Sémě mrtvých

Sémě mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3029/nekroskop-v-seme-mrtvych-3029.jpg 4 102 10

Nekroskop série

Příběh začíná brutálním zmasakrováním mladé ženy, vykonaném se zběsilostí hodnou upírů, jejichž vyhlazování zasvětil Harry Keogh svůj život. Nekroskop je požádán, aby případ vyřešil… Požádán mrtvými oběťmi bestiálního vraha. Harry nedokáže žádost mrtvých odmítnout, i kdyby ho to mělo stát duši. V odvěké bitvě s upíry lidstvo konečně vítězí a smete upíry z povrchu Země – díky Harrymu, jeho týmu mentálně nadaných špionů a Faethoru Ferenczymu, dávno mrtvému „otci“ pozemských upírů, který zradil svůj vlastní druh. Ale Harryho spojenectví s Faethorem si vyžádá hrůznou daň – samo Harryho lidství je napadeno upířím zlem, usídleným v jeho mysli… Nekroskop V. – Sémě mrtvých uzavírá brilantní pentalogii o Nekroskopu – člověku, který stojí za mrtvými a čelí přízračnému zlu Vampírů.... celý text

Horory Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Deadspawn , 1991

jan0223
11.01.2022 4 z 5

Uzavření jedné části příběhu je poněkud nešťastné. Příběh má ohromný potenciál, který svými předchozími díly jenom podpořil, ale místo aby toho autor využil, totálně to pohřbil. Je to škoda. Každopádně jsem zvědav co bude dál a jak se k tomu autor postaví a zachrání pošramocenou pověst jinak pěkné vampíriácké série.

Usire
18.06.2021 3 z 5

Velmi rozporuplná kniha. Velká část je opravdu dobrá a má i nápad, ten zbytek je totální odpad se silnou pachutí recyklace z předchozích dílů, postavy se chovají zcela nelogicky a čtenář má chuť knihu hodit do ohně. Přijde mi, že hlavní hrdina Harry velkou část knihy nepoužívá ani mozek, ale jen instinkty, protože jeho dějová řešení jsou naprosto katastrofální.

Hzjena
21.02.2020 3 z 5

Tak máme zde výcuc od uživatele eraserhead, takže k ději už nic dodávat nemusím. Jen moje osobní dojmy nebyly tak horké. Potvrdilo se moje podezření o zákeřných výtrusech upířích hub (opět se autor ospravedlňuje nějakým blábolem o tom, že ani sami upíři nevědí jak jejich těla pracují...). Dějová linka s Penny se mi moc líbila, jen mě malinko zarmoutilo, jak autor všechny hlavní postavy začal kosit hlava nehlava (nechápejte mě špatně, nevadí mi když hl. postavy umírají, ale musí to mít nějakou grácii a vnitřní pohnutí [jak to umí japonci], takhle mi přišlo, že to autor chtěl nějak ukončit, tak bezhlavě nechal každého umřít při první příležitosti.) Kupodivu mi bylo asi nejvíce líto Darcyho. Z pobočky E se stala nemilosrdná smečka lovců čehokoli co jen trochu smrdí upírem. Bylo znát že autor nechal ožít některé postavy a pak nevěděl co s nimi dál, tudíž tam byli úplně zbytečně a jen vyplnili prázdné stránky.

Co se týče Hvězdné strany....začátek byl pro mě utrpení, protože se nic nového vlastně nedovíme (páč má Šejtán v pi*i paměť - nepřekvapivě) a jen sledujeme hašteření zbylých Vampířích vládců. Pak nám autor nechal ožít údajně mrtvou Keren jen proto aby s ní mohl Harry rozjet nekonvekční způsoby sexuálních praktik. Selenka na Sluneční straně nepřekvapivě skončila fiaskem, páč Harryho syn vlastně nebyl úplně tak ok jak předestřel v minulé knize. Prostě je jedno co napíše v epilogu, protože to v další knize zvrátí na pár stránkách, aby měl jakous takous zápletku.

No a nakonec to zazdil. Někteří čtenáři by si mohli myslet, že už definitivně, protože Harry skončil, upíři byli odňůkováni na atomy a Šejtán se vrátil zpět do minulosti kde začal, ale to by nebyl Lumley aby to zas nějak neotočil a nevymyslel nějaké to ALE....

