Richie1 Richie1 komentáře u knih

Pohádka Pohádka Raymond E. Feist

Tohle je trochu zvláštní román, zvláštní na Feista. Je to román, kde se spojuje svět fantasy se současným světem lidí a kde čtenář nachází více hororových prvků než ve všech ostatních knihách Feista dohromady. V pohádkách pro děti jsou často obsažené hororové scény - toto je pohádka pro dospělé, kde je děsivé tajemství bytostí z jiného světa postupně odkrýváno se zručností takových mistrů jako je např. S. King.
Je to dlouhý román, místy možná až zbytečně dlouhý, ale čte se vcelku dobře. Byla to pro mě zajímavá hororová zkušenost od mého oblíbeného autora fantasy.

14.01.2015 3 z 5

O mužích O mužích Osho

Ze zájmu o duchovní vzdělávání jsem zkusil přečíst něco od tohoto autora. Nějak mě ty jeho myšlenky minuly, kniha ve mě nezanechala žádný dojem. Připadalo mi, že se autor publikováním svých myšlenek spíše pokoušel pouze vydělat hromadu peněz (ale třeba se mýlím :-). Nic dalšího už od něj číst nebudu, autor mě nezaujal.

13.01.2015 2 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Krev, střeva, mozky, usekané údy ... nějaká ta magie, erotika, vše okořeněné mírnou vulgaritou a namícháno do příběhu - je to hodně oddechová četba a divím se, že jsem zvládnul přečíst tři díly. Myslím, že tuhle sérii od Červenáka už víckrát nemusím :)

13.01.2015 2 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Nemohu si pomoci, ale tahle kniha mě vůbec nezaujala. Obecně nemám rád sbírky povídek a tato tlustá kniha povídek mě v tom utvrdila. Bradburyho docela uznávám, ale tentokrát to bylo nad mé síly - v polovině jsem to vzdal. Kaleidoskop je jen asi moje třetí kniha, kterou jsem nedočetl.

13.01.2015 1 z 5

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy Norman W. Walker

Kniha průkopníka přirozené životosprávy a neúnavného propagátora pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Norman Walker se údajně dožil 116 let - to je hodně silný argument pro jeho mnohá doporučení jak zdravě žít. Kniha mě inspirovala k zakoupení kvalitního odšťavňovače (nízkorychlostní se šroubovitou hřídelí) a pití čerstvých šťáv. Díky různým receptům a návodům v knize obsaženým a popsaným jsem již pocítil mnohé příznivé účinky na své zdraví.
Pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv rozhodně neublíží, naopak může být velmi ku prospěchu. Určitě je to mnohem kvalitnější pití než všechny umělé a chemicky upravované šťávy či limonády, které jsou běžně k dostání v obchodech.
Knihu doporučuji každému, kdo se zajímá o zdravý životní styl.

01.01.2015 5 z 5

Boudica 4 - Ve znamení hada Boudica 4 - Ve znamení hada Manda Scott

Závěrečný díl historické ságy o Boudice přináší vyvrcholení jejího protiřímského boje. Nový místodržící se rozhodne vyvrátit kult keltských druidů v Británii, a proto vytáhne s legiemi proti ostrovu Mona, sídle věštců. Pokud by se mu to podařilo, odpor britských kmenů by ztratil duchovní zázemí, protože druidové velmi posilovali vědomí svobody a neustále hnali keltské bojovníky do útoku proti Římanům.
Ve stejné době se ale Boudica konečně rozhodne zaútočit proti římským opěrným bodům a zničit i hlavní římské město Camulodunum.
Povstání se rozhoří a k Boudice se připojí většina britských kmenů. Římský místodržící Suetonius Paulinus však přeruší dobývání Mony a vytáhne povstalcům vstříc. Konečné rozhodnutí padne v bitvě.
Sága o Boudice je úžasné čtení. Vytknout mohu snad jen přílišnou pozornost věnovanou věšteckým schopnostem a praktikám (autorka se sama aktivně věnuje šamanským rituálům či výkladům snů). Drobné odlišnosti od obecně uznávané historie lze přičíst snaze upravit děj do logických souvislostí - autorka to navíc částečně vysvětluje v závěrečných poznámkách. Ostatně z této doby není dostatečné množství průkazných látek, aby bylo možné bezpečně tvrdit, že se historie udála jinak, než jak se píše v románu.
V každém případě jde o mimořádně zdařile napsanou ságu o počátcích římské okupace britského ostrova.

Boudica 3 - Ve znamení psa Boudica 3 - Ve znamení psa Manda Scott

Třetí díl strhujícího vyprávění o Boudice, vládkyni Icenů a hlavní osobnosti odporu britských kmenů proti římské okupaci ostrova.
Římské legie již obsadily a zpacifikovaly značnou část jižní a střední Británie. Odpor britských kmenů byl zdánlivě zlomen a omezuje se pouze na lokální střety ojedinělých bojovníků proti římským legionářům. Ale přání svobody v britských kmenech stále sílí s každým dalším útlakem, jehož se Římané vůči původnímu obyvatelstvu dopustí. Boudica si to přání uvědomuje a ve skrytu připravuje povstání - cvičí jednotky mladých bojovníků.
Pak ale přijíždí do této římské kolonie nový místodržící, jehož úkolem je dokončit okupaci ostrova a potlačit jakékoli pokusy o vzpouru. A jednou z možných obětí této snahy se může stát i Boudica a její dcery. Zdá se, že poslední jiskra je zažehnuta ...
Děj neztrácí na napínavosti. Autorka mistrně vypravuje a dokáže čtenáře perfektně ponořit do tajuplného života v keltské Británii, zemi druidů, věštců i divokých bojovníků.

