Richie1 Richie1 komentáře u knih

Sloužím vlasti Sloužím vlasti Ivan Kožedub

Kdysi v dětství jsem tuhle knížku objevil doma a přečetl. Tenkrát se mi to líbilo - byla to doba, kdy jsme byli masírováni komunistickou ideologií a hrdinové sovětské armády byli vzorem pro každého kluka. Popisování leteckých soubojů z války bylo velmi dobrodružné čtení a nebyl problém vklouznout do role tohoto hrdiny v sovětském stroji.
Je to poplatné době a v dnešním měřítku určitě trochu naivní dílo, ale z nostalgie ho hodnotím 4 hvězdami.

27.04.2014

Moje třicetiletá válka Moje třicetiletá válka Hiró Onoda

Fascinující příběh japonského vojáka, který izolován na malém ostrově dál bojuje v II. světové válce. Ačkoliv tato válka dávno skončila, on stále plní svůj bojový úkol, a to po následujících 30 let. V roce 1974 je voják "objeven" a teprve po přečtení rozkazu o ukončení boje jeho starým nadřízeným důstojníkem odkládá pušku a svou válku ukončuje.

27.04.2014 4 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Výborně napsaná kniha, která se čte jedním dechem - poprvé a o tři roky později i napodruhé jsem ji přečetl během dvou dnů. Příběh udržuje čtenáře v permanentním napětí a nedá mu oddychnout, dokud nedočte poslední stránku. Mayday se mi dokonce líbil ještě o trochu více než Haileyho Letiště.

26.04.2014 4 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Perfektně popsané obléhání Cařihradu se zajímavým romantickým příběhem, zasahujícím do všech oblastí středověkého Cařihradu. Závěrečné fáze boje jsou velmi sugestivně vylíčeny a nezbývá než obdivovat hrdinství obhájců i nezdolné odhodlání sultána Mehmeda II. a jeho armády dobýt tuto poslední baštu bývalé obrovské říše.

25.04.2014 4 z 5

Sultánův admirál Sultánův admirál Ernle Bradford

Ernle Bradford napsal historickou knihu popisující pozoruhodný život bratří Barbarossů - skvělých námořníků a admirálů tureckého vládce Sulejmana Velikého. Je to období velmi zajímavé, období mnoha námořních bitev, dobývání pobřežních území. Osmanská moc spěla ke svému vrcholu - Turci v té době i díky bratřím Barbarossovým ovládali Středozemní moře. Knihu doporučuji všem, kdo se zajímají o historii středověké Evropy.

24.04.2014 4 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Moje první kniha od autorské dvojice mě hned napoprvé nesmírně bavila a udržovala v napětí. Později jsem knihu četl ještě dvakrát a vždy jsem si četbu užíval.
Popis požáru mrakodrapu od jeho nenápadného vzniku až po běsnící a všeničící živel, se kterým požárníci marně bojují, je natolik sugestivní, že čtenáře postupně vtáhne do děje a nepustí ho až do konce. Osudy lidí uvězněných nad smrtelně nebezpečným ohněm jsem prožíval, jako bych byl s nimi. Skleněné peklo doporučuji prožít (= přečíst :-) každému.
17.5.2015 - přečteno počtvrté.

21.04.2014 5 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Už je to hodně dlouho (přes 20 let), co jsem tuto knihu četl. Přesto si docela dobře pamatuji Je těžké býti bohem. Dokonce to řadím k tomu nejlepšímu, co Strugačtí napsali. Naproti tomu Les si vůbec nepamatuji - tzn. že mě to tenkrát vůbec nezaujalo, nelíbilo se. Čtyři hvězdičky dávám pouze Je těžké býti bohem.

