Rawen616 Rawen616 komentáře u knih

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Pro mě osobně slabší Kingovka. Ale muži ve žlutých pláštích mě docela zaujali.

14.06.2013 2 z 5

Carpe Diem - Reedice Carpe Diem - Reedice Robert Fabian

Dokonale popsaný výcvik a život u vesmírné pěchoty. Po dalším pročtení trochu změním svůj komentář. Zpočátku mi vadilo, že kniha je vlastně dost klišovitý příběh o postupu nováčka tvrdým výcvikem který zatne zuby a nakonec se dostane k elitě. Splní pár misí a je konec. Žádná extra zápletka ale nakonec jsem musel usoudit, že to je vlastně ideální postup. Autor prostě chtěl co nejrealističtěji přiblížit jak by mohla služba u takové vesmírné armády jednou vypadat z pohledu obyčejných vojáků které velení posílá kam se mu zachce a oni mají pramalý vliv na to, to nějak ovlivnit nebo zasáhnout osudově do koloběhu světa. Z tohohle pohledu asi kniha trochu zklame milovníky ság a velkolepých příběhů s osudovými hrdiny. Jinak ale mohu jen chválit - zejména výcvik který zabírá většinu knihy je naprosto užasná záležitost kdy opravdu budete trpět i s hrdiny. Další atmosferickou vychytávkou jsou záhady na které hrdinové během misí narazí ale nikdo jim je nevysvětlí, protože jsou to prostě jen pěšáci kteří mají poslouchat rozkazy a né nad věcmi přemýšlet. Pro milovníky military/scifi jde spolu s Mariňáky od stejného autora o opravdu asi jednu z nej knih na našem trhu.

14.06.2013 5 z 5

Ken Wood a meč krále D’Sala Ken Wood a meč krále D’Sala George P. Walker (p)

Je to hrozná hovadina ale díky tomu, že hlavní hrdina je super macho man a skoro pořád se tam porcujou tuny nepřátel a krev a jiné tekutiny tečou proudem, tak se člověk zkrátka nenudí.
O postavách se vlastně skoro nic moc nedozvíme a když už tak jsou prostě černobílé až běda - hodný, zlý - tím začíná i končí jakákoliv propracovanost charakterů. Dialogy tu jsou jen aby hrdina pronesl nějakou nepříliš vtipnou hlášku a občas někdo něco důležitého sdělil. Jinak tu na nějaké hovory není místo ani čas.

Možná to vypadá, že knihu haním ale není to tak. V rámci žánru tomu vlastně nic nechybí. A nutno přiznat, že několik částí knihy je docela napínavých a má hodně slušnou atmosféru. A i když je nám jasné, že hrdinovi se nic nestane i kdyby já nevim co. Vždy je tu nějaká záchrana na poslední chvíli :-) Je to prostě scifi / fantasy/ komedie/ akční béčko jak vyšité.

Mimochodem, bitvy tu jsou tak epické, že bych je docela rád viděl na velkém plátně, snad jediné k čemu se to dá z filmové tvorby přirovnat je film Avatar, který několika detaily skoro jako by Kena vykrádal :-)

14.06.2013 3 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Trochu rozporuplná ale přesto velmi zábavná kniha. Takhle nějak by to asi opravdu na světě vypadalo pokud by mu někdo ze dne na den sebral téměř veškerou techniku ( v tomto případě elektřinu ). Chaos, vraždění, lůza si užívá svých pár minut slávy. Mám hodně rád postapokalyptické příběhy a tenhle se mi líbil o to víc, že popisuje postapo pěkně v naší zemičce. Akorát tam byly takové moc nepříjemné dějové skoky a pak takové groteskní a satirické prvky které trochu narušovaly tu nepříjemnou atmosféru. Ale jak už jsem řekl, mám holt slabost pro postapo a příběhy kde je svět "ve sračkách". Krom toho mi byl hlavní hrdina velmi blízký svými vlastnostmi, na jeho místě bych asi jednal podobně.

