číně byly i naše padesítá léta selanka a woodstock. Občas jsem v knize narazil na slovní spojení nebo výraz, který mi tam neseděl, např. denimová sukně. Myslím, že v češtině je mnohem více zažité slovíčko "džínová". Ale to jsou takové drobné vady na kráse, celkově se mi kniha dost líbila.

26.01.2014 4 z 5

Vyšívaný vlnama Vyšívaný vlnama Tomáš Baldýnský

Kam se hrabe Skácel i Landa 88, to se nedá srovnávat. Jen je trošku smutné, že tak stěžejní dílo rustikální poesie musel zplodit městský téměř hipster. Což na venkově a v městysích již není místo pro poesii? Přemku, Viléme, Boženo?

25.01.2014 4 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Svou provázaností se Hybatelé podobají Atlasu ale pokud bych měl porovnávat, tak se mi hybatelé líbili mnohem více než Atlas (který vůbec nebyl špatný). Tak trochu se mi zdá, že nejelpší povídky jsou na začátku ale asi jde jen o moje vlastní preference.

19.01.2014 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Povedený mix krimi a thrilleru.

11.01.2014 5 z 5

...o psu nemluvě ...o psu nemluvě Connie Willis

Sci fi na téma cestování v čase s velkou porcí anglického humoru. Většina příběhu se odehrává ve viktoriánské Anglii a autor na mnoha místech naráží nejen na JKJ ale i na jiná humoristická dílka z oné doby. Osvěžující čtení.

06.01.2014 4 z 5

Bestie uvnitř Bestie uvnitř Liselotte Hammer

Kniha trošku vyčnívá ze škatulky obyčejné detektivky. I když v rámci děje, tak se autoři ptají, zda lze v některých případech brát spravedlnost do svých rukou, zda potrestání některých zločinů postavit nad zákon, atd...
Námět hodně temný, hodně nápadů mne zaujalo ale samotné provedení (vyprávění příběhů) sem tam trošku škobrtlo.

03.01.2014 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Když autor facebookových Přiznání Adolfa Hitlera psal své postřehy k aktuální české politice, tak jsem jej slodoval u užíval si minimálně polovinu hlášek. Ale po přesunutí děje do součastného Německa a vydání v pevné vazbě mne už to tolik nebaví. Možná také proto, že narážky na faux pas Miloše Zemana chytám snadněji než narážky na Engelu Merkel.
Celkem se povedla obálka ale samotná kniha je pro mne zklamánám. Velký díl na tom bude mít i poměrně slušný hype, který tuto knihu provází a navíc člověk je zvyklý z různým youtube videí, že klipy s Hitlerem jsou většinou velmi vtipné.
Řekl bych, že pokud ovládáte reálie současné "Říše", tak si půlku či dokonce celou hvězdičku můžete připočítat, i když tahle knihy by se spíše měla hodnotit křížky. xD

03.01.2014 3 z 5