Richie1 Richie1 komentáře u knih

Bezhlavý jezdec Bezhlavý jezdec Thomas Mayne-Reid

Jo, tohle byla oblíbená kniha mého dětství. Dnešní mládež už usekané hlavy nijak neděsí, ale mě tenkrát příjemně mrazilo, když jsem četl o jezdci, který se v prérii tajemně zjevoval a jezdil bez hlavy. Tenhle román má vše, co je důležité - zápletku, tajemno, dobrodružství, lásku ... Z nostalgie dávám krásné 4 hvězdičky.

17.08.2014 4 z 5

Velký admirál Velký admirál František Omelka

Vzpomínám si, že když jsem jako kluk přečetl tento román o slavném mořeplavci Magalhaesovi, tak to ve mě podnítilo velký zájem o cestovatelství a mořeplavectví. Poté jsem si nějaký čas z knihovny půjčoval samé knížky o objevitelech a dobyvatelech :)
František Omelka příběh o Magalhaesovi napsal velmi čtivou formou, která zaujme nejen školáka, ale i dospělého čtenáře. Osudy velkého mořeplavce určitě stojí za to znát.

17.08.2014 4 z 5

Kapesní atlas světových dějin 1. díl Kapesní atlas světových dějin 1. díl Petr Cafourek

Pro milovníka historie je tento atlas nezbytnou a neocenitelnou pomůckou. Používám ho vždy při čtení historických knih a nemohu si ho vynachválit. Stejně tak druhý díl.

17.08.2014 5 z 5

Hora smrti Hora smrti Arnošt Černík

Nanga Parbat - Holá hora, hora smrti. Kdo se hory dotkne, zahyne ... koluje podhůřím strašlivá pověra.
I za nejjasnějšího dne, kdy slunce září o závod, jako by se svrchu Holé hory snášel mrak, jehož chlad proniká až do kostí.
"Neviděli jsme ho, jenom cítili. Je to mrak strachu, mrak smrti," říká o Nanga Parbatu Tenzing Norkej, král himalájských vůdců, tygr tygrů, přemožitel nejvyššího štítu světa Bohyně Matky Země.

To jsou úryvky z knihy Hora smrti. Knížku jsem přečetl kdysi jako kluk a uchvátila mě. A ani po mnoha letech pro mě kniha neztratila nic ze své působivosti, stále se k ní rád vracím a čtu ji znovu a znovu.

17.08.2014 5 z 5

Král diplomat Král diplomat Jiří Spěváček

Známý český historik popsal dobu a život našeho prvního krále z rodu Lucemburků - Jana (otce pozdějšího Karla IV.). Právem ho nazývá "králem diplomatem". Také bývá nazýván "král cizinec", neboť v Čechách se příliš nezdržoval, ale jezdil po celé Evropě, kde byl uznáván i obáván těmi nejmocnějšími vládci.

17.08.2014 3 z 5

Král Král Kåre Holt

Nějaký čas tato kniha patřila k nejtlustším v mé knihovně (přes 700 stran většího formátu s malým písmem). Je to opravdová severská sága - kdo si chce přiblížit středověk severu Evropy (doba Vikingů, jarlů ...), nechť tak učiní právě s touto knihou.

17.08.2014 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna patří bezesporu mezi základní pilíře science-fiction literatury. Perfektně promyšlené postavy, intriky, mocenské boje a především úžasný svět budoucnosti a planety Arrakis nazývané Duna.

Vesmír má feudální uspořádání. Vládne Imperátor s pomocí těch nejtvrdších vojáků - sardaukarů, své mocenské zájmy ale mají také jednotlivé velkorody ovládající celé planety. Spojení mezi světy zajišťuje Gilda, která pro bezchybnou navigaci využívá drogové účinky drahocenného koření z planety Arrakis.
A právě vládu na Arrakis má z pověření Imperátora Shaddama IV. převzít rod Atreidů původně sídlící na planetě Caladan.
Arrakis však ovládá nepřátelský rod Harkonnenů a ten se tohoto výnosného obchodu nevzdá bez boje. Intriky i boje ohrozí samotné členy velkorodu Atreidů a když už se zdá, že tento rod zmizí z mapy vesmíru, tak na scénu přichází Kwisatz Haderach, mystický nadčlověk, který může pohnout vesmírem.

