Richie1 Richie1 komentáře u knih

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Výborně napsané hororové povídky od mistra fantasy. Howard umí perfektně navodit atmosféru tajemnosti a hrůzy (v tom je hodně podobný Lovecraftovi) a stupňovaným napětím udrží čtenáře při četbě. Jeho hrdinové navíc dokážou překonávat všechny hrůzostrašné překážky a dospět k optimistickému rozuzlení (tentokrát na rozdíl od Lovecrafta, jehož horory často končí bezútěšně). Howardovy horory mě sice nebavily tolik jako jeho fantasy tvorba, ale i tak to bylo velmi dobré čtení. 80%

06.03.2020 4 z 5

Průvodce husitskými válkami Průvodce husitskými válkami Martin Pitro

Výborně zpracovaná kniha o husitství, kde autoři nepopisují jen jednotlivé husitské bitvy, ale i kořeny husitství, jeho největší slávu i postupný úpadek. Velmi přehledným způsobem jsou v knize vyobrazeny portréty největších osobností husitské doby, skvěle jsou zpracovány nejznámější bitvy nebo popsány druhy vojsk a zbraní husitů. Pro základní přehled o husitech i celé husitské době je tato kniha naprosto dostačující. 90%

12.02.2020 5 z 5

Bruegel Bruegel neznámý - neuveden

Publikace plná vyobrazení děl Pietera Bruegela staršího i jeho synů. Bruegel měl osobitý styl, který dokáže zaujmout a navodit patřičnou atmosféru. Velice rád jsem si přečetl zajímavé informace o životě tohoto význačného umělce. 80%

12.02.2020 4 z 5

Dürer Dürer kolektiv autorů

Albrecht Dürer byl všestranný umělec, malíř, grafik, dřevořezbář, mědirytec. Vytvořil ohromné množství děl, jejichž ochutnávku můžeme shlédnout v této velmi pěkně připravené publikaci a zároveň se dočíst i něco o umělcově životě. 80%

12.02.2020 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Slabší postkatastrofický román se zajímavým námětem, ale nekvalitním zpracováním. Souhlasím s mnoha komentáři - ta americká nabubřelost a víra v to, že jsou nejlepším národem světa mě také štvala. Neschopnost většiny obyvatel řešit problémy přežití (už po dvou měsících bez elektřiny proti sobě válčí), náboženský fanatismus, sklony k násilí, neochota pomáhat apod. - to vše mi potvrzuje, že jsou Američani ještě větší idioti, než jsem si vždy myslel. Dialogy byly místy slaboduché, popisy akcí nezvládnuté, hrdinové nesympatičtí ... a to neustálé probírání vztahů hlavního hrdiny (s tchyní, tchánem, s bývalou manželkou, s dcerami, s novou přítelkyní, se sousedy, se svými psy ...) - to mě také časem lezlo krkem. Nakonec mě víceméně zajímaly hlavně popisy situací, které mohou po EMP nastat a následky v dalších týdnech a měsících. To je v knize docela obstojně popsáno. Zbytek (v podstatě celý příběh) je jen nepovedená vata. Nevím, zda se odhodlám ke čtení druhého dílu. 40 %

05.01.2020 2 z 5

Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Závěrečný díl Římských válek popisuje velmi dlouhé období od vrcholu římské říše až po její dlouhou agónii. Ta říše byla tak rozsáhlá a tak dobře zorganizovaná, že i přes všechny problémy (a útoky barbarů byly jen jedním z mnoha problémů), trvalo přes 300 let, než došlo k faktickému pádu římské říše (a to jen její západní části). Kovařík opět skvělým způsobem popisuje heroický boj římských legií proti všem protivníkům, přičemž samotní římští vojáci často přispěli svým vměšováním do politické roviny (svrhávání a vybírání císařů) k destabilitě říše.
Mám ale pocit, že poslední díl Kovařík už tak trochu odbyl - asi pospíchal k práci na jiných svých knihách. Některá důležitá období značně zestručnil a v některých případech se dopouštěl i častých překlepů (několikerá záměna jména Diocletiana za Domitiana).
Přes určité nedostatky bylo čtení posledního dílu potěšením, které mi výborně přiblížilo tuto převratnou dobu v historii lidstva.