14.06.2013 3 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Žádný zázrak to nebyl. Na dobu ve které se to odehrává tam jsou docela pozoruhodné technologie a taky mě překvapilo, co všechno ta parta táhne sebou. Pořád odněkud vytahují nějaké nové technologické hračky a vybavení. A občas jsem se vážně divil co ty hračky umí. Nejvíc sympatická postava tam byla ta "mluvící" gorila ( ovládající znakovou řeč ). Film podle knihy nedoporučuju :-)

14.06.2013 2 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Zpočátku mě moc nezaujala ale nutno přiznat, že konec to vylepšil. Hrozně dlouho mi vrtalo hlavou proč tam trénujou ten "paintball" ve stavu beztíže a k čemu jim to může být pro odražení nepřátelské invaze. S odstupem času a s přečtením dalších knih o Enderovi beru zpět část kritiky. Je to vymyšlené skvěle, ale i tak mě to nezaujalo tolik jak bych na takovou kultovku čekal. Tak jako tak, scifisté by si jí měli přečíst.

14.06.2013 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Říká se, že cesta do pekla bývá vydlážděna dobrými úmysly. Kapitán obchodní lodi Van Toch zjistí, že na jednom ze stovek bezvýznamných ostrůvků v pacifiku žije zvláštní a krotký druh ještěrů/mloků který je navíc velmi učenlivý a jak se zdá i enormně inteligentní.
S pomocí milionáře Bondyho začnou zakládat mločí farmy na mnoha dalších místech a využívat je k lovu perel, hloubení přístavů a posléze i k budování nových ostrovů a mnoha dalších prací.
Lidstvo si raduje z nového věku, kdy si může jen užívat zatimco za něj pracují novodobí otroci.
A mloci se zatím vesele množí a množí a postupně si uvědomují, že začínají mít navrch...

Konečně jsem si doplnil tuhle ostudnou mezeru ve vzdělání a přečetl stěžejní a světově známé dílo od Karla Čapka ( to je ten který dal světu slovo robot ačkoliv ho vymyslel jeho bratr :-) ). Ve školách tuto knihu obvykle odbudou učitelé poznámkou, že jde o Čapkovo kritiku fašismu. To je ale velký omyl, kritika fašismu a nacismu ( což jsou rozdílné pojmy!) tu JE obsažena ale je to jen jedna část knihy.
Morální políček tu totiž dostávají všichni. Tím největším nepřítelem lidstva tu totiž nakonec nejsou miliardové armády mloků ale lidstvo samo.
Kapitalisté kteří nasazují mloky všude bez ohledu na lidi a na následky, hlavně ať to sype. Komunisté kteří je nabádají ke vzpouře a vytržení z područí pánů. Různí humanisté a řečeno dnešním stylem "sluníčkáři", kteří chtějí mlokům dát ještě více práv na úkor lidí samotných a samozřejmě i nacisté kteří neopomenou zdůraznit, že jejich mloci jsou rasově více na výši a chtějí je využít především ke zbrojním účelům. A suchá nit nezůstane ani na typických "čecháčcích" kteří se do poslední chvíle do ničeho nepletou protože co je za hranicemi to se nás netýká a pak se na konci hrozně diví.
Karel Čapek byl prostě vizionář a měl opravdu skvělý přehled. Kniha je myslím velice aktuální i v dnešní době. Když mloci zaútočí a začnou podkopávat a odpalovat města, k čemuž se poté hlasí rozhlasem jakýsi jejich vůdce, nelze v tom nevidět současný terorismus.
Čapek tu vlastně dokonale popsal i průběh druhé světové války ke které se teprve schylovalo ( kniha je z roku 1935 ). Mloci hojně podporovaní Německem drží v blokádě Anglii, která se jediná rozhodne bránit jejich výhrůžkám a ostaní státy raději drží ústa a krok i když je jim jasné, že budou další na řadě.
Jelikož je to kniha bez hlavního hrdiny a psaná střídavě formou vyprávění ,historického dokumentu a novinových článků, může na vás působit malinko roztříštěně. Na druhou stranu se v tom dobře orientuje a z fiktivních článků bych vyzvedl především "Soumrak lidstva". Při jeho čtení opravdu zamrazí.
Nejlépe uděláte, když si knihu přečtete sami. Je volně přístupná na wikizdrojích a čtení nezabere víc jak 2 - 3 odpoledne. Přeji příjemnou depresi :-)

PS: Proč zrovna mloci? Protože Karel Čapek viděl vykopávky pravěkého velemloka druhu Andrias Scheuchtzeri který byl v 18.století považován za předchůdce člověka.

