PomněnkaPrvní PomněnkaPrvní komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Zajímavé, kolik nadšených odpůrců kniha i film má. Přitom taková Pretty Woman (také romantická pohádka pro ženy) lidem tolik nevadí, ačkoliv je to stejně hloupoučká oddechovka, u které si ženy odpočinou a muži na to prostě nekoukají. Zde je problém v té reklamní kampani, že romantickou pohádku pro ženy vydávali za světový bestseler. Kdyby byla reklama pravdivá (což není nikdy), dívaly by se jenom ženy a nebyl by kolem toho takový humbuk. Kdyby Pretty Woman měla také takovou reklamu, lidi by asi nadávali stejně - na stupidní a nereálný příběh. Akorát, že v Pretty Woman máme prostitutku a milionáře, naproti tomu v Padesáti odstínech zvládne "prostitutku" i milionáře jedna osoba.
Hodnotící, co dávají "odpad", by měli být spravedliví. Jak by např. po stejně masivní kampani hodnotili Sněhurku a sedm trpaslíků? Jaké vulgarismy by psali o hloupoučké princezně bez vlastního názoru, která ochotně dělá služku sedmi chlapům a nechá se svést cizím chlápkem, jenom protože má hezké šaty, krásného koně a zřejmě je pohledný. Proč o tomto tisíce lidí nediskutuje a neoznačuje to za odpad? Přesně, kvůli reklamě. Sněhurku nikdo neoznačil za světový bestseler, nešli ji číst nadšení nebo zvědaví vyznavači naprosto jiných literárních kategorií (aby se nakonec zhrozili a ohrnovali nos nad zjištěním, že je to vlastně pohádka - ano, Padesát odstínů také).
Co se filmu týče, snad poprvé mohu říct, že film je lepší než kniha. Paní E. L. James není žádná velká spisovatelka, její styl je velmi jednoduchý a prostý, ale podařilo se jí zachytit zajímavý příběh. Toť vše. A když někoho pohltí příběh, už moc neřeší ten styl. Režisérka potom neměla problém film natočit o několik řad kvalitnější. Je zkušená, držela se knižního příběhu a vynechala spoustu věcí, které lidem v knížce lezly na nervy.

05.04.2015

Nevydařená pomsta Nevydařená pomsta Sabrina Jeffries

Hodně jsem se nasmála, když se Julie snaží usvědčit Sebastiana, že je vlastně únoscem a srovnává ho se světáčtějším bratrem, čímž Sebastianovi šíleně hraje na nervy i ješitnost. Když Sebastianovi sdělí, že "jeho polibek nebyl špatný", Sebastian vidí rudě :o) První polovina knížky je o tom, jak ze Sebastiana dostat přiznání, druhá je o tom, jak se Sebastian snaží Julii získat pro sebe. Nudit se nebudete, knížka obsahuje vše, co obvykle romance pro ženy mají.

17.05.2013

Kouzlo podzimu Kouzlo podzimu Lisa Kleypas

Markus Westcliff je nejsympatičtější postava romantického hrdiny, na kterou jsem kdy v románech pro ženy od všemožných autorek narazila. (edit: uběhl další rok /červen 2014/ a můj výrok stále platí: na Markuse nikdo nemá! - totéž potvrzuji v březnu 2015 :) Přečetla jsem romancí mraky, ale žádný hlavní hrdina ho ještě nepředčil.

17.04.2013

Jen ve tvém náručí Jen ve tvém náručí Lisa Kleypas

Jedná se o dvoudílnou sérii, po této knize následuje pokračování Z lásky k Tobě. Knížka je psaná opravdu poutavě, autorka umí skvěle vtáhnout do děje. Trochu mi tam chyběl podrobnější popis charakterových vlastností obou hrdinů. Sympatičtí byli, ale že bych se s nimi ztotožnila, to ne. Humor zde není, vyloženě romantických scén je pomálu, erotické scény má paní Kleypas popsány hezky a vkusně (ale umí to i líp, až člověku žhnou tváře :o) Místy mi nesedělo chování 15letých dvojčat, protože se chvílemi chovala jako malé děti, ne jako dospívající kluci. Číst tuto autorku je jako balzám na duši. Vracím se k ní asi po dvou letech a opět si potvrzuji, že z romantické literatury patří Lisa Kleypas k těm úplně nejlepším.

18.09.2013

Odvážná dáma Odvážná dáma Sabrina Jeffries

První komentář (za 5 bodů ;)) je svědectvím z doslechu :o), a ještě ke všemu nepodloženým. Jistě, jsme na poli románů pro ženy, takže se opět jedná o oddechovku, ale milou, romantickou. Vtipné dialogy vykouzlí úsměv na Vaší tváři, některé erotické scény zase ruměnec. Milovnicím romantiky doporučuji přečíst, nic tam nechybí.

03.05.2013

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Toto je kniha, na kterou nezapomenete. Autorka scény vykreslila tak, že je vidíte před sebou jako živé. Jeskyni, řezníkův dvorek, dívčí pokoj. Je to kniha o statečné a pokorné ženě (kterou bych já nikdy nebyla ;)
Tuto knížku řadím ke svým srdcovkám. I když jsem "čtečkařka", jako jednu z mála vyvolených ji mám papírovou v knihovně. Když jsem se ji kdysi rozhodla věnovat blízkému člověku, po čase jsem si ji zase musela koupit, protože mně prostě v knihovně chyběla.
Kniha byla zfilmována - Xuehua yu Mishan (anglický název Snow Flower and the Secret Fan)

01.12.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Velký problém je s tím, že je to klasická červená knihovna a všechen ten reklamní humbuk to jaksi zamlčuje. Dámy (a opravdu je to pro dámy, pánové nečtěte), nečekejte od toho nic jiného než romanci zabalenou do několika drsných slovíček a sexuálních scén. Už to někdo zmiňoval, je to jako Popelka, jen v trochu modernějším a drsnějším kabátě. Tato kniha je pro ženy, které jsou momentálně naladěny na odpočinkové knihy plné lásky, hledění si do očí, očekávání nadcházející schůzky, milostných doteků atd. Nic jiného od toho nečekejte. Pokud si chcete u romance odpočinout, čtěte. Pokud jste se nechaly zlákat reklamní kampaní a čekáte od toho dílo hodné velkých autorů, nečtěte. A když se mám tedy vyjádřit k této ROMANCI. Moc se mi líbila. Je velmi čtivá, zábavná, dialogy obou hlavních hrdinů vtipné, erotika vzrušující a neokoukaná. Oba hrdinové jsou sympatičtí. Autorce se myslím dobře podařil popis obou charakterů, zejména pokřivené, nemocné, psychopatické duše Christiana. Samozřejmě na nás autorka používá laciné triky: abychom s hrůzou od Christiana neutekly, ukazuje nám i jeho světlé stránky, hraje na city v podobě jeho vzpomínek do otřesného dětství. Ale toto můžeme paní E. L. James prominout, vždyť jsme na poli červené knihovny, šly jsme si odpočinout a na chvíli snít sen princezny. Kniha žánru romance by měla umět rozesmát, pohladit, začervenat se, zasnít se. To vše je splněno. Druhý díl této knihy stále dobrý, romance, které nic nechybí. Třetím dílem se prokousávám pomaleji, už mi nepřijde tak záživný, zastesklo se mi po tom počátečním jiskření mezi oběma hlavními hrdiny. Takže jsem zase vzala do ruky první díl (Padesát odstínů šedi) a culím se od ucha k uchu, když si zpětně pročítám dialogy hlavních hrdinů a vím to, co jsem na úplném začátku nevěděla. A pokud se mi stane, že beru tutéž knihu do ruky podruhé, je pro mě prostě dobrá.

08.09.2014

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Sabrina Jeffries

Při čtení se pobavíte, zasmějete, trošku seznámíte s Shakespearem... Kniha má spád, obsahuje romanitku i erotiku, místy jsem i zaslzela, takže splnila to, co jsem od červené knihovny očekávala :o)

13.05.2013

V princově loži V princově loži Sabrina Jeffries

Opět jsem si potvrdila, že Sabrina Jeffries píše vtipně a poutavě. Příběh je hezký, příliš napětí tam ale není, jen si člověk říká, kdy už to praskne a Katherine se dozví, že Alec je vlastně jen lovec věna. Je roztomilé, jak k Alecovi promlouvá svědomí a jak se postupně do Katherine zamilovává, ačkoliv si to (jak jinak) neuvědomuje.

04.05.2013

Síla osudu Síla osudu Lisa Kleypas

Když zazněla věta "Už Tě nikdy neuvidím, že?", tak to mě naprosto dostalo. Tekly mi slzy proudem. Je to jedna z knížek, na kterou se nedá zapomenout a nezapadne v desítkách jiných romancí pro ženy, které jsem přečetla.

17.04.2013 5 z 5

Tajemství letní noci Tajemství letní noci Lisa Kleypas

Opravdu se mi líbily ty eroticky dráždivé dialogy mezi hlavními hrdiny :o)

17.04.2013

Vášeň pro hru Vášeň pro hru Sylvia Day

Moc jsem si tuto knížku užila, bavila mne od začátku do konce. Zápletka zajímavá a propracovaná, vzrůstající vztah mezi Marií a Christopherem je taky moc dobře popsán. Autorce se podařilo napsat příběh napínavě, jsou pasáže, kdy čtete jako na trní, jak boj skončí, jak se to bude vyvíjet dál. Kupodivu i erotické scény byly povedené (v jiných knihách paní Day jsem je musela často přeskakovat). Mezi oběma hrdiny to bezvadně jiskří, jejich slovní i fyzické přestřelky jsou zábavné. Na tuto knihu navazují ještě dva díly. Dle očekávání bude třetí díl o Colinovi a Mariině mladší sestře Amelii (v originále vyšlo pod názvem A Passion for Him). Čtvrtý díl nese originální název Don't Tempt Me a hlavním hrdinou bude Mariin neodolatelný přítel Simon Quinn. Už se nemůžu dočkat, až to vyjde česky. První kniha ze série mě nijak nenadchla, ale Vášeň pro hru je opravdu zdařilá, třeba bude mít paní Day vzrůstající tendence :)

01.01.2015

Kdopak je ta zrzka? Kdopak je ta zrzka? Alice Clayton

To byla ale příšernost. Hrdinka zcela neuvěřitelná, hloupoučká. A stejně tak asi autorka přistupuje ke svým čtenářkám. Nepochopily by asi napoprvé, že má Grace na sobě mokré plavky. Musí to zmínit zase. A za chvíli pro jistotu potřetí. A ty stupidní scény. On ji zve na vyjížďku, ale v garážích se řeší, jestli můžou jet jejím autem? Jí hlavu potentuje pták, ona z toho šílí, mydlí si vlasy na záchodech v jakési restauraci, spěchá domů... a pak jde vařit??? Cítí se pošpiněná a další bláboly, ale když konečně přijde domů, jde chystat večeři a drinky s hovínkama ve vlasech? No mám teď období romantických oddechovek, ale inteligenci jsem neztratila. Je tolik začínajících autorů, kterým odmítli vydat knihu. A pak vydají tuto slátaninu? Že by proto, že se její dudy, melouny, kozy, cecky třpytily?!

12.10.2014

Síla osudu Síla osudu Catherine Coulter

NEČTĚTE první komentář, nechápu to, ale opět zde najěká čtenářka prozrazuje až příliš a pokazí Vám to čtení. Jinak se knížka docela povedla, má spád. Moc romantických scén zde nenajdete a erotických také ne. Ale co je průšvih, je hlavní hrdina. Poté, jak se na začátku odporně zachoval, se autorka celou knížku snaží vylíčit ho v kladném světle, aby mu Cass (a všechny čtenářky) odpustily. Téměř se jí to podařilo, ale u mě opravdu jen téměř. Vlastně si myslím, že každá žena se zdravou hrdostí by mu nezapomněla to zavrženíhodné chování s nedostatkem úcty a respektu, zbavení možnosti volby, omezování a manipulování. Toť můj názor.