08.11.2019 4 z 5

Den císařů Den císařů Simon Scarrow

Další epizoda z Říma a opět zklamání. Autor si v tomto dílu už hodně vymýšlel a přehnaně přetvářel historii. Ozbrojené spiknutí, jehož průběh a hlavní aktéry popsal, nikdy neexistovalo a role Catona a jeho přítele Macra byla už v celém ději hodně přitažená za vlasy. Cato je nyní superhrdina, který vždy dokáže vyřešit každou nebezpečnou situaci a v podstatě zachraňuje nejen císaře, ale pomalu celou říši.
Scarrow to už přehání do absurdna, je mi stále více proti srsti číst takové "historické" romány. Moc šancí už této sérii nedávám, spěje to k frašce. Snad jen, když se hlavní hrdinové vrátí zpět někam na periferii říše a budou řešit malé problémy s barbary. 45%

20.10.2019 2 z 5

Šarlatová citadela Šarlatová citadela Robert Ervin Howard

Výborná povídka o Conanovi z doby, kdy vládnul jako král Aquilonii, nejmocnějšímu z království starých časů. 90%

11.10.2019 5 z 5

Bosch Bosch neznámý - neuveden

Pěkně zpracované pojednání o neobyčejném malíři Hieronymusovi Boschovi - především z hlediska jeho kritiků, historiků a jiných umělců. Na každé straně najdeme část jeho umělecké tvorby v celkové i detailní podobě. 80%

11.10.2019 4 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Zpočátku mě kniha tolik nebavila, ale posléze mě vtáhla do děje. Především od chvíle, kdy Ender přiletěl na Lusitanii a tak dramaticky začal zasahovat do dění. Jeho setkání s rodinou Ribeirovic je hodně emotivní, jeho moudrost při jednání s odpůrci i příznivci je inspirativní, jeho proslov za mrtvého je naprosto skvělý atd., atd. Finální rozuzlení je výborně zpracované, rasa prasečíků je zajímavě promyšlená, výborný nápad je i Jane nebo existence termití královny. Nakonec jsem velmi spokojený a přemýšlím o dalších dílech. 80%

05.10.2019 4 z 5

Tři mušketýři po dvaceti letech Tři mušketýři po dvaceti letech Alexandre Dumas, st.

Dvacet let nic nezměnilo na statečnosti čtyř slavných mušketýrů, snad jen jejich ušlechtilost je ještě větší. Hlavní hrdinové se ocitají uprostřed bouří rebelující Francie, bojují zpočátku na opačných stranách, aby se posléze spojili při zahraničním dobrodružství - pokusu o záchranu anglického Karla II. Kardinál Mazarin, královna Anna Rakouská, francouzští princové a jiné mnohé známé osobnosti vystupují v pokračování úspěšného románu Tři mušketýři. Čest, sláva, přátelství, statečnost a další krásné vlastnosti ožívají při čtení tohoto historického románu a je snadné prožívat celý příběh prostřednictvím D´Artagnana, Athose, Porthose a Aramise. Dumas napsal skvělé pokračování. 80%

26.09.2019

Ludvík XIV. a královská rodina Ludvík XIV. a královská rodina Christian Bouyer

Dobře zpracovaná historie doby vlády Ludvíka XIV. z pohledu jeho nejbližší rodiny. Při obrovském množství historických postav (v blízkém či vzdáleném příbuzenském vztahu ke Králi Slunce) bylo občas obtížné vyznat se ve všech těch jménech - naštěstí na konci knihy je několik velmi dobře provedených schémat, které ukazují jednotlivé příbuzenské vztahy různých šlechtických rodů s Ludvíkem XIV. Bouyerův literární styl je strohý, jednoduchý, umí jít k jádru věci a vystihnout to podstatné. Kniha mi celkem dobře osvětlila vztah Ludvíka XIV. k celé své rozvětvené rodině i k ostatní šlechtě absolutistické Francie. 80%