21.04.2014 4 z 5

Křižáci. 4, Osvobozený Jeruzalém Křižáci. 4, Osvobozený Jeruzalém Zofia Kossak-Szczucka

Závěrečný díl tetralogie - křižáci se po mnohých útrapách dostávají na dohled svému cíli - Jeruzalému. Budou však mít ještě dost sil, aby toto silně bráněné svaté město dobyli pro křesťanský svět? Vždyť po tolika letech tažení (první křížová výprava trvala cca 5 let), jsou křižácká vojska vyčerpána a jen na minimálních početních stavech oproti počátku!
Závěrečný díl je opět výborným a velmi poučným čtením o této jedinečné výpravě, na které dokázali křesťanští rytíři neuvěřitelné věci. Vyvrcholením je úžasná bitva o Jeruzalém a nakonec další osudy hlavních hrdinů první křižácké výpravy.
Pro milovníky historie je tato historická beletrie rozhodně stěžejním dílem.

Křižáci. 3, Věž tří sester Křižáci. 3, Věž tří sester Zofia Kossak-Szczucka

Křížová výprava prošla vítězně Malou Asií, překračuje Eufrat, dostává se až do Sýrie a zastavuje se před nedobytnou Antiochií. Mezi vedoucími knížaty výpravy stále dochází k rozbrojům - každý má své zájmy, které chce prosadit a jen těžko se podřizují autoritám, kterým jde o původní záměr - táhnout na Jeruzalém.
Pouze ve chvílích nejvyššího nebezpečí se křižácká armáda umí semknout a dosáhnout dalších rozhodujících vítězství.

Křižáci. 2, Fides graeca Křižáci. 2, Fides graeca Zofia Kossak-Szczucka

První křížová výprava se na delší čas zadrhne v obrovské Konstantinopoli. Jednotlivá knížata, kteří vedou davy zbrojenců a rytířů, se neumí shodnout ani mezi sebou, natož s císařem byzantské říše. Teprve po masakru chudinské části křížové výpravy sultánem Arslanem, se ozbrojené davy křížové výpravy pohnou a konečně se dostávají na saracénské území, kde podstupují první vítězné boje.

Křižáci. 1, Bůh to chce Křižáci. 1, Bůh to chce Zofia Kossak-Szczucka

Úvodní díl skvělé tetralogie od polské autorky. Sledujeme příběhy slezských rytířů ve víru první křížové výpravy - v tomto díle se popisují důvody svolání sněmu v Clermontu, na kterém papež Urban II vyzve rytířstvo křesťanského světa na obranu svatého hrobu v Jeruzalémě proti mohamedánům. První křížová výprava je zahájena a knížata, rytíři i zcela nemajetní zbrojenci táhnou Evropou, aby se postupně sešli v Konstantinopoli, odkud budou pokračovat dále až do Palestiny.
Při čtení knihy se plně ponoříte do středověkého světa, způsobů myšlení rytířů i kmánů.

15.04.2014 5 z 5

Čingischán a utváření moderního světa Čingischán a utváření moderního světa Jack Weatherford

Profesor antropologie Jack Weatherford nějakou dobu pobýval v Mongolsku a potuloval se spolu s mongolskými pastevci po krajině Čingischánova rodiště a domova. Po návratu z Mongolska napsal se znalostí věci skvělou knihu o tomto úžasném dobyvateli. Čingischána a Mongoly nevylíčil jen jako neporazitelné dobyvatele, ale také jako geniální státotvůrce. Mongolská říše se rozkládala od moře k moři (od Asie po Evropu) a přetrvala po stovky let. Autor ukazuje, že Mongolové skutečně utvářeli moderní svět. Velmi doporučuji nejen pro znalce a milovníky středověku či asijských dějin.

