RanMori RanMori komentáře u knih

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

No, ze začátku - a že to byla velká část knihy - jsem měla opravdu problém s oběma protagonistkami, byly mi strašně nesympatické, a co hůř, poznávali jsme je jen po jejich erotické stránce, čímž mi přišly o to plošší. Kateřina mi byla každou další větou protivnější. Už už jsem to vážně chtěla dropnout. Pak se děj konečně rozhoupal taky jiným směrem a linky postav se začaly zajímavě propojovat. Poselství knihy se mi líbí, jen snad nebylo nutné na tom konci opravdu až tolik tlačit na pilu, ale budiž. I přes těch pár malých poplatných agitek byl příběh nakonec zajímavý a přínosný. Škoda drobné proniknuvší chyby na konci, kdy jsme se z roku 2016 omylem vrátili zpět do roku 2015.

15.03.2022 2 z 5

Řešidlo Řešidlo Petr Casanova

Takový výcuc vztahových situací, zdůvodnění a "návodů", jak s nimi naložit. Je to přehledné a dobře podané, nicméně je to hodně totéž co v jiných dílech a proto to ve mně nevyvolává potřebu číst ještě další knihy .

21.02.2022 4 z 5

JáMy spřízněných duší JáMy spřízněných duší Petr Casanova

I když s obsahem a sdělením knihy souhlasím a uvedené vnímání světa se mi líbí, mám dost velký problém se způsobem, jakým je kniha psaná. Plno caps-locků na jedné stránce, až oči přecházejí, což ve mně téměř ihned vyvolalo dojem, že na mě autor KŘIČÍ, jako bych byla idiot a nedokázala pochopit pointu věty, aniž by byla zdůrazněná velkými písmeny. Nadužívání kurzívy pak dělá z celého textu dojem mišmaše. Souhlasím i s již několikrát zmiňovaným omíláním téhož, zbytečně nastavovaným "...cítila se sama. Ano, cítila se sama..." Škoda, že je to podané takto otravně, když se přitom jedná o téma, které je tak důležité pochopit.

21.02.2022 3 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Paráda :)

25.12.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Uf uf, to to bylo nudné. Kniha je tak napěchovaná tajemstvím, že je až přecpaná, ale odpovědí je poskrovnu a to ještě dost vachrlatě. Čtenáři už to pak leze krkem a vlastně ho to už ani nezajímá - zvláště ve spojení s do nekonečna omílanými "hádankami" a tajemnými vzkazy (CTRL C - CTRL V, takhle pak nabíhá počet stránek). O "prasečí řiti" už tu bylo řečeno dost, a i když je to opravdu přihlouplé, stejně mi to nepilo krev tolik jako ty sklenařské počty. Pořád dokola 5, 9, 25... a děj přitom stále stojí. Až ke konci se jakž takž někam pohne, ale to už jsem byla tak znuděná, že mi bylo jedno, co se s kým děje. Některé scény jsem si ani nedokázala představit, jak si je autorka vlastně představovala a jak to mělo technicky fungovat (mapa ze šípů). V průběhu celé knihy pak člověk naráží i na tak kratičké kapitoly, že jsem se opakovaně musela ptát, proč je to rozděleno zrovna takto - vždyť se tam opravdu nestihlo vůbec nic stát. Na další 2 díly už asi přestanu čekat.

11.10.2021 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Začátek byl poněkud náročný z důvodu, že autorce jaksi unikaly fyzikální zákony (to si nikdy nestavěla jako malá věže z kostek?) a opět jsem narážela na nedomyšlenosti, jako např. kde se v kopuli pod mořskou hladinou bere vítr? A z čeho tam prší šmankote?
Celkově mě ale tenhle díl asi i tak bavil o něco víc než první, hlavně na konci to začalo být opravdu napínavé. Jak jsem si na začátku říkala, že třetí díl už ne-e, tak nakonec se o něm asi dá přece jen uvažovat :)

