Richie1 Richie1 komentáře u knih

Zkáza Zkáza Jay Bonansinga

Když už jsem měl tenhle pátý díl doma, tak jsem si ho přečetl také - ale bylo to docela utrpení. Stupidita příběhu, navozená v minulých dílech, úspěšně pokračuje. Teď se navíc k různým výstupům duševních kreatur přidal i náboženský fanatismus. Zombie už nejsou vůbec ústředním motivem hororu - tou je vždy hromada duševně vyšinutých lidí, kteří bojují navzájem proti sobě. Dialogy, myšlenkové pochody i činy hlavních hrdinů jsou naivní, hloupé, často nelogické a zmatečné. Děj je předvídatelný, s velkým důrazem na brutalitu a vulgaritu. Další pokračování této série už rozhodně riskovat nebudu. 20%

01.07.2019 1 z 5

Zrada Zrada Rebecca Gablé

Chvíli trvalo, než jsem se do románu pořádně začetl, ale nakonec mě příběh chytnul a docela se mi líbil. Období vlády Viléma Dobyvatele na anglickém trůně bylo velmi bouřlivé, král musel obhajovat své právo na získaný trůn. Hlavní hrdina Caedmon je původem Angličan a nemá jednoduchou pozici - slouží Normanům a zároveň se snaží pomáhat Angličanům. V těchto prvních desetiletích normanské nadvlády nebyly vztahy mezi oběma národy příliš přátelské a bude trvat ještě mnoho let, než se z nich stane jeden národ.
Autorka si dobu dobře nastudovala - nenašel jsem nějaké výrazné chyby v popisech událostí, osob či dobových zvyklostí. Snad jen ona zmínka o dámském sedle byla anachronismem - dámské sedlo se začalo používat až o několik set let později. Tento druhý díl se mi líbil o něco více než první díl. 70%

28.06.2019 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Třetí díl a příchod jednoho z mých nejoblíbenějších hrdinů celé ságy - Emiela Regise. Lékárník, myslitel, filosof, svým způsobem filantrop ... a přitom jeden z nejnebezpečnějších tvorů zaklínačova světa. Tento díl je skvělý, Geralt cestuje s družinou svých blízkých a prožívá mnohé nebezpečné i humorné situace. Vše se odehrává během války na území, kde operují armády různých mocností i menší skupiny záškodníků či banditů. Výborní jsou trpaslíci, kteří se načas spojí s Geraltovou skupinou. Skvělý Komárkův překlad udělal z jejich hovorů neuvěřitelnou snůšku vtipných hlášek a sarkasmů. Snad nejméně mě bavila politika-nepolitika čarodějek, které chystají vlastní způsob řízení světa.
Celkově je ale tento díl velmi povedený - tak nějak si představuji kvalitní fantasy prózu. 95%

22.06.2019

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

V druhém dílu je o něco více politického pletichaření, ale i tuhle rovinu mám v románech rád. Sapkowski dokáže velmi plasticky popsat politickou situaci a zájmy jednotlivých vládců zaklínačova světa. A do toho všeho zapadá i Ciri, se vší svou pokrevní sudbou a samozřejmě Geralt, její ochránce a učitel. Okamžiky na sněmu čarodějů na Thanedu byly také velmi zajímavé, rozuzlení trochu nečekané. Ciri má před sebou ještě dlouhou cestu, těším se na další díl. 85%

16.06.2019

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po mnoha letech jsem se podruhé vrátil k Zaklínači a po povídkách začal číst i román. Opět se mi vrátilo to nadšení z celého příběhu, z mistrného pera Sapkowského. Spletité a napínavé osudy Geralta, Ciri i dalších hrdinů prožívám stejně jako při prvním čtení před 21 lety (1998). Zaklínačův svět je prostě skvělý a já se hned pustím do dalšího dílu. 90%

