Prince_of_book Prince_of_book komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

SCIFI pro náročné a to doslova. Jsem milovník scifi a chtěl jsem zjistit jakým stylem může napsat scifi čínský autor a nevím co říct. Je to neskutečně propracované, zpočátku opravdu těžké, protože čínská jména se vám pletou a není to sranda, navíc se zde prolíná více dějových linek od linky z minulosti přes současnost až po dějovou linku z jiného světa. Zpočátku jsem byl docela skeptický, ona čínská jména, scifi vlastně nikde a složité čtení vyžadující hodně pozornosti, ale postupně jak jsem se knihou proplétal,zjistil jsem, že kniha mě vtáhla tak moc, že jsem nad ní přemýšlel všude, i mě onen "problém tří těles" nedal spát. Myslím že můžu v klidu říct, že u mě bude aspirovat na jednu z letošních nejlepších mnou čtených knih.

Netřeba dodávat, že díl 2 a 3 koupím hned jak to bude možné. 9,5/10

24.03.2019 5 z 5

Není potřeba k této úžasné knize nic moc psát. Viděno x krát jako film, čteno párkrát jako kniha, ale až dnes poprvé poslechnuto jako audiokniha a stále skvělé. Musím říct, že závěrečnou část od pasáže v Chroptící chýši jsem si v audio podobě opravdu nehorázně užíval a až tam mi došlo, jak může i audiokniha vtáhnout do děje více, ne třeba i klasická kniha(samozřejmě někdo nemusí souhlasit).

Jako audiokniha se mi to možná i lépe poslouchalo než četlo a musím říct, že až si příště budu chtít udělat maraton HP, tak nejspíše půjdu audio verze.

23.05.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

O Ready player one jsem slyšel už roky zpět, ale knihu jsem koupil až loni. Čas na ni jsem si udělal až teď, ale ještě před jejím čtením jsem si poprvé v životě pustil film, který mě hodně bavil.

Po dokoukání filmu jsem byl na sebe naštvaný, že mě teď kniha nebude bavit, nicméně jsem se v tomto mýlil a jsem za to nesmírně rád.

Film a kniha jsou vlastně ve všem rozdílné až na základní myšlenku.
A ač jsem zhruba tušil podle filmu, jak kniha skončí, tak mě neskutečně chytla uz od první stránky a nebýt toho, že jsem měl tento týden noční a nedostatek energie, tak bych knihu přečetl vyloženě za pár dnů.

Závěr knihy (posledních 150 stran) jsem přečetl víceméně na jeden zátah a neskutečně jsem se u toho bavil.

Svět OASIS bych si někdy chtěl vyzkoušet, ale taková úroveň VR je nejspíše ještě daleko před námi.

Hodnotím 9,5/10.

12.05.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Od počátku jsem měl trošku strach z tloušťky této knihy, jelikož je o dost silnější než první dva díly. Bál jsem se totiž, že bude obsahovat až moc výplňovylch částí, ale moje obavy byly rychle zažehnány.

Pár desítek stran mi trvalo než jsem se začetl a vzpomněl si, na všechny postavy a jejich roli v příběhu a vzájemná provázanost, ale potom to už byla jízda.

Zajímavé události, překvapivé zvraty a spousta stupňující se akce. Prostě...typicky Neal Shusterman.

Konec knihy bych si upřímně dokázal představit jiný, ale takhle to skoncilo typicky Nealovsky to jest překvapivě a zajímavě.

Kniha byla extrémně čtivá, jako všechny díly a bavila mě asi úplně stejně jako Nimbus I Smrtka.

Celkově vzato série ke které se( ač nemám rád Re-Reading) určitě jednou vrátím a užiji si ji stejně jako poprvé.

Hodnocení 1000/10

17.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Asi netřeba nic psát. Viděno x krát jako film, čteno x krát jako kniha, ale až dnes poprvé poslechnuto jako audiokniha a stále skvělé.

25.02.2021

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Knihu jsem poslouchal v audio verzi a moc se mi líbila. Vidno v tom jisté podobnosti s na západní frontě klid: Voják se vrací z fronty domů, blbě až "naivně zemře. Ale bavilo mě to od začátku do konce. Objevilo se zde vše co byste od remarguea čekali, antimilitarismus, otevřená výpověď o vztazích mezi jednotlivými vojáky, fanatismus a jeho pravý opak, smutnou chvíli kdy se voják vrací domů... prostě vše.

