Děs

James Lowry je profesorem etnologie na Atworthyho univerzitě. Má krásnou mladou ženu, oddaného přítele, zapálené studenty, všeobecnou oblibu. To všechno ale dává v sázku ve chvíli, kdy se rozhoduje najít 4 ztracené hodiny svého života. Co se stalo? Bylo to něco stejně hrůzného jako pátrací cesta? A je vysvětlení všeho čistě racionální, nebo má James co dělat s nelidskými bytostmi?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23938/big_des-Yzt-23938.jpg 3.550
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Svoboda-Libertas

Fear, 1951

Kniha Děs

veronika4001
28.10.2020

Tato kniha splňovala veškeré podmínky strachu. Z velké části se jedná o klasický (psychologický) horor a my se tady ocitáme nejen v hororové klasice, ale i v žánru na úpatí hororu a sci-fi. Sledem hororových událostí a vypracovaností právě k bodu sci-fi se touto knihou mohl inspirovat S. King při psaní jeho slavného TO. Překvapuje mě nízké bodové hodnocení, které nepřičítám kvalitě knihy, ale spíše jejímu malému ohlasu (reklamě), neboť v mnoha pasážích mi opravdu připadalo, že čtu Kingovo TO. V tomto okamžiku nevím, která kniha vznikla dříve, ale obě mají hodně společného. Knihu velice kladně hodnotím, protože jako horor má opravdu vysoký dosah.

RanMori
29.02.2020

Přestože autor na začátku píše, že ač se může kniha zdát zmatená a nedávající smysl, vše je dokonale promyšlené a smysl to dává.
No tak mně bohužel ne. Fakt jsem ten konec nepochopila. Nápad s kloboukem a 4 chybějícími hodinami byl super, ale proplétání se světem démonů bylo podáno tak dobře zmatečně, až jsem nepochopila, jestli se to teda děje nebo ne nebo co.
A navíc by podle mě bohatě stačila zápletka hledání klobouku a vysmívání se démonům, bez toho rádoby plotwistu o tom, kdo hlavní hrdina a jeho přítel vlastně jsou. To mi přišlo vyloženě už přetuněné a zbytečné... a v souvislosti s koncem to vlastně ani nedávalo smysl...

ludek.n
27.02.2019

„Klobouky jdou za brouky, jdou za pavouky, jdou za klobouky. Pavouci mají čas…“ - pokud po přečtení tohoto krátkého úryvku pochybujete o zdravém rozumu autora, případně o sobě samých je to naprosto v pořádku a Hubbardovu Děsu se vyhněte širokým obloukem. Tato kniha je totiž celá v tomto schizofrenním a pitoreskním duchu, ne nepodobná nepovedenému LSD tripu totálně vyšinutého jedince, který se navíc v noci pravděpodobně pomočuje. Samozřejmě, pokud se bojíte pavouků, brouků nebo klobouků, můžete vzít Děs i jako horror, i když pochybuji, že vás vyděsí k smrti, a to i když ho budete číst ve tmě a sami. Hlavní hrdina knihy James Lowry se jako bídný hadrový panák potácí od jedné směšné epizody ke druhé. Provázen malou černou skvrnou, škodolibým dětským smíchem a příslibem, že se může stát dokonce jsoucnem, hledá své čtyři ztracené hodiny. Já jsem také hledal, ale bohužel jediné, co jsem v knize ke své lítosti našel, byla nuda a vyčpělé prázdno.

Nazli
20.01.2019

Klasika žánru, která ovšem není pro každého. Ovšem nezklame.

dia.riedl
19.03.2018

Tohle je kniha, kterou jsem jako dítě několikrát brala do ruky, protože mě hrozně zaujala ta obálka. Kniha mě ale nikdy nebavila a po pár stránkách jsem jí zavírala.
Teď jsem se rozhodla ji pokořit!.. Což jsem vůbec nemusela protože jsem kápla na kámen úrazu - tahle kniha totiž není pro děti, haha..
Přečetla jsem jí jedním dechem, jsem z ní nadšená, bylo to tak střelené, občas znepokojující, ale přímo pastva pro fantazii. Lowry mi padl do oka od začátku.
Nebudete se sice bát, jak možná slibuje zařazení do žánru "horor", ale párkrát mi nebylo zrovna příjemně z věcí, které se v knize děly. Konec byl celkem šokující, ale hlavně jsem ráda, že má kniha nějakou pointu! A nevím jak je to s tou logičností, na kterou nás sám autor upozorňuje v předmluvě, ale nemám moc potřebu to dílo rozebírat stránku za stránkou, abych se dobrala vysvětlení..
Kniha mi od včerejšího večera leží v hlavě a už zavítala k mé kamarádce, abych to měla s kým probrat.

petraspoppy
05.10.2012

Kniha sama o sobě byla celkem čtivá. Je pravda že sem jí přečetl za osm hodin v práci. Ale já se chtěl u knihy bát, těšil jsem se na to. Podle toho co o knize píšou další autoři,a že jich neni málo, jsem opravdu čekal pár hodin děsu. Bohužel se tak nestalo... Konec dobrý a na tu dobu originální.

Knišíl
24.06.2012

Nevím jak ostatní, kdo hodnotily tuto knihu, ale mě se obnormálně líbila a pointa na konci se mi líbila. Hodnotím plným počtem hlavně ze dvou důvodů, první je, že jsem knihu kupoval v antikvariátě a nic od ní nečekal, ale nakonec mě příjemně překvapila, a druhý důvod je, že mě po celou dobu čtení nenudila, ale bavila a po dočtení poslední stránky jsem si začal uvědomovat všechno co se v knize událo a jakou souvislost to má s vyústěním příběhu a všechno mi pomalu logicky docvakávalo, za což si autor zaslouží pochvalu.

pufina
30.01.2012

Neskutečně nudné! A vážně nechápu zařazení mezi horory, atmosféra prakticky nulová a strach tam ve mně nic nevyvolalo, nechápu.. Jestli King prohlásil, že je kniha od Hubbarda mrazivá, tak já jsem Máří Magdaléna..