Richie1 Richie1 komentáře u knih

Královští kacíři Královští kacíři Paul Kearney

Druhý díl ságy - dozvídáme se více o náboženských problémech v královstvích. Pohanští merdukové stále více útočí proti západním mocnostem a není síla, která by jim odolala. Skvělý fantasy příběh pokračuje - schyluje se k rozhodujícímu boji mezi merduky a ramusiánským světem.

Hawkwoodova cesta Hawkwoodova cesta Paul Kearney

První díl vynikající fantasy ságy Paula Kearneyho. Čtenáři znající většinou pouze Pána prstenů nebo Hru o trůny ke své škodě opomíjejí toto skvělé dílo britského spisovatele. Příběh na pomezí historického, ale více fantasy románu splňuje veškeré pravidla kvalitní četby - je napínavý, čtivý, místy romantický a místy až hororový. V celé sáze najdeme námořní objevitelské plavby, malé i monumentální bitvy armád, příběhy obyčejných lidí i vládců velkých říší. Kearney vytvořil celý fantasy svět s tisíciletou historií. Nyní nastal čas velkých změn - dvě nejsilnější mocnosti se střetnou v osudové válce. A kapitán Hawkwood vyplouvá vstříc neuvěřitelným dobrodružstvím ...

Helada králů Helada králů Anna Świderková

Velice zajímavá kniha o nástupcích Alexandra Velikého. O samotném Alexandrovi toho bylo popsáno mnoho, ale už méně se ví o tom, co se dělo po jeho smrti - jak se jeho říše postupně rozpadala a jak si počínali jeho generálové při jejím dělení. Byla to doba neméně vzrušující jako doba vlastních vybojů Alexandra Makedonského. V knize je velmi poutavě a čtivě popsána historie jednotlivých částí Alexandrovy říše a pohnuté osudy jejich vládců. Jména Alexandrových generálů a nástupců jako Perdikkás, Eumenés, Ptolemaios, Lysimachos, Antigonos Jednooký, Krateros či Antipatros ožívají v jednotlivých příbězích, vyplněných převážně nelítostným bojem o hegemonii v rozpadající se obrovské říši zahrnující Řecko s Makedonií, Egypt, Malou Asii i oblasti původní perské říše až k Indii. Určitě doporučuji všem, kdo se zajímají o starověk.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Mám rád nejen skutečnou historii, ale i tu vymyšlenou v různých knihách fantasy. Tolkien vymyslel celý svět, jeho tisíciletou historii včetně legend, příběhů i třeba elfí řeči. Tím je pro mě také mistrem, nejen svým příběhem Pána prstenů.
Kdo se chce jen bavit ve smyslu děje PP, ať Silmarillion nečte. Silmarillion je kniha pro skutečné milovníky Hobita a Pána prstenů, pro ty, kdo chtějí znát celou dlouhou historii předcházející Hobita a kdo mají zájem se dočíst o mnoha hrdinech předchozích věků. Je to skvělá, i když občas na čtení složitá kniha.

25.11.2014 4 z 5

Král a vévodkyně Král a vévodkyně Sharon Kay Penman

V románu pokračuje autorka v popisování životních osudů zakladatele plantagenetovské dynastie Jindřicha II. a také jeho manželky, neméně slavné Eleonory Akvitánské. Poutavě vyprávěný příběh nás proveden raným a středním obdobím vlády tohoto mocného panovníka a vyvrcholí známým střetnutím Jindřicha II. s jeho bývalým kancléřem a později cantenburským arcibiskupem Tomášem Becketem.
Autorka opět velmi zasvěceně popisuje známé historické události a zároveň nás udržuje v napětí díky dalším příběhům mocných i prostých obyvatel středověké Anglie i Francie. Byla to doba vrcholného středověku, doba rytířských ideálů, věrného náboženského vyznání, ale i doba krutosti a zmaru.
Penmanová píše výborně a výborně se čte. Opět doporučuji.