TERRORDROME
22.09.2019 3 z 5

Minulý diel bol nebezpečne rutinne-recyklačný, s týmto je to trochu komplikovanejšie. Základom je nekroskopova premena na vampíra, keďže ho mentálne znásilnil hnusák Faethor a Harry sa tak pomaly stáva vyvrheľom po ktorom idú jeho bývalý kolegovia a aj mŕtvy ( ktorý ho dovtedy zbožnovali a neváhali kvôli nemu kedykoľvek vstať z hrobu aj vo forme stáročných franforcov ) mu dali košom, lebo s upírom sa nebavia, HOWGH! K tomu je prilepený Harryho posledný prípad, po ktorom plánuje nadobro vziať roha z našej dimenzie. Úlohou je chytiť úchylného nekrofilného nekromanta znásilňujúceho svoje obete do ručne vyrezaných dier ľubovolne po tele, tak aby to cítili aj po smrti. No a medzitým ešte prcnutá linka z hviezdnej strany s vampírmi v ľadovom vyhnanstve plánujúcimi čo ďalej. Táto časť sa mi páčila, len som si nevedel dosť dobre predstaviť kam ( a či vôbec ) to nakoniec môže viesť. Nuž, viedlo aj keď tá záverečná kucapaca pôsobila opäť v celkovom kontexte tak nejak divne dolepene a hrrr, ale zasa horiace kríže, zvracanie granátov, atómový blitzkrieg a satan so stratou pamäti je zaujímavá kombinácia. Plus vampírsky sex s nevídanou telesnou akrobaciou. Takže to bolo síce preplácané, ale došlo solídneho konca, každopádne to vidím na tri.

Hiragaen
30.11.2017 4 z 5

Poměrně slušné zakončení základní ságy a Harrym, ale asi mohlo být i lepší. Také mě maličko iritovali části z Hvězdné strany.

CharlesWard
10.01.2017 3 z 5

Nejsem ani zdaleka tak nadšen jako ostatní. Klasická linie ze současnosti, je v tomto případě, částečně narušena podivnými záblesky z minulosti, které se odehrávají úplně jinde. Navíc se závěr knihy, se děje právě "jinde" a tak nějak mi připadalo, jako by byl celkově násilně useknut. Brian se asi chtěl hlavní postavy už jen rychle zbavit, a tak šla logika stranou. Zatím u mně z 3. dílů pentalogie stále vede ten 2.

Richie1
24.10.2014 5 z 5

Završení základní série o nekroskopovi Harry Keoghovi - ani pátý díl neztrácí nic ze své originality a děsivosti. Harry Keogh je podroben vůbec nejtěžší zkoušce - skoro po celý život bojoval proti upírům a když se zdá, že v tomto boji konečně zvítězil, vypadá to, že on sám bude muset bojovat proti upíří nákaze. A speciální britská pobočka E, které vždy pomáhal proti těm nejhorším nepřátelům lidstva, se teď možná obrátí proti němu...
Harry musí splnit slib mrtvým a najít bestiálního vraha - ale stihne to, než možná upíří nákaza zničí i jeho, nebo než si ho najde pobočka E?
2.9.2022 - přečteno potřetí - 90%

Pět základních dílů o Nekroskopovi vřele doporučuji všem milovníkům upírů - těch starých děsivých a vraždících upírů (tedy žádný sladkobolný Edward apod :-). Lumley posunul upírské téma o hodný kus dopředu.

Bob34
17.08.2014 5 z 5

Moc pěkná knižka

pikacka
01.10.2013 5 z 5

opět tento díl nezklamal. Napínavé , super děj a už se těším na další díl :-)