18.09.2019 4 z 5

Krvavá relikvie Krvavá relikvie Pip Vaughan Hughes

Docela slabý pokus o slátaninu historicko-dobrodružného románu s detektivní zápletkou i love-story. Je poznat, že jde o prvotinu - jazykový styl je nevytříbený, dialogy toporné, střídají se hluchá místa s pokusy o napínavý a akční děj. Hlavní hrdina mě nijak nezaujal, neoblíbil jsem si ho, samotný děj byl občas zmatený nebo nezáživný. Celkově cítím zklamání a přemýšlím, co s dalšími díly. které jsem si již neprozřetelně koupil - číst je určitě nebudu, byla by to ztráta času. 40%

08.09.2019 2 z 5

K čemu je dobrá válka? K čemu je dobrá válka? Ian Morris

Výborně zpracovaná kniha o válkách, jejich úloze v lidské společnosti, o násilí a o budoucnosti lidstva ve smyslu sebezničení nebo ukončení válek.
Autor nastudoval obrovské množství materiálu a velmi seriózně se zamýšlí nad příčinami válek v dějinách lidstva, proč je po celou historii člověka přítomno násilí a jak se vyvíjelo s dobou a národy.
Na otázku v názvu knihy odpovídá v podstatě v tom smyslu, že produktivní válka (která vytváří větší organizované společenské celky) je vlastně dobrá, protože ve větší společnosti narůstá potřeba lepší organizovanosti a dodržování zákonů, což přináší snižování míry násilí a prosperitu společnosti. Autor uvádí množství studií a výzkumů, které dokládají, že v těch největších říších starověku, středověku i novověku vždy míra násilí znatelně ubývala na rozdíl od epoch, kdy mezi sebou jednotlivé národy a menší územní celky nepřetržitě válčily (neproduktivní války - společnost se spíše drobila a zákony se nedodržovaly).
V knize je plno velmi zajímavých poznatků a myšlenek - ale ne vše od autora přijímám bezvýhradně. Např. jeho tvrzení o stále rostoucí prosperitě lidstva v moderním věku je nepřesné: svět sice stále bohatne, ale bohatství se shromažďuje ve stále menší vrstvě obyvatel. Jestliže se dnes udává, že polovinu bohatství světa vlastní jen 1 % obyvatel světa, znamená to, že 99 % obyvatel světa v podstatě nebohatne.
Rovněž autorova vize USA jako spasitele lidstva před sebezničením je dle mě přehnaná. Ano, USA sice sehrávaly a stále se snaží hrát jakousi roli světového "globocopa", ale zároveň pro své cíle velmi často sami zneužívaly a zneužívají své postavení a vyvolávají po celém světě napětí, války a vlny násilí. Na rozdíl od autora nevidím budoucnost světa v posilování a udržování USA v roli světového policajta. Naopak - monopolární svět s hegemonií USA by se měl postupně změnit v multipolární svět spolupracujících mocností.
Každopádně je Morrisova kniha velmi inspirující čtení, které mi ukázalo množství zajímavých hledisek o historii lidstva a jeho válek. 85%

23.08.2019 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Závěr skvělé série o Zaklínači byl působivý ... ale i trochu natahovaný a překombinovaný. Až do akce na hradu Stygga byl děj velmi napínavý, byť poněkud rušivě přerušován různými odskoky do jiných míst a časů. Posledních cca 150 stránek už ale byla nastavovaná kaše, která v knize klidně mohla chybět. Cesta Geralta, Ciri a Yennefer se završila, ale autor si prozíravě nechal možnost pokračování celého příběhu. Zaklínačův svět je úžasně zpracován, samotný Zaklínač skvělý hrdina. Snad nejvíc mě ale na celé sáze bavili trpaslíci - ti jsou jedineční.
Přečteno podruhé - 75 %.