A všichni svatí spali 2 A všichni svatí spali 2 Sharon Kay Penman

Ve druhém díle ságy o Plantagenetech pokračuje Penmanová v líčení neúprosného boje mezi dědičkou anglického trůnu Maud a jejím soupeřem a uzurpátorem trůnu Štěpánem I. Do dlouhotrvajícího a bezvýchodného boje vstupuje Maudin syn Jindřich, který sňatkem s nejbohatší ženou Evropy, Eleonorou Akvitánskou, získává nové šance, jak zvrátit boj ve prospěch své plantagenetovské dynastie.
Skvěle napsaný příběh nás provede nejen po středověké Anglii, Walesu či Cornwallu, ale zavítáme i do Francie na panovnický dvůr nebo do slunné Akvitánie. Je to především příběh vzestupu Jindřicha Plantageneta, budoucího krále nejmocnější říše Evropy a také příběh rytířů, dvorské lásky, intrik i zrady. Výborně napsané, napínavé a historicky velmi věrohodné. Stejně jako první díl i tento druhý vřele doporučuji.

A všichni svatí spali 1 A všichni svatí spali 1 Sharon Kay Penman

Výborně napsaný historický román Sharon Kay Penmanové otevírá rozsáhlou ságu o dynastii Plantegenetů vládnoucích v anglickém království.
Od dobytí Anglie Normany v roce 1066 se na anglickém trůnu vystřídali tři vládci. Poslední, Jindřich I. Spravedlivý, umírá náhle po dlouhé vládě v roce 1135. Nemá syna, a tak se na trůn chystá usednout jeho dcera Maud. Dříve než se tak stane, předběhne ji však její bratranec Štěpán. A vzápětí se rozhoří neúprosná válka mezi těmito dvěma soupeři, která ničivě zasáhne celou Anglii, Normandii a přilehlé země.
Autorka prokázala nejen velmi dobré znalosti středověké Anglie i celé evropské společnosti, ale dokázala napsat zároveň velmi čtivý a napínavý román. Román, který ukazuje na krutost doby vrcholného středověku, ale také oslavuje rytířské ideály jejích představitelů. Příběh soupeření Maud a Štěpána I. o anglický trůn byl pro mě velmi zajímavým čtením a především mě navnadil na další díla této skvělé autorky.

Ivan Hrozný Ivan Hrozný Nikita Romanoff

Výborně napsaná kniha o kontroverzním ruském vladaři - caru Ivanu IV. Hrozném.
Je neuvěřitelné, jak ruský národ trpně přijímal hrůzovládu tohoto psychicky vyšinutého panovníka, který neváhal vyvražďovat desítky tisíc obyvatel velkých měst. Ivan Hrozný vládl dlouho a značnou část jeho vlády vyplňovalo kruté zacházení s jeho poddanými, u nichž stále hledal domnělou zradu a tak je musel "trestat" jako panovník z boží vůle.
Rusko se za dobu jeho vlády díky schopným velitelům a statečným vojákům dokázalo rozšířit daleko na východ vyvrácením několika tatarských chanátů, ale na západě se Ivanu Hroznému tolik nedařilo, když počáteční územní zisky v Litvě v závěru své vlády ztratil.
Kniha zcela věcně a věrně popisuje jednotlivá období jeho vlády, jeho činy, jednání, smýšlení. Díky této knize poznáme jedinečnou dobu v dlouhých dějinách ruského národa. Velmi doporučuji zájemcům o tuto historii.

08.11.2014 4 z 5

Sémě mrtvých Sémě mrtvých Brian Lumley

Završení základní série o nekroskopovi Harry Keoghovi - ani pátý díl neztrácí nic ze své originality a děsivosti. Harry Keogh je podroben vůbec nejtěžší zkoušce - skoro po celý život bojoval proti upírům a když se zdá, že v tomto boji konečně zvítězil, vypadá to, že on sám bude muset bojovat proti upíří nákaze. A speciální britská pobočka E, které vždy pomáhal proti těm nejhorším nepřátelům lidstva, se teď možná obrátí proti němu...
Harry musí splnit slib mrtvým a najít bestiálního vraha - ale stihne to, než možná upíří nákaza zničí i jeho, nebo než si ho najde pobočka E?
2.9.2022 - přečteno potřetí - 90%

Pět základních dílů o Nekroskopovi vřele doporučuji všem milovníkům upírů - těch starých děsivých a vraždících upírů (tedy žádný sladkobolný Edward apod :-). Lumley posunul upírské téma o hodný kus dopředu.

