Richie1 Richie1 komentáře u knih

Pátá profese Pátá profese David Morrell

Knihy o Rambovi mi začátkem 90. let učarovaly a později jsem objevil další knihy tohoto vynikajícího autora. Pátá profese byla následující knihou z jeho dílny a potvrdila mi, že Morrell píše prostě skvěle. Knihu řadím k jeho nejlepším - čte se velmi dobře, napětí vzrůstá až do poslední stránky a po dočtení přijde lítost, že je konec. O osobních ochráncích napsal autor později více knih, ale tato mi v hlavě utkvěla asi jako nejlepší - možná proto, že byla první.
2.5.2020 - při druhém čtení jsem už nebyl z knihy tak nadšený jako kdysi napoprvé. Uvědomoval jsem si určitou překombinovanost příběhu, topornost některých dialogů, nereálnost situací ... i tak je to ale příjemné a oddechové čtení. 70%

23.08.2020

Čas odejít Čas odejít Lindsey Davis

Hlavní hrdina Falco po návratu z cest po Východu opět řeší zapeklité případy v Římě. Tento díl mě docela slušně bavil, autorka rozehrála zajímavý příběh spojený s římským právem i s římskými úřady vigilů. Falco má navíc rodinné trable, ke slovu přijdou i dětští hrdinové, nebo naopak popisy veřejných domů a římského podsvětí, plus nezbytná romantika i dobrodružství. Velmi příjemná oddechovka - 75%.

23.08.2020 4 z 5

Čekal jsem od toho víc. Už po prvních stránkách mi bylo jasné, že autorka není žádný další Seton, jehož nádherné zvířecí příběhy mě vždy dokážou chytit za srdce. Radingerová nenapsala žádný literární skvost, spíše pojednání se směsí faktů a také různých úvah nad životy vlků i lidí. Autorka vlkům nepochybně propadla (možná až příliš) a z celé knihy to je znát. Bohužel stále opakované srovnávání chování vlků a lidí (přičemž vlci jsou vždy ti "lepší") postupně ubírá knize na čtivosti. Ke konci to už je víceméně jen agitace, spíše kontraproduktivní.
Pár nových poznatků jsem si z knihy odnesl, rovněž fotografie jsou nádherné. Vlci jsou má nejoblíbenější zvířata, rád o nich čtu - bohužel tato kniha má očekávání nenaplnila. 65%

23.08.2020 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Lehce nadprůměrný horor s kvalitně stupňovanou zápletkou a prolínajícími časovými osami. Občas mi to prolínání různých dob trochu lezlo na nervy, zvláště, když jsem nečetl knihu pravidelně a musel tak vzpomínat na předchozí děje. V závěru už byl příběh trochu překombinovaný, ale jinak slušně završen. Znovu už knihu nejspíše nikdy číst nebudu, nezaujala mě až natolik. 65%

03.08.2020 3 z 5

Královské vraždění Královské vraždění Jiří Kovařík

Francouzské dějiny jsou prodchnuté heroickými skutky, velkými vítězstvími i porážkami, silnými i slabými vládci, a také skutky nepříliš mravnými či spravedlivými. Jiří Kovařík nám v dalším dílu poodhaluje tu část francouzských dějin, která byla zpočátku charakterizována náboženskými válkami a posléze upevněním královské moci (absolutismem Ludvíka XIV.). V několika kapitolách se dočteme o vraždách, které doslova měnily dějiny Francie - vraždách králů a vraždách z královského pověření. Jako vždy od Kovaříka - napsáno bravurně a velice čtivě. 80%

03.08.2020 4 z 5

Angelika v pokušení Angelika v pokušení Anne Golon (p)

V první části mě kniha tolik nezaujala, ale zhruba od půlky to začalo být hodně romantické - zcela v duchu prvních dílů celé série. Angelika i v skromném prostředí průkopníků Ameriky dokáže zažívat velké strasti i slasti lásky a zároveň čelit všem nebezpečím divoké země a jejích obyvatel. Stále velmi dobré a odpočinkové čtení. 70%