Boudica 2 - Ve znamení býka Boudica 2 - Ve znamení býka Manda Scott

Druhý díl ságy o Boudice vůbec neztrácí na čtivosti. Boudica spolu se svým druhem, vůdcem kmene Trinovantů Caradocem, dále bojuje proti římským legiím okupujícím stále větší část Británie. V porobených částech se musejí Britové sklánět před vůlí Říma. Nesmějí nosit zbraně, musejí pracovat podle přání římských úředníků, jejich odvěká práva jsou potlačována.
Zradou je zajat Caradoc a jeho dvě děti a hrozí jim smrt v Římě před zraky císaře Claudia. Nejmocnější druidové Británie napínají všechny své síly, aby dokázali Caradoca a děti ochránit. A do hry vstupuje i dávno ztracený Boudičin bratr Bán, nyní nazývaný římským jménem Julius Valerius, donedávna jezdec římských pomocných sil. Je rozpolcen mezi dvěmi světy - přísaha ho váže k Římanům, srdce ho táhne zpět do vlasti ke kmeni Icenů.
Román pokračuje napínavým dějem popisujícím další osudy Boudiky - Té, jež přináší vítězství. Ke konci knihy už jsem pokukoval po dalším díle, neboť se jedná skutečně o výborné čtení.

Boudica 1 – Ve znamení orla Boudica 1 – Ve znamení orla Manda Scott

Vynikající román (první z čtyřdílné série) z prostředí starověké Británie, kdy se římští vládci, počínaje císařem Caligulou, rozhodli začlenit tento ostrov do své stále se rozšiřující říše. Breaka, mladá dcera vládkyně kmene Icenů, se učí bojovat a učí se vést bojovníky. Učí se na Moně, malém ostrově, který je sídlem druidů a kde se cvičí ti nejlepší bojovníci Británie.
Britské kmeny jsou tradičně navzájem znepřátelené, ale římská invaze je donutí jednat společně. Společně se postaví invazním jednotkám a společně bojují za udržení své nezávislosti. Do jejich čela se dostává Breaka a po jedné z bitev dostává nové jméno. Boudica - Ta, která přináší vítězství.
Manda Scottová píše velmi poutavě. Čtenáře děj pohltí a on se ocitá v tajemných lesích a vřesovištích starodávné Británie, kde druidové a starší kmenů řídili životy lidí, kdy se snily a naplňovaly sny a bohové promlouvali ke smrtelníkům. A také se ocitá v ležení nepřemožitelných římských legií a podrobně se seznamuje s životem i bojem těchto dokonalých vojáků.
Velmi mě překvapila propracovanost a realita bojových scén. Bitvy, které autorka popisuje, jsou natolik živé, že není těžké se do bojů vcítit a prožívat je s napětím.
Autorka je původem veterinářka a i to se v románu projevuje při popisu chovu koní či bojových psů - vše s nebývalým citem a znalostí věci.
Román mě velmi příjemně překvapil, z historického hlediska mu nemám co vytknout a někdy až poněkud fantastické líčení praktik druidů beru s nadhledem jako dokreslení zajímavého života britských Keltů.
Velmi doporučuji všem, kdo se zajímají o ranou historii Británie.

Svatokrádež Svatokrádež John Maddox Roberts

Další příhody Decia Metella z antického Říma, tentokrát v době nechvalně známého skandálu při oslavách kultu Dobré bohyně. Samotný nejvyšší pontifex - Gaius Julius Caesar, jehož kariéra je ohrožena, má zájem, aby Decius vyřešil co nejlépe všechny záhady nejen okolo skandálu, ale i okolo následných záhadných vražd.
Roberts opět používá známé události republikánského Říma jako kulisu pro dobrodružně laděný příběh jeho hrdiny Decia.

Katilinovo spiknutí Katilinovo spiknutí John Maddox Roberts

Ve druhém dílu SPQR Robertsův hrdina Decius Metellus prožívá další dobrodružství, tentokrát během dobře známého Catilinova spiknutí. Opět se potkáme s řadou známých osobností, včetně Cicerona, který v té době zrovna zastával konsulský úřad.
Roberts opět velmi pěkně a historicky věrně vykresluje život v antickém Římě i konkrétní události.

Achája III Achája III Andrzej Ziemiański

Třetí díl trilogie a vyvrcholení osudů princezny Acháji - získá opět své předurčené postavení vládkyně? Jak se budou vyvíjet osudy fantasy světa?
Skvělý román Ziemanského završuje vzrušující příběh Acháji a dalších hrdinů - naprosto akční perla fantasy žánru.

