robin9739 robin9739 komentáře u knih

Posmrtná predace Posmrtná predace Vilém Koubek

Musím říct, že příběh a svět ve kterém se děj odehrává (alternativní budoucnost) mě ihned zaujal a pohltil. Základní dějová linka je jednoduchá, přímočará ale všechno okolo už tak jednoznačné není. Hlavní protagonista musí najít otce jednoho gangstera, který je v důchodovém věku a zjistit co se mu stalo. To zní jednoduše, bohužel to jednoduché není, jelikož starý otec žije v Odpočinku. Ve městě, kde žijí důchodci, kterým se nechce zemřít, jsou víceméně nesmrtelní a ti jsou vládci svého města. Aby toho nebylo málo je hlavní postava při vyšetřování neustále vystavována velmi bizardním a těžce řešitelným situacím. Velmi častý a oblíbené recept, jak oné situace zvládat bylo nechat si dát nakládačku, nebo zažít nějaké to mučeníčko. Dobrou metodou, jak zvládat mučení je recept na krutě ostré kimčchi . Příběh má spád a líbí se mi přechody mezi noiar atmosférou a velmi svérázným humorem.

Velké plus vidím v hlavní postavě Vincenta Krhavého ten se přinejmenším tváří jako nejostřejší tužka v penále a jeho břitký a sarkastický humor je někdy drsný jako hladká mouka. Vincek je schopný přežít fakt všechno a jeho nezdolné nutkání si zapálit cígo či zalít alkoholem své vnitřní i vnější zranění, která by poslali většinu lidí do kytek je záviděníhodné.

Závěrem bych chtěl dodat, že Posmrtná Predace je zábavná noir detektivka, která nemusí sedět všem. Já jsem se u četby velmi bavil a určitě budu více sledovat autorovu tvorbu. Knihu doporučuji všem, co mají rádi drsný týpky, krvavou akci a slevové akce v obchoďácích.

19.12.2021 4 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Příběh je zajímavý, je to kombinace dvou dějových linek. Sledujeme zde dvě hlavní postavy Nikkol a Ducha pouště. Jejich život má stejný začátek, ale jedna se dostane do Megaměsta a druhý se stane zajatcem pouštního gangu. Sledujeme dva naprosto rozdílné životní příběhy přitom je spojuje jedna věc. Oba hrdinové jsou zajatci svého údělu a nezbývá jím nic jiného, než přežít a stát se těmi nejlepšími mezi svými druhy.

Děj více či méně nemá hluchá místa. Kniha se čte sama a příběh nám pěkně plyne. Díky střídání dvou linií dostáváme v pěkném sledu jak akci, tak také informace o světě, ve kterém se kniha odehrává. Akce je svižná, velice dobře a brutálně popsána. Autor se pěkně vyřadil a naservíroval nám nekonečné přestřelky, brutální souboje může proti muži, a dokonce i nějakou tu atomovku dostaneme. Akce je zde velmi důležitá a více méně táhne celou knihu. Na pozadí všeho se sice rýsuje nějaký příběh, dokonce je zde i romantická linka ale já jsem si užíval tu explicitně krvavou jízdu pustinou, ve které exceloval náš hlavní hrdina "Duch pouště" a jeho klan skoro až nesmrtelných kumpánů.

Závěrem, jedná se o povedenou knihu. Najdeme zde pár nelogičnosti a věci už nadmíru přitažených za vlasy, ale mě to bavilo a příběh má stále velký potenciál do budoucna. Takže jsem zvědav, co se v pokračování dozvíme.

