Čas odejít

Podzim r. 72. Soukromý detektiv a císařský agent Marcus Didius Falco se právě vrátil z nebezpečného putování po územích za východní hranicí Římské říše, ale místo odpočinku se okamžitě zaplete do řešení vážných zločinů po boku svého nejlepšího přítele Petronia Longa, velitele aventinské hlídky vigilů. Velké boje o moc a císařský trůn skončily, Vespasián se svým synem Titem poměry úspěšně konsolidují, moc má šetrný císař pevně v rukou, ale drobná válka pod povrchem uhlazeného města pokračuje. O chudinu se stará stát, žije se pohodlněji, avšak hromadění bohatství vede k chamtivosti, podvodům a zločinům. Petroniovi se podařilo dopadnout a usvědčit Balbina, vůdčího organizátora násilnických gangů, které terorizují město. Balbinus je odsouzen k smrti, ale podle římského právního řádu má takový odsouzenec právo odejít do exilu s tím, že se už nikdy nesmí do Říma vrátit. V Římě však loupeže, vraždy, únosy a terorizování pokračují. Zdá se, že se na Balbinovo uvolněné místo vetřel jiný vůdce. Časem se však ukáže, že se věci mají úplně jinak. Odhaluje se nám v celé šíři odvrácená tvář nejslavnějšího města světa, jež zejména v noci ožívá zločinem a neřestí. Falco se nejednou ocitá, raněný a zmlácený, ve smrtelném nebezpečí, přesto však hýří elánem a vtipem. A věrně mu pomáhá jeho aristokratická a chytrá družka Helena. Podaří se dalším zločinům zabránit? A podaří se Falconovi obstarat si slušnější bydlení? Jeho nynější doupě v šestém patře zchátralého činžáku mu už dávno nevyhovuje – jeho jediným kladem je balkon s vyhlídkou na celý Řím – a navíc se má Falco stát brzy tatínkem. Tato kniha Lindsey Davisové s protagonistou Markem Falconem je opět velmi poutavá, napínavá, vtipná, s ostře narýsovanými postavami, opět v ní ožívá Řím v celé své barvitosti. Už to zdaleka není ten uhlazený sošný Řím senátorů a řečníků v tógách, ale město kypící životem se vším všudy. A nabízí se tu nejedna paralela se současností… Je to sedmá kniha falconovské řady, z nichž všech šest předchozích vydalo rovněž nakladatelství BB/art (Ztracené stříbro, Bronzové stíny, Měděná Venuše, Železná ruka, Poseidonovo zlato a Poslední dějství v Palmýře). S postavami a podstatnými událostmi z předcházejících dílů nás autorka nenápadně stručně seznamuje v každé další knize, takže je možno začíst se kdykoli do kterékoli z nich, a obraz přesto zůstane celistvý. A čtenář nestačí žasnout nad autorčinou invencí, erudicí a vtipem. Tento román má jeden veliký zápor, že se totiž od něj neodtrhnete....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23477/cas-odejit-nbs-23477.jpg 4.441

Marcus Didius Falco 7.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, BB art

Time to Depart, 1995

Kniha Čas odejít

braunerova
01.05.2018

Takové nadšení jako u prvních dílů se u mě už nedostavilo, ale to je po tolika přečtených Falconech asi normální. Příběh mi přišel zbytečně natahovaný a také vtipy se mi tentokrát nezdály příliš originální. Jako oddechovka ale pořád dobré, přečetl jsme za dva dny.

renefer
14.01.2015

Další vtipný díl o kriminalitě ve starém Římě, dost jsem se u něj bavila. Zdá se mi, že autorka je čím dál tím lepší.

cori
29.08.2014

Falco stále žije ve svém staromládeneckém doupěti s Helenou a brzy se rodinka rozroste. Musí řešit pletichy svého otce, únos neteře a nález kojence v popelnici. Bitka vigilů mezi sebou a návštěvníky bordelu nemá chybu. Čtenář zavítá do římského podsvětí a pobaví se nad vtipnými hláškami.

Pet007
14.04.2013

Kniha se mi líbila, sice jsem ji četla na etapy, ale ke konci jsem se už nemohla odtrhnout.

Careza
07.03.2013

Všechny knihy od Lindsey Davis jsou tak živě a humorně psány, doporučuji všem. Po přečtení každé z nich se cítím báječně, díky za všechny příběhy...