22.09.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

No, popravdě úplně nerozumím tomu, proč je z toho tolik lidí urvaných. Svět nedává smysl v různých rovinách (otrok, co se může volně scházet s přáteli, rodinou, má své vlastní bydlení a může pít mléko, takovou výživnou věc? Od kdy?), hlavní postava chvílemi mluví jako dítě, chvílemi jako dospělý, a členové pětadvacítky se k ní nechovají jako k otrokyni, ale čím dál víc spíš jako by to byla dcera (syn) někoho z nich. Navíc, na to jak je to dlouhé, se tam dohromady nic zas až tak nestane, a to si ještě celou první třetinu přijdete jako na hodině dějin - chápu že je to potřeba pro pochopení souvislostí, ale už toho bylo fakt moc, už jsem se nemohla dočkat, kdy to budu mít za sebou. Aspoň že ty dialogy byly celkem zábavné, občas docela povedené obraty. A ten konec - nediv se, že jsme na vás takoví, když si za to vlastně můžete sami, jsi náš nepřítel, ALE stejně o tobě přemýšlíme jako o jednom z nás... he?

23.08.2020 3 z 5

Ostrov času Ostrov času Raymond Almiran Montgomery

2 hvězdy jen za to, že je to cílené na dětské, a tedy ne tak náročné publikum. Jinak by to snad nedosáhlo ani na tu jednu.

14.06.2020 2 z 5

Rekviem Rekviem Lauren Oliver

(SPOILER) !Obsahuje spoilery!
Tohle bylo značné zklamání :(. Tak perfektně rozjetý první díl, dvojka slušná, ale toto... nechápu, jak mohla autorka rozřešení hlavní milostné linie, které věnovala celou první knihu, teď prostě shrnout na jedné stránce a půl, strašně odbité, hloupé nevyznělo to. Linka Hany se už už zdála, že se defakto dořeší, ale pak? - Hana "prostě odešla." Kam, co s ní nakonec teda bude, nevíme... Linka s Julianem? No je řečeno, že Lena skončí s Alexem, ale jak to vezme Julian a co bude s ním, to si, milý čtenáři, už taky představ sám, s tím se autorka odmítla obtěžovat. Linka s matkou? No, jakž takž, budiž. Linka Nežádoucích proti Vyléčeným? Fakt by tenhle fight na konci něco trvale změnil? Respektive, změnil by nastavení toho celého světa, tak silně zakořeněného do myslí všech těch lidí?
Kniha se mi nejméně do poloviny četla obtížně, nebavila, střídají se dva pohledy, Leny a Hany, ovšem v jednom čteme neustále jen to, jak se putuje a všichni jsou unavení, hladoví a zpocení, a v druhém mi zase bylo nepříjemné číst z pohledu vyléčené Hany, která je s tím hrozně spokojená. Teprve někde za polovinou zase kniha popadla dech a začlo se konečně něco opravdu dít, bylo to napínavé. Ale bohužel před velkým finálem šťáva zase došla a uspokojení z celé ságy se nekonalo :(.

07.06.2020 2 z 5

Pandemonium Pandemonium Lauren Oliver

No, jako už to bylo trochu slabší než první díl, ale stále dobré a napínavé - tedy hlavně co se týká časové linie Teď, ta Tehdy mě moc nebavila. Myslela bych, že se Lena bude chovat jinak, že půjde jinam. Jsem zvědavá, jak dopadne třetí díl.

07.06.2020 4 z 5

Delirium Delirium Lauren Oliver

Perfekto! Toto mě opravdu chytlo a měla jsem problém knihu zavřít a jít spát, kapitoly prostě ubíhaly jedna za druhou a pořád to bylo tak napínavé! Čtivé, silné, působivé, možná i díky tomu, že je to psané v přítomné čase a v ich-formě. Ač by se možná našlo pár lehoulinkých dějových "chybiček", rozhodně nemají takovou váhu, aby narušily celkový dojem. Těším se na další díly.

15.05.2020 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Pokud někdo rád ezo-eko vlnu, tak si tuhle knížku opravdu užije, protože to do něj bude ládováno plnými hrstmi. Za mě ale ten svět prostě nedává smysl, sorry, ale fakt ne. Postavy se chovají nesmyslně, občas předvídatelně a nezajímavě. Autorka sice umí psát relativně čtivě, takže i přesto všechno se stránky čtou docela rychle, nicméně i tak jsem to někde kolem půlky dropla - ty do očí bijící a prvoplánově nastavené nesmysly jsem už prostě nedávala.