03.08.2020 4 z 5

Mikronauti Mikronauti Gordon Williams

Čekal jsem trochu víc. Více scifi prvků, více napětí a tajemna, více dobrodružství v mikrosvětě, více objevných událostí apod. Bohužel se příběh z velké míry utápěl v probírání vztahů a podivných povahových vlastností všech nejdůležitějších hrdinů, přičemž žádný z nich mi k srdci nepřirostl. Trochu více akce nastalo příchodem do mikrosvěta, ale místo skvělého dobrodružství, při kterém by lidé logicky spolupracovali (ve chvílích ohrožení je skvělé držet při sobě), tak se jen řešily osobní problémy a hrdinové se chovali často nesmyslně a nepřesvědčivě. Příběh měl velký potenciál, který byl ale využit jen částečně. 55%

05.07.2020 3 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Harry Sidebottom

Sidebottomův hrdina Marcus Clodius Balista tentokrát zažívá dobrodružství v samém srdci říše - v Římě. Musí se dostat k císaři a varovat ho před spiknutím - a v cestě mu stojí snad všechny ozbrojené složky Říma. Balistovi se krátí čas, v ohrožení je nejen on sám, ale i celá jeho rodina - musí císaře včas varovat. Je to trochu jiný historický román, než na jaký jsme u Sidebottoma zvyklí - spíše jde o historický thriller. Velmi zajímavé je sledovat Balistovu cestu Římem - a tak poznávat toto město v době jeho největší slávy, v době císařské. Seznámíme se se spodinou Říma i s nejvyšší smetánkou, s rabijáty a zloději i poctivými vojáky nebo obchodníky. Sidebottom opět prokazuje svou velmi dobrou znalost starověkého světa. Přesto jsem narazil na dvě menší nesrovnalosti - když Balista používal kalhoty (v té době Římané ještě požívání kalhot odmítali, ty se používaly u Keltů a Germánů, ale pochybuji, že by je cíleně nosil romanizovaný Balista) a když padla v ději zmínka o potkanech (v té době byli rozšířené po Evropě jen krysy, potkani se dostali do Evropy až ve středověku).
Každopádně jsem si čtení opět vychutnával, napětí bylo pěkně dávkováno až do konce a navíc je předpoklad, že příběh bude mít ještě pokračování. 85%

01.07.2020 4 z 5

Vetřelci z hlubin Vetřelci z hlubin John Wyndham (p)

Méně kvalitní Wyndhamův román. Celé mi to připadalo takové nedotažené, nedomyšlené, zmatené. Příběh se mohl rozvinout v pěkné dobrodružství na pozadí boje s neznámou civilizací, ale nestalo se tak - děj se utápěl v popisu reakcí světa na neznámou hrozbu z moří (přičemž ty reakce byly často nesmyslné) nebo v teoretických úvahách, které v podstatě nebyly nijak podloženy vědeckými výzkumy objevené civilizace. Zajímavé pro mě spíše bylo seznámení s myšlením lidí v 50. letech minulého století (krátce po světové válce a s nově vzniklou "železnou oponou") - i v tomto případě ale reakce vlád byly podivné.
Celkově byl román spíše zklamáním, především pro nevyužitý potenciál, který nápad mohl mít. 50%

24.06.2020 3 z 5

Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920 Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920 Dušan Tomášek

Velmi pěkně popsaná historie z počátku naší samostatné republiky, kdy jsme se museli bránit maďarským interventům, kteří se nechtěli smířit s výsledkem 1. světové války a snažili se získat zpět "Horní Uhry". Samostatné Slovensko v té době nebylo schopno obrany vlastními silami a Češi se dobrovolně a často s nadšením hlásili do armády, která se formovala na obranu slovenských bratrů. Boj o Slovensko trval skoro dva roky a nebyl zrovna jednoduchý (zpočátku přesila maďarských jednotek, rozvratná činnost maďarských funkcionářů a farářů, malá angažovanost samotných slovenských obyvatel apod.). Nakonec i díky podpoře Dohodových mocností a velké obětavosti např. českých Sokolů nebo navracejících se legionářů bylo vybojováno vítězství a svoboda Slovenska uhájena. Dušan Tomášek všechny události té doby (nejen boje samotné, ale i diplomatická jednání v zahraničí stejně jako domácí situaci na Slovensku i v Čechách) skvěle zpracoval včetně mnoha dobových záznamů z projevů a dopisů. Tato historie není příliš známa (nehodila se do socialistické výuky neboť se tehdy bojovalo i proti komunistické Maďarské republice rad) a já jsem rád, že jsem měl možnost se s ní podrobněji seznámit. 85%