07.11.2021 4 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

Terminus spojení detektivky, thrilleru a cestování časem. Technický na velmi vysoké úrovni. Slohově, literárně nemám moc co vyčítat, prostě a jednoduše se to čte dobře.
Hlavní postava Shannon je dobře napsaná, její charakter je promyšlený a podstupuje zde nevyhnutelný vývoj. Ostatní postavy jsou relativní, jelikož se jejích rysy a povaha mění podle toho v jaké časové rovině se Shannon nachází.
V této knize je cestování časem to nejdůležitější ale není to nejsložitější, je jednoduché dá se lehce pochopit a díky tomu je jednoduše uchopitelné i pro čtenáře začátečníky. Jednoduchý přechod do budoucnosti, kde cestovatel stárne ale v jeho časová sféře plyne čas jinak. Takže hlavní hrdinka je po několika skocích skoro stejně stará jako její matka, takže taková ta žánrová klasika. Bohužel to, co je zde složité je ono vyšetřovaní vraždy, a hlavně spojitost s děním na lodi U.S.S. Libra a toho co se na ní stalo, jenž dalo impuls k vraždě. Navíc zde máme Terminus pojem, který je hmatatelný, je reálný přitom ho nikdo nedokáže vysvětlit. Posádka lodi Libra ho zřejmě probudila k životu a zjistila jaký bude mít pro lidstvo dopad. Každý, kdo cestuje časem se k němu přibližuje anebo se díky těmto cestovatelům přibližuje Terminus blíže k celému lidstvu? Takové úvahy vás provází celou knihou, celým příběhem. Velký paradox je zde ve změně chovaní postav. Jejich profilovaní je zde velmi obtížné. Tak jak hlavní postava, tak ani vy nevíte jaké postavě věřit, kdo je hodny kdo zlí. Jednou je to hodný milující otec, v další budoucnosti je to člen teroristické organizace, který plánuje vyhodit do vzduchu celou budovu. Prostě zde vzniká velké množství situaci možnost pro ještě vetší zamotaní příběhu, a to mě bavilo. Autor zde místo pomalého rozmotávání příběhu ho ještě více uzlíčkuje a utahuje a čtenářovi nedává vydechnout. Velkou roli zde také hraje efekt motýlích křídel jedná malá věc vede ke změně celé budoucnosti.
Za mě velmi povedené dílo, jenž snese ty nejpřísnější kritéria v žánru sci-fi.

30.07.2021 5 z 5

Cizinci Cizinci Mort Castle

"Cizinci"
Už podle názvu a obálky jsem si říkal, že to bude o cizích bytostech uzavřených v lidských tělech. Tak úplně jsem to netrefil. Jedná se o lidi, jenž se narodili s rudou aurou a duši, která nachází klid a potěšení v neustálém způsobování bolesti a hlavně smrti.
Michael Louden je na první pohled dokonalý prototyp mladého Američana. Žije na předměstí má krásný dům se zahradou a garáži. V domě na něho čeká jeho krásná žena, dvě usměvavé děti, přátelé a sousedé co ho mají rádi.
Ovšem tohle všechno je pro Michaela utrpení, je tímhle životem zhnusen a čeká na svůj Den D, aby mohl vypustit svého démona, svého cizince na svět a neexistuje nikdo kdo by ho zastavil. Ani jeho překrásná rodina ani dokonalý život, jedině smrt...

Už od prvních stránek jsem byl vhozen do života cizince. Jde vlastně o psychologický pohled na život šíleného masového vraha, který si připadá jako cizinec mezi lidmi. Pomalu se nám Michael ukazuje snaží se držet zkrátka nedávat na sobě svoje vražedné choutky a pohrdání ostatními znát i když občas své krvežíznivosti podlehne. Jeho hra začíná mít mezery, a Den D stále nepřichází a vy ho očekáváte spolu s ním, i když vnitřně víte co přijde.
Spisovatel píše poutavě, drží nás v napětí a najednou překvapí hrůzou, děsem a smrtí. Kniha je brutální není pro slabší povahy. Největší překvapení celé knihy nás čeká na posledních pár stranách, takže vás to nutí číst až do konce. Kniha má mysteriózní obálku a formát je super, mohl jsem knihu nosit v kapse u zimní bundy a číst kdykoliv jsem chtěl. Knihu doporučuji všem co se nebojí krve a smrti... ti co mají rádi klasice americké horory s vraždícím maniakem si určitě přijdou na své.

