Pan Biedermann a žháři

„Pan Biedermann a žháři“ je hra, která jej definitivně vyzvedla do pozice světového dramatika. Maloměšťák poskytne útulek pobudům a navzdory jasným indiciím nezasáhne, když podpálí jeho dům. Skicy ke hře jsou již v „Deníku 1946–1949“. Frischovou inspirací zde byly dojmy z převzetí moci komunisty v Československu. Po reakci švýcarského obecenstva, které hru přijalo jako varování před komunismem, autor pro německou premiéru hru doplnil o epilog, který měl být varováním před nacismem (epilog později odstranil)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/152890/pan-biedermann-a-zhari-152890.jpg 4.54
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Dilia

Biedermann und die Brandstifter (1958)

Kniha Pan Biedermann a žháři

Ellen16
31.12.2018

Četla jsem do školy a nic moc jsem od toho nečekala. Knížka mě překvapila, je nadčasová a zpracování převzetí moci komunisty v Československu pomocí žhářů a žhářství je opravdu zajímavé. Svěle popsány jsou i charaktery postav, které dělají jako že se nic neděje a nechají situaci dojít tak daleko, že už je pozdě.

Hanka_Bohmova
19.02.2018

"Ten, který bojí se změn
víc nežli zla,
co může dělat
proti zlu?"

Ačkoli autor byl inspirován komunistickým převzetím moci v Československu, píše o univerzálně lidských/společenských zkušenostech. Smířlivost ke zlu, které máme pod střechou, ospravedlněná obavou ze ztráty výhod a klidu nebo obavou ze zla údajně číhajícího kolem. A horlivě podlézavý smích tváří v tvář slovníku silnějšího hajzlíka, protože si prostě nelze připustit, že to myslí vážně. Ne, situace je určitě úplně v pohodě, vždyť je to všechno legrace. I na samém konci ještě pokusy se utěšovat, že to zlé se naštěstí neděje přímo mně. Že když se budu lísat ještě o něco víc, dobře to dopadne.

"Kdyby to byli opravdoví žháři, myslíš, že by neměli zápalky?"

Zásadní výhradu mám k Epilogu - hra samotná má drajv, který je závěrečnou částí narušen.

Max Frisch

Max Frisch