Čingischán a utváření moderního světa

Téměř každá stránka našeho světa — hranice, politické filosofie, technika, vedení války, obchod, oblékání, umění, literatura, jazyk i hudba — nese nesmazatelný znak Čingischána a jeho Mongolské říše. Tato kniha obsahuje překvapivý pravdivý příběh o tom, jak jediný výjimečný muž z odlehlého kouta světa stvořil říši, která svět uvedla do moderní doby. Čingischán byl vizionářský vůdce, jehož invaze spojila zaostalou Evropu s kvetoucími kulturami Asie a podnítila globální probuzení — nevídaný výbuch techniky, obchodu a myšlenek. V této knize Jack Weatherford křísí skutečnou Čingischánovu historii, od příběhu jeho neochvějného vzestupu v rámci mongolské kmenové kultury k jeho ničivým úspěšným válkám a k civilizačnímu výbuchu, který Mongolská říše vyvolala. Toto oslnivé dílo revizionistické historie nemaluje jen nečekaný portrét velkého vůdce a jeho odkazu, ale vyzývá nás, abychom se znovu zamysleli, jak vlastně vznikal moderní svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76809/cingischan-a-utvareni-moderniho-sve-Oju-76809.jpg 4.311
Literatura naučná, Historie
Vydáno, BB art

Gengis Khan and the making of the modern world, 2004

Kniha Čingischán a utváření moderního světa

miseb
04.03.2018

Skvělá kniha, určitě doporučuji

Richie1
15.04.2014

Profesor antropologie Jack Weatherford nějakou dobu pobýval v Mongolsku a potuloval se spolu s mongolskými pastevci po krajině Čingischánova rodiště a domova. Po návratu z Mongolska napsal se znalostí věci skvělou knihu o tomto úžasném dobyvateli. Čingischána a Mongoly nevylíčil jen jako neporazitelné dobyvatele, ale také jako geniální státotvůrce. Mongolská říše se rozkládala od moře k moři (od Asie po Evropu) a přetrvala po stovky let. Autor ukazuje, že Mongolové skutečně utvářeli moderní svět. Velmi doporučuji nejen pro znalce a milovníky středověku či asijských dějin.

džanaka
30.01.2013

Historie mongolské říše - největšího impéria v historii.

Jak opuštěný sirotek ve stepi dokázal vytvořit největší světovou říši. Neměl žádnou školu. Poté, co se vzmohl byl poražený na hlavu a znovu povstal. Jak Mongolové na úrovni doby kamenné dokázali porážet vojska nejvyspělejších civilizací Číny, Arábie a Evropy. Jak se velká říše bez vyspělé civilizace rozpadne (podobně jako po Alexandrovi).

escritor
30.12.2011

Protože jsem se dějinami Mongolska nějakou dobu zabýval, přišly mi pasáže líčící středověk centrální Asie hodně idealistické. Autor vychází z Tajné knihy Mongolů, jejíž původ ani účel ke kterému sloužila, není jasný. Nicméně jako hrubý nástin toho, jak se žilo v té době je kniha dostačující, spíše prozajického než dokumentárního charakteru.