postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Kniha, která byla napsána v roce 1920, ale z fleku by jste ji zařadili mezi aktuální témata. Ano, to srovnání s Orwellovou 1984 (která je ale vlastně románem "My" inspirována a ta inspirace tam srší z každé stránky) máte neustále někde v povědomí. Je až s podivem, jak daleko Zamjatin viděl. A jak surově to dokázal převyprávět. Závěr, který tak nějak vlastně celou dobu čekáte, je však řekl bych, takový neosobní. Možná i proto, že jsem se nějak nebyl schopen s hlavním hrdinou sjednotit, jako například s nebohým Winstonem Smithem (a opět to srovnání s 1984).

12.04.2018 4 z 5

Hlídka Hlídka Arthur Charles Clarke

Pro mne to byla jedna z prvních Clarkových knih. Pustil jsem se do těchto povídek, protože obsahuje právě povídku "Hlídka", což je vlastně předloha k Odyseám. Myslím, že to bylo právě touto povídkovou knihou, proč jsem u Clarka ještě na dlouho zůstal.

12.04.2018 5 z 5

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Záhady, tajemno a nezvratný osud? Šefara zde podobně jako v Bandě lvů dokázal provázat osudy hrdinů, které původně nic nemělo spojovat nebýt ... Kniha se četla velice dobře, ale pravda je, že některé postavy se chovaly v rámci knihy divně a bez příčiny jinak (Ruda). Naopak postava Haďáka si vysloveně říkala o to, aby s ní člověk "bojoval proti tajemnému pražskému metru".
Nicméně, co vysloveně až skoro rozčilovalo, bylo všudypřítomné citoslovce "huh".

11.04.2018 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Ach jo ... Tohle bylo utrpení, ale konečně po hóóódně dlouhé době dočteno. A to slovo "konečně" bych klidně podtrhnul. Až se mi snad chce napsat: "díky mistru Kápě, že je to za mnou".
Nevzpomínám si, kdy naposledy se mi kniha četla takto těžce. Jestli vůbec někdy? Možná je to tím, že spíše čtu častěji po krátkých úsecích, možná jsem to prostě nepochopil, jsem nepozorný čtenář, nebo já nevím co ... Ale tohle dílo bylo pro mne opravdu vše možné, jen ne zábavné.
Kniha nabízí pro někoho možná mnoho postav, ale to bych neřekl, že je její problém. Nevím proč, ale napadla mne například série První zákon od Abercrombieho, kde se dalo sledovat taky několik dějových linek a postav. Takže v tom ten problém pro mne nebyl. Tak v čem tedy to bylo? A právě při úvahách nad tím, k čemu bych to přirovnal jsem na to přišel.
Ty postavy jsou nudné. Vlastně jsem se s žádnou z postav nedokázal zžít natolik, abych si k ní vytvořil vztah, který by mne nutil číst dál a dál, abych se dozvěděl, co se bude dít dál. Děj tak pro mne prostě poskakoval od jedné dějové linky ke druhé. Dějové linky se prolínali, ale čtenář jen tuší, že se prolínají. A je vám to vlastně jedno.
Osobně jsem nakonec překvapen, že jsem se kousl a těch +/- 600 stran nakonec dočetl. Ale asi to bylo kvůli tomu, že jsem prostě celou dobu čekal, jestli se to nějak nezlepší (vzhledem k tomu, jak vysoká hodnocení to tady má). Jestli to pro mne nakonec přece jen nezačne dávat smysl. Bohužel. Nestalo se. Posledních 50 - 100 stran jsem četl už vlastně jen proto, že mi bylo líto (ano, psáno s malým "l") to nechat na poličce nedočtené.
Závěrem je nutno říct, že Erikson ten svět má moc pěkně vymyšlený. Fakt jo! Nebál bych se dokonce tvrdit, že je i velice zajímavý (a proto jsem dal aspoň ty dvě hvězdičky). Ale ty postavy a styl vyprávění to celé tak strašně shazuje, že celá ta krása přichází vniveč. Bohužel. Na další pokračování asi nebudu mít "morál" a nechám Malazskou říši Malazskou říší a přesunu se do nějakého jiného fantasy světa.