19.06.2020 4 z 5

Kat čeká Kat čeká Bernard Cornwell

Cornwell výborný jako vždy. Tentokrát překvapivě spíše detektivka než historický román, ale historické kulisy Londýna krátce po napoleonských válkách jsou perfektní. Zajímavé (i když na naši dobu skoro poněkud morbidní) jsou popisy veřejných poprav, které se tehdy ještě stále provozovaly. Hlavní hrdina mi byl sympatický, děj byl dobře plynoucí bez zádrhelů, závěr patřičně dramatický - prostě příjemná oddechovka mého oblíbeného autora. 75%

16.06.2020 4 z 5

Fridrich II.: Sicilan na císařském trůně Fridrich II.: Sicilan na císařském trůně Olaf Bruno Rader

Trochu překvapivě velmi dobře zpracovaný životopis římsko-německého císaře Fridricha II. Autor nazval císaře "Sicilan na císařském trůně", protože Fridrich II. byl také sicilský král, z matčiny strany potomek normanských vévodů a králů. Sicílie a Itálie mu byla velmi blízká a dokonce někteří historici tvrdí, že římsko-německé vlády se ujmul právě proto, aby svým sicilským a italským državám zajistil klid z nepokojného německého severu. Rader napsal o tomto neobyčejném králi a císaři velmi plastické a barevné dílo, v kterém nevynechal žádnou z charakteristik vrcholného středověku jižní a střední Evropy a hlavně celé dlouhé vlády Fridricha II. V jednotlivých kapitolách se dočteme nejen o Fridrichově mládí a nástupu na sicilský i říšský trůn, ale i o jeho spletitém vztahu k církvi a papežům, o jeho válečnickém umění, o námořních bitvách, o jeho rodinných poměrech (tři manželky a mnoho nemanželských vztahů), o problémech s prvorozeným synem i třeba o velké a celoživotní zálibě v sokolničení. Fridrich II. byl vzdělaný a dalo by se říci osvícený panovník a jeho vláda zanechala velký dojem nejen v současnících, ale i v budoucích pokoleních. Jako panovník, který usiloval o konsolidaci svého království a absolutizaci moci, měl také mnoho odpůrců, přičemž někteří papežové patřili k těm nejzavilejším. Byť se mu nepodařilo plně splnit všechny své vladařské cíle, nepochybně se zařadil mezi nejvýznamější panovníky středověké Evropy. Raderovu knihu mohu jen doporučit všem zájemcům o středověkou historii. 90%

02.06.2020 5 z 5

Spiknutí a úklady Spiknutí a úklady Robert Merle

V šestém díle druhé řady vypráví Merle svým typicky příjemným stylem dějiny Francie první poloviny 17. století. Zatímco na německých bojištích, či na území českého království zuřila třicetiletá válka, Ludvík XIII. musí řešit především vnitrostátní problémy francouzského království v souvislosti s nespokojenými čelnými představiteli francouzské šlechty - od moci odstavené a věčně nespokojené královny matky, po bohatství a vlivu bažícím bratru Gastonovi, nebo lámat odpor některých vévodů a jiných vyšších šlechticů k smrti nenávidějících prvního králova ministra kardinála de Richelieu. V boji proti domácímu odboji králi vydatně pomáhá hlavní vypravěč celého děje - Petr Emanuel ze Sioraku, vévoda z Orbieu. I tento díl mi výborně osvětlil dějiny Francie pomalu spějící k absolutismu. V příběhu je již méně dobrodružství hlavního hrdiny, o to ale více historických událostí a souvislostí, což na kvalitě knihy vůbec neubírá, spíše naopak. 80%

06.05.2020 4 z 5

Cizí království Cizí království Paul Kearney

Zpočátku mi román připomínal Pohádku od Feista, ale pak se děj odvíjel jiným směrem. Bohužel mě příběh nezaujal natolik, abych četl jedním dechem. Přílišná roztěkanost děje, přeskakování v časových osách, málo sympatický hlavní hrdina, celková zmatenost fantasy světa - čekal jsem od románu více (Kearneyho pentalogie Boží království byla mnohem lepší). Za mě tedy jen průměrné čtení - 60%.

