Dějiny psané Římem

kniha od:

Dějiny psané Římem https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15606/bmid_dejiny-psane-rimem-svR-15606.jpg 4.6 198
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Kniha hovoří o městě, které se nazývá věčným, i o říši, jíž dalo jméno. Vypráví o cestě od bezvýznamnosti ke světovládě, o válkách i kulturních památkách, o hrdinských i všedních dnech, o slávě i o rubu této slávy. Je to vzrušující líčení nenávratného mládí lidstva, jež nazýváme antikou, z pera jednoho nejlepších autorů literatury faktu u nás.... celý text

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 0

Devorah
Devorah
14.09.2023 5 z 5

Ačkoliv je Zamarovského podání výhradně historiografické, rozhodně není suchopárné. Dokáže v nás probudit zájem o starý Řím, mistrně zachází s fakty, aniž by byla nudná. Zánik republiky sice líčí plasticky, nicméně dobu se nám snaží přiblížit objektivně.
Neubráním se myšlence, že tu a tam knihou probleskuje autorův stesk po starém dobrém Římě, což dělá celé dílo opravdu skvostným zážitkem.
A dalším zážitkem je audiokniha namluvená Pavlem Soukupem, který se se svým skvělým přednesem výborně hodí k patosu Zamarovského díla.

iskovsky
iskovsky
25.07.2023 5 z 5

asi 30 rokov som sa tejto knihe vyhýbal, pretože som si nejako vsugeroval, že to nebude dostatočne odborná kniha...
pán Zamarovský, verejne sa vám ospravedlňujem... :/


patrikZ
patrikZ
14.07.2023 5 z 5

Neskutečně čtivě psaná kniha. Rozhodně ji mohu doporučit každému, kdo chce poměrně stručný výklad římských dějin - jako odrazový můstek a pro zopakování ideální. Určitě se k ní vrátím.

JohnMiller
JohnMiller
09.07.2023 4 z 5

Dejiny písané Rímom bolo moje prvé stretnutie s Vojtechom Zamarovským. Tento slovenský autor literaúry faktu ma veľmi príjemne prekvapil. Tento kúsok sa mi páčil až tak, že som si v momente zadovážil aj iné jeho práce.
V tejto knihe nám predstavuje stručne, ale veľmi pútavou formou 1000 rokov histórie starovekého Ríma. Od pádu Tróje až po posledného cisára.
Kniha nezachytáva iba príbeh vládcov ktorý sa svojim obsahom dá prirovnať ku Hrám o tróny, (intrigy, konflikty, spolupráce to všetko je pútavé v takom rozsahu, ako by to písal dramatik. Keďže však ide o realitu, zážitok bol o to intenzívnejší) ale ako koncept nám chce priblížiť aj bežný život v tejto ríši. Sociálne prvky, myslenie, kultúra, demografia, architektúra, hodnoty, postoje, morálka. Autor pracuje s neskutočným množstvom dobovej literaúry ku ktorej sa takisto rád vrátim.
Táto knižka má tú výhodu, že sa v podstate dotkne každej témy Starovekého Ríma a záleží na čitateľovi, či v bádaní disciplíny ktorá ho zaujala bude pokračovať ďaľej výberom vhodnej literatúry (zoznam použitej literatúry na konci je pestrý).
Jediné čo mi na tejto knižke prekážalo, ale to je v podstate dané dobou, (1967) je až príliš časté parafrázovanie a citovanie známeho dua Marx a Engels. Chápem, že doba nepustila a Marx aj Engels písali o Ríme, o rodine a a ich nekonečných triednych bojoch a netvrdím, že všetko čo napísali je absolútne milné ale na môj vkus tu toho bolo až priveľa. No používal aj veľa "západnej" literatúry, takže je to pre mňa dostatočne objektívne.

Hledam94
Hledam94
17.05.2023 5 z 5

Oceňuji to, co jiní - velká čtivost a množství faktů. Přidal bych i to, co tu asi nikdo nezmiňuje: naznačení obtížnosti práce historika a informace o zdrojích poznatků o starověkém Římě. To mě vždy překvapovalo, jak víme tolik o konkrétních lidech, co žili tak dávno.

Kabuky
Kabuky
07.10.2022 5 z 5

Úchvatná a čtivá kniha.

J.P.S.
J.P.S.
04.11.2021 5 z 5

Jak už napsali mnozí hodnotitelé přede mnou, největším benefitem této knihy je opravdu mimořádná ČTIVOST. Přestože má na první pohled jakoby "učebnicový" formát, patří jí zcela oprávněně titul populárně-naučná. Pravda, kniha nejde do úplných podrobností, každého fanouška antiky jistě napadne řada hlubších děl, nicméně jako základní přehled o klíčových událostech římských dějin je více než dostačující, a zejména má velký potenciál nadchnout i čtenáře, který se dějiny starého Říma dosud nezajímal.