16.06.2019

Mikro Mikro Michael Crichton

Těšil jsem se na nový román od Crichtona, mého oblíbeného autora. Úvod byl ještě velmi dobrý, ale postupně se z příběhu stával béčkový román s mnoha předvídatelnými okamžiky, jednoduchou skladbou i nepříliš podařenými dialogy. Po dočtení jsem zjistil z komentářů, že román Crichton ani nenapsal, pouze ho plánoval a sbíral materiál. Nakonec román napsal po smrti Crichtona náhradník Preston - a tam je asi kámen úrazu. Přestože námět byl výborný, doufal jsem marně v kvalitu. Přes jednoduchost ale nelze románu upřít určitou míru napětí a čtivosti, takže výsledek nakonec hodnotím průměrně. 50%

16.06.2019 3 z 5

Legie římského impéria Legie římského impéria Jiří Kovařík

Řím po Caesarovi byl stále ještě expandujícím, dobyvačným státem. Římské legie, pokud měly dobré vojevůdce, vítězily nad každou nepřátelskou armádou a připojovaly stále nová území k již tak rozsáhlé římské říši. Republika se změnila v principát, senát měl již omezenou moc - byl to přirozený vývoj, který částečně zamezil občanským válkám, jež velmi oslabovaly a vysilovaly impérium.
Nástupci Caesara, jež jsou trochu nesprávně nazýváni prvními císaři, sice vedli války na rozšíření impéria, ale už se ukazovalo, že síly říše mají svou mez. Obrovské množství římských legií polykalo značné množství prostředků a muselo se přikročit k jejich omezení - a tím i k omezení výbojů. I tak ale římská říše vedla několik vysilujících válek - v Germánii, v Británii, v Arménii nebo v Judei. Velice pěkně bylo v knize popsáno období vlády čtyř císařů, z nichž vítězně vyšel Titus Flavius Vespasianus. Rovněž heroický boj římských legií s židovskými povstalci na konci knihy je také skvěle zpracován. Ani Kovařík se ale nevyhnul nepřesnostem - záměna Vespasiánova vojevůdce Antonia Prima za Antonina Pia (císaře o cca 100 let později) je docela velká chyba.
Jsem nicméně velmi zvědav na poslední díl série, který obsáhne dlouhé období od Domitiána, přes vrchol výbojů za Trajána až po úpadek římské říše v dalších stoletích. 90%

31.05.2019 5 z 5

Thuvia, dívka z Marsu Thuvia, dívka z Marsu Edgar Rice Burroughs

Čtvrté pokračování bylo pro mě velmi zajímavé především objevem nové (pozůstalé) rasy na Marsu, která ovládá nevšední mentální schopnosti. Myšlenky a nápady, které autor v tomto díle použil, jsou na svou dobu (1916) velice novátorské a originální. Tím se tento díl stává jedinečným i inspirujícím jak pro žánr scifi tak i fantasy.
Děj je sice hodně romantický a vlastně i jednoduchý a částečně předvídatelný - ale v jednoduchosti je mnohdy krása. 90%

24.05.2019 5 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

První třetina knihy byla málo akční, vlastně jen probírání minulosti, životů před nákazou. Zbytečně rozvláčné, zdlouhavé, skoro nudné - až v druhé třetině knihy příběh opět skočí do doby viráků a děj se trochu více rozjede. Přesto mi připadalo, že kniha postrádá napětí a dynamiku předchozích dílů. Vnímal jsem také některé nelogičnosti popisovaných situací. Celkové zklamání nakonec odvrátil závěr, který se mi docela líbil. Ten přesah do hluboké budoucnosti byl zajímavý i dojemný. Třetí díl mě tolik nenadchnul, ale přesto to stále bylo velmi dobré čtení. 70%

17.05.2019 3 z 5

Zaklínač: Věčný oheň Zaklínač: Věčný oheň Andrzej Sapkowski

Třetí kniha povídek o Geraltovi se mi také moc líbila, ale přesto o něco méně než předchozí dvě. Je zde více rozebírán vztah Geralta a Yennefer, který nikdy nebyl jednoduchý a na můj vkus zabírá příliš mnoho prostoru v ději. Také dialogů přibylo, což sice u Sapkowského, který dialogy umí velmi dobře, není na škodu - ale radši bych uvítal o něco více akce. Své bojové umění zde zaklínač téměř vůbec nepředvádí, více se filosofuje a mluví. 80%
13.5.2019 - přečteno podruhé

