Caesarovy legie

KATASTROFA U CARRHAE, GALSKÁ VÁLKA, VÁLKA CAESARA S POMPEIEM, ALEXANDRIJSKÁ, AFRICKÁ A HISPÁNSKÁ VÁLKA Caesarovy legie jsou třetím svazkem projektu o vojenské historii antického Říma, tentokrát věnovaným poměrně krátkému, leč bitvami a klíčovými událostmi nabitému úseku římských vojenských dějin, tomu nejproslulejšímu, a přece neznámému. Krom porážky římských legií u Carrhae, kde přišel o život Crassus, vítěz nad Spartakem, sledují výhradně čtyři velké války Gaia Iulia Caesara, tu s Galy, téměř ukončenou vítězstvím nad Vercingetorigem, občanskou válku s Gnaeem Pompeiem, válku v Egyptě, která Caesara přivedla do blízkosti Kleopatry, válku v Africe se stále nezlomenými stoupenci už mrtvého Pompeia a poslední válku Gaia Iulia proti Pompeiovým synům v Hispánii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260606/big_caesarovy-legie-rimske-valky-iii-260606.jpg 4.829

Kniha Caesarovy legie

Akana

Takže tentokrát jde víceméně o monografický díl, věnovaný téměř výhradně válečným dobrodružstvím Gaia Julia Caesara (s výjimkou úvodní pasáže popisující bitvu u Karrh). Protože o jeho vojevůdcovských schopnostech není sporu a protože Kovařík se zaměřuje výhradně na vojenské dějiny, nepřekvapí, že Caesarovu osobnost vykresluje v docela příznivém světle. A to nejen co se týče válčení, ale i mocenských ambicí a charakteru jako takového. Kontrastuje to s vžitým pojetím sebestředného tyrana, který nemilosrdně pohřbil ideály republiky. Z Kovaříkova podání vychází spíš jako bystrý pragmatik, snažící se republiku, která už byla stejně v troskách, přetvořit v něco fungujícího. Přičemž určité míře arogance nebo ješitnosti se člověk takového formátu těžko ubrání. No a mně tenhle pohled celkem vyhovuje. Jinak samozřejmě vysoká úroveň Kovaříkovy římské edice přetrvává.

J.P.S.
26.10.2021

Z celé série "Římské války" zahrnuje tento díl časově nejkratší období čítající jen necelých dvacet let (ostatní díly mají přesah nejméně jedno století), přesto jde paradoxně o nejobjemnější svazek. Je to dáno mj. i tím, že jde o jedno z nejlépe zmapovaných období římských dějin, neboť narozdíl od jiných období nejsme odkázáni jen na zprostředkované zápisy antických letopisců (Seutonius, Tacitus, Dio Cassius...), ale máme zprávy od samotného aktéra událostí – Gaia Iulia Caseara, jehož válečným tažením se tento díl takřka výhradně věnuje (jedinou výjimkou je první část popisující Crassovo fiasko u Karrh) a z jehož Zápisků o válce galské a občanské velmi hojně čerpá.

Caesar byl bezesporu mimořádnou osobností, i když charakterově byl zřejmě dost narcistní povahy, a nepochybně i dost manipulativní, čehož mistrně využil při přebírání moci. V této knize se však dočteme především o jeho vojenských úspěších, jež jsou skutečně ohromující. Nejvíce oceňuji podrobné vylíčení válek v Galii, což je část Caesarovy politicko-vojenské kariéry, která mě vždy velmi zajímala, ale která zároveň bývá v jiných dílech občas upozaďována na úkor jiných období jeho života (holt románek s Kleopatrou či atentát na foru bude pro literární a filmové tvůrce asi vždy větším lákadlem než řežba s Galy : )).

V souvislosti s čtením této knihy (konkrétně druhé části o galských vlakách) mi rovněž došlo, na jak reálném historickém pozadí jsou vystaveny komiksové příběhy o Asterixovi. Například jsem se dozvěděl, že náčelník Cassivelaunus, který se objevil na začátku příběhu „Asterix v Británii“, byl skutečně žijící postavou! A také jsem po mnoha letech pochopil, proč se v příběhu „Asterix a slavný štít“ galští náčelníci vždycky tak hněvali, když se jich někdo dotázal "kde je Alesia?" : ))
A poslední překvapení: Reálný základ mají i hlavní protagonisté z TV série „Řím“ od HBO Titus Pullo a Lucius Vorenus (legionáři těchto jmen byli zaznamenáni samotným Caesarem v souvislosti se střetnutím s kmenem Nerviů v roce 53 př. Kr.).

Kniha, kterou mohu doporučit všem milovníkům římské historie.

Igor1311
29.04.2021

Podľa mňa sa jedná o zatiaľ najlepšiu knihu zo série /posledný diel som zatiaľ nečítal/. Celá sa venuje krátkemu obdobiu republiky, no bohatému na udalosti. Ústrednou postavou je samozrejme Caesar, ktorý viedol dlhé a úspešné vojny najmä voči Galom. Bezpochyby je jednou z najväčších postáv nielen rímskych dejín, ale aj staroveku. Na svoju dobu bol Caesar rozhodne vojenským géniom, ktorý celé vojenstvo posunul na vyššiu úroveň.

Sebastian1989
21.03.2021

Moje první kniha od Kovaříka, jsem nadšen.

Richie1
11.04.2019

Gaius Julius Caesar - můj nejoblíbenější státník, vojevůdce, historická osobnost. Už jen díky němu a době, v které se tento díl římských válek odehrává, činí z knihy pro mě vynikající dílo. Caesar byl génius, předběhl svou dobu o staletí. Jeho válečná tažení, všechna do nejmenších detailů promyšlená strategická rozhodnutí, jeho skvělá a často překvapivá a inovativní taktika v bojích, jeho diplomatická jednání i mediálné kampaně - to vše z něj dělalo nepřekonatelného vojevůdce a vítěze mnoha desítek utkání. Dobytí obrovské Galie plné bojovných galských i germánských kmenů během 8-leté kampaně je neuvěřitelné, i následující výhry v občanské válce, včetně porážky tak skvělého vojevůdce jako byl Pompeius Veliký.
Kovařík mi udělal radost, když Caesarovi a jeho tažením a válkám věnoval celý jeden díl historie římských válek. Ačkoliv mám tuhle historii z jiných děl dobře nastudovanou, čtení jsem si nadmíru užíval - jsem s tímto dílem 100% spokojen.

Harold
27.07.2018

o Caesarovi a jeho době existuje množství publikací, ovšem jeho tažení do detailu zpracovaná se zaměřením na římskou vojenskou taktiku, Caesarovo strategické uvažování a přesné popisy bitev a dějů v českém podání v této podobě tu rozhodně ještě nebyly. Když se zamyslím nad rozsahem schopností římské armády pod Caesarovým vedením mohu říci, že vrcholem římské vojenské mašinérie byla pozdně republikánská armáda s generálem včele jako byl Caesar.

DavidGreňa
09.04.2017

Kvôli Caesarovi asi najlepšia časť, keďže vďaka Caesarovým zápiskom je veľmi podrobne nabitá informáciami o stavbe rímskej armády, jej stratégii a taktike s opisom jednotlivých bojov.
Jednoznačne odporúčam.

vrgulnik
04.12.2016

Stále vysoký standard. Kdo se o žánr zajímá, těžko najde ucelenější a čtivější sérii na dané téma. Kovařík je prostě jen jeden... ;-)