Řád Řád Tim Willocks

Tohle je román podle mého gusta :-)
Na pozadí skutečných historických událostí je zpracován velmi romantický příběh válečného dobrodruha, bývalého janičáře, kapitána Mattiase Tannhausera, který se rozhodne pomoci francouzské hraběnce Carle Penautier najít jejího ztraceného syna.
Syna, který se nachází na Maltě, ke které směřuje ohromné vojsko tureckého sultána Sulejmana Nádherného, aby tento ostrov pod správou johanitských rytířů dobylo a přičlenilo k sultánově obrovské říši.
A tak se hlavní hrdinové románu brzo ocitají v pravém pekle tureckého obléhání Malty. Válečné scény jsou velmi syrově a sugestivně zpracovány, jsme svědky heroických výkonů obhájců i skvělé organizace obléhatelů.
Turecký sultán zatím vždy dosáhl svého cíle - podaří se mu i tentokrát zlomit odpor johanitského řádu?
Obléhání Malty vešlo do dějin a nyní má čtenář možnost se tohoto historického okamžiku účastnit spolu s hrdiny v rámci krásného romantického příběhu.
Nečekal jsem takovou kvalitu románu, ale po přečtení jsem ho po zásluze odměnil pěti hvězdičkami.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Pro mě asi nejkrásnější knížka od Jarmily Loukotkové. Ač básně nečtu, postava básníka Villona mě uchvátila. Možná i proto, že jsem knihu četl ve svém studentském období a s hlavním hrdinou jsem se v mnohém ztotožňoval.
Jsem zvědav, zda při opětovném čtení, ke kterému určitě jednou dojde, budu opět prožívat osudy slavného básníka s takovým nadšením a porozuměním.

13.04.2014

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je naprostá klasika a nemůže chybět v žádném deníku správného fanouška scifi (i když je to spíše postkatastrofický román). Snad se v příběhu najdou méně logické okamžiky, ale celkově je to román natolik čtivý, že to čtenáři obvykle autorovi odpustí. Boj oslabeného lidstva proti zdegenerovaným rostlinám je na příběhu několika málo hrdinů popsán tak sugestivně, že z toho člověka někdy až mrazí. Není těžké se vcítit do pocitů hrdinů a vklouznout do jejich rolí. Kniha čtenáře udrží v napětí až do konce a poskytne také mimořádný čtenářský zážitek.
8.9.2015 - přečteno pošesté a opět dokonalý prožitek.

13.04.2014

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Touto knihou jsem si velmi oblíbil Vojtecha Zamarovského. Sepsal historii starověké římské říše velmi čtivou a přehlednou formou, díky které se nejen dospělý čtenář, ale i školák může poučit o těchto dějinách. Díky této knize jsem se začal zajímat o antiku a následně přečetl desítky dalších knih o starověkém Římu, či stovky jiných knih o celkových dějinách. Zamarovský však stále patří mezi mé přední spisovatele historie.

11.04.2014

Kronika stoleté války Kronika stoleté války Jean Froissart

Jean Foissart popsal události první poloviny Stoleté války. V tomto výběru z prvních dvou knih Froissartových Kronik jsou zahrnuta léta 1325 - 1382.
Froissart byl současník popisovaných dějů, ale nebyl vlastně kronikářem - byl spíše jakýmsi reportérem. Pohyboval se na dvorech vladařů, byl básníkem, spisovatelem - rád sbíral různé informace o událostech, o šlechtě a významných lidech své doby. Své Kroniky psal jako určité paměti událostí, ale zároveň i pro pobavení čtenářů.
Jeho dílo je významné pro studium středověké společnosti. Autor nezacházel do hloubky společenských dějů, spíše popisoval různé události nebo činy význačných osobností, aniž by jeho Kroniky měly nějakou stálou dějovou linku. Podává nám tak zajímavý obraz doby 14. století, především dvou tehdy nejmocnějších států - Francie a Anglie. Byla to doba, v níž se tyto dvě mocnosti pustily do vleklé války, později nazvané Stoletá. V Kronikách se dočteme např. i o bitvě u Kresčaku, v níž zahynul český král Jan Lucemburský.
V závěru knihy je zajímavý doslov Josefa Polišenského.
Kroniky mají svou nespornou hodnotu především pro čtenáře zabývající se historií, ale svou oblibu si mohou najít i mezi ostatními čtenáři.

17.02.2014 4 z 5