Riccia Riccia komentáře u knih

Tahle knížka je už moje x-tá z řady Hříšní lidé Království českého a jsem si jistá, že není poslední. Opět pohodové, milé a přiměřeně napínavé čtení, se kterým jsem strávila velmi příjemný čas.

12.03.2020 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Další příjemně strávené chvíle ve společnosti Oldřicha z Chlumu, panoše Oty a Ludmily z Vartenberka - jen jsem se tentokrát už málem ztratila v množství všech postav a rozhodně jsem se nezorientovala ve všech těch putykách rozlehlé Vratislavy.

10.02.2020 4 z 5

Enigma: Jak rozluštění kódu pomohlo vyhrát druhou světovou válku Enigma: Jak rozluštění kódu pomohlo vyhrát druhou světovou válku Michael Kerrigan

Jak nečtu válečné knihy a většinou odcházím od televize, když moji tři pánové začnou sledovat nějaký válečný dokument - tato kniha, kterou četl manžel a nechal ji ležet na stolku, mne velice zaujala. Najednou jsem zjistila, že historie druhé světové války není jen o datech bitev, o jménech generálů a počtech padlých, jak jsme ji dostali předloženu kdysi dávno v hodinách dějepisu, ale je také o mnoha dalších faktorech - např. důmyslnosti, odhodlanosti, mazanosti, ale i náhodách a troše štěstí, nebo naopak smůly. Vřele doporučuji k přečtení.

06.02.2020 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Tuhle knížku jsem si přinesla z knihovny díky Čtenářské výzvě a přečíst ji byla pro mne opravdu výzva. Nemohla jsem se do příběhů začíst, když jsem ji četla vleže, okamžitě jsem usnula, předchozí děj si nepamatovala - prostě to byla spíš Murakamiho pomsta. Nakonec jsem to s vypětím všech sil přeci jen dala - vzala jsem to jako určitou sondu do životního stylu a myšlení Japonců. Musím ale dodat, že kdyby to byla sonda do života mimozemské civilizace, rozuměla bych tomu asi stejně. Poctivě ale přiznávám, že i přes potíže jsem si mezi povídkami vybrala dvě, které se mi i líbily: Thailand a závěrečné Medovníky. Pro pochopení autorových náznaků a rébusů byl pro mne nakonec záchranou závěrečný doslov Tomáše Jurkoviče, který buď dostal od Murakamiho vysvětlivky, má bujnou fantazii, nebo Murakamiho dílo dlouho a pečlivě studoval a promýšlel. Ať tak či tak, díky jeho vysvětlení jsem přeci jen pochopila alespoň základ a pro hodnocení knihy jsem vzkřísila alespoň tři hvězdičky. Za mne bych možná doporučila číst tuto knihu tak, že nejdřív je třeba dát si doslov a potom se teprve pustit do povídek. Toto byla moje druhá (a nejspíš poslední) kniha tohoto autora. Obávám se, že na jeho způsob myšlení a psaní nemám ty správné "malé šedé buňky".

20.08.2019 3 z 5

Vražedné struny Vražedné struny Oscar de Muriel

I já jsem po této knížce sáhla díky Čtenářské výzvě a nelituji. Bylo to velice příjemně napínavé čtení, které mne obohatilo po mnoha stránkách. Vzrostl můj rozhled hudební, zeměpisný i biologicko-genetický. Jediným drobným mínusem pro mne byla možná až příliš násilná snaha o humorné dialogy, kdy autor "tlačil na pilu" na můj vkus až malinko moc. Některé dialogy byly ale opravdu skvělé a navíc autor těch pár ztrátových desetin bohatě vyvážil velice neotřelou zápletkou a pěkně vyváženým dějem. Všech pět hvězdiček si tedy podle mého názoru určitě zaslouží . Máte-li někdo chuť porozhlédnout se po starém dobrém Londýně a především ještě lepším Edinburghu v časech Jacka Rozparovače, pak po knize směle sáhněte.

30.07.2019 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Moje první zkušenost s románem této autorky a stála rozhodně za to. Těžko říct o knížce, že je perfektní, když se týká takového tématu, ale těžko jí to nepřiznat, když byla napínavá, čtivá, místy dobrodružná, jindy dojemná - nutno však přiznat že i děsivá a občas beznadějná. Po přečtení hodnocení mých předchůdkyň jsem se pečlivě vyhnula čtení informací na přebalu a dobře jsme udělala. Když to shrnu - knížku si určitě přečtěte, ale odstavec na přebalu knihy vynechte, nebo si ho nechejte až nakonec.

23.03.2019 5 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Perfektní příběh - úžasně spletitý a přitom logický děj, v polovině knihy spád malinko zbrzdil, jakoby se autor potřeboval nadechnout, ale pak už jsem knížku nemohla položit. Tohle je moje čtvrtá kniha od pana Vondrušky a třetí s postavou sympatického, moudrého a velice zdatného vyšetřovatele - královského prokurátora Oldřicha z Chlumu. Podle mého názoru je zatím z těch čtyř nejlepší. Jen mi přijde, že ten popis knihy v záhlaví stránky ke knize Adventní kletba ani nepatří.

03.01.2019 5 z 5

Hodinová manželka Eva Hodinová manželka Eva Petra Nachtmanová

Nenáročné čtení, které mne občas přišlo trošku za "vlasy přitažené", ale dýchala z něj taková pozitivní energie, kvůli které stálo za to si knížku přečíst.

06.10.2018 3 z 5

Strážce duší 2 Strážce duší 2 Arnošt Vašíček

Příjemně napínavá oddechovka, která se čte sama a těžko se od ní odchází.