13.05.2019 4 z 5

Soumrak krále Slunce: Válka o španělské dědictví 1701-1714 Soumrak krále Slunce: Válka o španělské dědictví 1701-1714 Petra Kodetová

Velmi dobře zpracovaná historie dlouhé války o španělské dědictví, ve které se střetly nejvýznamější mocnosti Evropy - na jedné straně francouzský král Slunce, již zestárlý Ludvík XIV., který prosadil na uprázdněný španělský trůn svého vnuka Filipa z Anjou (Filipa V.) a na druhé straně Velká koalice, v níž nejsilnější roli hrála habsburská a anglická monarchie a nizozemská republika. Kniha popisuje počátky konfliktu, jeho průběh se všemi válečnými operacemi, bitvami, taženími i jeho závěr spolu se všemi diplomatickými jednáními. Vzhledem k rozsáhlosti všech bojů (od Španělska a jeho kolonií, přes italská bojiště až po severofrancouzská a německá území) jsou popisované události občas méně přehledné, ale ve svém souhrnu představuje kniha zdařilé dílo o zajímavém období Evropy. 75%

21.04.2019 4 z 5

Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

Gaius Julius Caesar - můj nejoblíbenější státník, vojevůdce, historická osobnost. Už jen díky němu a době, v které se tento díl římských válek odehrává, činí z knihy pro mě vynikající dílo. Caesar byl génius, předběhl svou dobu o staletí. Jeho válečná tažení, všechna do nejmenších detailů promyšlená strategická rozhodnutí, jeho skvělá a často překvapivá a inovativní taktika v bojích, jeho diplomatická jednání i mediálné kampaně - to vše z něj dělalo nepřekonatelného vojevůdce a vítěze mnoha desítek utkání. Dobytí obrovské Galie plné bojovných galských i germánských kmenů během 8-leté kampaně je neuvěřitelné, i následující výhry v občanské válce, včetně porážky tak skvělého vojevůdce jako byl Pompeius Veliký.
Kovařík mi udělal radost, když Caesarovi a jeho tažením a válkám věnoval celý jeden díl historie římských válek. Ačkoliv mám tuhle historii z jiných děl dobře nastudovanou, čtení jsem si nadmíru užíval - jsem s tímto dílem 100% spokojen.

11.04.2019 5 z 5

Invictus Invictus Simon Scarrow

Cato s Macronem jsou na další misi, tentokrát v Hispánii, kde se snaží potlačit revoltu místních kmenů. Nové prostředí je ale asi jediná změna, jinak jde vše jako obvykle. Cato vždy najde nejlepší východisko z každé šlamastiky a navíc se vrhá do každého boje a do každého smrtelně nebezpečného dobrodružství, z kterého vždy nakonec téměř zázračně vyvázne. Popisy bojů jsou místy komiksové úrovně, historická fakta ne zcela nevěrohodná. Prostředí hispánských dolů bylo aspoň trochu zajímavé, jinak by byla kniha poměrně nudná s předvídatelným dějem. Scarrowova sága je už pouze rutina, lehce odpočinkové čtení průměrné kvality. 50%

01.04.2019 3 z 5

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

I druhá kniha o zaklínačovi je výborná. Povídky jsou delší, propracovanější, možná i vyzrálejší. Více se otevírá zaklínačův svět, jeho historie, vztahy, pozadí. Bylo např. zajímavé sledovat, jak se postupně naplní osud a protne život Ciri a Geralta. 90%
15.3.2019 - přečteno podruhé

15.03.2019 5 z 5

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Jiří Kovařík

Vynikající kniha o jednom z největších králů Francie. Voltaire nazval období jeho vlády dobou Století Ludvíka XIV. a je to velmi trefné pojmenování. Ludvík XIV. vládnul dlouhých 72 let a za tuto dobu pozdvihl Francii k pozici nejmocnější monarchie Evropy. Stal se vzorem pro absolutistické vládce, ale zároveň dokázal vládnout i moudře a s ohledem na zájmy státu a jeho lidu. Značnou část vlády sice válčil, ale dokázal pro Francii vydobýt nemalé územní zisky a v pozdějších válkách tyto zisky uhájit proti doslova celé Evropě.
Kovařík popsal život a vládu Ludvíka XIV. skvěle - četba mě velmi bavila, vychutnával jsem si úžasnou historii doby krále Slunce. Pro mě to je jedna z nejlepších knih mého oblíbeného autora. 95%