18.05.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Liou Cch'-sin nám opět dokázal, jakým mistrem Sci-fi dokáže být.

Jeho monstrózní a mysteriozní trilogie nabyla takového rozměru, až nad tím člověku zůstává rozum stát. Po lehce slabším (pro mě) druhém díle, se nám dostává opravdu obří kniha o 750 stránkách, na kterých se dozvíme, kam až lidská představivost dokáže zajít. Dozvíme se něco o válkách ve vesmíru, dalších dimenzích a dokonce i o cestování časem

Pár lidí si u předchozích dílů stěžovalo, že jsou naprosto nereálné a věděcky nekorektní, ale vždyť o tom vlastně celý žánr Sci-fi je ne? :D Překvapilo mě, jak dobře jsem se do knihy začetl, jelikož jsem měl u předchozího dílu trochu problém se dostat do děje, ale v tomto případě jsem byl do děje "zažraný" snad ještě dřív, než sama kniha začala. :D

Odpadl mi rovněž i problém s zapamatováním čínských jmen, šlo to tak nějak samo a hlavní hrdinku jsem si oblíbil. Byl jsem rovněž potěšen přítomností hlavního hrdiny minulé knihy a to Luo Tiho. Docela mě překvapilo, že tak obří kniha neměla téměř žádná nudná či slepá místa za což vděčíme autorově umu udržet čtenáře v napětí.

Velmi povedená kniha a opravdu parádní závěr série, které pro mě byla zpočátku jen testem čínského literárního "myšlení".

Dávám 9,5/10, ovšem velice blížících se 10tce.

10.12.2019 5 z 5

Mrtvý lotr Mrtvý lotr Pavel Korněv

WAU WAU WAU

Nemám co dodat. Kniha se mi líbila od začátku do konce. Příběh Johna mě hodně bavil stejně jako jeho dějové linky s Garthem, malým chlapcem či s Isabellou. Pár vtipných částí skvěle doplní děj. V knize se objevilo spoustu prvků žánru LitRPG, od oživování, po vylepšování statistik. Fakt jsem si při čtení představoval, že chodím tím světem jako John a dokonce jsem se dokázal i "vžít" do pozice nemrtvého a do johnova uvažování.

Na knize jsem opravdu neviděl jedinou chybičku a nezbývá než říct, že pokud nám fantomprint bude servírovat podobně dobré knihy tohoto žánru pořád, tak nejspíše nebudu mít ve své sbírce nic jiného.

Jasných 10/10

31.03.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Příběh který je dost reálný na to, aby nás donutil přemýšlet o jeho reálnosti a o nedostatku vody.

Kniha sama o sobě je skvělá, je nám dán zajímavý příběh dost upoutávající na to, aby nás donutil přemýšlet o knize, i když ji nečteme. Děj mě velice upoutal a Neal opět dokázal děj vygradovat tak, že jsem do poslední chvíle nevěděl jestli děj skončí šťastně nebo nešťastně.
Postavy byli vcelku uvěřitelné a já se s nimi dokázal sžít, ale v momentě kdy jsem začal trošku víc o jejich uvěřitelnosti, tak jsem si uvědomil, že postavy jsou vlastně dost jasně a evidentně načrtnuté. Máme tu nerda klaďase, pak očividného "záporáka", divnou holku a starší sestru co musí chránit docela vnímavého mladšího bratra. Sranda je v tom, že se to k tomu příběhu úplně náramně hodí a ty postavy, tak jak jsou načrtnuté, působí naprosto realisticky a uvěřitelně.

Abych jen nechválil tak v knize jsou určité momenty kde vám je naprosto jasné co a proč se děje a bude dít, ale takové momenty jsou občas v každé knize.

Sucho není perfektní jako Smrtka s Nimbem, ale má k tomu poměrně blízko a naprosto drží standart psaní Neala Shustermana.

Za mě 9/10

31.10.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po četbě smrtky jsem měl velmi vysoká očekávání, jelikož byla hodně dobrá,prakticky bez chyb a nasadila laťku hodně hodně vysoko. Jsem opravdu velmi rád, že kniha moje očekávání nejen naplnila, ale dokonce i předčila.

Kniha v podstatě nemá slabiny. Postavy Rowana Citry(Anastazie) a dalších jsou načrtnuté již z první knihy a tak si člověk jen užívá jejich osudy a opravdu snadno se s nimi sžije a dokáže s nimi sympatizovat. Moji oblíbenou postavou byl překvapivě Rowan. Postavy jednají opravdu v kontextu se svými povahami, ale projeví se v nich i vlastnosti, které byste zrovna u nich nečekali(zlé smrtky projeví lidskost, hodné zase použijí sem tam nějaký úskok či lest) a neměl jsem opravdu problém si je v hlavě načrtnout.