eraserhead
01.01.2011 5 z 5

Sémě mrtvých opět tvoří dvě opět zcela jasně a zřetelně oddělené linie příběhu, které se spojí v závěru do jednoho celku. Někdo brutálně vraždí mladé dívky. Harry Keogh je těmito mrtvými dívkami požádán, aby případ vyřešil a odhalil vraha. Použije schopnost získanou od vampýra Janose a jednu z obětí vzkřísí zpět k životu. Dostane se na stopu vraha, který ač není vůbec vampýr, jedná stejně brutálně, je ztělesněním čistého zla. Harry si uvědomuje, že to je jeho poslední případ, dostavují se totiž známky a projevy jeho předešlé chyby, kdy vpustil Faethora do své mysli. Harryho mysl byla nakažena vampýřím zlem a on se pomalu začíná měnit ve vampýra. To si uvědomuje i britská pobočka E, která je odhodlána Harryho zneškodnit a konečně se tak jednou provždy zbavit upírů. Jediný, kdo Harrymu zůstal, je Darcy Clarke, přítel, který jediný mu věří a důvěřuje. Harry cítí, jak se postupně proměňuje a proto se rozhodne po vyřešení případu odejít do jiné dimenze, v níž před lety bojoval proti upírům. Druhá linie příběhu vypráví osudy Šejtise, Fesse a Arkise, upířích vládců z jiné dimenze, kteří po porážce v boji s Harrym a Obyvatelem zahrady uprchli do ledových pustin. Zde objeví sídlo jednoho z prvních vampýrů Šejtána, který se chce vrátit zpět - na vrchol, k moci a ovládnout postupně celý svět i jiné jeho dimenze. Poté, co Harry vstoupí do jiné dimenze mu nezbude, než se s nimi po boku Karen opět utkat. Tentokrát však vítězství není tak jisté....
Sémě mrtvých uzavírá jednu celou kapitolu Nekroskopa, jeho životních osudů a peripetií, jeho věčného boje s vampýry. Uzavírá celou jednu dějinnou epochu Nekroskopových osudů.
Vrací se zpět pár Harryho přátel z předešlých částí - Darcy Clarke, Zek či Trevor Jordan, kterého zabil Janos Ferenczy v Řeči mrtvých, vrátí se dokonce i Harryho syn Harry junior, který si však již pomalu přestává být vědom sám sebe. Kromě nich se vrací i několik upírů ze Zdroje - Šejtis a jeho kolegové, a překvapivě i upírská vládkyně Karen. Vrací se i Faethor a Möbius, jehož proslovy už jsou dost mimo... Kromě nich samozřejmě několik nových postav - starý upíří vládce Šejtán, Penny Sendersová, jedna z obětí brutálního vraha, nezvykle brutální vrah a samozřejmě pár nových agentů z pobočky E.
Ač z počátku příběh plyne ve dvou různých rovinách, oddělených jednotlivými částmi, obě části jsou srovnatelně zajímavé a dobré. Skoro takřka čistě detektivní část Harryho pátrání po vrahovi dívek postupně graduje do hororové akce, v níž nechybí vzkřišování mrtvých, vrahovo masakrování nevinných dívek či v závěru jeho životní příběh, nemluvě již o samotného Harryho proměně. Tuto část bych trochu přirovnal k příběhu Juliana Bodescua z Vampýrů. Možná neprozradím moc, když řeknu, že vrah sice není vampýr, ale nechutný, brutální a zvrácený je skoro stejně, ne-li více. V té druhé rovině, popisující osudy Šejtise, se příběh vrací k v podstatě gotickému hororu, děj je napínavý, má hustou atmosféru, pozvolně nabírá na děsivosti.
Jestliže jsem v recenzi na Řeč mrtvých zmiňoval, že se Lumley konečně nebránil pootevřít brány morbiditě, nechutnosti a ryzí živočišné a otevřené sexualitě, v Sémě mrtvých se rozjel naplno. Vrahovy hrátky jsou nezvykle nechutně brutální, až by se z nich slabším povahám mohl zvednout žaludek. Stejně tak sexuální hrátky Harryho s vládkyní Karen jsou bizarnost non plus ultra, zde možná Lumley již překročil hranici jakés takés reality a dobrého vkusu. Jde jen o to, považovat to za plus či mínus příběhu.
Obě části příběhu sedí, jsou již čistě hororové a v závěru zapadnou do jednolitého celku (ač spolu nemají takřka nic společného). Dojde vlastně jen k vyústění Harryho osudů, konečnému boji s upíry, který se má stát jejich armageddonem. Jenže, nebyl-by to Lumley, aby to nedopadlo jak by se čekalo.
Musím říct, že na můj vkus až moc spektakulární a původní mystický závěr celé jedné série mě moc nepotěšil. Ač by se svým způsobem mohl zdát logický, na můj vkus je až moc filosofický a paranormální. Podtrhl stoličku celému v podstatě na hranici realistična a uvěřitelnosti stojícímu příběhu. Stal se tak maličkou černou skvrnou na celé linii příběhu. Lumley se podle mě nechal moc unést a ve snaze zakončit celou sérii nějak spektakulárně a bombasticky to celé pokazil. Nechal do svého celou dobu takřka čistě hororového příběhu proniknout stopy fantasy (možná ovlivněn vzrůstající oblibou tohoto žánru) a docílil akorát toho, že závěr Nekroskopa hodil někam, s čím celý průběh příběhu jen občas koketoval (rozhovory Harryho s Möbiem), ale jinak nijak moc nekolidoval.
Přesto všechno považuji Sémě mrtvých za druhou nejlepší knihu Nekroskopa, až na svůj konec poměrně dobře ukončující jednu linii příběhu. S Harrym se už zřejmě nikdy nesetkáme (tedy doufám, že ne).
Příběh však nekončí. Pokračuje trilogií Svět vampýrů. Jejími hrdiny mají být synové Harryho Keogha a cikánské ženy. Mají se vrátit i upíří vládci - krutější a nemilosrdnější než dřív. Ale o tom snad už jindy...

upíři

Brian Lumley