25.05.2023 2 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Omlouvám se, Arho, ale za 4 to není. Na ty dosáhl tak tak Krahujec. Tak uvidíme, jak si povede Krahujec v dalším díle.
Jinak Atuánské hrobky jsou takové nezajímavé místo. Divné. Rádoby strašidelné, ale vlastně tam nic není. Nic se tam neděje. Být tahle kniha úvod do universa, tak nevím, nevím, zda bych měl náladu v dalším díle pokračovat. Na druhou stranu, ty knihy jsou tak útlé, že vlastně proč ne ...

09.03.2023 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Výborný příběh, krásné vyprávění (a hlavně překlad - tleskám vám, pane Janiši!). Ale proč je to pro pána krále (Havrana?) tak dlouhé? Vyprávění se pak zbytečně táhlo a táhlo. Závěr byl dobrý (cca posledních 300 stran) a hodně mne nutil do čtení. Ale to předtím ... A ty poznámky pod čarou odkazující se na poznámky pod čarou jinde. To už mi hlava nebrala. Až si říkám, zda by té knize nebylo ku prospěchu ji trošku provzdušnit a zkrátit na nějakých rozumných cca 600 stran.
Ale i přes délku jsem nakonec spokojený.
Pozn.: Vzhledem k tomu, že jsem původně uvažoval nad třemi hvězdičkami, tak jsem se raději podíval, čemu jsem dal "jen" 3 a ... tahle kniha by si v tom případě zasloužila 4. Tak je tam má ... Ale paní Clarková, máte to na hraně. ;)

03.03.2023 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Bohužel musím dát Krahujci slabší čtyřku. A na tu trojku to má chlapec hodně nahnuté.
Universum si paní Le Guinová nachystala dobře. Dokonce i Krahujce jsem nakonec vzal, ačkoli mě prvních několik desítek stran docela svým chováním iritoval. Nicméně mi občas přišlo, že styl psaní je takový fádní. Naštěstí, nebo možná právě proto, ta knížka je hodně tenká.
Uvidím, co přinesou další díly. Vzhledem k rozsahu bych je klidně zkusil i dál.

06.01.2023 4 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Plná palba pro původní originál, i pro komiksovou verzi. Naštěstí pro mě od přečtení knihy uběhlo mnoho vody v řekách a já tak nebyl zasažen tím, že bych měl problém se ztotožnit s některou z postav. O to víc jsem si tuto velkovýpravu užil.
K původnímu příběhu se nemá smysl vyjadřovat. Od toho je tu můj komentář ke knize. Nicméně musím říct, že ten příběh jde pochopit i z toho komiksu. Toho vynechaného oproti jiným komiksovým adaptacím je tam relativně málo.
Ještě mi zbývá mrknout na tu televizní verzi od BBC z roku 1996. Už jsem to zkoušel po dočtení knížky, ale nějak to tehdy nedopadlo. Uvidíme, co to udělá na druhý pokus.

31.08.2022 5 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Stále platí můj komentář, který jsem nechal u předešlého dílu - "Holt prostě Tobin/Querio jako u prvních dvou dílů to není". Kladně hodnotím příběh, který byl opproti minulému dílu zajímavější. Graficky to taky nebylo tak špatné, ale kvalita Skleněného domu to prostě není.

11.10.2021 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Po dlouhé době uděluji naprosto oprávněně 5 hvězdiček. Už dlouho jsem si nebyl těmi pěti hvězdičkami tak jistý. Jdeme na další díl.

27.02.2021 5 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Díky závěru dávám nakonec 5 hvězd. Ale musím říct, že ten začátek mi nějak "nešmakoval". Dlouho mi trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale nakonec rozhodně není čeho litovat. Velkoadmirál Thrawn je určitě postava, o které je dobré vědět. Ale i další postavy, jako například Karrde nebo Mara Jade stojí za to. Rozhodně jdeme do dalších dílů. Jediné co musím negativně zmínit je překlad. Snad by si tato série zasloužila nový a i nové vydání. Snad...
PS: na YT je "fan" animovaná verze knihy (v EN).

06.01.2021 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Húrinovy děti přečteny po Silmarillionu (plus nějaký odstup s jinými knihami). Trochu s obavami, ale přesto jsem to rozečetl a ono to bylo celkem fajn. Silmarillion, který se mi četl opravdu těžce, měly Húrinovy děti spád a silný příběh. Levou rukou zavírám a pravou již otvírám Pád Gondolinu.

