Války bez konce

Války bez konce jsou druhým svazkem projektu o vojenské historii antického Říma, znovu plným příběhů o vojevůdcích a vojácích, o taženích, které prodělali, o vítězných či prohraných bitvách na souši i na moři, o pochodech, táboření, útocích, obranách, obléhání, o slávě a strádání za válek s Jugurthou v Africe, Mithridatem v Malé Asii a s invazí Kimbrů i Teutonů v Galii. Pojednávají ale i o tom, jak v krutých i neznámých letech občanské války mezi Mariem, Sullou, Cinnou braly za své vojenské ctnosti, místo nichž vystupovaly do popředí zrady, vraždy vlastních velitelů a přeběhlictví a dezerce. Přesto šlo o léta, v nichž se legie jako občanská armáda změnily v profesionální vojsko a takticky prošly reformami, nepřesně přisuzovanými Gaiu Mariovi. V nich se manipulární legie změnila v kohortovou. Druhý svazek Římských válek končí Crassovým vítězstvím nad Spartakem a třetí zahrne dobu triumvirátu, čas největší vojenské slávy Caesara, jeho boje v Galii i občanskou válku s Pompeiem. Bude pokračovat až do vítězství nad Caesarovými vrahy a do Octaviánova boje s Marcem Antoniem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224219/big_valky-bez-konce-224219.jpg 4.726

Kniha Války bez konce

bleekemolen

Opět poctivě odvedená práce při kompilaci klasických pramenů. Už se pomalu blížíme k mému oblíbenému období - principátu, zde tak můžeme sledovat postupný úpadek pozdní republiky - občanské války, mizerná morálka legionářů atp.. Velmi jsem si četbu užíval.
Kromě poměrně častých překlepů mi přišlo poněkud úsměvné, že autor (editor?) použil fotografii busty císaře Tiberia a přidal k ní popisek "Tiberius Gracchus".

Akana
13.03.2020

Ve svém líčení vojenských dějin antického Říma se Jiří Kovařík tentokrát věnuje období, které je dost skoupé na spolehlivé prameny, to mu ale nijak nebrání pokračovat ve svém výkladu stejně čtivým i zevrubným způsobem jako obvykle. Někdy je nucen postupovat jako cimrmanologové při rekonstrukci hry Němý Bobeš, tedy snažit se z kusých a často odporujících si zmínek sestavit alespoň pravděpodobný obrázek o průběhu té či oné bitvy, ale možná právě v těchto případech je kniha nejpoutavější.

Richie1
25.02.2019

Druhý díl tak trochu válečné historie starověkého Říma. V 2. až 1. století př. l. se postupně stal Řím říší, která ovládla celé Středomoří. Své výsadní postavení musela neustále hájit nejen proti vnějším nepřátelům (např. nájezd barbarských kmenů Kimbrů a Teutonů), ale bohužel i proti vnitřním nepřátelům (vleklá a krvavá občanská válka). Že Řím toto období nakonec přežil a nevykrvácel, je téměř neuvěřitelné. Blíží se však konec republiky - silní generálové, kteří své legie už víceméně ovládají bez ohledu na římský senát, budou nyní bojovat o hegemonii v říši. Těším se na třetí díl a na mého oblíbeného Gaia Julia Caesara.
Kovařík opět podal výborný výklad dějin - pro mě navíc z období, které mě snad nejvíce baví. 90%

DavidGreňa
31.01.2017

Tak ako som napísal chválu pri prvom diely.Ani tu mi nedá nenapisat,ako je táto časť nabitá informáciami,ktoré sú veľmi zaujímavo podané.Vrele odporúčam.

Centurion
13.06.2016

Výborná kniha, druhý díl zabývající další kapitolou římských legii. Čtenáře zabyvajicí se dějinami Římské říše, tato kníha potěší, je pro něj nutností! Vřele doporučuji

vrgulnik
05.04.2016

Autor nadále pokračuje ve vysokém tempu a nijak nesnižuje laťku z prvního dílu. Jen je tato historická epocha méně barvitá a více nepřehledná - za což samozřejmě autor nemůže. Vysoce oceňuji také časté citace antických autorů doplněné o komentář, výklad či autorův kvalifikovaný názor. Celkově výborná literatura.