18.02.2021 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Mám rád jakoukoliv mytologii a ta severská je po řecké moje nejoblíbenější.
Sám jsem se nechal hodně ovlivnit fantasy knihami a seriály. V neposlední řadě také hry i filmy na tom nesou svou zásluhu.
Tak jsem si řekl, že si v tom udělám trochu pořádek a přečtu si něco podrobnějšího o Severské mytologií. Jak Thor přišel k Mjolniru, co je přesně Ragnarok a co bude po něm a spousty dalších zajímavých povídek.
Nebudu tady přesně popisovat děj a různé příběhy je jich v knize vícero, některé jsou lepší, některé horší.
Neil píše knihu čtivě a moderně. Příběhy i když se drží co nejvěrněji mytologické předlohy, jsou pro laika, který si chce rozšířit obzory jednoduše pochopitelné a zábavné. Šlo my o to zjistit, které ty příběhy a prvky jsou pravda a co nám jen servírují nové hry a filmy aby to vypadalo na obrazovkách dobře.
Zjistíme, že severští bohové nejsou žádní svatoušci a že většina příběhu staví na Lokim, který je důležitou součástí většiny z nich.
Za mně mužů tuhle knihu vřele doporučit, bohatě stačí k tomu abychom pochopily severské Bohy a jejich mytologii.
Určitě jsou podrobnější díla a spousty dokumentů, které by nám to vysvětlily lépe, ale určitě by to nebylo tak zábavné a lehce stravitelné. Navíc kniha má jen 256 stránek a krásný přebal, takže upoutá i ne čtenáře kteří se chtějí dozvědět něco navíc.

04.08.2020 5 z 5

Murie Murie Rosana Zvelebilová

Murie je velmi osobitý polokomiks. Kde jsou nosnou silou postavy a jejich vývoj a vzájemná propojenost. Příběh je dobře napsaný s velmi překvapivým koncem. Já jsem se u četby bavil a jsem velmi zvědavý co dalšího nám autorka nabídne příště.

15.05.2023 4 z 5

Zelené dveře Zelené dveře Al Ewing

Druhý Immortal Hulk je povedený komiks, který má zajímavý příběh s mysteriózní až hororovou atmosféru. Je to sice jiný Hulk než známe, ale vše funguje dobře. Kresba je dobrá a já se těším na další díl.

26.12.2022 4 z 5

Smrdutý kojot Smrdutý kojot Rosana Zvelebilová

Jestli máte rádi drsné kovboje, jež skrývají svou romantickou duši a nebojí se své city dát najevo. Nebo silné ženy, které ví, co chtějí a jdou si tvrdě za tím. Jestli se vám líbí příběhy plně zábavných dialogu ve stylu Quentina Tarantina a nebojíte se krve a násilí páchaného snad na úplně všem, je Smrdutý Kojot dobrá volba.

28.10.2022 4 z 5

Hrůzy v Michiganu Hrůzy v Michiganu Pavel Bartáček

Jedná se o brutální horor, ve kterém nic nezůstane dlouho na živu a má dechberoucí mrazivou atmosféru, která čtenáře vtáhne do děje takovým způsobem, že příběh na čtenáře působí až reálným dějem. Říkal jsem si, jestli se to náhodou někde doopravdy nestalo, fakt dobře napsáno! Není to jen krvavá lázeň, většina postav ať už lidských nebo ne má svou povahu, svou mysl a každý se chová jinak. Díky tomu na mě i ono zlo působilo realisticky. Určitě by to byl výborný námět na film. Taková kombinace filmů Návratu do Cold Mountain a Vlkodlaka. Knihu doporučuji všem, co mají rádi horory, vlkodlaky a procházky po zasněžených lesích .

28.10.2022 5 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Edice Black Label nám dovoluje poznat staré známé postavy, úplně novým neotřelým způsobem, brutálnějším, krvavějším a hlavně šílenějším. Zde se do cesty Batmanovi postaví jeho celoživotní protivník, jeho vlastní temný odraz. Postavu proti, které bojuje ve všech možných podobách, paralelách a časech "Joker". Zde se nám dostane hned ve trojitém vzevzření.
Bruce si na pomoc zavolá Red Hooda a Batgirl. Takže dostáváme zajímavou směsicí charakterů, jelikož se Joker podílel na utváření jak Hooda tak Batgirl, dává nám to dohromady smrtící koktejl pomsty a nenávisti. Jedná se o příběhově zajímavý komiks, dostáváme se do nitra nekonečného souboje dvou charakterů.
Sice jsem čekal větší rozbor Jokera jako postavy, více jeho minulostí, více událostí jenž ho formovali. To se nám zde sice nedostane, za to dostaneme šílence, jenž chce za každou cenu být tím hlavním a nejdůležitějším zlem v Batmanově životě. Na 120 stránkách dostaneme úžasnou kresbu, několik zábavných až ikonických momentů ( žralok bílý s klaunským úsměvem ). A spoustu dalších mini detailů, které mě jako fanouškovi Temného rytíře udělali velkou radost.

