Zatímco spíš

Zatímco spíš https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117120/bmid_zatimco-spis-ATx-117120.jpg 4 145 45

Knižní debut Zatímco spíš úspěšného filmového scénáristy Alberta Mariniho vznikl na základě jeho scénáře pro stejnojmenný film režiséra převážně hororových snímků Jaumeho Balagueróa. Přivádí čtenáře do luxusního činžovního domu v New Yorku, protagonistou thrilleru je jeho vrátný. Ten totiž vlastní klíče od všech bytů a zná slabosti všech obyvatel domu. Stačí jich jen využít. Žádné násilí – hlavní zbraní je psychický teror.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Argo

Mientras duermes , 2011

Kaduri
05.01.2024 4 z 5

Psychologický román. V tomto prípade s veľkým dôrazom na "psycho".
Cillian, vrátnik luxusného bytového komplexu na Manhattane, je Bohom. Má vládu nad životmi nič netušiacich obyvateľov bytového domu. Žije vďaka nim. A oni žijú pre jeho perverzné potešenie. Aby im mohol ublížiť. Psychicky, emocionálne, fyzicky.
Predmetom jeho intenzívneho záujmu sa stáva obyvateľka bytu 8A - Clara...
Takto si predstavujem kvalitný psychothriller.
Cillianove úchylné aktivity sú vykreslené natoľko pútavo, že mu zvráteným spôsobom "fandíte". A držíte mu palce, aby ho nebodaj nechytili.
Príbeh je celkovo veľmi pekne vystavaný.
Páčilo sa mi to (takým tým "psychotickým" spôsobom:)).

"Došel k závěru, že život stojí za to, když může ovládat cizí bolest. Možnost řídit život druhých byla dostatečným důvodem, proč žít dál.
Od této noci se jeho šance na přežití zmnohonásobily: ve hře nebyl jen jeden život, ale životy tisíce lidí, kteří ho obklopovali. Otevíral se před ním úplně nový svět.
A od té noci, pod neustálou hrozbou sebevraždy, přicházel na nové způsoby, jak být Bohem, jak rozhodovat o životě lidí kolem sebe."

"Způsobit někomu bolest je hrubiánství; sice je k tomu zapotřebí hodně techniky, ale velmi málo psychologie, žádná analýza. Naopak vstoupit tiše a nenápadně malými zásahy do cizího života byla výzva a zároveň i zdroj pravého potěšení. Zranit nebo zabít dokáže každý, ale jen někdo se umí vedrat do cizího života jako Bůh, ovlivnit jeho duševní rozpoložení, a dokonce i osud, a přitom vždy zůstat ve stínu."

Tereza137
13.05.2022 3 z 5

Strašně zajímavý příběh o muži, který každé ráno jde na střechu s tím, že spáchá sebevraždu a říká si několik důvodu, proč skočit ze střechy a nebo neskočit. Nesnáší, když je někdo šťastný a usmívá se, protože se vyžívá v utrpení a smutku jiných lidí a když je člověk šťastný, tak se mu jakkoliv snaží ublížit...

Bohužel pro mě se příběh hrozně vlekl... Třeba až od 100. stránky začal být nějak zajímavý, začalo se tam konečně něco dít. Kdyby autor zašel ještě více do psychického mučení Cillianovych obětí a ještě více se autor zabýval psychologii, tak bych byla opravdu hodně spokojená.

Konec knížky byl fajn, s tím jsem problém neměla.

Knihu určitě doporučuji, nemůžu říct, že ne. Číst se to dá, napínavé to je, nepříjemné pocity v tom ohledu, že nikdy nevíte, jestli jste doma sami, to také splňuje. Takže si knížku určitě přečtěte.

něcosivymysli
27.02.2022 5 z 5

Já nemůžu jinak než chválit, tenhle příběh škodolibého vrátného je mou srdcovkou a jeho knižní podoba je neskutečná pecka. Pokud stojíte o těžký psychologický teror s hlavním záporek jako vypravěčem, Zatímco spíš má za mě jasné doporučení

monushka
22.11.2021 4 z 5

Tohle byl opravdu zvrácený, místy až nechutný příběh. Ale nutilo mě to číst dál a dál.