Skvěle napsaná kniha a úvodní díl celé ságy o Duně. Další díly mají už bohužel poněkud sestupnou úroveň.

21.07.2014 5 z 5

Přestavba a nové myšlení Přestavba a nové myšlení Michail Gorbačov

Četl jsem Gorbačovovu knihu na konci 80. let, v době velmi aktuální. Podle mě Gorbačovův obrovský přínos byl v tom, že rozpoznal problémy socialistické společnosti a otevřel dialog. Otevřel možnosti, které za jeho předchůdců byly těžko představitelné.
Problém ovšem byl, že Gorbačov chtěl socialismus obrodit a zachovat. Stále věřil ideím socialismu a chtěl pro ně získat celý národ. Věřil, že když se podaří obroda ekonomického systému a že když se změní zkostnatělé myšlení obyvatel, že se socialismu opět bude dařit a opět bude dohánět kapitalistický svět. Mýlil se, ale i díky jeho pokusu o obrodu nakonec došlo k takovému uvolnění tuhého režimu socialistického světa, že to nakonec pomohlo i k jeho pádu. Za což mu můžeme děkovat.

14.05.2014 3 z 5

Svítání Svítání Robert Merle

Petr ze Sioraku ve službách francouzskému králi Jindřichu IV. prožívá opět dobrodružství na válečných bojištích i v diplomatických misích. Při tom všem, jak je jeho zvykem, se nevyhýbá ani milostným dobrodružstvím.
V této 6. části cyklu se hlavní hrdina podívá také do papežské Itálie, kde se pokusí pomoci dosáhnutí zrušení exkomunikace francouzského krále a v závěru knihy i do Španělska na katolický dvůr Filipa II. Svému králi pomůže také při eliminaci hrozby jezuitského řádu.
Merle je někdy v popisech děje příliš rozvláčný, ale i tak se jeho příběh čte dobře a kromě poučení o historii přinese i pobavení. Šestým dílem uzavřel autor svůj cyklus o Petru ze Sioraku, ale později k němu připojil dalších 7 dílů, na které se již těším.

14.05.2014 4 z 5

Horoucí láska Horoucí láska Robert Merle

Petr ze Sioraku stále zůstává věrný králi Jindřichu III. a po jeho smrti se přimyká k jeho následovníku Jindřichu IV. Tento "hugenotský" král má od počátku velmi těžkou pozici, protože země je rozdělena a on vládne pouze její menší části. Katolická většina Francie nového krále odmítá a bojuje proti němu. Naštěstí Jindřich IV. je natolik dobrý válečník a zároveň prozíravý státník, že postupně odstraňuje jednu překážku za druhou a přibližuje se k hlavnímu cíli - získat zpět Paříž, hlavní a nejdůležitější město království.
A v této snaze mu velmi účinně pomáhá právě Petr ze Sioraku, jehož král využívá především jako svého tajného agenta, plnícího rozličné úkoly. Ten nejtěžší pak je vydržet v obležené Paříží i dobu hladomoru a přinášet svému králi důležité informace. Petr zažívá opět různá dobrodružství jak životu nebezpečná, tak i romanticky milostná.
Autor čtivou formou přibližuje další zajímavý úsek dějin pozdně středověké Francie - dobu, kdy proti sobě stále nesmiřitelně bojovaly různé náboženské proudy v křesťanství a kdy si na královský trůn brousili zuby mnozí členové vládnoucího královského rodu. Zdůrazněna je také horoucí láska, jež ke své zemi a ke svému lidu měl král Jindřich IV.