Achája II Achája II Andrzej Ziemiański

Druhý díl trilogie - princezna Achája se z úplného dna pomalu pozdvihuje do role uznávaného vojáka - šermíře. Ale nejde jen o osudy Acháji - ve hře jsou osudy celých říší!
Napínavé, akční a drsné - nelze odolat!

21.12.2014 5 z 5

Achája Achája Andrzej Ziemiański

Vynikající fantasy trilogie polského spisovatele Ziemanského. Sledujeme spletité osudy princezny Acháji ve složitém fantasy světě. Drsný, akční příběh, který ale nepostrádá ani romantiku či rafinovanost mocenských intrik. Příznivci fantasy by toto dílo rozhodně neměli opomíjet.

Říjnový kůň Říjnový kůň Colleen McCullough

Šestý díl románového cyklu z antického Říma.
Gaius Julius Caesar poráží svého protivníka Gnaea Pompeia a pronásleduje ho až do Egypta. Zde se zaplétá do mocenských intrik okolo královského trůnu i do osidel lásky ke královně Kleopatře.
Egyptská epizoda však nijak nemění Caesarův trend - porazit všechny své odpůrce a změnit zastaralé a přežité republikánské zřízení nyní již velmi rozsáhlé římské říše. Zároveň plánuje dobýt dvě silné říše, které ještě mohou ohrozit Řím - parthskou říši v Asii a dácké království v Evropě. Blíži se však osudové březnové idy roku 44 před n. l...
V rozsáhlém románu (přes 900 stran) popisuje Colleen McCulloughová velmi čtivou formou tyto vrcholné události na sklonku antické římské republiky. Tímto svazkem také završuje popis životních osudů snad největšího vojevůdce a státníka starověku - Gaia Julia Caesara.

Královský gambit Královský gambit John Maddox Roberts

Miluji historii a antiku zvlášť. Když vyšel první díl SPQR - Královský gambit, byl jsem překvapen. J.M. Robertse jsem znal jako spisovatele fantasy knih o Conanovi. Čekal jsem, že tato kniha bude nějaká historická fantasy. Mýlil jsem se, ta kniha je historický román se vším všudy a navíc zpracován velmi věrně podle zdokumentovaných historických skutečností.
Roberts svého hrdinu Decia začlenil do nejpřekotnější doby antického Říma - do doby, kdy se staré republikánské zřízení již pomalu hroutilo a kdy mocní římští vojevůdci směřovali k trvalé diktatuře, k císařství. Decius je inteligentní mladý patricij, člen významného rodu Metellů a hned od počátku své kariéry se začne zaplétat do osudů mocných. Spolu s ním poznáme starověký Řím, kdy jeho legie ještě tehdy dobývaly většinu známého světa, ale ty nejdůležitější události se nakonec vždy odehrávaly v samotném Římu.
Kniha mě skutečně velmi příjemně překvapila a já se začal těšit na další díly.

21.12.2014 4 z 5

První pyramida: 1. Džoserovo mládí První pyramida: 1. Džoserovo mládí Bernard Simonay

Velmi pěkný příběh ze starověkého Egypta. Autor s nevšední znalostí historie vypráví o osudech Džosera, syna krále Chasechemveje a Thanys, dceři vynikajícího učence Imhotepa. V tomto prvním díle se dočteme o mládí Džosera a nelehkých životních zkoužkách, kterým je vystaven on i jeho vyvolená Thanys.
Příběh je založen na skutečných událostech, byť je samozřejmě patřičně domýšlen do čtenářsky velmi podařené podoby. Autor zároveň skvěle popisuje zvyklosti a život ve starověkém Egyptě - pro čtenáře je velmi snadné se vcítit do osudů hlavních hrdinů a prožívat s nimi strasti i radosti lidí před téměř 5000 lety.
Knihu i celou trilogii velmi doporučuji všem milovníkům starověkého Egypta. 90%

28.11.2014 4 z 5

Lodě ze západu Lodě ze západu Paul Kearney

Pátý, závěrečný díl ságy. Předchozí boje mezi mocnostmi známého světa se ukazují jako podružné ve srovnání s nebezpečím, který hrozí celému kontinentu od připlouvající armády neznámé a tajemné rasy. Nyní se ukáže, jaká bude budoucnost svobodných království.
Skvělé zakončení fantasy ságy i osudů všech jejích hrdinů.

26.11.2014 4 z 5

Druhé císařství Druhé císařství Paul Kearney

Čtvrtý díl fantasy ságy - dochází k rozhodujícím bojům mezi ramusiánci a merduky. Dočítáme se další podrobnosti o historii tohoto fantasy světa. Historie, která je spjata se současnými událostmi více, než kdo tuší...

26.11.2014 5 z 5

Železné války Železné války Paul Kearney

Třetí díl ságy - když už se zdá, že ramusiánský svět padne pod přílivem merduků, objeví se Corfe - geniální vojevůdce, který snad ještě může zvrátit nepříznivý vývoj války.
Sledovat vzestup obyčejného vojáka Corfeho v nepřekonatelného generála západních armád je jedinečný čtenářský zážitek.

26.11.2014 5 z 5