Řeč mrtvých

Řeč mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2943/nekroskop-iv-rec-mrtvych-2943.jpg 4 108 9

Nekroskop série

Ticho hrobu není vůbec tichem. Miliony mrtvých křičí… ale není tu nikdo, kdo by je slyšel! Na hrozivém útesu hluboko v balkánských horách se tyčí hrad Ferenczyů. Kdysi pevnost Vampýrů… Nyní se jí stane znovu, neboť Janos Ferenczy – upír a černý mág procitá z dlouhověkého spánku, mocný a zlý. Temnou magií probouzí mrtvé muže a ženy k novému životu a nelidsky je mučí. Ale Janosovu touhu po krvi křik mrtvých neuspokojuje – proto hledá živé lidi. Jeho hrůzu budící armáda oživlých mrtvých se brzy vrhne na bezmocné a nic netušící lidstvo… Bezmocné a nic netušící, neboť poté co byl Harry Keogh svým synem připraven o řeč mrtvých zůstává NEKROSKOP hluchý k trpícím mrtvým… a jejich varování před nadcházející hrůzovládou. Aby zachránil svět musí Harry spojit své síly a propojit svou mysli s nejmocnějším a nejhrůznějším Vampýrem ze všech… Nekroskop IV: Řeč mrtvých vrací příběh zpátky na Zem a jeho hrdinu Harryho Keogha, zbaveného svých schopností, do služeb britské tajné pobočky E. Zbývá jediná cesta: pozvat ďábla do své mysli!... celý text

Horory Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Deadspeak , 1990

DuncanIdaho
12.07.2023 4 z 5

Mně se kniha líbila. Musím ale souhlasit s některými komentáři, že tato kniha byla zatím nejslabší.

jan0223
11.01.2022 4 z 5

Hodně rozporuplná kniha. Místy mě to bavilo, vtáhlo do děje, chvíli i fandil záporákovi, ale většinu času to bylo jedno velké klišé. Najednou jakoby autor nevěděl kudy kam a psal jenom aby něco napsal. Ze všech čtyř knih je ta nejhorší, ale pořád si říkám "I mistr tesař se někdy utne. A není všem dnům konec.", uvidíme jak si povede v dalších dílech.

Usire
14.06.2021 4 z 5

Vyprávění se začíná horšit, používají se nejrůznější klišé a děj se začíná recyklovat.

Hzjena
02.02.2020 3 z 5

A jé je...už to začíná :( Autor neví kdy má přestat a začíná vymýšlet nové a nové způsoby jak nacpat Vampíry na Zem (přičemž by to Harry musel vědět, když jako nehmotná existence cestoval kontinuem a viděl šarlatové linky v budoucnosti a jednoduše mohl komukoli říct ,,hele mimochodem vyhoď do vzduchu tady ten hrad"). Samozřejmě se snaží obhájit nové způsoby šíření vampyrismu, s tím že Vampýři přece pořád lžou a nikdy neřeknou vše a podobný bláboly...Dokonce se čtenář doví, že stačí šnupec z výtrusu hub které rostou na místě kde spočívá Vampýr a bác ho, máme nového parazita. To jako fakt? Co bude příště? Vampýr na někoho kýchne, nebo si pšoukne a bum? Dokonce už i zápletka začíná být otřepaná - někde vzniká zlo - mrtvý se Harryho snaží varovat - paralelně s tím se dostává pobočka E do problémů - Faethor sám od sebe přichází na pomoc (samozřejmě s vedlejším úmyslem) - Harry nakonec hlavního záporáka (sám s mrtvolami) vyřeší - / Kde už jsem to slyšel?

Kamarád který mi tuto serii doporučil se mi přiznal, že to po šesté knize zabalil, a já se teď už nedivím. Jsem ve třetině pátého dílů na nevím jestli se mám smát, nebo brečet. *! SPOILER !* Mrtvý taky prý někam ještě půjdou...ale jen někteří! (unavení/vyčerpaní?) Např. Harryho máma i když je mrtvá jen ,,chvíli,, někam odpluje a myslitelé jako Pythagoras, nebo Möbius jsou v poho po stovky/tisíce let...autor opravdu už nevěděl kdy přestat a přečíst co vlastně napsal *! KONEC SPOILERU !*

Jediné pozitivum vidím v tom, že měl autor alespoň soudnost a vyvíjel Harryho charekter. Proto mě zajímá jak to s Harrym dopadne a zatím tuto serii nezavrhnu, zatím.