Za velké plus považuji paralely k moderní době. V této souvislosti mnozí hodnotící zdůrazňují, že autor někdy nezastírá nadšení komunismem a neváhá citovat z Marxe. Je možné, že ve starších vydáních tomu tak bylo, nicméně vydání z roku 1995 (včetně audioknihy načtené Pavlem Soukupem) je od tohoto zřejmě už očištěno, protože já tento pocit neměl. Je-li např. v kapitole 8 citováno, co Marx napsal o římských proletářích, pak tuhle odbočku chápu spíše jako paralelu s problémy v časech překotných společenských změch, na které bylo 2. stol př. nl . v Římě podobně bohaté jako 19. století v Evropě (čili nehledal bych v tom vysloveně adorování Marxe). Naopak, v jiných částech knihy nalézám na svou dobu docela odvážná přirovnání, u kterých se skoro divím, že v době prvního vydání prošla. Například v kapitole 12 o počínající krizi v době vlády Severovců jsou uváděna (velmi přiléhavá) srovnání z moderní ekonomie, autor dokonce natvrdo říká, že znehodnocení měny v každém dějiném období přineslo problém (napsat toto v době, kdy lidé ještě pamatovali drastickou finanční reformu prezdienta Novotného, to chtělo docela odvahu). Nebo v kapitole 13 vylíčené poměry v době vlády Konstantinovců:
"Lid dostával své příděly chleba a občas i vína, měl své lázně a hry, práci si také našel, jestliže o ni stál, a o veřejné věci se nestaral. Nobilita - také už ne římská - považovala za nejvyšší politickou ctnost poslušnost a změnila službu státu za přisluhování císaři. Když jí plynuly výhody z odchodu na východ, bez váhání jich využila" (publikovat tahle slova v době normalizace bylo také docela odvážné).

Ale možná je to opravdu dáno tím, že jsem měl k dispozici pozdější vydání (proto nemohu srovnat s prvním vydáním, které zde zmiňují někteří hodnotící).

janka2000
janka2000
24.08.2021 4 z 5

Populárně-naučná kniha o dějinách Římu. Není to klasická učebnice, ale spíše popisuje život a dobu starého Říma. Samozřejmě se zmiňuje o hlavních historických aktérech.

willy9203
willy9203
03.06.2021 5 z 5

Je fascinující, jak i přes svůj poměrně dávný původ je ta kniha stále čtivá. Nadčasově zpracované dílo člověka vtáhne do historie a pak již nebývá, než si antický Řím zamilovat. Mně se to tedy přihodilo.

Vilonejaky
Vilonejaky
26.05.2021 5 z 5

Perfektná kniha, ktorá síce „stručne“, no zato veľmi trefne popisuje celú genézu Rímskej ríše. Je to radosť čítať a následne si dohľadávať podrobnejšie načrtnuté veci, ktoré vás zaujímajú viac do hĺbky. Ak niekoho fascinujú dejiny Rimanov, je to jasná voľba pre začiatok.

Hodnotenie: 9.5/10
Vydanie: Dejiny písané Rímom, 2008.

Ivan F
Ivan F
12.02.2021 5 z 5

Prečítaním Dejín písaných Rímom som si odškrtol v pomyselnom zozname jeden z mojich dávnych čitateľských restov a dobre som urobil. Ak by boli učebnice dejepisu, dejín, dejepravy a akokoľvek inak nazvané prehľady histórie písané takouto formou, bolo by učenie určite zábavnejšie. Zamarovský s nadhľadom a neraz aj s nadsádzkou veľmi pútavým, v niektorých častiach až románovým štýlom približuje dejiny jednej dávnej ríše, ktorej slávu neodvial čas. Všetko dôležité, čo sa v spojitosti s Rímom stalo je v knihe majstra pera a kto má chuť si bez problémov po zadaní príslušného hesla/názvu/mena/roku atď. do vyhľadávača nájde ďalšie informácie a mnoho obrázkov, fotografií a máp. To, že sa vo vydaniach tejto knihy spomína marxizmus (ten spomína aj Murakami, dokonca John Lennon sa vyjadril pochvalne o marxistických myšlienkach) vyplýva z kontextu doby, v ktorej bola napísaná. Ale ani trochu to nedevalvuje výpovednú a literárnu hodnotu knihy. Za mňa jednoznačne plný počet hviezdičiek (aj keď sú červené a päťcípe, čo vy na to, kritici?).

LordByron
LordByron
24.09.2020 5 z 5

Fantastická kniha. Moja detstvo. Zamarovského knihy sú ten najlepší úvod aký len do dejín môžete dostať. Máte z nich hneď prehľad skoro o všetkom a viete hneď aj čo by ste mali čítať ak chcete vedieť viac.
Autor je neuveriteľne sčítaný a má prehľad ako nikto, vie famózne písať a jeho interpretácie sú realistické a zároveň epické ako máloktoré iné.

