Legie římského impéria

Legie římského impéria jsou čtvrtým svazkem pětidílného projektu o vojenské historii antického Říma, tentokrát věnovaného událostem od Caesarovy smrti do poslední čtvrtiny 1. století našeho letopočtu. Jde zde o válku Octaviána a Marca Antonia s Brutem a Cassiem, Caesarovými vrahy, která skončila bitvou u Pharsalu, o války druhého triumvirátu a jeho rozpad, po němž následoval boj, který skončil námořní bitvou u Actia. Budeme svědky římské porážky v Teutoburském lese i odplaty a vítězných bitev, svedených s Germány Tiberiem či Germanicem. Půjdeme po stopách podmanění Británie a povstání královny Boudiccy proti Římanům, s generálem Corbulonem potáhneme do Arménie a projdeme krvavým zápasem tří císařů, kteří se vystřídali v jednom jediném roce. Poslední část tohoto svazku vyplňuje nesmírně krvavá a urputná židovská válka, která skončila Titovým dobytím Jeruzaléma a zničením posvátného chrámu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290261/legie-rimskeho-imperia-RqW-290261.jpg 4.512

Římské války 4.

Literatura česká, Historie, Vojenství
Vydáno, Akcent

Kniha Legie římského impéria

Harold
22.08.2019

Opět skvělá kniha, všechny dostupné informace jsou autorem převedeny do čitelné verze, vše je zajímavé a poutavé. Obsahuje detailní popisy bitev, vybavení a složení římských vojsk a popisů jejich nepřátel. Kniha mapuje římské období po zavraždění Caesara až do konce 1. stol. n.l.

Richie1
31.05.2019

Řím po Caesarovi byl stále ještě expandujícím, dobyvačným státem. Římské legie, pokud měly dobré vojevůdce, vítězily nad každou nepřátelskou armádou a připojovaly stále nová území k již tak rozsáhlé římské říši. Republika se změnila v principát, senát měl již omezenou moc - byl to přirozený vývoj, který částečně zamezil občanským válkám, jež velmi oslabovaly a vysilovaly impérium.
Nástupci Caesara, jež jsou trochu nesprávně nazýváni prvními císaři, sice vedli války na rozšíření impéria, ale už se ukazovalo, že síly říše mají svou mez. Obrovské množství římských legií polykalo značné množství prostředků a muselo se přikročit k jejich omezení - a tím i k omezení výbojů. I tak ale římská říše vedla několik vysilujících válek - v Germánii, v Británii, v Arménii nebo v Judei. Velice pěkně bylo v knize popsáno období vlády čtyř císařů, z nichž vítězně vyšel Titus Flavius Vespasianus. Rovněž heroický boj římských legií s židovskými povstalci na konci knihy je také skvěle zpracován. Ani Kovařík se ale nevyhnul nepřesnostem - záměna Vespasiánova vojevůdce Antonia Prima za Antonina Pia (císaře o cca 100 let později) je docela velká chyba.
Jsem nicméně velmi zvědav na poslední díl série, který obsáhne dlouhé období od Domitiána, přes vrchol výbojů za Trajána až po úpadek římské říše v dalších stoletích. 90%

Garamond
02.05.2017

Opět perfektní přehled z pohledu římského vojenství, který ovšem stále a v tomto díle série podle mého názoru nejfatálněji trápí množství nepřesností. Pominu evergreen nesprávné skloňování římských jmen a časté překlepy v uvádění místních názvů (např. Castrum Vetera místo Castra Vetera), ale za zcela zásadní považuji záměnu Vespasiánova generála Antonia Prima za pozdějšího císaře Antonina Pia.

DavidGreňa
09.04.2017

Kovařík ani v tejto knihe nesklamal, vynikajúca kniha, najviac ma zaujala židovská vojna.Ale samozrejme cela kniha je veľmi zaujímavá.

braunerova
23.05.2016

Tak jako předchozí díly opět skvěle napsáno. O občanské válce po Caesarově smrti, stejně jako o dobytí Británie a židovské válce se toho napsalo hodně, ale o válce s Tacfarinem nebo Civilisem jsem takřka nic nevěděl.