13.05.2014 4 z 5

Vladař na scéně Vladař na scéně Robert Merle

Ve čtvrtém dílu ságy dochází k jedné podstatné změně oproti předchozím dílům. Petr ze Sioraku vstupuje do přímé služby francouzskému králi Jindřichu III. jako jeho lékař, a protože je nejen chytrý a šikovný, ale především věrný, využívá ho jeho panovník i k rozličným tajným posláním. S hlavním hrdinou se tak dostaneme na mnohá místa středověké Francie, ale i třeba na dvůr navarského krále či na anglický dvůr.
Dobrodružný ráz příběhu je zachován, ale děj je navíc značně rozšířen o historické souvislosti. Popisování historických událostí je někdy až na úkor čtivosti příběhu, ale na druhou stranu se tak čtenář mnoho dozví o této vzrušující době, kdy se Francie ocitla na pokraji rozpadu, protože byla zmítána rozkolem mezi katolickou většinou a hugenotskou menšinou. Do hry vstupují i další mocnosti jako katolické Španělsko s králem Filipem II. nebo protestantská Anglie s královnou Alžbětou I. Velmi dobře je v románu vykreslena osobnost francouzského krále Jindřicha III. a jeho boj proti nepříjemnému soupeři o moc - vévodovi Jindřichu Guise. Vrchol tohoto soupeření je napínavě popsán v samém závěru románu. S Petrem ze Sioraku bude čtenář přitom.

12.05.2014 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Když jsem jako mladý scifista poprvé četl Nonstop, tak jsem zpočátku přemítal, co má tato kniha společného se scifi. Postupně jsem se prokousával dějem, objevoval důležité souvislosti až k překvapivému konci a pochopil jsem, proč je kniha považována za skvost scifi literatury. Aldiss měl výborný nápad a převedl ho perfektně do románové podoby!
Obdobné téma zpracoval i Stanislaw Lem v knize K mrakům Magellanovým.

11.05.2014 5 z 5

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Petr ze Sioraku se vydává do Paříže, aby si vyprosil u krále milost za zabití urozeného soupeře při nepovoleném souboji. A přichází do Paříže právě v předvečer neblaze proslulé Bartolomějské noci, kdy propuknou naplno nenávistné postoje dvou náboženských táborů - katolíků a hugenotů. Petr jako příslušník hugenotské strany je v centru dění a ocitá se v přímém ohrožení života.
Ani třetí díl Merleho historické série vůbec neztrácí na čtivosti. Petrovy peripetie na jeho cestách středověkou Francií i dobrodružství v Paříži čtenáře nutí neodtrhávat se od knihy. V příběhu se seznamujeme s význačnými šlechtici i členy královského rodu, poznáváme středověký život v hlavním městě francouzského království. Závěrečné scény z Bartolomějské noci jsou natolik výmluvné, že čtenáři nadlouho zůstávají v paměti.
Kniha mě pohltila stejně jako při prvním přečtením před nějakými 25 lety.

09.05.2014 5 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Druhý díl přivádí hlavního hrdinu Petra ze Sioraku s jeho bratrem Samsonem do Montpellieru studovat lékařskou vědu na tamní veleznámé univerzitě. Petr coby patnáctiletý jinoch už zažívá neobyčejná dobrodružství, do nichž se zčásti dostává svou horkokrevnou povahou a zčásti i povahou té doby. Dobrodružství nebezpečná (např. setkání a boj s lapky), ale i milostná (jako inteligentní a pohotový mladík si získává srdce všech žen a rozhodně jejich pozornost neodmítá).
Merle nás seznamuje s prostředím středověké Francie, především s dobou soupeření dvou náboženských skupin - mezi katolíky a hugenoty (kalvínisty). Ve skutečnosti (jako vždy) šlo především o moc, takže tyto náboženské třenice či války řešily především, kdo a za čí podpory bude vládnout. Petr ze Sioraku je sice hugenotského vyznání, ale poněkud vlažného, takže mu nečiní potíže získávat přátele (i nepřátele) z obou soupeřících táborů.
V závěru knihy toto soupeření opět nabývá na intenzitě a můžeme jen očekávat, jak se Merle vypořádá v dalším díle s událostmi známé Bartolomějské noci a jaká dobrodružství při tom Petr opět prožije.