Janeee
24.10.2021 4 z 5

Skvělá kniha! Opravdu doporučuji! Psycho až do konce...

Pavlína2019
31.05.2021

Na 38. straně odkládám. Cillian je tak odporný, že knihu nemám chuť číst. A to jsem neudělala ani po sérii Mastertona s pěkně sadistickými popisy. Prostě mě to nezajímá...

RADOST
30.03.2021 5 z 5

Bavilo mě poznávat zvrácenou mysl Cilliana, jeho způsob uvažování a schopnost vždy pohotově zareagovat. Jeho činy, promyšlené i ty improvizované, fascinovaly. Jsem ráda, že s takovým člověkem jsem se snad ještě nesetkala. Ale možná jsem jen stejně slepá jak obyvatelé toho činžáku. Skvěle napsáno. Člověk se nakonec vcítí i do takového psychoupíra.

TessaJean
04.03.2021 4 z 5

Ze začátku to byla celkem nuda. Některé scény se často opakovaly... byt, střecha.. atd.. Nicméně poté se děj docela rychle rozběhl a musela jsem to dočíst až do konce, abych věděla jak to skončí. Film byl hodně slabý a vůbec mě nebavil, v tomhle případě je lepší přečíst si knihu.

IvetKl
23.02.2021 4 z 5

V knize se objevují místa, kdy jsem si říkala: Ježiši, fakt?, Panebože,..Ale zároveň se objevují místa, kde bych čekala, že Cillian udělá více. Každopádně jako celek povedené. Ne nadarmo se říká, tichá voda břehy mele.

Vixiene
29.01.2021 5 z 5

4,5/5

Zatímco spíš je knihou o psychickém teroru zdánlivě normálního a přátelského vrátného jednoho činžovního domu, Cilliana. Cillian ale není tím, kým by se zdál být, hlavním důvodem jeho života je totiž utrpení druhých. Potřebuje jejich bolest, ale ne tu fyzickou, nýbrž psychickou. Svou čirou nenávist zaměří na jednu nájemnici Claru s jediným cílem - zničit jí život. Nebojí se ovšem během toho škodit a páchat menší zlo i ostatním nájemníkům. Ostatně tím, že má jako vrátný klíče od všech bytů se mu to značně
usnadňuje....

Výborně vymyšlený thriller ze kterého mrazilo, a když bych si některé situace promítla do reálného života, tak je to opravdu děsivé. Koneckonců na světě je spousta lidí, kterým dělá dobře cizí utrpení a bolest. Jen buďme rádi, že ne každý toto realizuje jako Cillian. Ač se mi některé scény zdály "až moc" a úplně nevím, jak by to mohlo fungovat, je Zatímco spíš jedním z nejlepších psychothrillerů, které jsem četla a to právě díky svému hlavnímu a do reálu velice snadno promítnutelnému námětu - potřeba jedince psychicky ubližovat a škodit druhým.

Zároveň s knihou vznikl i stejnojmenný film, ten se mi ale líbil o něco méně - chyběly zde některé postavy a hlavně konec byl dle mého mnohem lepší v knize. Ve filmu mi chyběly hlavně Cillianovy myšlenkové pochody a pocity, které byly důležité právě pro detailnější vykreslení Cillianovy nátury.

Bylo zajímavé pro změnu číst knihu z pohledu záporného charakteru :-)

Malé ponaučení nakonec - kdyby měla Clara psa nebo kočku, zkrátka domácího mazlíka, Cillian by si ani neškrtnul :-D