14.08.2019

Oheň a meč Oheň a meč Harry Sidebottom

Třetí část trilogie popisuje události roku 238, kdy je římská říše rozdělena na příznivce stále vládnoucího císaře Maximina a na jeho odpůrce především z řad senátorů a vlivných správců provincií. Vše spěje k rozhodnému měření sil v Itálii, byť mnohé důležité události se odehrajou i v různých částech rozsáhlé říše. Sidebottom opět skvěle zpracoval toto složité období - přesto že je zde více dějových linek a velké množství postav, mezi nimiž je těžké vybrat si "svého hrdinu", jedná se o velmi napínavé čtení, v kterém není nouze o dobrodružné i zcela historické prvky. A historii má autor výborně nastudovanou, takže jeho kniha je také vynikající učebnicí této pozdní antiky. Doufám, že další knihy z tohoto období ještě Sidebottom napíše. 90%

08.08.2019 5 z 5

Angelika a její láska Angelika a její láska Anne Golon (p)

Bál jsem se, že další díly Angeliky už budou mít klesající úroveň a jsem rád, že se mé obavy zatím nevyplnily. Stále to je krásné čtení, snad jen té romantiky je až příliš. Nečetl jsem moc knih, kde by byla romantika tak výrazná. Ale v tomto díle je i docela dost dobrodružství - nebezpečná plavba přes oceán, boj proti vzbouřencům, i později proti Indiánům ... Angelika musí čelit mnoha nástrahám a její velká láska nemusí dojít naplnění.
Každopádně se mi i tento díl velmi líbil a jsem zvědav, jaké budou další osudy Angeliky. 80%

03.08.2019 4 z 5

Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Svatyně odpornosti a jiné povídky (9 povídek) Robert Ervin Howard

Howard napsal plno povídek na pomezí fantasy a hororu, mnohé bez svého nejznámějšího hrdiny Conana. Tato sbírka v sobě sdružuje příběhy některých jeho dalších hrdinů, jako jsou třeba králové Kull z Atlantidy a Pikt Bran Mak Morn nebo středověký hrdina Solomon Kane. Zajímavé bylo, jak se autor pokusil jejich příběhy částečně naroubovat na skutečné dějiny lidstva (boj římské říše v Anglii proti Piktům nebo některé zmínky ze středověkých dějin). Atmosféra jednotlivých povídek je místy hororová, ale vždy dobrodružně napínavá. Děj je obvykle naturalisticky syrový, ale zároveň nikoli přehnaně brutální, fantasy prvky jsou poplatné Howardově stylu (méně magie, více akce s mečem, často nejen proti lidským protivníkům, ale i proti různým příšerám a prehistorickým reliktům). Celkově pro mě sbírka nemá takové kouzlo jako povídky o Conanovi, ale stále to je velmi povedené čtení. 75%

03.08.2019 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Čtvrtý díl románu je o něco rozsáhlejší - a také má více dějových linek, postav, míst dějů ... a také je o něco rozvleklejší a méně akční či zábavný než předchozí díly. Méně času je věnováno zaklínači, více Ciri a různé politice celého zaklínačova světa. Chybí mi tu sice přímočarost a krásná jednoduchost prvních povídek a úvodu románu o zaklínačovi, ale i tak je to skvělé čtení, které jsem si vychutnal. Ciri je stále na útěku a je vystavována různým zkouškám, Geralt ji stále hledá, císařství je stále na postupu v dobývání okolního světa, čarodějové stále intrikují - vše spěje k rozuzlení v pátém dílu. 80%

21.07.2019

Pohřební hry Pohřební hry Mary Challans Renault

Závěrečný díl popisuje dobu po smrti Alexandra Velikého, kdy si jeho říši začali dělit jeho generálové. Bylo to velice zajímavá doba, dokonce si myslím, že zajímavější, než doba panování Alexandra. Jednotliví diadochové a budoucí králové částí Alexandrovy říše mezi sebou bojovali, ať už ve jméně Alexandrových příbuzných nebo ve jméně svém. Říši se nakonec opět nepodařilo sjednotit nikomu z nich, ale i ty oddělené části byly tak impozantní, že jsou trvalou součástí světových dějin. Mám pocit, že autorka nedokázala dost dobře postihnout celou tu vroucí a převratnou dobu, všechny touhy, sny i skutečné činy nástupců Alexandra, ale i tak to je velmi podařené dílo a zajímavé čtení. 75%

13.07.2019 4 z 5