28.04.2020 odpad!

Hladová přání Hladová přání Tereza Matoušková

Knížka mě dosti zklamala, hlavně z důvodu, že autorka sama píše i blogy a pořádá workshopy, kde se věnuje radám začínajícím autorům, co jak dělat a jak nedělat, aby výsledná kniha nebyla paskvil.
Z této knížky jsem bohužel měla pocit, že se autorka sama těmi radami ne vždycky řídí. Bylo to takové prostinké, jednoduché, místy zbytečné. Některé scény byly podařené, to zase jo, ale přibývajícími stránkami rostla nuda, a ani konec, ještě k tomu otevřený (?) to moc nezachránil.

29.02.2020 2 z 5

Děs Děs L. Ron Hubbard

Přestože autor na začátku píše, že ač se může kniha zdát zmatená a nedávající smysl, vše je dokonale promyšlené a smysl to dává.
No tak mně bohužel ne. Fakt jsem ten konec nepochopila. Nápad s kloboukem a 4 chybějícími hodinami byl super, ale proplétání se světem démonů bylo podáno tak dobře zmatečně, až jsem nepochopila, jestli se to teda děje nebo ne nebo co.
A navíc by podle mě bohatě stačila zápletka hledání klobouku a vysmívání se démonům, bez toho rádoby plotwistu o tom, kdo hlavní hrdina a jeho přítel vlastně jsou. To mi přišlo vyloženě už přetuněné a zbytečné... a v souvislosti s koncem to vlastně ani nedávalo smysl...

29.02.2020 2 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Výborný, už je to teda doba, co jsem to četla, ale tehdy jsem to úplně zhltla :)

29.02.2020 5 z 5

Veterinární úsměvy Veterinární úsměvy Dušan Vintera

Od mého táty. Jednoduché, čtivé, zábavné, ráda se k tomu vracím :)

29.02.2020 4 z 5

Kniha divů Kniha divů Jeff VanderMeer

Tak za sebe mohu říct několik věcí: je opravdu velmi bohatě a krásně ilustrovaná. Pro inspiraci či podporu fantazie výborná.
Ze samotného obsahu už bych úplně nejásala. Někdo prohlašuje, že je to plné balastu a zbytečných vět, ale že se v tom nějaké rady nakonec najít dají. Souhlasím, že by se dost věcí dalo říct jednodušeji.
Je to doporučováno jak pokročilým, tak zcela začínajícím autorům. Popravdě já mohu říct, že jsem ráda, že jsem toto začala číst už jako pokročilá, protože být na úplném startu a dostat tohle do ruky - tak se na celé psaní asi vykašlu. Měla bych z knihy dojem, že tohle v životě nemůžu pojmout. Jen díky tomu, že už v hodně ohledech vím o čem je řeč, dokážu vidět, jak strašně zbytečně složitě jsou jednotlivé aspekty podávány až přímo pitvány, přitom by je šlo říct normálně a polopaticky. Jeden příklad za všechny: Protože každá oběžná dráha prochází Konečníkem světa, zjistí pečlivý pozorovatel, že jde o druhotný výraz pro éterické reziduum, vyvržené z otvoru po tangenciální trajektorii směrem k obecně oscilující orientaci recidivy. (Co je míněno Konečníkem světa je vysvětleno obdobně srozumitelně).
No, takže jestli někdo od této knihy čeká, že si večer sedne a za chvíli bude našlapanej informacema, tak je opravdu vedle. Ovšem pokud si rádi dáte u čtení kávičku a nohy nahoru, máte v ruce rozhodně ideální materiál ke čtení. Jen je otázkou, zda si čtení užijete, mně se dost často stávalo, že jsem přečetla odstavec dva, a neměla šajnu, o čem to čtu (z důvodu uvedeného výše).

29.02.2020 3 z 5