09.05.2014 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

První díl historické série mého oblíbeného spisovatele Roberta Merle je skvělým úvodem do celé ságy zahrnující zajímavé období náboženských válek ve středověké Francii (od poloviny 16. století až po období vlády Ludvíka XIII.).
Příhody a dobrodružství Petra ze Sioraku mě uchvátily hned od tohoto prvního dílu a já začal postupně kupovat další vycházející díly, které také nijak neztrácí na čtivosti.
Merle má velký vypravěčský talent a dokáže udržet čtenářovu pozornost i při popisování historických souvislostí. A to také na tomto autoru velmi oceňuji - že umí zasadit krásný příběh do pravdivého historického rámce.

Zároveň musím ocenit skvělý překlad Miroslava Drápala, "jenž vyniká hrubě znamenitým jazykem, kterýmž čtenáři pomáhá lépe se vcítit do vyprávění".

08.05.2014 5 z 5

Čingischán Čingischán C. C. Bergius

Jedna z lépe napsaných knih o pravděpodobně největším dobyvateli v historii lidstva. Život Čingischána je barvitě a čtivě vylíčen od jeho mládí, přes sjednocení mongolských kmenů a dobytí Číny, až po tažení do Střední Asie, Indie a Evropy. Čingischán zemřel jako nejmocnější vládce středověku a jeho říše ho přežila o několik set let.

07.05.2014 4 z 5

Život pro živé Život pro živé Jan Machoň

Oba historické romány - Vyděděnci a Život pro živé - nejsou příliš zdařilé. Čtou se docela těžkopádně a tolik nezaujmou, takže jsem byl rád, že jsem je nakonec zvládnul dočíst a vím, že se k nim již nikdy nevrátím.

06.05.2014 2 z 5

Trýzeň slávy Trýzeň slávy František Neužil

Když jsem kdysi četl román poprvé, tak jsem ještě neznal dost dobře historii Přemyslovců, a proto mě román nadchnul. Doba Přemysla Otakara I. byla hodně bouřlivá a díky tomuto schopnému panovníkovi z ní české knížectví a později království vyšlo vítězně. Úsilí Přemysla Otakara o uznání českého státu bylo korunováno slavnou Zlatou bulou sicilskou.
Po letech jsem román četl podruhé a už mě tolik nezaujal, nicméně stále v mé knihovně patří k těm kvalitním historickým románům.
Tato kniha má pro mě i své další kouzlo, neboť je osobně podepsaná autorem - Františkem Neužilem.

02.05.2014 4 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Výborný příběh z doby, kdy římská republika byla ještě v plenkách a bojovala o své přežití v prostředí mnoha italických kmenů a především tajemné a starobylé etruské enklávy. S hlavním hrdinou procestujeme většinu zajímavých míst starověkého Středozemí a zúčastníme se i nejznámějších událostí té doby, včetně třeba slavné bitvy u Himéry v roce 480 př. n. l. Určitě doporučuji.

28.04.2014

Král a socha Král a socha Kostas Asimakopulos

Tuhle knížku jsem si rozečetl v srpnu 1985, ale nedopatřením jsem ji zapomněl ve vlaku. Teprve v listopadu jsem sehnal jinou v antikvariátu a dočetl ji. Zas tak moc mě nezaujala, dnes už po ní určitě nesáhnu. Spíše je pro mě zajímavý doslov od mého oblíbence Vojtecha Zamarovského.

28.04.2014 2 z 5