Rawen616
Rawen616
28.07.2020 5 z 5

Vše důležité o historii starého Říma pěkně přehledně, srozumitelně a chronologicky na jednom místě - přesně jak to mám rád. Dá se říci, že jde o takový základní kámen k dalšímu studiu římské historie. Ano, kniha už není nejmladší a výzkum dnes zase trochu pokročil, stejně tak by asi už dnes bylo méně citací Engelse apod. Ale ono to vůbec nevadí a na kvalitu knihy to nemá žádný vliv. Styl jakým pan Zamarovský píše jednoduše chytne a nepustí.

tygřík2
tygřík2
25.05.2020 4 z 5

I když kniha drobátko zastarala, například výzkum Etrusků pokročil a výběr odborníků na římské dějiny, od kterých jsou čerpány citace a teorie, také není zrovna trendy, pořád má co říci. Interpretace se ujal pan Pavel Soukup a jeho, tu mírně patetický tu jemně ironický, projev dodává tomuto dílu tu pravou atmosféru. Ráda se k tomuto stručnému shrnutí římských dějin, které znám od dětství a které autor v průběhu let postupně aktualizoval, vracím. Proč? Je poctivé a netváří se, že jen ono je to pravé.

martin_aston
martin_aston
01.05.2020 5 z 5

Ak sa niekto narodil v ČSSR, prípadne v SR či ČR, a má záujem o antiku, Zamarovský je jasná voľba. Dejiny písané Rímom čitateľa v stručnej podobe prevedú históriou Ríma od jeho vzniku až po koniec. Ako je zvykom u Zamarovského, kniha je nabitá faktami, podanými pútavým spôsobom a má v sebe typický Zamarovského humor. Kniha, ani v po-revolučných vydaniach, nezaprie svoj pôvod zo socializmu, takže občas sa v nej dozviete aj o proletariáte či Marxovi :). Napriek určitým výhradám (najmä Zamarovského hodnotenia zániku Republiky), celkovo odporúčam, ide o vynikajúcu knihu

Lesní_chodec
Lesní_chodec
26.04.2020 5 z 5

Takhle nějak si představuju knihu, které má na poměrně omezeném rozsahu stran, vcelku odborně shrnout a převyprávět jeden z největších příběhů dějin lidstva. Už podle ostatních komentářů pod knihami autora je vidět, že se tohle panu Zamarovskému mistrně povedlo. Knížka se čte jako kvalitní beletrie, strany utíkají a utíkají až je vám na konci smutno, že některé období či aspekty nebyly rozvedeny přeci jen více podrobně. Tady se nedá hodnotit jinak než za 5*.

wesda
wesda
14.01.2020 4 z 5

velice dobře namluvená audiokniha

JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
21.12.2019 3 z 5

Za mě mnohem slabší než kniha Řecký zázrak. Jde poznat, že Řecký zázrak autor napsal deset let po této knize, kdy měl už více zkušeností nebo ji prostě psal delší dobu. Četl jsem vydání z roku 1967, ve kterém se na některých místech očividně snaží o komapraci dějinných událostí s myšlenkami komunismu, neopomněl zmínit i Gottwaldovo nadšení Spartakem a už vůbec nezmiňuji citace Marxe, Engelse a Lenina. Jinak ale oceňuji neobyčejnou autorovu orientaci v dějinách.

Freiherr
Freiherr
02.06.2019 5 z 5

Zamarovský v této knize představuje římské dějiny velice čtivým způsobem, přístupným i pro laickou veřejnost. Nevynechal žádnou událost, která měla pro budoucí vývoj říše význam, a přitom není kniha přesycena daty a jmény. Naopak, autor vhodně prokládá popis politických událostí vložkami o kulturním životě, které jsou neméně zajímavé. Kniha není a ani nemá být vyčerpávající historickou studií, nýbrž vstupní branou k četbě dalších, podrobnějších monografií, zaměřených na kratší úsek dějin nebo na konkrétní osobnost. Četl jsem první vydání, kde je kromě jiného i několik citací z Engelse, Lenina a dalších marxistických historiků. Zdá se, že tito pánové byli odborníky na všechno...

