RADOST RADOST komentáře u knih

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Bavilo mě poznávat zvrácenou mysl Cilliana, jeho způsob uvažování a schopnost vždy pohotově zareagovat. Jeho činy, promyšlené i ty improvizované, fascinovaly. Jsem ráda, že s takovým člověkem jsem se snad ještě nesetkala. Ale možná jsem jen stejně slepá jak obyvatelé toho činžáku. Skvěle napsáno. Člověk se nakonec vcítí i do takového psychoupíra.

30.03.2021 5 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Atraktivní téma, umně spletené příběhy i osobní vztahy. Druhá třetina knihy poněkud rozvláčná. Ale bavilo mě to. Přispělo k tomu i vědomí, že spolu s ostatními čtenáři jsem určitě prozíravější, rychlejší a chytřejší než hlavní vyšetřovatel. Takového natvrdlína bez intuice aby člověk pohledal.

27.03.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Jednoduchá, moudrá, mnohdy vtipná zamyšlení nad běžnými situacemi. Doporučuji číst pozvolna, každý den si okořenit jen pár fejetony. A zamyslet se nad nimi. Potěší, pohladí, zpříjemní den.

26.03.2021 3 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Nejsem úplně nadšená, ale tři hvězdičky by byly málo. Ani nevím, co mi tam drhlo? Jakási naivita? Přemíra emocí na úkor logického myšlení? Prchlivost? Ale jako odreagování četba nezklamala.

24.03.2021 4 z 5

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Drama s velmi pochmurnou atmosférou. Souboj vášně a umírněné lásky, následky dávných životních ztrát. Poslouchala jsem jako mluvené slovo v podání našich předních herců. Přesto mě dílo příliš neoslovilo, emoce byly až moc vyhraněné.

24.03.2021 3 z 5

Velká mela aneb Francouzská kuchyně Velká mela aneb Francouzská kuchyně Pierre Aristide Bréal

Poslouchala jsem jako mluvené slovo a i přes skvělé herecké obsazení a kvalitu zpracování jsem touto satirickou komedií zklamaná. Autor asi chtěl vystihnout zmatečnost a rychlé změny poměrů v té historické době. Pomohl si líčením absurdního manželského trojúhelníku, ale přehnal to! Bylo to tak nahuštěné, ztřeštěné, naivní a zábavné za každou cenu, že mě to nezaujalo ani nepobavilo, spíše odpudilo

22.03.2021 2 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Ani desátý díl nezklamal. Opět dobrý příběh i náhled do myšlení amišské komunity. Zabývá se otázkou, zda je správné či alespoň omluvitelné vzít spravedlnost do vlastních rukou.

22.03.2021 5 z 5

Strašidla Strašidla Henrik Ibsen

Všechna čest Ibsenovi. Ten se nebál poukázat na nešvary, zkostnatělé myšlení, pokrytectví, zpátečnictví církve, zbabělost a neochotu nazývat věci pravými jmény. Dílo staré více než sto let, přesto stále pokrokové.

21.03.2021 4 z 5

Talisman Talisman Johann Nestroy

Téměř 200 let stará úsměvná fraška o lidské hlouposti. O povrchnosti, naivitě a předsudcích při posuzování lidí.

20.03.2021 3 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Tina Frennstedt

Severská detektivka řešící zároveň nevysvětlitelné zmizení mladé dívky před šestnácti lety a současnou sérii znásilňování a vražd. Vše ukazuje na jednoho pachatele. Opět stejná šablona - vyšetřovatelka s problémy ve svém osobním životě, s nevyřešenými vztahy. Záhadně působící profilovač s podlomenou psychikou. Špatná práce minulých vyšetřovatelů. Pozvolný děj, náznaky brutality, zdlouhavost, hrdinná vyšetřovatelka. Završeno vyřešením odloženého případu a slibným vyšetřováním současných zločinů. Otevřený prostor pro další díly.
Čte se dobře, zaujme, ale pravděpodobně neutkví v paměti. Ničím se nevymyká. Taková nenáročná klidná detektivka spíše pro ženy.