14.03.2019 5 z 5

Angelika se bouří Angelika se bouří Anne Golon (p)

Bylo zajímavé číst osudy hlavní hrdinky, které jsem už neznal z filmových zpracování. Zpočátku děj neměl moc velký spád a postrádal jsem i napětí, ale postupně se příběh rozvinul do té klasické romantické podoby i se stoupajícím napětím. Zaujalo mě i vylíčení nátlaku převážně katolické Francie na protestanty, kteří stále ve Francii přežívali. Jejich víra byla těžce zkoušená, události v La Rochelle to velmi pěkně popisovaly. Napínavý závěr knihy jsem nakonec dočítal dlouho do noci, nemohl jsem se i přes únavu odpoutat. Takže jsem velmi spokojen, pokračování mě rozhodně nezklamalo a už se těším na další osudy Angeliky. 80%

12.03.2019 4 z 5

Flashback Flashback Dan Simmons

Simmons je opět velmi popisný, ale tentokrát jsem docela se zaujetím pročítal jeho popisy blízké budoucnosti. Ta budoucnost nebyla moc růžová, trochu mi to připomínalo spíše postkatastrofický scénář, kde tentokrát katastrofa byla spíše ekonomického charakteru umocněná vzestupem islámského agresivního náboženství spolu s úpadkem vyspělých států Evropy a USA. Detektivní pátrání hlavního hrdiny bylo zpočátku trochu nudné, ale ze závěru knihy jsem získal lepší dojem a nakonec byl vcelku spokojený. Simmons v počátcích kariéry napsal lepší díla, ale i toto scifi je mírný nadprůměr. 70%

06.03.2019 4 z 5

Války bez konce Války bez konce Jiří Kovařík

Druhý díl tak trochu válečné historie starověkého Říma. V 2. až 1. století př. l. se postupně stal Řím říší, která ovládla celé Středomoří. Své výsadní postavení musela neustále hájit nejen proti vnějším nepřátelům (např. nájezd barbarských kmenů Kimbrů a Teutonů), ale bohužel i proti vnitřním nepřátelům (vleklá a krvavá občanská válka). Že Řím toto období nakonec přežil a nevykrvácel, je téměř neuvěřitelné. Blíží se však konec republiky - silní generálové, kteří své legie už víceméně ovládají bez ohledu na římský senát, budou nyní bojovat o hegemonii v říši. Těším se na třetí díl a na mého oblíbeného Gaia Julia Caesara.
Kovařík opět podal výborný výklad dějin - pro mě navíc z období, které mě snad nejvíce baví. 90%

25.02.2019 5 z 5

Perský chlapec Perský chlapec Mary Challans Renault

Zajímavým způsobem vyprávěný příběh Alexandrova tažení a dobývání Perské říše - z pohledu chlapce, příslušníka perské aristokracie, který po pádu své rodiny působí jako společník nejprve krále Dareia III. a poté i krále Alexandra Makedonského. Autorka podává všechny události vcelku věrně podle historických záznamů a zároveň dostatečně čtivě, takže mě román bavil po celou dobu čtení. Navíc ta doba byla skutečně natolik překotná a pro svět významná, že jen číst o všech činech Alexandra Velikého je skvělý zážitek. 85%

01.02.2019 4 z 5

Zaklínač: Stříbrný meč Zaklínač: Stříbrný meč Andrzej Sapkowski

První kniha o Zaklínači, kterou jsem si před mnoha lety pořídil - a hned mě uchvátila a pak nezbývalo než kupovat všechny další. Sapkowského fantasy je výborné. Je promyšlené, s častými odkazy na pohádky či jinou mytologii, příběhy jsou zároveň originální, s velmi dobrými dialogy a rychlým dějem. Geralt z Rivie je hrdina, kterého je snadné si oblíbit. 90%
8.1.2019 - přečteno podruhé

08.01.2019 5 z 5