TERRORDROME
01.09.2019 2 z 5

Po prvý krát ma Nekroskop naozaj sklamal, jediné pozitívum Reči Mŕtvych je vyrovnávanie sa Harryho s jeho zablokovanými nekroskopickými schopnosťami vďaka vampírskemu synovi, ktorý sa mu pohral s mozgom a takto sa poistil že po ňom tatko nepôjde. Tento nekroskopov pád a jeho neschopnosť byť sám sebou zaujal, všetko ostatné je už iba rutina ktorú sa Lumley snaží zakryť možno iba občasnou perverzitkou. Z hrobu/urny povstane ďalší Ferenczy, tentoraz nehodný Faethorov štvorprstý syn Janos a zbytok knihy je plus mínus iba hajpovanie akýže strašlivý a nebezpečný hnusák to je. Ale keď na to reálne príde, tak Harry zasa len povolá pár mŕtvol na pomoc a Janos si ani neprdne... tak to ma teda nepresvedčilo. Čo už...

CharlesWard
04.03.2018 5 z 5

To ještě Lumley psával poutavě a ta nejdebilnější trojice knih měla teprve přijít...

Richie1
16.10.2014 5 z 5

V Transylvánii opětovně povstal jeden z dávno mrtvých Vampýrů - Janos Ferenczy. Obdařený mocí probouzet mrtvé do života se chystá ovládnout svět. Moderní svět však nezná na upíří nákazu lék a vlastně ani neví, co lidstvu skutečně hrozí. Pouze Harry Keogh by mohl tuto hrozbu odvrátit, ale nejdříve musí získat zpět své schopnosti nekroskopa. A proto neváhá využít snad nejmocnějšího Vampíra na Zemi - Faethora Ferenczyho, upírského vládce, který byl sice zničen na konci II. světové války, ale jehož mysl stále přebývá v Transylvánských horách ... Harry ví, že Vampýry lze porazit také díky jejich rivalitě mezi sebou - a Janos je prokletý syn Faethora!
Vynikající čtvrtý díl série Nekroskopa - Lumley stále graduje své originální myšlenky o upírech a předkládá nám další hororovou lahůdku.

28.7.2022 - přečteno potřetí - 90%

pikacka
29.08.2013 5 z 5

zase povedený další díl ze série Nekroskop. Bylo fajn ,že na úvod byla malá rekapitulace předešlých dílů i když samozřejmě doporučuji si tuto sérii přečíst od začátku :). Tato kniha měla super děj, napínavá až do konce. Mohu jen chválit a těšit se co příjde dál.