12.04.2018 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Když se v ději objevila asi padesátá postava, mírně jsem znervózněla, jestli takovou porci postav zvládnu. Jejich příliv se sice postupně mírnil, ale neustal. Přesto to byla velice zajímavá a čtivá kniha, od které se téměř nedalo odejít. Smekám před paní autorkou pomyslný kloubouk, že při péči o rodinu a učitelské práci zvládne ještě studovat historické prameny a dát dohromady takhle propracovaný historický román s detektivní zápletkou, který mne nejen skutečně bavil, ale také mi dost podstatně rozšířil povědomí o životě v období středovéku. A díky i za prameny na konci knihy - díky nim jsme si pěkně dohledala, kde vlastně ten vrch Puhlík byl :-)

28.02.2018 5 z 5

Růže vášně Růže vášně Gabriele Marie Schuster

Další knížka od této autorky a další prima odpočinkové čtení pro letní lenošení. Romantické a přitom ne přeslazené s uvěřitelnou a nepřekombinovanou zápletkou. Podle mne "palec nahoru".

17.07.2017 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Na tuhle knihu jsem byla celkem zvědavá, ale znechutila se mi hned prvními dvaceti stranami. Tolik záporné energie se vejde do dvaceti stran textu podle mne opravdu jen zcela výjimečně. Řekla jsem si, že vydržím prvních 50 stran, ale nedala jsem to. Sice děj dostal trochu jiný spád, ale číst takovouhle knihu plnou násilí a hnusu jsem opravdu považovala za ztrátu času. Nedokážu si představit, čím by mne obohatila. Rozevřela jsem ji potom ještě na dvou místech, jestli jí náhodou nekřivdím a neodsuzuji ji předčasně, ale neustále to pro mne byl spíš odstrašující příklad, jaká také může vzniknout literatura. Co mi trochu nahání hrůzu je, že se tato kniha pyšní nápisem světový bestseller. O bestsellerech mám trošku jiné mínění, ale to je pouze můj názor.

23.02.2017 1 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Čtivý romantický historický příběh - uvěřitelný, tak akorát sladký, prostě velice příjemné oddechové čtení. Nejspíš se časem poohlédnu po nějaké další knize této autorky, protože trocha romantiky se čas od času docela hodí.

Tři jízdenky do dobrodružství Tři jízdenky do dobrodružství Gerald Durrell

Prima čtení o výpravě Geralda Durrella do Britské Guyany plné dobrodružných setkání s tamní zvířenou i humorných situacích, které "sběratele zvířat" na jejich cestě potkaly . Kniha napsaná velmi čtivě, přitažlivě a s láskou ke všemu živému.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Po přečtení Společenství prstenu se nedalo dělat nic jiného než se pustit do druhého dílu. Čtivý, pokorný k přírodě, okouzlující svou fantazií, napínavý svým dějem. Nádhera. Opět mnohem lepší než film, který je sice nejspíš technicky dokonalý, ale stojí hlavně na bojových scénách a děsivém vzezření všech těch potvor. Kdežto kniha nabízí úplně jiné kvality.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nejdříve jsem viděla film a vůbec se mi nelíbil. Nechápala jsem souvislosti děje a říkala si, jak můžou být z takového superdíla všichni tak odvázaní. Pak jsem si v knihovně půjčila knihu a začala s prvními stránkami. Rozvláčná genealogie všech těch hobitích rodin v úvodu mne nějak nechytla, ale rozhodla jsem se, že vydržím prvních 50 stránek a pak se uvidí. Jenže pak začala vlastní Kniha první a byla jsem "lapena". Takové úžasné, lidské a citlivé čtení mne naprosto dostalo. Knihu jsem přečetla jedním dechem, stejně jako další dva díly a když jsem uviděla v knihkupectví souborné vydání pěti knih J. R. R. Tolkiena - nadšeně jsem si ho odnesla sebou. Od té doby zaujímá v naší knihovně čestné místo a co mne těší nejvíc - že už si k němu našel cestu i starší syn. P.S. Po přečtení knih jsem už vzala na milost i filmovou trilogii - teď už jí rozumím a navíc mne přivedla k jedné z nejhezčích knih, které jsem kdy četla.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

První setkání s knihami Dana Browna. Naprosto skvělá, napínavá - perfektní. Zanedlouho jsem ji četla znovu , ale tentokrát s noťasem u ruky, abych si mohla k textu dohledat obrázky.

Kniha Pastýřova Kniha Pastýřova Joann Davis

Kouzelná miniatura s velkou hloubkou myšlenek.

17.06.2024 5 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Myslím, že líp, než předchozí Lamanai bych to nenapsala - až na ten závěr. Já nechám body všechny :-)

02.05.2023 5 z 5

Tajemství duté vrby Tajemství duté vrby František Marek

Tohle byla oblíbená knížka mého dětství. Když jsem uviděla první téma letošní čtenářské výzvy, měla jsem tři horké kandidáty - Děti z Bullerbynu, Báječný trest a tuhle dětskou detektivku. Nakonec vyhrálo tohle trojprázdninové vyprávění a zpříjemnilo mi uplynulé vánoční svátky a dnešní Nový rok. Opět jsem se s ním vydala do krajiny, kterou jsem si ve své hlavě "vymalovala" před lety. To mě vždycky překvapí. Kdysi dávno si člověk nějak představí kulisy příběhu a i po mnoha letech, když se k příběhu vrátí, vrátí se i do stejných představ, jako by se vrátil do krajiny svého dětství. Samozřejmě že nyní už vidím vyprávění trošku jinak, ale i tak to bylo vyprávění napínavé a s partou ze Sedmichat jsem si užila velice příjemná odpoledne :-)

01.01.2022 5 z 5