14.06.2013 5 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Nebylo to špatné. Začátek a první krůčky v novém světě jsou fajn. Děj odsýpá a oceňuji hlavně ten skvělý nápad s oněmi neznámými predátory. Líbilo se mi, jak si hrdinové uvědomují, že vlastně o době dinosaurů nic nevíme. To co je známo z fosilií je sotva 5% tehdejšího světa a fauny. Nějak si nepřipouštíme, že by v té době mohlo krom těch klasických "hloupých" dinosaurů žít i něco vyspělejšího. Jediný problém mám s koncem knihy kdy to všechno začne odsýpat až moc rychle a člověk se ani nenaděje a je konec a to ještě hodně béčkový. První dvě třetiny knihy jsou super, poslední třetina je slabá. Jako oddechové čtení je to super.

14.06.2013 4 z 5

Legendární příšery a skutečná zvířata Legendární příšery a skutečná zvířata Jaroslav Mareš

Věřte nevěřte :-) Nemusíte věřit na lochnessku a i tak je to skvěle napsané a hodně mrazivé čtení na dobrou noc. Jako malý sem tuhle knížku dostal k vánocům hned co vyšla a dodnes si v ní sem tam něco přečtu. Kryptozoologie je pozoruhodná věda, spíše takový dobrodružný koníček než seriozní věda. Musí být zajímavé cestovat do bohem zapomenutých končin a večer u ohně poslouchat tamní vyděšené domorodce kteří vám budou vyprávět, že "TO" tam někde v močálech žije...(většinou teda bohužel nežije ale fantazii to dráždí krásně a narozdíl od mnoha jiných záhad se čas od času podaří nějaký nový druh skutečně objevit)

05.06.2012 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Normální porno, čte se to docela fajnově. Ideální pro ženy řekl bych.

13.01.2012 3 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Nemohu si pomoc ale mě to přišlo strašně vtipné. Super kniha na nějaký večírek. Stačí jen nalistovat libovolnou pasáž a skoro vždy objevíte něco nového:-) Ovšem citlivým a romantickým duším bych tohle opravdu nedoporučoval. Mohlo by se to jmenovat 50 odstínů hnědi. Domyslete si proč.

13.01.2012 2 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Pokud jste viděli film, tak tohle bude asi docela dobrý šok:-) Kniha je totiž výrazně jiná. Kdo ve filmu přežil tady umírá, postavy jsou popsané jinak a chovají se jinak, a je tu celá řada událostí která se ve filmu(prvním) neobjevila ani náznakem. Například Hammond je ve filmu hodný stařeček a je vám ho líto, v knize je to starý sebestředný hajzlík. Kniha je čistokrevný "survival horror", což mi sedí k tématu víc než film, který je přeci jen takový prachsprostý, lehce drsnější rodinný thriller.

03.01.2012 4 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Opravdu výtečné zachycení dobové atmosféry a to celé naroubované na pozměněném příběhu o Beowulfovi se zapojením skutečně existujícího arabského cestovatele. Víceménně celý úvod knihy, až po důkladně rozepsaný pohřeb jednoho ze severských válečníků je přesným opisem z Fadlánových zápisků a až teprve po něm začíná vlastní Crichtonova fantazie. Kniha je napsána tak přesvědčivým stylem dobových zápisků, že se řada nadšenců domnívala, že Crichton jen literárně shrnul skutečné Fadlánovo zápisky. Bohužel ne, ale vycházel z legend a podle nich není vyloučeno, že nám tu po Evropě pobíhaly ještě relativně nedávno tlupy divokých lidí. Ostatně zprávy o podobných divoších pocházejí ještě ze středověku a divé muže najdeme i v českých pověstech. O Neandrtálce nejspíš nešlo, ale divý muž(a divoženka) a některé příběhy a legendy kolem tohoto fenoménu jsou natolik zajímavé a skutečně bičující fantazii, že vám všem vřele doporučuju o tom zapátrat.

PS:zfilmované verzi radím se spíše vyhnout, jednak ani zdaleka nemá takovou atmosféru jakou by mohla mít a jednak je v ní snad nejvíc historických nesmyslů co jsem kdy ve filmu o vikinzích viděl.