Děj knihy je opravdu pestrý, není zde nouze o zvraty, které jsou naprosto nečekané a nepředvídatelné. Minimálně dvakrát či spíše třikrát se děj knihy v podstatě otočí a vydá se někam kam byste nečekali. No a konec by snad neodhadl ani sám největší sherlock holmes.

Opravdu parádní kniha která nejen že dostála pověsti svého předchůdce, ale dokonce ji dle mého i předčila a pro mě se okamžitě katapultovala na favorita na nejlepší knihu co jsem letos četl.

Nemůžu jinak než 10/10

18.06.2019 5 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Knihu jsem poslouchal v audio verzi na Youtube.

Sem tam už jsme o principu "Zákona přitažlivosti" slyšel, nicméně nikdy jsem ho nezkoumal moc dopodrobna a tahle kniha mě určitě donutila se nad tím minimálně zamyslet.

Tahle kniha přináší spoustu různých myšlenek a příkladů jak Zákon přitažlivosti funguje, nebo jak ho pochopit a praktikovat a já určitě některé z nich, co mě zaujaly zkusím.

Kniha podle mě není úplně pro každého, spousta lidí v ní najde to "nakopnutí" jít něco dělat, či povzbuzení v tom, co dělají a někteří zase knihu úplně zatratí s tím, že je to "pí***ina", což určitě dokážu pochopit, protože u tchto typů knih se to prostě stává.

Mě audioverze neuvěřitelně bavila a myslím, že jsem ji neslyšel naposled.

Hodnotím 10/10

05.06.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Romantické knihy a jsem až doteď nečetl a filmy až doteď nesledoval, takže jsem o knize neměl nejmenší tušení, ale zlákala mě na ni jedna holčina na instagramu a tak jsem si řekl : no co, vše je jednou poprvé.

Myslel jsem si jak knihu protrpím, budu se modlit aby už skončila a ono ne. I přes můj počáteční odpor ke knize jsem si rychle vybudoval vztah k oběma hlavním postavám a obrovskou nechuť ke všem vedlejším, tedy kromě Nathana, který se vlastne až do konce knihy jevil jako jediná vedlejší postava, která má páteř a která jako jediná nemá za úkol mě iritovat.????

Budu naprosto upřímný když řeknu, že jsem nečekal jak moc mě příběh ovlivní a vtáhne a ač jsem tušil již od poloviny knihy, jak to dopadne, tak sakra..ˇ oněch posledních 30 stran bylo tak silných....že jsem opravdu ztratil slova a uronil nějakou tu slzu a vůbec se za to nestydím.

9/10

27.08.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Metu jsem si pořizoval s vééélkým očekáváním a nebyl jsem zklamán. Děj od začátku dobře načrtnutý, je až neuvěřitelné jak důvěryhodně dokáže Pavel Bareš napsat hlavní postavu dívky vysokoškolačky. Občas jsem se sice ztrácel v časových osách, které se v knize střídali, ale i ty ve výsledku a závěru knihy dostaly perfektní smysl.

Každý přemýšlel někdy nad tím, jakou schopnost by chtěl mít kdyby nějakou mít mohl, ale po přečtení Mety jsem rád, že mojí největší super-schopností není přeměnˇování, nebo teleportace, ale zájem o knihy a finance.

Za mě Pavel Bareš dokázal nejen naplnit očekávání, on ho dokonce i překonal a kniha má u mě velký potenciál zařadit se mezi knihy roku.

100/10

16.07.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Tuto knihu jsem měl v plánu jednou koupit, ale po určité konverzaci s Maritnem z Knížectví jsem se rozhodl přečíst si ji v podstatě hned jak to bude možné. Martin mi sliboval, že i přes krapet složitější děj a poměrně hodně postav dostanu opravdu velmi kvalitní scifi, ve kterém se pořád něco děje. Musím s obrovskou radostí říct, že měl PRAVDU.

