Dějiny psané Římem

Kniha hovoří o městě, které se nazývá věčným, i o říši, jíž dalo jméno. Vypráví o cestě od bezvýznamnosti ke světovládě, o válkách i kulturních památkách, o hrdinských i všedních dnech, o slávě i o rubu této slávy. Je to vzrušující líčení nenávratného mládí lidstva, jež nazýváme antikou, z pera jednoho nejlepších autorů literatury faktu u nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15606/dejiny-psane-rimem-svR-15606.jpg 4.6146
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Perfekt

Kniha Dějiny psané Římem

Rawen616

Vše důležité o historii starého Říma pěkně přehledně, srozumitelně a chronologicky na jednom místě - přesně jak to mám rád. Dá se říci, že jde o takový základní kámen k dalšímu studiu římské historie. Ano, kniha už není nejmladší a výzkum dnes zase trochu pokročil, stejně tak by asi už dnes bylo méně citací Engelse apod. Ale ono to vůbec nevadí a na kvalitu knihy to nemá žádný vliv. Styl jakým pan Zamarovský píše jednoduše chytne a nepustí.

tygřík2

I když kniha drobátko zastarala, například výzkum Etrusků pokročil a výběr odborníků na římské dějiny, od kterých jsou čerpány citace a teorie, také není zrovna trendy, pořád má co říci. Interpretace se ujal pan Pavel Soukup a jeho, tu mírně patetický tu jemně ironický, projev dodává tomuto dílu tu pravou atmosféru. Ráda se k tomuto stručnému shrnutí římských dějin, které znám od dětství a které autor v průběhu let postupně aktualizoval, vracím. Proč? Je poctivé a netváří se, že jen ono je to pravé.

martin_aston

Ak sa niekto narodil v ČSSR, prípadne v SR či ČR, a má záujem o antiku, Zamarovský je jasná voľba. Dejiny písané Rímom čitateľa v stručnej podobe prevedú históriou Ríma od jeho vzniku až po koniec. Ako je zvykom u Zamarovského, kniha je nabitá faktami, podanými pútavým spôsobom a má v sebe typický Zamarovského humor. Kniha, ani v po-revolučných vydaniach, nezaprie svoj pôvod zo socializmu, takže občas sa v nej dozviete aj o proletariáte či Marxovi :). Napriek určitým výhradám (najmä Zamarovského hodnotenia zániku Republiky), celkovo odporúčam, ide o vynikajúcu knihu

Lesní_chodec

Takhle nějak si představuju knihu, které má na poměrně omezeném rozsahu stran, vcelku odborně shrnout a převyprávět jeden z největších příběhů dějin lidstva. Už podle ostatních komentářů pod knihami autora je vidět, že se tohle panu Zamarovskému mistrně povedlo. Knížka se čte jako kvalitní beletrie, strany utíkají a utíkají až je vám na konci smutno, že některé období či aspekty nebyly rozvedeny přeci jen více podrobně. Tady se nedá hodnotit jinak než za 5*.

wesda

velice dobře namluvená audiokniha

JiříŠkorpík
21.12.2019

Za mě mnohem slabší než kniha Řecký zázrak. Jde poznat, že Řecký zázrak autor napsal deset let po této knize, kdy měl už více zkušeností nebo ji prostě psal delší dobu. Četl jsem vydání z roku 1967, ve kterém se na některých místech očividně snaží o komapraci dějinných událostí s myšlenkami komunismu, neopomněl zmínit i Gottwaldovo nadšení Spartakem a už vůbec nezmiňuji citace Marxe, Engelse a Lenina. Jinak ale oceňuji neobyčejnou autorovu orientaci v dějinách.

Fillipa
13.07.2019

Audiokniha skvěle načtená P.Soukupem

Freiherr
02.06.2019

Zamarovský v této knize představuje římské dějiny velice čtivým způsobem, přístupným i pro laickou veřejnost. Nevynechal žádnou událost, která měla pro budoucí vývoj říše význam, a přitom není kniha přesycena daty a jmény. Naopak, autor vhodně prokládá popis politických událostí vložkami o kulturním životě, které jsou neméně zajímavé. Kniha není a ani nemá být vyčerpávající historickou studií, nýbrž vstupní branou k četbě dalších, podrobnějších monografií, zaměřených na kratší úsek dějin nebo na konkrétní osobnost. Četl jsem první vydání, kde je kromě jiného i několik citací z Engelse, Lenina a dalších marxistických historiků. Zdá se, že tito pánové byli odborníky na všechno...

Vladař
Vladař