Přestavba a nové myšlení

Přestavba a nové myšlení https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120231/prestavba-a-nove-mysleni-120231.jpg 2 21 3

politická literatura, která přispěla k rozpadu sovětského impéria

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Svoboda

Perestrojka i novoje myšlenije dlja našej strany i dlja vsego mira , 1987

Corso
07.02.2023 1 z 5

Boli to divne casy, ked v polickach stali vedla seba Perestrojka, Kamasutra, Trebenovej liecive byliny a trebars Jarosova Tisicrocna vcela. S odstupom casu sa dnes Gorbacov javi ako vizionar, zavan racionality a realneho pohladu na situaciu. Prestavba bol jeho projekt ako dat ekonomicky a financne umerajucemu a pomylenemu rezimu sancu prezit v nastavajucom globalnom supereni. Snad sa narodil do zlej doby, pretoze prisiel s kacirskou ideou, ze sa so zapadnymi partnermi ako Reagan a Thatcherova da jednat rozumne, ustretovo, otvorene. A neprichadzal na kazde stretnutie s hrozbou rozmiestnovania dalsich jadrovych hlavic. Doma ho za to stara garda nenavidela, my sme mu dodatocne po rokoch podakovali ze nas nechal ist svojou cestou lebo aj tak mal svojich problemov dost. Ukazalo sa vsak ze nema dalsich nasledovnikov a tak sa prestavba stala uz len akymsi teoretickym modelom. Mozno by to dopadlo rovnako ako s Leninovou elektrifikaciou alebo Chruscovovou kukuricou. Obrazne. Nedozvieme sa, lebo rusi sa nasledne vydali na cestu akehosi panoptika a zmutovaneho kapitalizmu s ruskou zdevastovanou dusou.
Inak, my sme mali doma chvilu snad tieto knihy aj tri. Ono sa to vtedy vsade doslova zadara rozdavalo a necital to nikto. Proste, nadej ktorej nik neveril a my sme uz chceli do sveta, nie dalsie napravanie a pokusy. Chceli sme Atarko, Commodore, kozate baby v casopisoch a podnikat. Ak chcete vitrinku devatesiatych rokov, strcte tam Perestrojku ktoru sa kazdy hanbil vyhodil "ved co ak sa rusi znova vratia" a do nej ako zalozku kuponovu knizku z prvej kuponovej privatizacie. Vravim, divne casy.

No... nasiel som ju v krabici na povale, neuverite, hodenu k detskym kniham. (Pretoze knihy sa proste nevyhazuju.) Takymi tymi detskymi co uz sme nechceli viac citat, ale odlozili sa ze ved... raz budeme snad mat vlastne deti a potom. Myslim ze to medzi rozpravky svojim sposobom aj patrilo.
PS: Prelistoval som, precital par uryvkov. Ci na tej vizii bolo aj daco co malo sancu uspiet mi neprislusi hodnotit.

Richie1
14.05.2014 3 z 5

Četl jsem Gorbačovovu knihu na konci 80. let, v době velmi aktuální. Podle mě Gorbačovův obrovský přínos byl v tom, že rozpoznal problémy socialistické společnosti a otevřel dialog. Otevřel možnosti, které za jeho předchůdců byly těžko představitelné.
Problém ovšem byl, že Gorbačov chtěl socialismus obrodit a zachovat. Stále věřil ideím socialismu a chtěl pro ně získat celý národ. Věřil, že když se podaří obroda ekonomického systému a že když se změní zkostnatělé myšlení obyvatel, že se socialismu opět bude dařit a opět bude dohánět kapitalistický svět. Mýlil se, ale i díky jeho pokusu o obrodu nakonec došlo k takovému uvolnění tuhého režimu socialistického světa, že to nakonec pomohlo i k jeho pádu. Za což mu můžeme děkovat.

Jackjelly
15.05.2012 3 z 5

Těžko hodnotit knihu po předchozích letech beznaděje, jediné co mohu napsat je, že to bylo překvapení které přišlo zevnitř šíleného režimu v době, kdy jej už nikdo nečekal. Nebo alespoň ti neinformováni nečekali, proto možná kolem ní vzniklo více očekávání než mohla splnit a ti co stáli v pozadí režimu se jen posměšně ušklíbali a smějí se dodnes.