Poslední dějství v Palmýře

Poslední dějství v Palmýře https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5015/bmid_posledni-dejstvi-v-palmyre-vD6-5015.jpg 4 51 8

Marcus Didius Falco série

V roce 72 se detektiv Marcus Didius Falco vydává z pověření císaře Vespasiána se svou milovanou Helenou na východ, vlastně až za hranice tehdejší Římské říše. Tam má zároveň pátrat po jisté hráčce na vodní varhany, kterou unesli Falconově přítelkyni Thálii, tanečnici s hady, takže dvojitý honorář by mu pomohl vymanit se z bídného hmotného a společenského postavení. Falco s Helenou putují po Nabataeji a různými náhodami se v necivilizovaných končinách zaplétají do nebezpečných situací a musejí prchat, jak se dá, v pouštích leckdy i na hřbetě velbloudů. Připojí se ke kočovné divadelní společnosti. Ta postupně přijde o několik svých členů, kteří jsou tak či onak zavražděni, a Falco se snaží nebezpečného vraha mezi nimi vypátrat. V divadle pracuje jako dramatik, upravuje, přepisuje a doplňuje hry, pokouší se dokonce napsat svou vlastní, a přitom má stále oči na stopkách. A jako vždy se mu lepí smůla na paty. Divadlo se v jednotlivých městech setkává s různým přijetím, někdy se musí celá společnost narychlo sbalit a plahočit pouštěmi pod nemilosrdným sluncem dál. Z Nabataeje do Sýrie, přes Damašek až do Palmýry, kde snad dojde k rozuzlení. Čtenáři, kteří si už zvykli na Falconova pitoreskní dobrodružství, jistě tuto napínavou a úsměvnou knihu uvítají, ale s tím smolařským komickým hrdinou se mohou seznámit i noví. A pro každého bude fascinující prostředí, kde se děj knihy odehrává: Petra a jiná pouštní města v končinách, která si Římská říše zabrala až později a která nám teprve postupně kousek po kousku odhaluje archeologie. Znovu vám před očima ožije antický Řím s ulicemi kypícími každodenním životem v době upevňování moci dynastie Flaviovců a konsolidace poměrů po občanských válkách.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , BB art

Last Act in Palmyra , 1994

hanzmb
17.12.2020 3 z 5

U posledních dílů série jsem si liboval, jak z historické romance se postupně profiluje solidní historická detektivka. Bohužel to není případ tohoto dílu. Autorka přidala minimálně o 1/3 na velikosti knihy, bohužel bez toho, že by tam měla myšlenkově co dát. Takže dost nezajímavá zápletka, minimum historických souvislostí a hlavně spousta balastu a opakování. Navíc na popisovanou dobu spousta nelogičnosti v možnostech a chování některých postav.

Richie1
07.03.2020 4 z 5

Tento díl byl zajímavý hlavně prostředím, kde se odehrává - tentokrát Falco zavítal až na východní hranici římské říše, do oblasti starobylých měst jako Petra nebo Palmýra. Samotný příběh je poněkud rozvláčný, dlouho se nic podstatného neděje - až v závěru vše vygraduje do napínavého finále. Historické kulisy má autorka dobře zpracované, děj je i věrohodný a hlavní hrdina Falco je tradičně zábavný. Nenudil jsem se, byť mohl mít děj trochu větší spád. 70%

braunerova
19.11.2016 4 z 5

Seznámíte se s životem divadelní kočovné společnosti a poznáte antický Střední východ. Asi navždy si zapamatuju, že Aristofanés napsal hru Ptáci. Kromě toho se mi líbí Falconův neotřelý humor:

"V poledne se tam tlačilo osm nebo deset inkoustových kaněk v ušmudlaných tunikách a jeden přes druhého si stěžovali na hroznou práci a na to, že přišli o naději na povýšení. Otráveně do sebe lili víno, jako by jim právě někdo oznámil, že Parthové pobili pět tisíc římských veteránů a že cena olivového oleje klesla."

kryspin66
09.05.2016 4 z 5

Další z řady Falcových případů. Autorka opět nezklamala.

renefer
04.01.2015 3 z 5

Tento díl je podle mého nejslabší, Falco cestuje inkognito jako člen divadelní společnosti, a i když zápletka je zajímavá, nemám ráda prostředí divadla a proto jsem se dost nutila ke čtení.

cori
24.11.2013 3 z 5

Falco tentokrát míří na východ i s Helenou, které slíbil manželství, ale kvůli podrazu od císaře, který ho měl povýšit do jezdeckého stavu, zatím na svatbu musí zapomenout. Jak už to bývá, při romantické vycházce do přírody najdou mrtvolu a poté pátrají po vrahovi. Autorka se v tomto díle zaměřila na helenistické divadlo (repertoár, herce, scénu) a vylíčení života v "orientu". Falco se musí vypořádat s takovými nástrahami jako je antikoncepce či štíři a odhalit vraha, jímž je někdo z uzavřené divadelní společnosti. Odhalení proběhne během premiéry Falconovy hry Duch, který promluvil přímo na scéně v akčním finále.
Tentokrát Falco nemá parťáka Petronia, a proto zde není příliš humorných scén.

lenkaknel
22.11.2013 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale Poslední dějství v Palmýře mi z celé série přišlo nejslabší.

Pet007
04.03.2013

Dost zdlouhavé, ale vydržela jsem až do konce.