Rodaw
16.01.2021 5 z 5

ZATÍMCO SPÍŠ
Hodnocení Knihánkova: 5 ⭐
Tak nádherně zvrácené a psychopatické... :-) K této knížce jsem se dostala přes film. Před mnoha lety jsme s maminkou viděly filmové Zatímco spíš a byly jsme nadšené. Poté jsme v květnu 2013 (takže už je to skoro 8 let!!) koupily na Světě knihy knihu a já se k ní po všech těch letech, teď, v lednu 2021 dostala:). A před malinkou chvílí jsem dokoukala znovu film!!! Tento příběh jsem si užila neskutečně. Hned na začátku v rychlosti film versus kniha. Obojí mám ráda :), film se řadí k mým TOP hororům a je skvělý (Španělé umí), ale kniha za mě lepší. Víc poznáte hlavního "hrdinu" - slizkého záporáka, sociopata, psychopata... já ho vnímala jako parazita, který žije z cizího neštěstí. Manipulátor, který se neštítí ničeho a tahá za nitky tak, aby on z toho měl co největší prožitek - to znamená ostatní smutek. Ve filmu toho mnoho chybělo - např. postava Alessandra, i konec byl jiný (částečně, prostě v něčem:)) a celkově knížka byla taková ucelenější, detailnější, dokonalejší:). Původně jsem si myslela, že to bude naopak. Že film bude daleko lepší. Tato knížka totiž vznikla současně s filmem, vychází ze scénáře. A já nikdy takovéhle knihy neměla ráda. Napřed kniha a pak film? To samozřejmě ano, ale v tomhle případě... Přiznám se, že jsem si chvilku myslela, že je ta knížka tak trošku zbytečná, máme přece film... Ale pan autor hned na začátku vysvětlil co a jak - že kniha a film jsou taková jeho miminka, obě dvě tvořena s láskou, ale v něčem rozdílná. Takže jsem si říkala - hmm, tohle vysvětlení se mi moc líbí a na čtení jsem se skutečně těšila. A předčila má očekávání, knížka byla vážně skvělá a jak jsem psala - pro mě ještě lepší, než film. A to je co říct! :) Kniha mi toho prostě dala víc... Ústřední dvě postavy: Cillian /ve filmu César/ (nesnáší život, nenávidí vidět u druhých štěstí, líbí se mu lidmi manipulovat, v podstatě slaboch a lidská bestie) a Clara (optimistická, sluníčko, pozitivní, ve všem se snažila najít si to dobré, měla jsem ji moc ráda:)). Tady nejde o posedlost ve smyslu lásky. Cillian není do Clary zamilovaný, on ji nenávidí. Chce zničit její optimistický pohled na život, radost nahradit zoufalstvím... chtěl ji prostě zničit... Kniha skvěle napsaná, jde do hloubky, výborně zvládnutá psychologie postav. Čtivá a poutavá od první stránky, hodně psychologická, zvrácená:)). Nejde tu o fyzické násilí, ale o psychický teror. Konec v knížce byl prostě PECKOVNÍ. Fakt se mi líbil! Film také fajn, ale... chybí Alessandro a hlavně chybí ta jedna scéna... víc napsat nemůžu! :D Každopádně pan autor to v knize napsal přesně: "Román se tedy, možná i neúmyslně, stane tím, čím film být nikdy nedokáže." ... moje slova... každopádně i film je skvělý, pro mě elita a moc doporučuji! Musím ještě zmínit, že jsem měla moc ráda postavu paní Normanové - a samozřejmě spolu s ní i všechny její pejsky :)) (v knížce jich bylo víc, než ve filmu:)). Přesně dvakrát jsem u knihy měla skoro-infarkt, protože to vypadalo, že se s pejsky něco stane (hlavně ta pračka!!!), ale naštěstí nakonec vše v pohodě. Kdyby pan autor, resp Cillian :D, fakt něco udělal, hodnotím hůř. Ale takhle... za mě prostě naprostá spokojenost. Pokud chcete nahlédnout do hlavy šílence, přečíst si něco, co Vás překvapí a možná i tak trošku vyděsí (a nebo - u některých scén - vyvolá nepříjemné pocity), Zatímco spíš doporučuji na 100 %. A pokud se Vám nechce do knížky, tak "aspoň" ten film, tenhle příběh vážně stojí za to :).
Více na mém YouTube :-).