18.08.2021 5 z 5

Psí vojáci Psí vojáci Adrian Tchaikovsky (p)

Většina moderních lidí není stvořená pro války a zabíjení. Vojáci vracející se z válek trpí různými posttraumatickými syndromy, někteří se vracejí doslova jako trosky. Pro stát je velmi nákladné ale i těžké takového člověka zařadit zpátky do normálně fungující společnosti. Člověk také nemusí uposlechnout rozkaz, může podat svědectví o válečných zločinech nebo dezertovat. Proto vznikly v laboratořích Bioformové to nejlepší z lidí, strojů a zvířat. Logika a inteligence lidí, hardware a software, který se dá jednoduše vymazat a ovládat. Zvířecí smysly, cit pro hierarchii a poslušnost. Na špici toho všeho stojí člověk. Hlavní hrdina Rex je bioform, dokonalá zbraň s tváří a tělem obrovského psa.
Co se ale stane, když našeho poslušného pejska s celou jeho zvířecí jednotkou odstřihnou od jejich pána (člověka)? Dostane se jim svobodné vůle?

Po anotaci jsem si říkal, že dostanu sci-fi řežbu s obřím psem utrženým ze řetězu v hlavní roli. Jenže není tomu tak, máme tu ukázku bojových schopnosti a možnosti jenž bioformové mají. Dále dostáváme ale střet lidské inteligence a zvířecích půdu. Je to pěkný pohled na dvě odlišné mysli v jednom mozku. Navíc podporované nejmodernějším softwarem. Kniha má spád a bavila mě. V první třetině dostaneme spoustu akce, a v druhé více filozofování nad tím, že zvíře může žít jako člověk ale celý svůj život fungoval jako něčí zbraň a nese si z tohoto počínání své následky. V poslední třetině se nám příběh zkomplikuje stále je zde nosnou silou Rex a jeho vnitřní boj o to být poslušný pes anebo být svobodný pes. Navíc se zde přesuneme do globálního měřítka už nepůjde jen o jednoho bioforma, půjde o všechny, o jejich práva a jejích přežití.
Za mě originální, uvěřitelné sci-fi. Které více méně nemá hluchá místa. Psané to je lehce spousta zajímavých nápadů. hlavně se nám autor snaží v pozadí sdělit že i když vytvoříme život automaticky to z nás nedělá bohy jenž budou určovat život myslícím stvořením
Hodnocení 4,5⭐/5⭐

25.04.2021 4 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Tato kniha je o dvou lidech, jenž jedna z nich je masová vražedkyně, která má na svědomí více jak 168 vražd a druhá postava je soudní psychiatr, jenž jí vyšetřuje. Bohužel, nikdy není nic tak jednoduché, jak se zdá. Ona je se svým osudem smířená, a už má v hlavě jedinou myšlenku, a to na vlastní odchod z tohohle zkaženého světa. Za to psychiatr Robert Jenkins si po prvním setkání, není úplně jistý tím, že mu Alexandra říká úplnou pravdu, nejen o sobě ale i o vraždách. Je vůbec možné, aby jedna žena zabila 168 různých lidí v různý čas na od sebe dost vzdálených místech?