28.03.2020 3 z 5

Poslední dějství v Palmýře Poslední dějství v Palmýře Lindsey Davis

Tento díl byl zajímavý hlavně prostředím, kde se odehrává - tentokrát Falco zavítal až na východní hranici římské říše, do oblasti starobylých měst jako Petra nebo Palmýra. Samotný příběh je poněkud rozvláčný, dlouho se nic podstatného neděje - až v závěru vše vygraduje do napínavého finále. Historické kulisy má autorka dobře zpracované, děj je i věrohodný a hlavní hrdina Falco je tradičně zábavný. Nenudil jsem se, byť mohl mít děj trochu větší spád. 70%

07.03.2020 4 z 5

Stoupenci plamene Stoupenci plamene David Morrell

Bez ohledu na do značné míry přehnanou konspiraci dvou skupin středověkých rivalů a přes neuměřené poukazování na zničenou přírodu v Evropě i jinde po světě, je román dostatečně čtivý a napínavý. Po druhém čtení mě to sice již nebavilo tolik jako napoprvé před mnoha lety, ale i tak je kniha příjemným čtenářským zážitkem. 70%

06.03.2020 4 z 5

Angelika a Nový svět Angelika a Nový svět Anne Golon (p)

V tomto díle se toho vlastně tolik nestane - Angelika prožije zimu v drsném prostředí americké divočiny - ale autoři i tak dokázali zaplnit plno stránek velmi krásným stylem a popsat život v přírodě poutavě a napínavě. Angelika stále dokazuje, jak nevšední a neobyčejnou ženou je, a to i vůči divokým Indiánům nebo drsným vojákům a traperům. Má však stále své nepřátele a nepochybuji, že i v dalších dílech nebude o dobrodružství a napětí nouze. 70%

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Výborně napsaná kniha, kde autor v první části popisuje, co se v naší současné společnosti děje (špatného) a v další části jaká rizika hrozí, pokud se trend nezmění a pokud dojde i u nás k postupující islamizaci. Tak trochu je to depresivní literatura - ale ono to depresivní je. To, co se děje v západní části Evropy a co hrozí, že dojde i k nám, je natolik depresivní, že bychom měli burcovat na poplach a napnout síly, aby se to nestalo. Hampl to dělá výborně a jeho knihu řadím mezi přelomová díla, která mají změnit svět (k lepšímu). Doufám, že si knihu přečte dostatečné množství čtenářů, kterým není svět lhostejný a kteří mají oči a svou mysl otevřené. 90%

06.03.2020 5 z 5

Arcimboldo Arcimboldo neznámý - neuveden

Arcimboldo maloval nesmírně zajímavé obrazy, kdy celek byl složen z různých námětově společných částí. Jeho tvorba byla velmi rozsáhlá - značnou její část věnoval i českému králi Rudolfu II. Kniha mi průřezem jeho díla přiblížila tohoto nevšedního umělce a seznámila mě s jeho zajímavou technikou malování. 75%

Conan. Hodina draka Conan. Hodina draka Robert Ervin Howard

Krátký román o Conanovi je jakoby slepen z různých příběhů v různých částech conanovského světa. Celým příběhem se táhne spojovací nit, kdy Conan musí zničit svého čarodějného soka a k tomu potřebuje získat magický amulet, který je základem moci čaroděje. Cestování a prožívání různých nebezpečných dobrodružství na zemi, v podzemí i na moři je klasické fantasy v tom nejlepším Howardovském stylu. Kniha se četla velmi dobře a já si svého oblíbeného hrdinu Conana náramně užil. 90%

06.03.2020 5 z 5