tatereza
14.12.2020 3 z 5

(SPOILER) knížka by se mi víc líbila tak před patnácti lety, teď mi toho už zas tak moc nedala. ale jako odsejpala, četla se vlastně dobře. asi mi přinesla předevšim to, že ukazovala v čirý podobě takovou tu vlastnost, co má každej tak trochu (nebo víc) v sobě - tendece přát lidem, kterým se dobře daří nebo jsou nějakým zpsůsobem úspěšný, aby se jim něco pokazilo, aby už nebyli tak šťastný atd. takže ne že bych to nevěděla, ale na základě týhle knížky jsem si znova a v maximální míře uvědomila, že tahle vlastnost je fakt hnusná a úchylná. jo a taky jsem si z toho odnesla, že štíři jsou fakt hrozná zvěř:)

ed: teď mi ještě dochází, že tak úplně okrajově ale přece ukazuje boj s tim, když člověk porodí/ vychová dementa. pro mě zajímavý téma k zamyšlení.

BibaWithBook
06.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Popravde, dle anotace bych cekala vetsi psycho :) prvni pulka me moc nebavila, pribeh byl dost tahly a nic moc se tam nedelo. Druha pulka uz chytla spad a precetla jsem ji za jedno dopoledne.
Co se tyce vyvrcholeni pribehu - cekala jsem, ze se postava bude uchylovat k propracovanejsimu, eskalujicimu psychickemu teroru a ne ze bude chtit Clare nakonec ublizit fyzicky.

Mirin1349
07.07.2020 3 z 5

Když máte při čtení i po něm nutkání podívat se pod postel a zkontrolovat matrace, tak je to pro mě známka dobře napsané knihy. Cillian byl opravdu vynalézavý psychopat. Líbilo se mi, že se nezaměřil jen na jednu oběť, ale tyranizoval těch nebožáků víc. Trochu mi tam chybělo nějaké větší překvapení, pár zvratů bylo pro mě předvídatelných. Jinak to bylo fajn čtení a někdy se možná podívám i na filmové zpracování.

***SPOILER***

Co mi jediné nesedělo, byla Ursula. To byl snad ještě větší hajzlík než samotný Cillian. Její postava mi přišla trochu přehnaná a málo uvěřitelná. Jako jediné jsem jí nějakou pořádnou lekci od Cilliana přála, docela ji šetřil.

jana3099
24.09.2019 5 z 5

Tak to bylo psycho ...... jsem ráda,že nemáme v domě vrátného .....

martineden
10.06.2019 5 z 5

Teda jak já se bála!

jarin58
08.02.2019 5 z 5

Pěkná pakárna o hajzlovi který se vyžívá ve způsobování psychické bolesti jiným.Fakt magor.

Twinny
27.12.2018 5 z 5

Hledala jsem nějaké knihy o stalkingu, protože to téma mě v šestnácti letech zaujalo a vlastně mě zajímá pořád. Zatímco spíš není klasický stalking, ale dokonale uspokojila moje chutě. Cillian je svině. Svině, které dělá dobře, když vidí bolest jiných lidí. A ještě větší uspokojení má, když tu bolest sám způsobí. Libuje si v pomalém, stupňujícím se týrání. Ale přesto je mi sympatický.

JajaCZ
12.06.2018 5 z 5

Wow! Táto kniha ma neskutočne bavila a dokonca som s týmto psychopatom sympatizovala a časť môjho zvrhlého ja si priala, aby sa mu jeho plány podarili. Skvelý nápad, skvelé spracovanie, síce muchy by tam človek našiel, ale ja ich bez debát odpúšťam :)

ArwenAragorn
25.05.2018 4 z 5

Výborný thriller, kde hlavní postavu představuje skutečný a nefalšovaný psychopat. Pracuje jako vrátný luxusního činžáku, ve kterém si může do sytosti užívat svoje nechutné a zvrhlé úchylky. Kniha vás vtáhne a už nepustí, musíte si ji dokonale prožít (a to není zrovna příjemné) až do téměř neuvěřitelného konce.
Nápadité, napínavé a čtivé. Za mě tak 4 a půl *.