Příběh knihy vypadá jednoduše ale není tomu tak, rozdělil bych ho na dvě části. Část první – flashbacky, kdy Alexandra vypráví, jak se odehrály různé vraždy. Část druhá - kde máme samotná psychiatrická sezení. Vzájemně je to dobře poskládané, jedná se o perfektní rozbor přemýšlení vraha. Kdy víte, jak co probíhalo, a přitom dostáváte pocity z první ruky, víte, co ji k tomu vedlo proč to dělala, všímáte si různých drobných nuancí. Říkáte si, že tohle je prostě jasná věc ale vnitřně tam něco nehraje. Kniha je napsána tak, že při čtení neustále přemýšlíte nad Alexandrou, nad jejím chováním, za mě je to je super drží vás to ve střehu a chcete neustále číst. Konec knihy byl jiný, než jsem si myslel, měl jsem několik teorií proč to Alexandra dělá, ale tohle mě dostalo a byl to jiné, se zajímavou myšlenkou...

Malá knížka svou velikostí, velká díky svému námětu k přemýšlení.

21.03.2021 4 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) ????Obsahuje spoiler na první díly.

Druhý díl ze série Legie, temné, krvavé space opery nese název Amanda.
Amanda přímo navazuje na konec Operace Thümmel. Přeživší skupinka našich hrdinu v čele s bývalým analytikem BIS, se snaží propašovat vzácný kov ke skupině emzaků, ze kterou je ve spojení jeden z členů jejich posádky. Zní to snadně má se jednat o zapadlou, zapomenutou planetu na kterou tak říkajíc ser... pes. Bohužel u naší posádky není nikdy nic jednoduché a snadné. Přidejte k tomu možnost po dlouhé době v otroctví svobodně fungovat, na planetě kde máte všechno co potřebujete. Bordel, chlast, vesmírnou Zoo tak víte, že tohle je mega průser, průser ve kterém jde o život. Navíc když se tu objeví možnost zachránit další lidskou bytost je rozhodnuto... Jde se opět do boje, za lidský druh, za lidské přežití.

Druhý díl není lepší ani horší je jiný, napsaný je stylově, vtípky jsou dávkovány v menším množství než v prvním díle ale o to udernější a zábavnější jsou. Zde se děj odehrává především na jedné planetě, není tak různorodý jako v prvním díle, což není chyba jelikož se zde více věnujeme charakterům hlavních postav. Hlavně ruský agent je naprostý šílenec a jeho scéna v bordelu byl jeden s největších knižních masakru co jsem v poslední době četl????????????.
Autorka píše čtivě její text je nápaditý a přitom zbytečně nepopisuje nepodstatné věci, jen to co je pro čtenáře důležité. Tento díl pokračuje v dobré zábavné četbě a kvalitně rozvíjí příběh a svět jenž autorka spolu s Františkem Kotletou zde pro nás stvořili. Těším se na další díl a jsem zvědav co za další bizarní vetřelce a šílené situace táhlé série předvede.

06.03.2021 4 z 5

Dopis pro krále Dopis pro krále Tonke Dragt

Dopis pro krále, jsem si přečetl až poté co jsem viděl stejnojmenný seriál z koprodukce Netflix.
A musím říct, že to jsou dvě naprosto rozdílná díla, seriál je fantasy pro děti, které se snaží splňovat všechny dnešní standardy, ať už se jedná o genderovou vyváženost nebo o množství akce a magie.
Kniha je dobrodružný příběh ze světa, jenž se dá popsat jako fantaskní. Jelikož je vymyšlen a nikdy neexistoval. Příběh pojednává o mladíkovi, jenž se mohl stát rytířem, ale upřednostnil pomoc druhému před svým pasováním na rytíře. A tak dostáváme dílo o putování jednoho skoro rytíře, který se díky svému srdci, rozumu a velkému štěstí dostane přes nespočet překážek, které mu do cesty postavilo samotné putování nebo nepřátele toužící mu zabránit ve splnění úkolu. Tjury se během svého putování stává díky svým činům i přátelům rytířem, i když ho nikdo ještě na něho nepasoval.
Kniha je spíše pro mladší čtenáře, příběh je hodně morální a klade velký důraz na rozum čest a zásady. Je to vlastně jedno velké ponaučení, že člověk by měl pomáhat slabším, být přátelský, spravedlivý a nemyslet jen sám na sebe. Za mě kniha mnohem lepší než seriál, radši svým dětem nebo mladším sourozencům či známým přečtěte tohle hrdinské putování.
Po technické stránce není co vytknout kniha se četla lehce.
"Slibuji, že vám budu jako rytíř věrně sloužit a stejně tak vaším poddaným a každému kdo mě požádá o pomoc.
Slibuji, že budu svůj meč používat jen pro dobrou věc a v bojí proti zlu, a že budu svým štítem chránit všechny, kteří jsou slabší než já.