24.10.2014 5 z 5

Caesar: leťte kostky! Caesar: leťte kostky! Colleen McCullough

Pátý díl románového cyklu z historie sklonku římské republiky.
Gaius Julius Caesar po ukončení konsulátu získává jako prokonsul Přední a Zadní Galii. Začíná období jeho úžasných vojevůdcovských činů, při kterých dobývá pro římskou republiku jeden kus obrovské Galie za druhým. Jeho nesmírný mocenský vzestup však vzbuzuje v Římě obavy - nestane se dalším neomezeným diktátorem jako byl Sulla? Jediným, kdo se mu může postavit, je starý úspěšný vojevůdce Gnaeus Pompeius Magnus. Caesar stojí před Rubikonem ...
Opět skvěle zpracovaný román o možná nejznámějším období republikánského Říma. Sledovat Caesarovy osudy v podání autorky McCulloughové je opravdu lahůdka.

Caesarovy Římanky Caesarovy Římanky Colleen McCullough

Čtvrtý díl historického cyklu z antického Říma (60. léta prvního století před n. l.).
Po konci Sullovy diktatury se poměry v Římě poněkud vrací do starých kolejí. Jednotlivé mocenské frakce spolu opět politicky bojují. Nejvýrazněji v tomto období vynikají dva římští senátoři - úspěšný vojevůdce Gnaeus Pompeius Magnus a nesmírně bohatý Markus Licinius Crassus (pokořitel Spartaka). Nicméně stále více se začíná v politickém boji prosazovat také velice inteligentní mladý Gaius Julius Caesar...
Autorka McCulloughová bravurně pokračuje ve vyprávění o úžasné historii antického Říma. Román se čte jedním dechem, jak je u této spisovatelky zvykem.

Přízeň Fortuny Přízeň Fortuny Colleen McCullough

Třetí díl historického cyklu ze sklonku republikánského antického Říma. Úspěšný vojevůdce a politik Sulla dosahuje vrcholu své kariéry a stává se diktátorem a neomezeným vládcem Říma. V knize se můžeme také dočíst o osudech takových antických veličin jako Pompeius, Sertorius, Crassus nebo mladý Gaius Julius Caesar. Rovněž Spartakovo povstání je zde velmi pěkně popsáno.
Román je opět velmi historicky věrný a zároveň nesmírně čtivý.

Koruna z trávy Koruna z trávy Colleen McCullough

Druhý díl historického cyklu z přelomu republikánského a císařského Říma. Tento díl se nese v duchu politického i vojenského soupeření starého vojevůdce Gaia Maria s mladším ambiciozním vojevůdcem a politikem Luciem Corneliem Sullou. Jejich soupeření uvrhne Řím do občanské války, a to i v době, kdy Řím válčí s takovými silnými nepřátelskými králi, jako byl např. pontský Mithridatés.
McCulloughová opět bravurně zpracovala historii tohoto období a převedla děj do poutavé a napínavé románové četby. Je to vynikající, těžko překonatelné dílo!

Řeč mrtvých Řeč mrtvých Brian Lumley

V Transylvánii opětovně povstal jeden z dávno mrtvých Vampýrů - Janos Ferenczy. Obdařený mocí probouzet mrtvé do života se chystá ovládnout svět. Moderní svět však nezná na upíří nákazu lék a vlastně ani neví, co lidstvu skutečně hrozí. Pouze Harry Keogh by mohl tuto hrozbu odvrátit, ale nejdříve musí získat zpět své schopnosti nekroskopa. A proto neváhá využít snad nejmocnějšího Vampíra na Zemi - Faethora Ferenczyho, upírského vládce, který byl sice zničen na konci II. světové války, ale jehož mysl stále přebývá v Transylvánských horách ... Harry ví, že Vampýry lze porazit také díky jejich rivalitě mezi sebou - a Janos je prokletý syn Faethora!
Vynikající čtvrtý díl série Nekroskopa - Lumley stále graduje své originální myšlenky o upírech a předkládá nám další hororovou lahůdku.