Projekt Kronos je opravdu úžasný, po prvních pár stranách jsem si sice říkal asi to stejné co Martin a to: co to dopr*ele je???. Jenže pak jsem četl dál a byl jsem vrhnut do nechutného světa se spoustou hrdinů(jak už kladných tak záporných) se kterými jsem se opravdu sžil a hltal každičkou jejich story. V knize je pár momentů u kterých jsem na celý dům v podstatě zařval svoje: JAKOŽE WHAAAT? :D jak jsem z toho byl v šoku, myšleno v pozitivním slova smyslu. I přesto musím říct, že do půlky se mi četla kniha hůř(ať už to bylo mojí neochotou po noční a nebo tím, že nás autor musel pořádně zasvětit do děje) ale od půlky prostě.... "jedním dechem". Posledních 200 stran jsme zhltl za jeden jediný den, protože akce střídala akci a já se ji nemohl nabažit.

No takže už během čtení Projektu Kronos jsem koupil i druhý díl série, který má mimochodem přes 700 stran :o, a já jen moc a moc doufám, že oněch 700+ stran bude stejně a ne-li více akčních než první kniha. Děkuju moc Martinovi za doporučení knihy a už se moc těším na to, ař se s ním budu moci pobavit i o Kronových dětech.

Za mě 9,5/10 :)

12.08.2019 5 z 5

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Hned zpočátku by se mělo říct, že kniha asi není úplně pro každého a nejspíš to ve svém komentáři ještě zopakuji. Kniha je nesmírně složitá, v čem? To vysvětím kníže.

Někdo má rád od-dechovky nebo 200, 300 stránkové knížky co přejede za jeden dva dny a ani u toho nemusí moc přemýšlet. Tahle kniha k nim určitě nepatří. Se svými 700mi stranami se může pyšnit označením: Mohutná, a proto je škoda, že je v paperbacku. Nicméně už samo 700 stran naznačuje, že nepůjde o nějakou jedno večerní záležitost a já se trochu bál, že mi to zabere pár týdnů(nejsem tak rychlý nebo zarytý čtenář), ale díky mé nespavosti a příběhu jsem ji přečetl asi za 6 dní.

Kniha je složitá tím, že má opravdu mnoho postav co hrají v příběhu určitou roli a člověk by si měl pamatovat jejich jména, konkrétně já jich po přečtení knihy napočítal 15. V knize, ač velmi silné se pořád něco děje, pořád jsem čekal kdy bude nějaké slepé místo, ale autorovi se nesmírně dobře dařilo měnit dějové či postavové linky tak dobře, že ono hluché místo pro mě nepřišlo.

Stejně jako další knížka od autora Let 305, se rozjíždí docela pomalu, ovšem i v rozjezdu se něco děje. Hned v úvodu jsme vrženi do nemocnice kde se jeden z našich hlavních hrdinů probudí a vedle sebe nalezne mrtvolu, už tato scéna mě dokonale vtáhla do děje. Hlavní postavy Desmond a Payton jsou velice zajímavé a já se s nimi za oněch 700 stran tak sžil, že po přečtení jsem byl trochu naštvaný, že druhý díl ještě nevyšel, protože chci vědět jak jejich osudy budou pokračovat.

Jedinou "kaňkou na kráse této knihy byl podle mě fakt, že v průběhu knihy a zvláště na jejím konci byl děj hodně překombinovaný a bylo chvílemi opravdu složité se v něm vyznat. Nicméně i konec se mi velmi líbil a hodil se do konceptu celé knihy.

Na závěr bych chtěl říct, že i pro svoji složitost má kniha nejspíš takové hodnocení jaké má(v době psaní 74%), naprosto chápu, že takový děj a styl psaní není pro každého a že někomu může přijít děj dlouhý a táhlý(hold každý máme své preference).

A.G.Riddle mi jako autor neskutečně sedl, stejně tak jako Pandemie sama o sobě a nemůžu se už dočkat, až vyjde další díl s názvem Genom. Nezbývá nic jiného, než knížku ohodnotit a já ji hodnotím 9,5/10.

01.07.2019 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Popravdě můžu říct, že jsem od knihy neměl moc očekávání, protože jsem ji vlastně ani neznal. Zaujala mě v knihkupectví po rychlé konzultaci s mými "booknerd" kamarády, jsem ji koupil. Zásadně se při koupi knihy nedívám na databázi na hodnocení, protože bych si tím zkazil celou četbu.

