RADOST RADOST komentáře u knih

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Nostalgie dávných časů, které plynou jaksi pomaleji a přívětivěji. Pochopení i pro černá zákoutí lidské duše. Skvělé charakteristiky osob. Nenásilné poučení, špetka nadhledu a vtipu. To vše vyjádřeno nádhernou bohatou češtinou.
Povídky, ke kterým jsem se vrátila po padesáti letech a znovu oceňuji jejich lidskost a krásu.

04.05.2021 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Série úspěšně pokračuje. Vyšetřované zločiny jsou zajímavé a nezvyklé. Zaujala mě i linie vývoje vztahů mezi hlavními postavami. Oceňuji autorčinu schopnost vykreslit psychiku všech postav. Pro mě je to dosti důležité a knize to dodává na plastičnosti a věrohodnosti.

28.04.2021 5 z 5

Olžin příběh Olžin příběh Stephanie Williams

Zajímavé, docela podrobné. Překvapil mě popis života bohatých obyvatel Sibiře na začátku minulého století. Kniha je poučná, doplněná rodokmenem i mapkou. Četla se mi však špatně, má velmi malé písmo. Můj zrak už to nezvládá a e-kniha dle mých zjištění zřejmě neexistuje.

26.04.2021 3 z 5

Lásky hra osudná Lásky hra osudná Karel Čapek

Hříčka pro pobavení. O zaslepenosti mužů a "nevinnosti" či prozíravosti žen. Jazykově dobré, některé obraty již napovídají budoucí mistrovství autorů. Ale celkově mě to zklamalo.

24.04.2021 2 z 5

Vánoční vražda a jiné povídky Vánoční vražda a jiné povídky P. D. James (p)

Průměrné detektivní povídky pro krátké chvíle oddychu.

23.04.2021 3 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Ano, všichni lžou. Jiným i sami sobě. Někteří utíkají od reality do svého světa. V běžném životě jim vypomáhají prostředníci - ti v hlavě nebo skuteční partneři. Jenomže ti skuteční lidé také mají své ambice.
Autorka nás zavedla do svého života, hluboce poznamenaného traumatem z dětství. Proviněním s dalekosáhlými následky. Příběh je dobře vystavěn, tajuplný, napínavý, ale také trochu "ujetý". Ne všechno se zcela objasní. Můžeme očekávat další díly?

23.04.2021 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak trochu jiný Nesbo. Odlehčený, svěží, rychlý. Příběh likvidátora, který se vlastně k ničemu nehodí. Nájemný vrah s dobrou duší. Pracuje rád, pracuje po svém. Olav ve svém království zločinu a poetických fantazií mě pobavil.

22.04.2021 3 z 5

Slepá bába Slepá bába Jarmila Pospíšilová

Jednoduchý detektivní příběh. Situace, do které, nebo jí podobné, se může dostat každý z nás. Čtivé poučení o myšlení a činech lidí, cítících se "nespravedlivě" zahnaní do nové životní situace.

20.04.2021 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Druhý díl série je o něco slabší, než díl první. Je zahlcen postavami, objevují se zdánlivě zbytečné tiskové zprávy o různých nehodách a úmrtích. Je tady více bohatých, více zla, více mrtvých.Vyšetřovatelka se zmítá ve svých protichůdných pocitech. Autorka to však dobře promyslela, vše do sebe zapadá, konec a hlavně motiv překvapí.

19.04.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dočteno, necháno dostatečně doznít. Kniha ve mně vzbudila hodně emocí a ještě umocnila potřebu o všem přemýšlet. Literární zpracování možného vývoje se však autorce příliš nepovedlo. Působivě navodila tísnivou atmosféru, beznaděj i "výchovu a vymývání mozků". Postavy i kulisy dvacetiletého dění jsou však šablonovité, nenápadité, ploché, neživé. Popisované téměř absolutní odtržení východního bloku od okolního světa nereálné. Místy jakoby vykrádala Orwella. Autorka cítí potřebu čtenáře varovat ve smyslu co by, kdyby. Ale realita současnosti, celosvětové politické/pandemické dění , nástroje a způsoby uplatňování zásahů do běžného života atd. mi připadá zákeřnější a nebezpečnější než autorčina knižní fikce. Dávám autorce za pravdu - je třeba vážit si toho, co máme (měli jsme) a bránit to. Přemýšlet, nezaspat. Protože co by, kdyby.