03.01.2012 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jednoznačně nejstrašidelnější kniha mého života. Kam se hrabou horrory. Vřele doporučuji. Dokonalý rozbor(dalo by se dokonce říci návod, což je na tom to nejděsivější) toho, jak zavést absolutní totalitu a jak z lidí udělat jen ustrašené loutky a roboty do továren. Všudypřítomné kamery, udavači, lidé udržování v apatii díky dostupnosti alkoholu a primitivní agresivní "kultury". Postupné likvidace všeho jedinečného včetně jazyka a permanentní udržování strachu ve společnosti díky neustále vedeným a samozřejmě předem dohodnutým válkám. Čas od času kniha nabývá na aktuálnosti. Výborně zpracovaná je i audioverze. Mučení a rozhovor Winstona s O'Brianem, kdy krásně argumentuje, proč je totalita vlastně "fajn" je mrazivý jako máloco.

Memento Memento Radek John

Johna sice nemusim ale tohle je i na dobu vzniku dodnes celkem působivé a čtivé. Ideální pro puberťáky. Ovšem nečekám, že po přečtení to někoho vyděsí natolik aby drogu nevzal. Kdo je blbej a chce to zkusit, tak to stejně zkusí.

31.12.2011 4 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Až po druhém přečtení po letech a poslechu naprosto skvěle zpracované neoficiální audioverze od Jiřího Pobudy jsem se do té party "policajtů" zamiloval. Zajímavé, jak některé knihy zrají. Nebo jsem spíš uzrál já:-)
Každopádně Zeměplošské policejní příběhy patří podle mého k tomu nejlepšímu co svět Terryho Pratchetta nabízí. Má to opět spád, vtip a hlavně neskutečně sympatické postavy. Navíc celý příběh lehce evokuje komedii Policejní akademie. K už známé čtveřici Městské hlídky jsou přijati nováčci různých pohlaví i ras, často znepřátelených, což samo o sobě je zdrojem humoru i problémů. A do toho všeho ve městě začne řádit atentátník vybavený zcela přelomovou smrtící zbraní.

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Husí kůže? Strach? Krev? Kde proboha? Nečetl jsme nakonec něco jiného než ostatní? Vždyť tohle byla vyloženě natahovaná červená knihovna. A co mě tam dostávalo asi nejvíc, bylo to, že ta banda která se snažila hraběnku zlikvidovat to mohla udělat nesčetněkrát ale pokaždé jí prostě nechala přežít aby se mohlo jet ještě dalších sto stran. Dočtena jen z nouze.

31.12.2011 1 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Důkaz, že jestli existují nějaké nevyřešené případy - tak jejich pachatelem musí být Agatha Christie, protože jestli by někdo dokázala vymyslet dokonalý zločin, pak jedině ona :-)

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

No, tak tady asi pujdu hodně proti proudu. Tohle mi vůbec nesedlo. Pamatuju si, jak mi kamarád knihu popisoval - jako velkolepý příběh o tom že dávní bohové nezemřeli se svými kulty ale žijí stále mezi námi jako lidé a jejich místa nahradili bohové noví - bohové médií a techniky kterým obětujeme svůj čas a energii a staří bohové se s tím nechtějí smířit a chystají velkolepou bitvu která bude mít vliv na celé lidstvo. Asi si říkáte jak je to doslova "kulervoucí" námět...To sem si taky říkal a celý natěšený si to běžel pujčit.
No a co na to říct teď. Nuda, naprosto zabitý námět. Celé to spočívá v tom, že s hlavním hrdinou cestujeme z místa na místo spolu s bohem Odinem( maskujícím se jako frajerský stařík ) a pokaždé na novém místě se hrdina usadí a nějaký čas tam normálně nudně žije zatímco Odin někde přemlouvá bohy na finální střet. Do toho se sem tam objeví kapitola, která nám prozradí něco o tom jak do Ameriky staří bohové dorazili spolu s přistěhovalci z celého světa. A to je vlastně vše. Čekal jsem, že se dozvíme něco o protivnících, ale třeba bohyně médií je v knize jen chvilku, a u jiných jsem marně pátral čím vlastně jsou. Když dojde k onomu velkému finále, tak se vlastně opět nic mimořádného nestane. Možná malé oživení v podobě dvou zvratů ke konci ale jinak opravdu nic velkolepého nečekejte. Kdyby tam místo bohů byly dvě mafiánské rodiny sbírající síly proti sobě a hlavní hrdina dělal řidiče jedné z nich, vyšlo by to úplně nastejno. Zkrátka čekal jsem od toho až moc.

28.12.2011 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert