Satanská Bible

V knize Satanská bible objasňuje její autor, věhlasný americký satanista a spisovatel Anton Szandor LaVey filozofii satanismu daleko pronikavěji než kterýkoli z jeho předchůdců. Vysvětluje, proč satanismus nehlásá falešný altruismus, ani nepřikazuje, aby člověk miloval bližního svého - když miluje především sám sebe. Satanismus je výrazně egocentrická filozofie založená na přesvědčení, že lidské bytosti jsou v podstatě sobecká a mnohdy i násilnická stvoření, která dbají především na vlastní prospěch. Satanismus pochopil a nestydí se veřejně hlásat to, co se kolem nás dnes a denně děje, ale co my si nepřejeme vidět a raději setrváváme v iluzích: Nevítězí ten, kdo má pravdu, nýbrž ten, čí je moc. Nežijeme v pohádkové slunečné krajině, kterou ovládá starý hodný král a která oplývá mlékem a strdím, ale ve světě, kde už vybuchly atomové bomby a kde se musí každý postarat sám o sebe. * Zatímco učení všech ostatních církví je založeno na uctívání ducha a popření těla (a mnohdy i intelektu ve prospěch "citu"), LaVey vycítil, že člověk má možná ještě větší potřebu církve jiné, takové, která by oslavila jeho myšlení, jeho pozemské tužby, která by podporovala racionálně motivovaný zájem o vlastní osobu. Proti neopodstatněnému a pokryteckému potlačování smyslnosti staví radost smyslů a volnosti intelektu, proti sebeponižování sílu vlastního já. Tvrzení křesťanské bible, že odměněni budou pokorní, konfrontuje se skutečností, že vždy vítězí silní. * Moderní satanistická církev vznikla poslední dubnové - Valpuržině - noci roku 1966. Hlavním účelem bylo shromáždit skupinu podobně smýšlejících sympatizantů, nikoli obnovit dávné rituály "černé mše" odvozené od křesťanských bohoslužeb. Tehdy už měl LaVey za sebou tři roky služby u americké policie, kde viděl na vlastní oči lidi zastřelené blázny a pobodané přáteli, malé děti rozdrcené v příkopu, kam je odhodila auta řidičů, kteří pak z místa nehody ujeli. Viděl krev, násilí, špínu a hlavně pokrytectví. Otřesen a znechucen od policie odešel a vrátil se k profesionální hře na varhany. Tragické zkušenosti ho však přiměly, aby jednoznačně odmítl bezobsažnou frázi: "Je to vůle boží". * Přijetí LaVeyových filozofických koncepcí jistě nebude snadné a už vůbec ne rychlé, vždyť žijeme ve společnosti, která byla příliš dlouho ovládána falešnou morálkou - kterou navíc nikdy nedodržovala. Není však žádný důvod, abychom se jeho názorů děsili, poněvadž se zakládají na podmínkách reálného světa. LaVeyovo průkopnické dílo naopak pomůže ukázat cestu všem, kteří hledají. Přesvědčí je, že spása člověka nezávisí na odříkaní a zapírání sama sebe. A ostatně, jak říká autorovo Satanské devatero, "Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42664/big_satanska-bible-0nV-42664.jpg 3411
Esoterika, astrologie, okultismus, Náboženství, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Reflex

The Satanic Bible, 1969

Kniha Satanská Bible

Ozymandias
24. červenceodpad!

hlupáci tady asi netuší, že satan je lhář...

Pavel666

Tato kniha určitě vytvořila dva tábory: ty co jí odsuzují jako naprostý nesmysl a ty co jí holdují. Já osobně moc neočekával a proto jsem byl hodně překvapen myšlenkami, nad kterýma doteď občas přemýšlím a tím jak skvěle vystihuje dnešní dobu. Určitě se k ní budu ještě vracet a mohu doporučit všem co se o esoteriku a okultismus zajímají.

Set123
07.08.2021

Tak jo, k tomuhle jsem se hodně dlouho nedokázal dokopat, ale jděme do toho. Satanská bible mi tak trošičku provokativně pro ty lidi co mi občas přijdou do pokoje stojí vedle Bible na pravé straně a Koránu na straně levé. (Mimochodem, čistě ze sociologického hlediska je zajímavé, že většina lidé je zaražená Koránem a mnohem méně Satanskou biblí.) A aby byl efekt dokonalý, vedle bible stojí Mein Kampf a vedle něho Anarchokapitalismus. Nu a myslím si, že efekt skutečně dokonalý je.

Tak, dost duchaprostého plkání a teď ke knize. Předem je důležité si jako vždy říct o formátu knihy. Jedná se o jakéhosi druhu filosofický spis, který je ovšem – zjevně pro dosažení poněkud intimnějšího, osobnějšího efektu – psán relativně emotivně. Všude se vám to hemží vykřičníky a citově zabarvenými slovními spojeními. Hlavně pak v první knize. Zde je nutné zmínit, že kniha nemá jednotnou strukturu. Je dělena na čtyři knihy plus Enochiánské klíče. A co z toho má pro normálního člověka opravdu smysl číst? Úvod, Knihu Satanovu a Knihu Luciferovu. Dále Bible obsahuje ještě Knihu Belialovu a Knihu Leviathanovu, ty číst smysl má, pokud vás baví různé kuriozitky. A klíče… Asi jako číst si Žalmy. Pokud vám nikdo nevymyl mozek, bavit vás to rozhodně nebude.

Ale co kniha přináší? Jak jsem řekl, pokud si přečtete první dvě knihy, je to celkem zajímavý filosofický spis. Po devatenáctém století plném okultních kroužků které mezi sebou prostřednictvím zlého slova bojovaly, konečně přišel někdo kdo se rozhodl svou náboženskou vzpouru postavit na filosofii s celkem přijatelným základem. Zajímavé je, že kniha vlastně neobsahuje ani kapku nihilismu, to na čem stojí, to je neohedonismus, který sice možná postrádá morální základ filosofického charakteru, ale mohli bychom říct, že stojí na základě etickém, na takovém, který hledí hlavně na člověka a jeho život. Tak bychom si vlastně mohli spojit LaVeyovský satanismus s existencialismem, ale časem bychom zjistili, že je to omyl. Existencialismus (nebo alespoň to, co za existencialismus běžně považujeme, ten sartreovský a camusovský) vychází z apriorního předpokladu, že bůh, ani jiné „nadskutečné“ síly neexistují. Samozřejmě, mohli bychom argumentovat, že Satan je vnímán jako jakási metafora a klíče jsou pouhou mantrou ve stylu východních náboženství, která slouží ke koncentraci a blablabla… Ale notak, když už do toho šel LaVay a začal si tohle zbytečné divadélko, pojďme do toho také. Takže satanisté (a když říkám satanisté, myslím tím vždy ty, kteří se řídí LaVayovou knihou) přišli s revolucí, která by je odvedla od dosti absurdní představy boha, ale s revolucí, která vede k bohu, akorát zadními vrátky. To jak idiotská tato myšlenka je, to nebudu rozebírat, bylo by to spíše na nějakou plodnou debatu. A místo toho, aby se osvobodili od nadpozemských patlanin, přišli s další, která stojí pouze na tom puberťáckém principu vzpoury proti něčemu, co se stalo konvencí. Zlatá beat generation, ta alespoň pro své chování nepotřebovala žádného Satana.

A více ke knize asi neřeknu. Raději zopakuji příměji: kniha má filosofický základ, který je celkem rozumný a který může přinést člověku nevzdělanému v konvenční filosofii zajímavé podněty a některé konkrétní citáty by mohly být považované za docela chytré, ale jenom někdy a zbytek je jen nezajímavý a hloupý balast.

Závěrem si dovolím maličko se rozčílit. Vždy mě fascinovala ta tendence okultistů, spiritistů, ezoteriků a ďáblologů, jak by řekl Eco, ale i satanistů přivlastňovat si jména. Ano, judeo-křesťanská tradice nás k tomu tak trochu dokopala, protože to dělala dřív s polyteistickými náboženstvími, ale stejně. Proč sakra z Leviathana dělat pekelné kníže, když i v bibli představoval de facto prstě velrybu? To, že autor biblického textu Job velryby neznal nás nenutí k tomu abychom z nich dělali zatracená pekelná stvoření, ne? To s Luciferm je také při nejmenším nejisté a když na seznamu „pekelných jmen na prvním místě stojí Abaddon, zdá se mi to upřímně dost sebemrskačské. Buďme k sobě upřímní, ve Zjevení Hospodin (haha) vypouští na svět zhoubné rány (v tomto případě se jedná o druhou sedmu, polnice) a jeho děti bojují proti Satanovi, ten sice může být považován za součást „plánu“, bůh je všemohoucí (další potupa pro satanisty), ale sotva ho můžeme dávat na stejnou stranu s věcmi, které zapříčinil v daný moment dám Bůh. Pročež Abaddon musí být nutně považován za anděla bezezbytku a rozhodně není padlá anděl. Vážně satanismus tak moc postrádá jakoukoliv svébytnost?

DagonCZ
07.09.2020

La Veyánský satanismus není nic moc jiného než spletenec různých tupých rituálů smíšených s povrchní ideologií. Ačkoliv se první část satanské bible čte fakt svižně a dobře, nejedná se o nic jiného, než o tzv. Nietzscheho pro debily. La Vey prostě bez patosu a bez možnosti nad něčím se pořádně zamyslet na vás chrlí svá moudra o křesťanství a církvích (se kterým se dá v mnoha věcech souhlasit) a vyzdvihuje egoismus, nic víc, nic míň. Konečné zhodnocení: Ačkoliv kniha krásně zdobí knihovnu, osobně preferuji zajímavější formu okultismu, která je zakomponovaná v literatuře 18. a 19. století, popřípadě výplody z šílené mysli Aleistera Crowleyho.

Edgar
12.08.2020

Satanská bible, musel jsem tě přečíst, protože to byla skoro povinnost. Aspoň pro člověka který poslouchal Root a Törr. Aby zjistil co to ten satanismus je, nebo by měl být. Takže jsem od své temné kamarádky sehnal výtisk tohoto skvostu. Udělal jsem si večer čas a ponořil se do čtení.
Čekal jsem, že se hned ponořím do dějin satanismu a čarodějnic. Taky jsem čekal spousty temného čtení o vnitřních démonech a nechutných částech lidské duše. Které je možno porazit pomocí pána pekel. Jenže to tak nebylo. Nezjistil jsem nic zajímavého, krom pár maličkostí, které se vztahovali k mládí a životu LaVeye. Chápu, že v sedmdesátých letech to mohlo být kontroverzní, ale dnes už ne.

mina5465
10.07.2020

V prvom rade si treba uvedomit, ze autor silno reaguje na krestansku cirkev. Dielo sa sklada z dvoch casti. Jedna je teologicka a druha prakticka. Myslim ze v dnesnom cloveku by mal pan LaVey viac privrzencov co sa logiky myslenia tyka. Cirkev je postavena na tom, ze clovek je tvor egoisticky, ktory ma svoje potreby a mal by ich uspokojovat. V zasade s nim suhlasim. Druha cast knihy, kde sa nachadzaju opisy ritualov a podobne nemusi byt pre vsetkych citatelov zaujimava, myslim ze tu sa najde len niekto, kto sa venuje magii.

HloupýHonza
05.12.2020

Pod pojmem "satanismus" si leckdo představí mnoho věcí, ale není pevně dáno, že to musí být támhle to, či ono apod. Satanismus může s sebou nést pálení kostelů a ničení všeho živého, jak si mnozí představují, ale Anton zde předvádí jiný typ satanismu a v podstatě ho reformuje a přetváří ho spíše ve filozofii a v "lidštější" formu.

Satan je zde víceméně popisován, jako symbol vzdoru vůči křesťanství a celkově náboženskému pokrytectví a odmítá se mu podvolit. Mě osobně se třeba líbí, že neuznává křesťanský způsob nastavení druhé tváře, poněvadž mi přijde nesmyslné a nesprávné takto konat a v této knize se právě píše, že naopak by se dotyčný měl bránit a měl by konat dobro jen vůči těm, kteří si to opravdu zaslouží a neplýtvat dobro na nevděčníky.

Pak však kniha také obsahuje různá kouzla a zaříkávadla, která pro mě ale ruší autenticitu celé knihy, jelikož se celou dobu v podstatě tváří, jako hodnověrná a smysluplná filozofie pro selsky smýšlející lidi. Ač se zajímám o okultismus a nevadí mi temné umění, pro tuto knihu je to trošku fatální problém, který jak už jsem popsal, ruší autenticitu knihy a může mnoho lidí zklamat a veškeré to poselství, o nutnosti rozumu apod. jakoby bylo najednou vágní. Toto pak donutí čtenáře přestat knihu vnímat vážně.

ComicGuy899
01.08.2020

Jedny budu pohŕdať, ďalší páliť, niektorí zakazovať a ostatní vychvaľovať.
Aj tak by sa dala nazvať kniha, ktorá z nejakého dôvodu pobláznila širokú verejnosť.

Posnažím sa byť, čo najmenej subjektívny...

Howard Stanton Levey sa snažil opísať dôvod, prečo, a v čo verí a poukázať na akých skutočných hodnotách je postavené satanistické hnutie v knihe so značne zavádzajúcim názvom.

Kniha nielen, že nevypovedá o tom, o čom chcel autor napísať, ale je napísaná priam dementným štýlom a nepodáva skoro žiadne plnohodnotné informácie, a keď už s niečím autor príde tak na to nemá priame zdroje a je to asi rovnako podložený fakt ako konšpiračné teórie v knihách Dana Browna. Miesto objektívneho podania, je to príliš subjektívne a mne to prišlo priam násilne podané.

Pre mňa bolo väčšie peklo čítať neohrabaný preklad ako pre katolíka počuť meno Satan.

Viac informácii si dokážete nájsť aj na wikipédií, ani vás to neurazí, dokonca sa aj niečo dozviete...