18.04.2021 3 z 5

Kamkoli půjdeš Kamkoli půjdeš Camilla Way

Kniha o potřebě lásky a úskalích dospívání. O chybách, které vás pronásledují po celý život. O strachu, útěcích, o "nevinných" vinících. Autorka se snažila po celou dobu udržovat napětí a hlavní sdělení si nechala na konec. Kniha se mi zdála účelově natahovaná.

15.04.2021 4 z 5

Rájem i peklem Rájem i peklem Otakar Batlička

Dobrodružnou literaturu jsem nikdy nevyhledávala, bratrovy milované knihy jsem většinou nechávala bez povšimnutí. Ověřila jsem si, že ani po desetiletích se můj čtenářský vkus nezměnil a omlouvám se autorovi, že mě příběh i přes celkem jednoduché zpracování nezaujal a nenadchl. Chyba je ve mně.

15.04.2021 2 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Opět spokojenost s obsahem i audionahrávkou. Tentokrát o tom, že i zkušený profesionál se může plést. V práci i osobním životě. Ale je důležité, aby si to včas uvědomil a nenadělal škodu ukvapeným nebo nesprávným závěrem.

13.04.2021 5 z 5

Krásné a podezřelé Krásné a podezřelé Gina LaManna

Zklamání. Osudy kamarádek ze studií, které se po cca 17 letech shledávají na okázalé svatbě jedné z nich. Dvoudenní prožitky, kdy navazují nová přátelství, zamýšlejí se samy nad sebou, mají potřebu právě teď řešit to, co dosud nechávaly jen tak plynout. Náhlá či obnovená soudržnost? Z mého pohledu nevěrohodné, zmatené, přehuštěné. Všechny působí méně dospěle, než patnáctiletá dcera jedné z nich.
Kniha pro ženy, pro jejich pobavení a dočasný únik z reality. U mně se však minula účinkem.

13.04.2021 3 z 5

Spor Spor Marivaux (p)

Zjednodušené a zábavné poučení o základních rysech lidské povahy, které se nemění ani v různých časech ani v různých životních podmínkách.

12.04.2021 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Popis jednoho manželství z pohledu manželky, manžela, syna a dcery. Myšlenky a emoce každého z nich. Ano, tak to chodí. Doporučuji přečíst především těm, kdo jsou v manželství krátce. Aby se vyvarovali chyb, odhalovaných zde mezi řádky. Je třeba komunikovat, být empatický, ale také přímý. Je to lepší, než nechat život jen tak plynout a pak překvapit sám sebe i své blízké.

10.04.2021 4 z 5

Najdu tě Najdu tě Haylen Beck (p)

Po první třetině knihy jsem si říkala, že všechno jsem už odhalila a o čem probůh teď bude autor ještě psát. Ale příjemně mě překvapil. Odkryl minulost hlavních postav, poskytl náhled do jejich v mládí pošramocené psychiky a rozvinul hlavní téma: Nenaplněné mateřství. Příběh neztratil napětí a dal i podnět k zamyšlení.

08.04.2021 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Nikdo si nemůže dělat to, co činí zlo těm ostatním. Ani ti, o jejichž činech se dosud nevědělo a jimž se skvěle daří vše tajit. Ve světě Yrsy na každého jednou dojde! Vřele doporučuji si o tom přečíst tuto knihu.

06.04.2021 5 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Svět se stále mění. A co kdyby nás uvrhl do chtěné slepoty? Preventivní slepoty. Protože všude číhá zabijácké NĚCO. Kniha o tom, jak žít a přežít. O jednotlivcích i malých společenstvích. O rezignaci i odvaze. Příběh plný hrůzy i odhodlání.

02.04.2021 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Skvělé vykreslení postavy stárnoucí sebestředné majetnické manželky mladšího muže. Oceňuji i použití slov ze slezského nářečí. Kniha byla kdysi v knihovně mých rodičů, ale nikdy jsem neměla potřebu si ji přečíst. Děkuji tedy za vydařenou nahrávku ČR. Postava Kláry ztělesnila všechno to, co jsem od dětství bytostně nesnášela u "paniček" , které tehdy, v padesátých letech, ještě zcela nevymizely.

30.03.2021 4 z 5