Oceán prachu

Románový debut kyberpunkového věrozvěsta Bruce Sterlinga je mistrovským příkladem čistokrevné dobrodružné science fiction přetékající originalitou. Odehrává se na planetě Nulakva. Jde o zcela nehostinné místo, kde se životu přesto podařilo uchytit alespoň v hlubokém kráteru s dostatečnou zásobou vzduchu. Dno kráteru pokrývá oceán prachu, dosud neprobádaný zdroj vzácné drogy, jež se získává lovem nulakvanských velryb. Jedním z lovců je rovněž kapitán Desperando, na jehož loď se hrdina příběhu dostane. Desperando ale není jen tak obyčejným lovcem. Samotný lov je pro něj pouhou obživou, prostředkem k tomu, aby mohl zkoumat podivuhodný život pod hladinou oceánu. I pro Johna Newhouse se plavba stává zdrojem mnoha podivuhodných informací, zážitkem, jenž se mu vryje do paměti jako nesmazatelná vzpomínka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32970/ocean-prachu-32970.jpg 3.753

Involution Ocean (1977)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Hadati

Trochu mi to připomínalo Moby Dicka, jen se velryby nelovily ve vodě, ale v prachu. K tomu přidejte mezidruhový vztah bez budoucnosti a hrdinu, jehož cílem je získat speciální přísadu z velryby jen pro to, aby si mohl pro sebe vyrobit drogu, na které je závislý. Z odhaleného tajemství planety, na které se příběh odehrává, jsem pak byl spíše zmatený, než aby mi cokoliv osvětlilo.

kralika

Svět Nulakvy - úžasný, hlavní antihrdina - charismatický, i když občas ne moc pochopitený, jeho láska - reverzní echo na Schismatrix (to je poklona), plavba po oceánu - nápaditý cestopis. Tak proč nejsem ve finále spokojen? Nemyslím si, že jsem schopen kloudně odpovědět. Sterlingova ujetost je hodně příjemné zpestření. Ale jako celek to moc nedrželo pohromadě a lovecraftovský snový závěr to u mě celé srazil. Nicméně je to debut a to takový, že si na něj určitě občas vzpomenu. Třeba až budu číst podruhé Clarkův Měsíční prach.

Widow Embalmer
01.06.2015

Po přečtení antologie Vidím to jinak jsem oprášil Sterlingův již 38 let starý románový debut Oceán prachu a musím řict, že jsem byl poněkud zklamán. Bruce je především brilantní vizionář a všechny jeho povídky, které jsem četl, se navzájem předbíhají v genialitě. O to hlubší byl můj smutek, když jsem si při čtení Oceánu prachu uvědomoval, že nedosahuje kvality žádné z nich. Pan Kulhánek ale zřejmě v nápadu obyvatelné pukliny v povrchu planety nehostinné pro život nalezl inspiraci. A nutno dodat, že Stroncium má asi tak o pět čísel větší koule.

zimela
26.02.2015

Tenhle nesourodý slepenec sovího vývržku držela po hromadě jen zábavná postava hlavního antihrdiny a jeho okřídlené milé. Ale že jde o Sterlingovu prvotinu, přimhouřím obě oči a slabé 4**** vypotím. Doporučuji spíš jako zajímavost pro fanoušky autora.

lazarus
18.02.2015

Zábavný sci-fi mišmaš Achaba a Duny. Ale ten konec je opravdu divný. Zamiloval jsem se do Dalusy a Sterlingovi jsem nestál ani za malé vysvětlení, jak vlastně skončila a hlavně kam dopadla. Ale tu krajinu jiného světa umí vykreslit moc hezky.

Ronin Roujin
09.02.2014

Na debut dobrý. Pěkně vykreslený svět planety, kde je obyvatelný jen malinký kousek v obřímkráteru plném prachu. Svou atmosférou plnou smažkovské paranoie mi trošku připomněl Temný obraz P. K. Dicka. Jen ten konec (nemyslím ten úplný, kdy se hrdina vrací zpět) se mi moc nelíbil a přiznám se, že jsem ho úplně nepobral.

Metal Messiah
23.12.2010

Velice kvalitní prvotina. Především dobrodružná četba zasazená do vědeckofantastického prostředí. V některých okamžicích, jako je třeba příprava vleryboponorky, si vzpomenete na klukovské chvíle kdy jste tajně s baterkou, aby rodiče nevěděli, hltaly verneovky. Nejde ale pouze o dobrodružství. Oceán prachu předznamenává velké věci, které se zrodí v hlavě tohoto autora. Vždyť samotná myšlénka oceánu jehož obsahem není voda ale prach, planety s obrovským obyvatelným kráterem, nebo (a možná především) neuchopitelná Dalusa, je originální a dává tušit rozsah autorovi fantazie - respektive její neohraničitelnost. Vzhledem k rozsahu mě příjemě překvapila i propracovanost a jsme opět třeba u Dalusy, nebo se můžem odkázat na obyvatelstvo Nulakvy, jakož i tajemství v hlubinách prachu. Čtivé, originální, příjemné...

paulhunter

Románová prvotina "Oceán prachu", kterou Sterling napsal již ve svých 21 letech, se může hrdět postavit vedle dalších mistrovských sci-fi kousků literárních velikánů. Příběh o planetě Nulakva a jejích "mořských" lovcích velryb se velice příjemně čte a obsahuje i originální prvky.

Ústředním motivem je zvláštní vztah drogově závislého Johna s mimozemskou okřídlenou Dalusou, která zastává na lodi kapitána Desperanda pozici hlídky. Vše je zahaleno tajemstvím oceánu, o němž mezi obyvateli planety kolují nejrůznější zvěsti. Jeho tajemství se rozhodne vypátrat až vědou zapálený Desperandum...

Trochu zvláštně vyznívá konec ve stylu "Deus ex machina", což ale neubírá na kvalitě románu.
Na výslunní sice autora dostala až pozdější kyberpunková tvorba, ale když se vezme v potaz, v kolika letech jej Sterling napsal, nezbývá než smeknout.