28.7.2022 - přečteno potřetí - 90%

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Gaius Marius - vynikající státník a především vojevůdce starověkého republikánského Říma.
V prvním díle historického cyklu sledujeme vzestup tohoto ambiciozního politika a vojáka římské říše.
Byl jsem knihou nadšen. Po přečtení románu (včetně úžasných autorčiných poznámek na konci) jsem mnohem lépe porozuměl této převratné době, kdy se republikánské zřízení římské říše blížilo ke svému konci. Kniha je psána velmi čtivou formou (autorka mimojiné také napsala známé a oblíbené Ptáky v trní), ale především to je neuvěřitelně historicky věrně zpracované! McCulloughová musela pečlivě prostudovat stovky historických pramenů a věnovat se této tématice opravdu intenzivně.
Není nic lepšího, než si přečíst poutavý a napínavý román a přitom se ještě vzdělat v dějinách říše, která snad nejvíce ovlivnila i náš současný svět.
Kniha se v mé knihovně rázem vyšvihla na nejlepší románové dílo z doby konce republikánského Říma.

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Dobrodružný román ze současnosti, který je jen částečně spojen s předchozím dílem z období ze starověkého Egypta. Smith píše své romány dobře - správně mixuje tu směs napětí, dobrodružství a romantiky tak, aby čtenář byl ke čtení připoután až do poslední stránky. Pro mě je to přece jenom násilné a i to natahování příběhů do mnohasetstránkových svazků je nadmíru. Kniha se mi líbila o malinko méně než první díl, ale i tak to bylo příjemné čtení. 60%

16.10.2014 3 z 5

Velmi čtivý dobrodružný román, posazený do období starověkého Egypta (zhruba konec 12. dynastie a začátek druhého přechodného období). Historická úroveň románu je ovšem velmi nízká - historické události popisované autorem lze brát pouze s velkou rezervou, popř. je nutné je zcela odmítat jako zřejmou fabulaci.
Román je šikovnou kompilací dobrodružství, romantiky, lásky i zrady, což z něho činí vyhledávané a všeobecně uznávané dílo - pro mě ovšem díky historické nevěrohodnosti pouze lehce nadprůměrné kvality. 65%

16.10.2014 3 z 5

Zdroj Zdroj Brian Lumley

Jak vznikla rasa upírů na naší Zemi? Odkud a kdy přišli? A jsou stále mezi námi, jsou děsivou hrozbou pro celé lidstvo?
Odpovědi na tyto a další otázky se postupně odkrývají v dalším pokračování skvělé série knih o nekroskopovi Harry Keoghovi a jeho boji proti Vampírům a jejich nemrtvým sluhům.
V tomto díle je opět zcela originálně popsán jeden ze způsobů proniknutí upírů na náš svět - a tento svět má možná jedinou naději na budoucnost pouze v Harry Keoghovi!
8.7.2022 - přečteno potřetí - 90%

16.10.2014 5 z 5

Vše pro císaře Vše pro císaře Gillian Bradshaw

Překvapivě dobrý historický román z období římského císaře Augusta vypráví o neochvějné víře ve svou čest a boji o získání nelehké pohledávky.
Příběh mě skutečně zaujal a přečetl jsem ho s chutí, kterou jsem nečekal (autorku jsem neznal). Hlavní hrdina Hermogenes není žádný bojovník - je to obyčejný obchodník, původem Řek, který přicestuje do Říma vymoci pohledávku u samotného římského konzula. Přes své nízké postavení je hrdý na své římské občanství a pro svou čest se neváhá postavit i konzulovi, který ani náhodou nehodlá platit své závazky. Celá obchodní transakce se řádně zdramatizuje a mladému Hermogenovi půjde i o život.
Během děje se seznámíme s životem v mladém římském císařství, se zvyklostmi i myšlením obyvatel Říma od těch na nejspodnějším žebříčku až po skutečnou elitu národa.
Velmi doporučuji.

02.10.2014 4 z 5

Vampýři Vampýři Brian Lumley

Další děsivý upírský horor s nekroskopem Harry Keoghem v hlavní roli. Ve druhém dilu série se ještě přitvrzuje, objevují se další skutečnosti o upírech a jsou nejen velmi originální ale také patřičně mrazivé až hrůzné.
Vše směřuje k akčnímu vyvrcholení do Transylvánie ...

14.6.2022 - přečteno potřetí - 90%

17.09.2014 5 z 5