19.03.2021 4 z 5

Pan Biedermann a žháři Pan Biedermann a žháři Max Frisch

Doporučuji poslechnout si skvělou nahrávku tohoto zábavného a až neuvěřitelného příběhu človíčka Biedermanna. Určitě vás osloví i svým varováním - pozor na strach, slušnost, lhostejnost a apatii! Pozor na klid za každou cenu! Jsou věci, které je třeba řešit v zárodku a nenechat si je přerůst přes hlavu. Protože vás zahubí. Platí to v každé době.

15.03.2021 4 z 5

Gypsová dáma Gypsová dáma Pavel Buksa

Gypsová dáma - vznešená a krásná. Jen je třeba nedívat se na ni příliš zblízka. Nevidět to množství šrámů, které jí stále zasazují. Všichni. Zločinci i její "ochránci". Zneužívají ji, fikaně, zjevně i skrytě.Umí ji zraňovat i umně zahlazovat jizvy. Udržovat vcelku tu křehkou gypsovou tvář spravedlnosti. Přitom stačí mnohdy jen na ni fouknout a nadobro se rozsype.
Svěží kriminální povídka o nespravedlivé spravedlnosti a lidské "vyčuranosti".

14.03.2021 3 z 5

Zločin lorda Artura Savila (4 povídky) Zločin lorda Artura Savila (4 povídky) Oscar Wilde

Úsměvné, zábavné, naivní. Lidé se moc nemění. I dnes, po sto letech, je plno těch, kteří propadají módním směrům a bezhlavě a naprosto oddaně se jimi řídí.

14.03.2021 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Poslouchala jsem jako kvalitně zpracované mluvené slovo - za to dávám třetí hvězdičku. Tento příběh se však A. Christie nepovedl. Nezaujal, působil povrchně, nevěrohodně. Škoda.

13.03.2021 3 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

To jsem si početla! Neotřelý námět, ustavičné napětí, zajímavé postavy, nutnost neustále přemýšlet. Bavilo mě to moc.

12.03.2021 5 z 5

Aurélie Aurélie Marcel Pagnol

Co všechno jsme schopni udělat z lásky? Nejen té k chlebu.
Úsměvné a moudré, výborně vystiženy povahy venkovanů. Pan Pagnol prostě znal a uměl a je nadčasový.
Poslouchala jsem jako audionahrávku Pekařova žena a její kvalita skvěle okořenila můj zážitek.

12.03.2021 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Můj první Vondruška zprostředkovaný výbornou audioknihou. Seznámení s Oldřichem z Chlumu, společné vypátrání vraha a krásný hlas pana Lukavského velmi zpříjemnily mé pracovní odpoledne.

11.03.2021 3 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Klasická slečna Marplová se svou všímavostí a znalostí lidských povah. Dobře se to poslouchalo. Taková přemýšlivá relaxace.

09.03.2021 4 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Vyprávění o ženě, která měla smůlu? Která byla obětí? Která neuměla zvolit správnou cestu?
Ode všeho trochu. Ale jak mám určité výhrady ke knize samotné, tak i k ní. Byla vždycky ve vleku něčeho nebo někoho a o řešení se pokoušela až příliš pozdě, neadekvátně, nedostatečně nebo vůbec. Ano, takový je život. Nebývá lehký ani spravedlivý. Ale podle mě se s ním mohla popasovat lépe pokud by včas postřehla varovné signály a řešila je, nenechala se unášet.

09.03.2021 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Skutečně temné - konfrontace vzpomínek z dětství s vlastním pátráním v dospělosti, po 24 letech. Bída, nemohoucnost a neschopnost, závislosti, pubertální nezralost, brutalita. Nahuštění nesympatických postav. Zdlouhavost. Odpudivý a málo věrohodný svět. Četba o něm mě přestávala bavit. Unavil, znechutil a v závěru mi vlastně ani nic nepřinesl.

06.03.2021 3 z 5