Jaruš7
Jaruš7
06.04.2019 5 z 5

Obdivuhodné zpracování, pro fandy hotová encyklopedie historie kultu Řím.
Od Tróje k Římu, res-publika 500 let p.n.l. po zrušení království, kodexy pro zákonodárství dodnes trvale platné.
Zdroje informací z archiválií, rytin na sloupech, deskách, z archeologických nálezů, stavební památky, vítězné oblouky, kolosea, lázně, silnice.
Citace :"Nezadatelné právo - odstranit tyrana měl jen senát."
Výbojné vojenské války rozsévaly kulturu, všude kam se dostaly, jakoby násilím pro zušlechtění.
Řád a zákony, písmo a rétoriku, poezii a eposy, moudra z citátů a východní hráz, to vše má cejch - Římské říše.
Vděčnost je na místě.
Audiokniha skvěle načtená P.Soukupem 5*

Litocha
Litocha
31.10.2018 4 z 5

V mnoha směrech fascinující a čtivě napsané shrnutí starověkých římských dějin. Poutavý je přerod a proměny římské říše i osudy císařů, ale neméně zajímavé pro mě bylo si uvědomit, do jak velké míry závisel osud Říma na válečném umění, jak ovlivnil celou Evropu a jaká to byla nemilosrdná doba. Škoda jen, že nebylo více prostoru na to, aby se autor více věnoval umění (hlavně slovesnému) nebo běžnému každodennímu životu. Vzhledem k obsáhlosti tématu působí někdy text trochu zkratkovitě.

Sudeda
Sudeda
23.09.2018 4 z 5

Skvělá kniha popisující jedno ze zajímavých a historicky důležitých mezníku našeho světa. Zamarovský tyto události píše v duchu vypravování a nevynechá žádný celek, který by měl chybět, jak od kulturního vyžití, tak politických aktů. Není spravedlivé zde odsuzovat menší ochutnávku bitev a konkrétních výprav díky které se Řím stal impériem. Je nemožné do 380 stránkové knihy zahrnout veškeré sledy událostí a zavděčit se každému. I proto tuto knihu hodnotím jako celek, která stojí za přečtení, pokud člověk chce znát dějiny antického Říma.

Jediné mínus je podsouvání politické korektnosti, tedy zatracování kapitalismu a vyzdvihování tehdejšího socialismu, včetně vnucujících citací marxistických ideologií. To by v žádném případě v historické knize, konkrétně o starověkém Římě nemělo co dělat.

Hodnocení tedy 4 hvězdy.

flanker.27
flanker.27
18.01.2018 5 z 5

Prvně přečteno někdy v době mých středoškolských let a od té doby minimálně třikrát. právě jsem uprostřed čtvrtého cyklu :). Je to sice první vydání, ale mám k němu prostě vztah. Zamarovský se tu předvedl jako historik i jako vypravěč. Dodnes má nejoblíbenější kniha o Římu.

Ranuncul
Ranuncul
31.03.2016 4 z 5

Velice dobře napsaná knížka.Myslím,že by to měla být povinná četba do dějepisu.

tarasnica
tarasnica
18.08.2015 1 z 5

Jako zdroj informací k nějaké práci určitě vhodná kniha, nicméně pro obyčejného čtenáře je v knize - dle mého názoru - příliš mnoho dat, jmen a dalšího, tudíž člověk čte pouze a jenom toto. Osobně jsem čekal jednodušší pojetí dané problematiky, která mi dá představu o tehdejší době a Římu. Po přečtení 100 stran jsem přestal číst, protože jsem zjistil, že i na dalších stránkách jsou pouze data a jména.

woodward
woodward
18.08.2015 5 z 5

Opravdu dobré, důkladné zpracování římských dějin pro laického čtenáře. Myslím, že už jen za tuhle knihu si Zamarovský zaslouží velkou úctu jako popularizátor historie.

wooloong
wooloong
22.03.2015 5 z 5

Tuhle knížku jsem během let přečetla snad sedmkrát. Je prostě skvělá.

kosmas
kosmas
08.07.2014 5 z 5

Skvela kniha ...

Looka2
Looka2
02.06.2014 4 z 5

80% Knihu lze brát jako inspirační zdroj k dalšímu čtení. Nejpodrobněji se samozřejmě věnuje období římské republiky. Bohužel se mi dostalo do rukou vydání s četnými citacemi Marxe, Englse a kupodivu dojde i na Lenina :o))

Richie1
Richie1
11.04.2014 5 z 5

Touto knihou jsem si velmi oblíbil Vojtecha Zamarovského. Sepsal historii starověké římské říše velmi čtivou a přehlednou formou, díky které se nejen dospělý čtenář, ale i školák může poučit o těchto dějinách. Díky této knize jsem se začal zajímat o antiku a následně přečetl desítky dalších knih o starověkém Římu, či stovky jiných knih o celkových dějinách. Zamarovský však stále patří mezi mé přední spisovatele historie.

Ranger
Ranger
31.03.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o Římu co jsem četl.

WEIL
WEIL
03.09.2011 2 z 5

Kniha podá čtenáři vstupní informace o Římu a jeho impériu. Pozornost si určitě toto císařství zaslouží, vždyť určovalo světu společenská pravidla po řadu století. Dodnes je zde římsko-katolická církev, založená 395 našeho letopočtu.