No a teď jak knihu zhodnotit. Kniha má podle mě výborný námět zasazený do výborného světa(jestli to tak lze říct). Začíná opravdu zvláštně v tom nejlepším slova smyslu, protože onen začátek mě na knihu nabudil a já ji pak doslova sfoukl za pár dní, i když jsem na čtení neměl náladu moc, ale kniha mě tak pohltila, že jsem chtěl vědět jak celý první díl skončí. Vyvolala ve mě tolik emocí počínaje jistým druhem odporu, přes nenávist, až po oblibu jednotlivých postav. Obě hlavní postavy (Citra a Rowan) jsou vykresleny opravdu dobře a dokázal jsem se s nimi opravdu sžít. Kniha má dokonce určitý filosofický podtext(Smrtka Goddard a jeho chování). Konec knihy byl opravdu důmyslný a zajímavý, nicméně abych nemluvil pouze v superlativech, mohl být za mě trochu více rozvedený, přišlo mi, že děj byl utnut opravdu rychle.

Kniha si u mě vysloužila hodnocení 9/10 a netřeba dodávat, že při další příležitosti se vrhnu do knihkupectví pro druhý díl( Nimbus ).

02.06.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nyxia je vlastně SCIFI, ve které 10 lidí soutěží mezi sebou o to, aby se zrovna oni mohli dostat na planetu Eden a tam těžit látku Nyxia, ze které jde pomocí myšlenek vytvořit téměř vše a díky tomu se stala nejžádanější látkou na Zemi. Soutěžící pohání slíbená tučná odměna pro 8čku "vyvolených". Kniha je od začátku do konce o soupeření jednotlivých soutěžících a jejím vypravěčem je jeden ze soutěžících Emmett. A tady nastává problém. Kniha vás nejspíše prvních 80-100 stran pohltí jako mě, jenže se soutěže stále opakují a snaha oživit děj zvraty jako: zranění hlavního hrdiny, či smrt soutěžícího nebo láska, prostě nepomáhají udržet napětí a kniha se stává stále se opakující, dá se říct až nudnou četbou. Konec knihy je krapet oživením, ale to na celou dobu v knize jako čtenář čekáte, pobyt na planetě Eden, tam nenajdete. Vše je připraveno na druhý díl. Na závěr musím konstatovat, že Nyxia sama o sobě není špatná, ale četl jsem I lepší knihy v tomto žánru. Myslím, že si své čtenáře určitě najde.
Za prvních cca 100 stran má u mě 9/10 ale za zbytek tak 4/10, takže za mě celkově tak 6,5/10.

13.02.2019 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Jako audiokniha se mi to možná i lépe poslouchalo než četlo.

12.03.2021 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Knihu a celou sérii jsem dlouho odkládal(od vánoc) a teď, když už na ni přišel čas, snad nemůžu být nadšenější.

Kniha je psaná formou rozhovoru. Tato forma asi ne každému sedne, ale za mě naprostá paráda. Kniha byla i díky formě neuvěřitelně čtivá, přelouskal sjem ji za prá dní což u mě není úplně zvykem. Příběh je zajímavý, není to jen ohrané mimozemská civilizace vs lidé, je to promyšlené, zapojené do historie a taky vlastně neuvěřitelně uvěřitelné.

Jediné dva mínusy za mě asi to, že jedna určitá událost z knihy byla pro mě naprosto předvídatelnou reakcí na událost jí předešlou a druhý mínus je přebal knihy(no minus i plus). Ten je sice neuvěřitelně krásný a nápaditý, ale jakožto paperback se neuvěřitelně ničí a "láme".

Hodnocení za mě 9,5/10. Ne třeba dodávat, že se vrhnu ihned na druhý díl s touhou se dozvědět, kdo je onen záhadný vševědoucí tahající za nitky.

27.07.2020 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Knihu o Elonu Muskovi jsem měl na wishlistu opravdu dlouho. Před několika dny jsem se ji konečně pořídil a od první stránky do poslední stránky jsem byl neskutečně nadšený a motivovaný číst dál.

Elona Muska tu všichni znáte a já zase chtěl znát co nejvíce informací o něm jako podnikateli, technologickém průkopníkovi ale i jako o člověku, a tahle kniha mi tohle všechno dala.

Jediné možné mínus této knihy, je možná autorův evidentní obdiv k Elonu Muskovi a tím pádem krapet neobjektivní. Na pár místech jakoby omlouval to, že se Musk choval (s prominutím) jako debil. Například vyhazovy programátorů o které usiloval strašně dlouho za naprosté prkotiny.

Na závěr bych chtěl říct, že Muska jako člověka bych asi moc nemusel, ale jako programátor, inovátor a businessman je top a za tohle ho obdivuju.

8,5/10

06.07.2020 4 z 5