01.07.2020 4 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Tak tohle bylo ... zklamání. Graficky nejhorší ze všech předešlých dílů (a to sem u předešlých dílů držel laťku nad 3* hlavně díky grafickému zpracování. Příběh takový nijaký. A když se Marigold hned na začátku přiznal, že tajemnou truhlu vyhrál v Gwintu, ... Holt prostě Tobin/Querio jako u prvních dvou dílů to není. Spíše to působí jako nějaký fan příběh na základě třetího herního Zaklínače, než na základě knih. Škoda. Ale své čtenáře si to najde.

23.10.2019 2 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Dávám 4 hvězdy a čekám, co bude v dalším dílu. Druhý díl je psán o něco "dospěleji" než ten první, ale pořád je to kniha z kategorie "pro děti a mládež" (a v tom oddělení sem to i v knihovně půjčoval). Každopádně už to nabírá zajímavý směr. Vzhledem k rozsahu knížky přečteno za dva večery bez nějakého přemáhání. Nečekaně mě to baví. Až si říkám, že "proč sem se tomu Potterovi tak dlouho vyhýbal". (Filmy sem stále neviděl. Počkám asi až po dočtení série.)

15.08.2019 4 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

První díl byl za 5*. A druhý opět. Stále dobře rozjetá fantaska. S postavami autor nadále pracuje naprosto brilantně. Příběh se neustále odvijí a nedá čtenáři šanci na oddech v podobě prázdných pasáží. Glokta je stále famózní. Už se nemůžu dočkat toho, až se v třetím díle dočkám rozuzlení příběhu.

21.05.2019 5 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Bohužel pro mne nejslabší díl z komiksové série. Queriovi kresby z předešlých dvou dílech mi přišli lepší. Možná to bylo i tím, že Geralt byl vykreslen podle třetí hry - s vousy. Příběhově mne to taky moc nenadchlo. Občas to dějově skákalo jak kamzík v Tatrách, aby se to na následujících stránkách zase zbytečně táhlo. Je to škoda, přitom z toho Sapkowského universa se dá vytěžit více. Suma sumárum bych dal 3.5 hvězdičky, ale půlky nejdou. Takže zaokrouhleně 4.

22.04.2019 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Knížka na doporučení a musím uznat, že po nějaké době opět dobrá trefa. Naprosto skvělé postavy (inkvizitor Glokta je prostě super!), které jsou vsazeny do zajímavého světa a které nikde moc jinde nenajdete. Okamžitě jsem se jal hledat další díly. Vypadá to na dobrou jízdu v dalších knihách. Rozhodně k tomu je dobře nakročeno.

02.04.2019 5 z 5

Nanečisto Nanečisto Sergej Lukjaněnko

S komentářem jsem čekal na dočtení druhého dílu. Musím říct, že to srovnání s "Hlídkami" tam někde v hlavě pořád je a nejde se ho zbavit. Každopádně musím říct, že Lukjaněnko má co nabídnout. Nápad vícero paralelních světů a jejich původu je velice zajímavý. Musím uznat, že Lukjaněnko dokázal opět knihu zasadit do "ruského prostředí" tak, aby i události let minulých davaly smysl (v kontextu dané knížky).
V neposlední řadě musím vyzdvihnout jeho popis současné ruské společnosti (jak už se tu několikrát v komentářích zmínilo).

23.01.2019 4 z 5

Ultramaratonec Ultramaratonec Charlie Engle

Kniha o "běžci", která není o běhání. Za mě dobrý. Přečteno během víkendu a nelituji, že jsem to otevřel a přečetl. Charlie Engel má jistě co říct a to, co v běhání dokázal je obdivuhodné.

18.12.2018 4 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Druhá kniha dle mého názoru lepší první. Vzhledem k tomu, že čtu hlavně na cestách a v MHD, tak těch (téměř) tisíc stran je šílené na tahání (pevné vazby od nakl. Triton). Nicméně horší bude asi čekání na další díl(y). :(
*** POZOR - MOŽNÝ SPOILER ***
Co se týče Kvotheho, tak ten kluk mne v některých pasážích strašně štval svým chováním (pobláznění Dennou), ale pak mne zase mile překvapil (pobití banditů a falešných Ruhů). Souhlasím s názorem níže, že první část měla zústat součástí první knihy. Ta část knihy, kde byl Kvothe v říši Fae byla pro mne stráááášně utahaná a nudná. Nicméně předpokládám, že bude mít pro další vývoj významný dopad (setkání s Ctaehem).
Závěrem - velmi by mne zajímalo, kolik ještě knih má Rothfuss v hlavě, vzhledem k tomu, kde druhá kniha skončila.

29.10.2018 5 z 5