eraserhead
01.01.2011 5 z 5

Přestože Harry přišel o svou schopnost nekroskopa, tedy hovořit s mrtvými, ti se mu všemožně snaží sdělit, že po světě chodí další upír - reinkarnovaný vlastní syn Faethora Janos Ferenczy. Harry žije poklidným životem, nedokáže mluvit s mrtvými, nedokáže cestovat möbiovým kontinuem. Dál pracuje pro britskou pobočku E, která na něj nasadila svého člověka, neboť Harrymu moc nevěří, že o své schopnosti přišel. Sovětská pobočka se naopak Harryho a návratu jeho schopností bojí natolik, že získá na svou stranu vysoce postaveného agenta britské pobočky, aby ho zabil. V Řecku se ztratí dva britští agenti z pobočky E, Harry se k vyšetřování připojí a spojí tak své osudy s Janosem. Janos má své specifické schopnosti, umí vzkřísit mrtvé a využívat jejich služeb, umí i nahlížet do budoucnosti, do jedné z mnoha budoucností. Vše vede k nevyhnutelnému střetu mezi Harrym a Janosem. Ví to Harry, který však rovněž ví, že bez svých schopností je na Janose krátký, proto mu nezbude nic jiného, než se spojit s Faethorem, který si chce jeho prostřednictvím vyřídit své nevyřízené účty s Janosem, a vpustit ho do své mysli, aby mu jeho schopnosti pomohl obnovit. Jenže dobře ví, jak jsou vampýři prohnaní a prolhaní. Ví to i Janos, který nahlédl do budoucnosti, která mu ukázala, že ze souboje Janose a Harryho vyjde vítězně vampýr. Jenže to je jen jedna z možných budoucností, navíc se dá vyložit všelijak.
Řeč mrtvých vrací Nekroskopovy osudy zpět na zem, do naší dimenze. Vrací se i několik známých postav, např. Zek, s níž se Harry krátce setkal již ve Vampýrech a zažil s ní dobrodružství ve Zdroji, Jazz Simmons ze Zdroje a Darcy Clark, mezi nimiž se buduje přátelství na život a na smrt již od Vampýrů. Kromě nich se objevuje spousta nových postav. Hlavní padouch Janos, o němž již párkrát padla zmínka v předešlých částech, na scénu však plně nastupuje až teď. Sandra, Harryho milenka a tajná agentka britské pobočky E, která na něj byla nasazená. Wellesley, nový vedoucí britské pobočky E, jehož sověti donutili pokusit se Harryho zabít.
I v Řeči Mrtvých Lumley pokračuje v několika zdánlivě paralelních příbězích, zde už však nejsou tak jasně ohraničené, jako tomu bylo v předešlých částech. Opět se dozvíme něco z Faethorovy minulosti, hlavně ve spojitosti s jeho synem Janosem, tentokrát se ale příběh točí hlavně kolem samotného Harryho, jeho peripetií se ztracenými schopnostmi, bezmocí nemoci hovořit s mrtvými, kteří se s ním všemožně snaží navázat kontakt a varovat ho před nebezpečím. A také jeho rozpaků z pochopení nutnosti a nezbytnosti spojit se s prolhaným, sebestředným a ctižádostivým Faethorem a vpustit ho do své mysli.
Příběh nás postupně zavede do různých koutů země, z Anglie se podíváme do Rumunska, Řecka a tradičně sovětského Ruska. Vrací se zpět špionážní linie příběhu, která je však konečně řádně propojena s tou vampýrskou, hororovou linií příběhu, nepůsobí tak odtrženě. Akce je zde dobře proložena hororovými okamžiky. Po až směšně působících vampýrech ze Zdroje, Janos působí jako dokonalá ikona vampyrismu. Chová se a jedná přesně tak, jak by jsme od vampýra očekávali. Je lstivý, mazaný, nemilosrdný, krutý a přitom svým způsobem namyšlený a až nezdravě sebejistý.
Když jsem před necelými deseti lety Řeč mrtvých četl poprvé, vůbec mě ta kniha nebavila. Připadala mi strašně "ukecaná". Myšlenkové rozhovory mezi Harrym a Faethorem jsou místy nezáživné a až příliš dlouhé. Byly taky tím jediným, co mi z knihy v paměti utkvělo. Proto jsem ke knize po letech přistupoval vcelku neochotně a bral jsem to jako nutnost osvěžit si pamět a zastrčit chybějící kousky do skládačky, abych se mohl konečně dostat k pátému dílu. O to větší bylo mé překvapení, jak dobrá, čtivá a napínavá kniha to přece jenom nakonec je. Je přijatelně akční, z větší části dobře hororová, napínavá a zajímavá. Lumley konečně, zřejmě povzbuzen a navnaděn předchozím dílem, popouští uzdu bizarnosti, nevyhýbá se ani otevřeným sexuálním scénám, které nijak neromantizuje (incestní vztah Janose s matkou). Po slabším Nekroskopovi a trochu jiném Zdroji do toho Lumley jde opět naplno a hororově.
Nechybí tradiční filosofické pasáže o času, lidském životě, vesmíru, podstatě života, matematice. A ač je z toho Lumley "obviňován" a sám to popírá, v Řeči mrtvých dochází i k odkazu na temný lovecraftův svět - zmínky o cizí řeči Cthulhu: "OGTHROD AI´F, GEB´L - EE´H, YOG-SOTHOTH, ´NGAH´NG AI´Y, ZHRO!" hovoří za vše
Řeč mrtvých již evidentně nastupuje cestu k původně závěrečnému pátému dílu série. Po přečtení kterékoliv předešlé knihy Nekroskopa nebylo jisté, s čím se Lumley vytasí v díle následujícím. Mohli/y jsme očekávat cokoliv a minimálně Zdroj byl velkým překvapením. U Čeči mrtvých je tomu jinak. Závěr knihy, jako by psala Královna koloběžka - končí i nekončí dobře a dost napovídá o tom, co se bude dít v díle následujícím. Svým způsobem s ním totiž tvoří uzavřenější celek. Je evidentní, že to, co v závěru knihy začíná, bude muset být v další části vysvětleno, rozvinuto. Není možné, aby to bylo opominuto a příběh opět odskočil někam jinam.
Český překlad pokračuje v kvalitě nastoupené u Vampýrů. Nesrovnalosti, překlepy, kostrbatost Nekroskopa jsou vampýrudík dávno pryč a zapomenuty.
Měl-li bych zmínit nějaké negativum, budou to zřejmě již zmíněné rozhovory Harryho s Faethorem (vyjma Faethorova historického vyprávění - tyto části, a nejen v Řeči mrtvých, ale i v jiných dílech, považuji za nejlepší pasáže vůbec) či rozhovory Harryho s Möbiusem, které, hlavně ze strany Möbiuse, nabírají pro mě nepříjemný náboženský podtext.
Z pěti částí série, co jsem četl, je Řeč mrtvých třetí nejlepší, postrádá do mysli se vkrádající nudnost Nekroskopa, či ze série vybočující jinakost Zdroje. Téměř se vrací k dokonalosti Vampýrů. 90%

upíři

Brian Lumley