24.11.2020 4 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Než se pustíme k hodnocení samotné knihy, chtěly by jsme nejdříve poděkovat za spolupráci a možnost si tuto knihu přečíst. Náš výtisk má číslo 59/100
Navíc bychom chtěli podotknout, že si moc vážíme lidí, co se nebojí jít si za svým cílem.
Vydat knihu a dělat díky ní radost ostatním je strašně super a určitě i naplňujicí.
Sami se už nějakou dobu pokoušíme něco napsat, ale nemáme na to dost odvahy. Takže klobouk dolů @nathanielwonderfull a Theodora Stonewall !
Robin - Teď k samotné knize, nebudu popisovat děj, jen moje pocity z knihy samotné. Kniha je psaná čtivě je tam spousta pěkných slovních obratu.
U autoru je viditělná zkušenost a propojenost s Dračím doupětem (stále ho hrajeme i my sami).
Při čtení máte chuť zasednout k táboráku uprostřed tichého a černého lesa, a poslouchat temné a málo úvěřitélné příběhy.
U třech hlavních postav se mi libí jejich osobitost a krásně popsána historie, hlavně teda Pip je dokonalý, takový prostoduchý blázen.????????
Kniha mně bavila po celou dobu, ale jakmile se tam objevilo trio bratrů Malletů (hlavní záporáci), tak se kniha stala ještě o něco lepší. Jejich život byl přesně takový, aby jim člověk věřil, že jejich motivace k tomu co dělají je dokonalá. Osobní sváry mezi bratry a vnitřní démoni každého z nich mně nutily čist dál, a čekat jak to s nimi a po střetu z hlavní trojicí hrdinu dopadne.
Moc by mně zajímala kniha, která by byla o tom jak se stali bratři Malletovi těmi pověstnými hrdlořezy.
Konec knihy byl přesně takový jaký měl byt, zábavný a překvapivý.
Celkově má za mně kniha hodnocení 8/10, moc se my líbila kombinace temné a komorní atmosféry, s elementem vtipu a neustálé nepředvídatelnosti Pipina

27.06.2020 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Nejzamotanější uzlík který musel Pan Sherlock Holmes kdy rozmotat. Hlavně díky tomu že se tu setkával jeho logicky a chirurgicky přesný mozek s temnými a nadpřirozenými pověrami místních lidí. Pro mně nejlepší z příběhu Londýnského detektiva ...

03.05.2017 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Moje první kniha od Pana Kotlety.
Musím říct že kniha mně bavila přečetl sem ji za dva dny.
Tak jak se kniha jmenuje tak se také čte má SPAD ....

19.02.2017 4 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

OTu je bezesporu ultimátní, originální a stylisticky povedená dílo. Bohužel, kvůli svému vedení děje a příběhu to nebude kniha pro každého. Mě osobně tam chybí vícero pohledu na tento svět. Vícero hlavních hrdinů, díky kterým by bylo poznávání zábavnější a různorodější. A hlavně vícero dějových linek, které by toto dílo udělaly ještě komplexnějším. Kdyby O TU za mě toto mělo, jednalo by se o mistrovské dílo světové úrovně.

15.05.2023 3 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Louise Simonson

Povedený komiks, který sice není žádným majstrštykem, ale je zábavný. Já mám osobně radši dospělejší Dianu ale je to jen můj osobní pohled. Radši si znovu přečtu Mrtvou zemi ze série DC Black Label.

26.12.2022 3 z 5

Idea. Lid Idea. Lid F. Burdych

Idea. Lid je momiks, který nebude pro každého, ale najde si své publikum. Velký palec nahoru za kresbu, vizuál, atmosféru a celkový pohled na budoucnost, která je pro někoho velmi vzdálená a někomu zřejmě už skoro klepe na dveře. Jedná se o ojedinělý kousek, který si budu rád prohlížet, ale čtení nechám na někom jiném .

26.12.2022 3 z 5