11.07.2013

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Kdysi v náctiletosti jsem to pro zajímavost četla, abych se o "satanistech" (o děckách v černém, které si tak říkaly) něco dozvěděla. Můj dojem z toho byl docela pozitivní. Žádní čerti ani ďáblové. Pobavila mě ta myšlenka, že Satan opravdu existuje, neboť celá věc s Bohem je postavená na boji proti satanovi :o) Kniha nikoho nenutí být satanistou, nehrozí (neslibuje ;) ohně pekelné ani jiné tresty, když se vydáte vlastní cestou s jiným názorem. Z desatera vyplývá, že nesmíš ubližovat ostatním, ale musíš se zachovat tak, abys byl šťastný ty sám. Pro přehled o všem možném nevidím důvod, proč si to nepřečíst.

07.05.2013

Sára. Kniha první Sára. Kniha první Esther Hicks

Toto je naprosto úžasné dílo. Skvělé! Knihu jsem četla sama pár kapitol dopředu, abych mohla vstřebat ty myšlenky. Poté jsem to četla dětem. Některé pasáže jim dovysvětluju. U některých se zastavíme a diskutujeme o nich. U některých se smějeme. Taky zkoušíme létat :) A zkoušíme vidět bez očí, slyšet bez uší... :) Je to krásné čtení a Sára nám změnila život. Ne jednou se mi stalo, že mi dcera poradila: "Mami, ty máš teď zavřený ventil."

27.05.2021 5 z 5

Tajemství ctnostné dámy Tajemství ctnostné dámy Victoria Alexander

Scéna, když Daniel přichází za Sarah a setkává se tam s Cordeliiným bratrem, ta opravdu nemá chybu. Tekly mi slzy od smíchu.
„Je to amazonka.“
„Prosím?“
„Amazonka. Statná, nebojácná, s vycházkovou holí.“
Daniel pokýval hlavou. „Však víte.“
:))

28.03.2017

Svůdný vikomt Svůdný vikomt Sabrina Jeffries

Knížka mi přišla jako milý a svižně plynoucí příběh. Oba hrdinové mi přišli sympatičtí. No jo no, mám slabost pro inteligentní postavy, když se to projevuje i v jejich dialozích, zálibách a činech. Zápletka neotřelá, romantika pěkná, erotiky si tam člověk taky užil, místy jsem se i zasmála.

29.01.2017

Neslušná sázka Neslušná sázka Kieran Kramer

Byla to naprosto nereálná blbina. Ale tak vtipná! Neuvěřitelně jsem se u čtení bavila. Knížku, u které se opakovaně směju nahlas, nemohu hodnotit jinak, než kladně. I zpětně mi zlepší náladu, když si vzpomenu na dvě milenky "přes palubu" nebo "jak se daří Vaší matce" v líbací skříni :))

06.07.2015

Princ z Powys Princ z Powys Julia London (p)

Začátek se mi líbil, byla jsem přesvědčená, že knížka bude (narozdíl od prvního dílu) dobrá. Ale pak to začalo. Nuda a nelogičnosti. Která žena by naprosto pasivně a mlčky stála, když by její věc projednávali v cizím jazyce, kterému nerozumí? A jak Greer stále opakuje, že je tam vězněna, když může kdykoliv odejít. Hospodyně každou věc honem běží oznámit pánovi, ale zrovna o té nejdůležitější se před ním nezmíní, aby se to dozvěděl až na konci příběhu. Greer uklízí Kendrick, představuje si, jak tam bude žít, buď jako manželka, nebo jako milenka. A když dostane nabídku, rozhodně to odmítne, protože ona přece patří do Londýna. Jistě, člověk může změnit názor, ale od toho je autorka, aby vysvětlila její myšlenkové pochody. To se však paní London nepodařilo. A ten závěr? Dokud neřekne, jak objevil tělo, tak si ho nevezme? Ubohé a plytké. V prvním díle Ava nevynikala ničím, jenom se provdala z ekonomických důvodů a pak se do manžela zamilovala. V tomto příběhu měla aspoň Greer vynikat svou chytrostí. Ale to se nijak neprojevilo. Za tu dobu četla jednu knížku a byla (snad až nesnesitelně) upovídaná. Toť k její inteligenci vše. Za mě opravdu slabé.

21.06.2015